• 22 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הזעקה של שלי וקנין: ''6 נפשות בדירת חדר, כמו סרדינים''

שלי וקנין ומשפחתה, שש נפשות, מתגוררים בדירת 48 מ''ר בשכונה ד'. בדיור הציבורי אומרים שהיא לא במצב חירום ואם היא חפצה בחדר נוסף, שתוליד עוד ילד

גרים כמו סרדינים - ואין פתרון: שלי וקנין מפגינה בכניסה לעיריית ב''ש (צילום: דני בלר)

''אנחנו משפחה בת שש נפשות ומתגוררים בדירת חדר וחצי, בגודל 48 מ''ר, בשכונה ד'. זה אומר להצטופף בשינה, לגור בדוחק, אלה חיים לא חיים", אומרת שלי וקנין, שנאבקת מזה זמן רב על זכותה לגור בדיור הציבורי בתנאים מכבדים. בבאר שבע, כפי שזה קורה במקומות אחרים בארץ, יש מצוקה במלאי דירות לזכאי הדיור הציבורי. תורי ההמתנה ארוכים ומי שנזקקים לדיור ציבורי הם אותם אנשים שלא מסוגלים לעמוד במחירי השכירות והרכישה המטורפים. יש בהם, כמו שלי, שגם לו יכלו לשכור דירה בשוק הפרטי, נעדרים כל יכולת לעמוד בתנאים של בעלי הנכסים. בעלי הנכסים בבאר שבע מעוניינים ב"שוכרים איכותיים", עדיף סטודנטים.

נוצר בבאר שבע מצב אבסורדי: מצד אחד עומדות דירות ריקות של משקיעים, במספר בלתי ידוע, כשהערכה שמרנית מדברת על מאות דירות כאלה. בעלי הנכסים מעוניינים להשכיר רק למי שנראה להם ''איכותי'', מילה מכובסת להגדרה הרבה פחות נעימה: הם לא רוצים חד הוריות, לא משפחות קשות יום ולא בודדים החיים מהבטחת הכנסה. מתנדבים העסוקים בסיוע לנזקקים, כמו אלינור רווח אזולאי, יודעים לספר על מצבים קשים של אימהות חד הוריות, שמתקשות מאוד לשכור דירה בבאר שבע.

שלי וקנין חיה עם משפחה בדירה קטנה מדי להכיל שש נפשות: בלילה, כשהולכים לישון, זה הופך למבצע של ממש, כי חייבים לפרוס שמיכות ומזרונים במה שאמור להיות הסלון. בחורף עוד איך שהוא זה נסבל, בקיץ נחנקים מחום. לילדים אין פינה משלהם. הם לא יכולים להביא חברים הביתה. הילדים חולמים על חדר משלהם, שלי חולמת לחיות בתנאים נורמליים למשפחה באר שבעית. 

''אני אשב כאן במהלך השבוע, המצב באמת בלתי נסבל'', אומרת שלי. ''אין פתרון. אני לא יכולה לשכור דירה בשוק הפרטי. בעלי הדירות מבקשים ערבויות ומה תעשה אחת כמוני שאין לה צ'קים אפילו. גם אם היינו מגייסים את הסכומים המטורפים שדורשים לשכירות בבאר שבע, לא היינו עומדים בתנאים של בעלי הדירות. עד אז, אנחנו נאלצים לגור כמו סרדינים. אומרים שבאר שבע זאת בירת ההזדמנויות ואני שואלת: איפה ההזדמנויות בשביל ילדיי ובשביל משפחות כמונו?".

שלי וקנין, במשמרת המחאה הבוקר, בכניסה לעיריית ב''ש (צילום: דני בלר)
​​​​​​​כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load