• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:
דורון בוחבוט

מעבדות מודרנית לחירות עתידנית

דורון בוחבוט, מאשים את המדינה בעליית מחירי הנדל''ן ומציע תוכנית חדשה אשר לדעתו תנצל את אזור הנגב ותמשוך לפה אוכלוסייה חדשה

המחירים הרקיעו (צילום: WDNET STUDIO / PIXABAY)

בשנת 2000 דירת ארבעה חדרים בבירת הנגב עלתה 400,000 ₪ בשנת 2010 אותה דירת ארבעה חדרים עלתה 800,000 ₪ וזו הייתה הדירה היקרה ביותר בנגב לעומת העיירות סביבה אופקים, נתיבות, שדרות, דימונה, ירוחם, ערד. מחיר הדירה באותה שנה הגיע לאחר עלייה של 100% ממחיר השוק שהיה עשור קודם.

בשנת 2016 אותה דירה כבר עולה 1.2 מיליון ₪ עליה של כ-50%. השכר במשק לא עלה במאות אחוזים, אז איך מצפים מאיתנו לשלם יותר עבור הדיור?

 אגלה לכם סוד, שלחו אותנו להתחייב בבנקים, שלחו אותנו לכיס של ההורים, לחסכונות שלהם. תוחלת החיים שלהם עלתה ואת הכסף הם חסכו עבור הזדקנות בכבוד.

מצוקת הדיור הכתיבה את קצב הבניה לפי אסטרטגיה כלכלית, היזמים הפעילו את כללי הכלכלה הבסיסיים, הקטינו את היצע הדירות כאשר הם ממשכים לרכוש קרקעות ובכך הגדילו ביקושים והקטינו לאורך שנים רבות את ההיצעים.

המדינה הייתה שותפה למחדל, ממ"י או בשמו החדש והרענן רמ"י בשני עשורים אחרונים הפעיל מדיניות של מקסום עלות הקרקע בכך שכל הצעה שזכתה במכרז היוותה את מחיר המינימום למכרז הבא ובנוסף, שנמנעה מלאכוף את בניית הדירות על קרקעות ששיווקה ובהעדר מדיניות נכונה שאת מחירה זוגות צעירים משלמים היום.

בנוסף לעלות הדיור הגבוהה, ישנם מיסים גבוהים, ישירים ועקיפים שמאלצים זוגות צעירים להימתח בעשור הראשון להקמת המשפחה בתפעול משק הבית. התקציב המשפחתי לא מתאזן, נאלצים לעבוד מצאת החמה עד צאת הנשמה והישועה איננה מגיעה.

המדינה מתחלקת לשלושה אזורים, צפון \ מרכז \ דרום, מחוז צפון חולש על שטח של 4,473 קמ"ר הצפיפות במחוז הצפון היא כ-261 אנשים לקמ"ר והאוכלוסייה מונה כ-1,380,400 תושבים. שטחו של מחוז המרכז  1,293 קמ"ר והצפיפות בו היא 1,434 איש לקמ"ר. שטחו של מחוז הדרום כולל  14,185 קמ"ר רובו מדברי, ומשום היותו המחוז הגדול ביותר בישראל והיות אוכלוסייתו נמוכה, צפיפות האוכלוסייה של מחוז זה היא הנמוכה ביותר מבין כל המחוזות בארץ - כ-77 נפש לקמ"ר. הנגב מהווה כ- 63% משטח המדינה.

הדיור הוא הפתרון הדמוגרפי של מדינת ישראל, באמצעותו ניתן לווסת את האוכלוסייה ולשחרר את הפקק מאזור המרכז תרתי משמע, הפקק הדמוגרפי והפקק של המרוץ אחר המחיה! בהעדר אלטרנטיבה עולם כמנהגו נוהג.

הפתרון הוא וויסות אגרסיבי של אוכלוסייה ממרכז הארץ לדרום ולצפון. באזור הדרום המאופיין עם הצפיפות הנמוכה ביותר, צריך להקים עיר חדשה המונה  בשלב הראשון 40,000 תושבים בתכנון ליווי והקמה של המדינה לצד מקומות תעסוקה עתירי ידע שההתמחות תהיה במחקר ופיתוח בנ"ל לאומי במדעי הסביבה, אנרגיות מתחדשות , מים ומשאבי הטבע לטובת קיום חיים.

זאת תהיה עיר ירוקה תרתי משמע מדשאות וצמחיה ענפה, העיר תוכרז כעיר ירוקה במקור, יגיעו אליה מתחת לאדמה ויעלו אליה במעליות ולא תינתן לאנרגיה מזהמת להשתתף בתפעול החיים בעיר הירוקה. התחבורה תהיה חשמלית הן ציבורית והן פרטית.

זה יהיה פרויקט שיוכרז לאומי בהשתתפות בינלאומית, צעירים מכל רחבי הארץ ינהרו לשם.. העיר תכסה את כל מכלול החיים של זוגות צעירים ובעלות שנגזרת מהשכר שיקבע כשכר מינימום בשליטת המדינה. דירה זולה, תעסוקה איכותית ומאתגרת, חינוך מתקדם וחיי תרבות תוססים. הייחודיות והאתגרים ימשכו את המהנדסים הצעירים שעתידים לשנות את העולם בסביבה ירוקה שאין כמוה בעולם העיר הירוקה תהיה למגנט שיווסת לראשונה דמוגרפית שיצור פיזור אוכלוסייה שנדרש לכלכלה הוגנת. העיר תהיה בנויה בצורת קולוסיאום עגול, כאשר מסביב למרכז העיר יבנו הדירות במדורג ובמרכז העיר ינוהלו חיי התרבות המסחר והשירותים. כאשר בטבעת החיצונית של העיר יהיו מרכזי המחקר והפיתוח בתחום הסביבה. הנגב הוא שטח ייחודי שמעטים דומים לו בעולם, אנחנו צריכים לנצל אותו כלכלית, מדינת ישראל תחזור להוביל את העולם.

אחוז הגירושים במדינת ישראל נמצא בעליה מתמדת, חוסנה של החברה בישראל נגזר מהיכולת לנהל חיי משפחה יציבים, הגזרה הכלכלית שנחתה עלינו ולא משמיים הובילה את החברה הישראלית להתמודד במבחן הזוגיות השכם וערב – "בהעדר ממון האהבה בורחת דרך החלון".

לא ניתן לקיים חיי משפחה תקינים ללא כלכלה הוגנת שמאפשרת להתפרנס בכבוד ולממן את הדיור, חינוך, תרבות ואת הצרכים הבסיסיים של משפחה כאשר נותר כל חודש תקציב פנוי לחסכון.

ב 10 בדצמבר, ציינו בעולם את יום זכויות האדם. זה היום שהאו"ם אימץ את "ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם", שקובעת בסעיף א': "כל בני אדם נולדו בני חורין ושווים בערכם ובזכויותיהם. כולם חוננו בתבונה ובמצפון, לפיכך חובה עליהם לנהוג איש ברעהו ברוח של אחווה".

כולי תקווה שמדינת ישראל תתעשת ותחזור לחשוב עבור הדורות הבאים תתכנן אסטרטגית לחמישים שנה תנהל בחרדת קודש את המדינה כי ערבים אנו זה לזה.


רוצים לכתוב טור דעה בברנז'ה? לחצו כאן!

דורון בוחבוט, מנכ"ל לשכת המסחר והתעשייה

תגובות

End of content

No more pages to load