• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:
יוחאי פרץ

5 דקות מבאר שבע - המערב הפרוע של הנגב במדינת ישראל

תופעה זו, שאיננה חדשה וזכתה להד תקשורתי וציבורי נרחב, מעידה על בעיה קשה יותר כאן בנגב.

יריות בדואים בנגב

ראשי השלטון המקומי בנגב וממשלת ישראל צריכים להזדעזע ולזעוק. אל לנו לצקצק בלשוננו ולבקר מנהג תרבותי שנחשב לסמל סטטוס בקרב החברה הבדואית, אלא להבין שישנה מגמה דווקא מצד ראשי השלטון לגנות ולהפסיק את התופעה הרווחת בקרב הצעירים. אותם צעירים שחשים ניתוק ממדינת ישראל ומנורמות החוק והשמירה על מרקם החיים התקין. צעירים שלא שרים למרות של ראשי ההנהגה המקומית והמוניציפלית ועושים ככל העולה על רוחם.

אין כאן כוונה לשפוך את המים עם התינוק ולהכתים חברה שלמה, אך אזלת היד בכל הנוגע לפשיעה בחברה הבדואית פוגעת בנו תושבי הנגב ששומרים על החוק ומקיימים את החובות כלפי המדינה כאזרחים המשלמים מיסים ומנהלים חיים נורמטיביים במשטר דמוקרטי.

השבוע זכינו לפרוז'קטור ענק על הנגב, כן, 5 דקות מבאר שבע. לרגע אפשר היה לטעות לחשוב שמדובר רק בחיילים של דאעש בכבישי הנגב, עוד סרטון בתעמולה הפסיכולוגית של ארגון הטרור. אך מדובר בתושבים צעירים אזרחי מדינת ישראל, ששלטון החוק נסתר מעיניהם.

בשנה החולפת היינו עדים לכתבות רבות בנוגע לפשיעה המגוונת בחברה הבדואית – כלי נשק חמים וקרים, סמים, פשיעה חקלאית, גביית דמי חסות, אלימות בין חמולות, עבירות תנועה קטלניות, עבירות ואף זיקה להשתייכות לדאעש. בעבירות כאלה במגזר היהודי היינו מוצאים את עצמנו מאחורי סורג ובריח, אך ככל שזה נוגע למגזר הבדואי אזלת היד הרפה של רשויות החוק והמשפט מורגשת באופן מובהק. "הכל סגור הכל מותר" כדברי השיר. ​

מנגד, יש לברך על אות ההתנדבות והתרומה לקהילה שקיבלה ועל החובשת ונהגת האמבולנסמרווא טאלב​ הראשונה, נוסף על אנשי מקצוע רבים וטובים בתחומי הבריאות, השירותים המסחרייםווארוד אבו עאבד​ והציבוריים. את הפירות הללו יש להמשיך ולטפח לפרדס של חברה תורמת ומתפתחת. כדי להגביר את המעורבות החברתית והקהילתית בקרב אותם צעירים צריכות הממשלה וגם הרשויות המקומיות להיכנס לעובי הקורה במשותף ובנחישות.

אסור להמשיך ולטמון את הראש בחול כמו בת יענהולחשוב שזו תופעה חולפת. ביום ראשון חזרנו לשגרה אחרי חגיגות 70 שנות עצמאות למדינה עם יריות באוויר, ומחר אנחנו עלולים למצוא את עצמנו עם חבית נפץ חברתית שתתפוצץ לכל עבר בנגב בפרט וביתר חלקי המדינה בכלל.

הפתרון לאותם צעירים סוררים לא יכול להיות רק דרך בית המשפט ובענישה, אלא משולב עם גזרים של הסברה, פיתוח מקומות תעסוקה, שיפור החינוך, הרחבת תשתיות הבריאות, המים והחשמל ומתן פתרון לדיור קבע לפזורה בנגב – אלו דברים שייצרו אופק לעתיד טוב. אנחנו רואים מה קורה בעזה לפלשתינים כשאין להם מה להפסיד בגלל שחיתות שלטונית, אבטלה גבוהה וחיי עוני ודלות.

אנו נמצאים בשלב קריטי. זו נקודת אל חזור. זה הזמן לוותר על משחקי הכבוד ולהקים שולחן גדול ורחב של כלל ראשי הרשויות בנגב עם משרדי הממשלה ליצירת מתווה שימשיך את הדו-קיום בנגב לטובת כלל תושבי האזור תוך שמירה על מרקם החיים, הביטחון, החוק והעתיד.

הכותב יוחאי אבי פרץ, פעיל קהילתי, תושב העיר באר שבע


יוחאי פרץ,פעיל חברתי

תגובות

End of content

No more pages to load