• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:
ציפורה חלפון

שבועות- אהבת נפש, לבנה

אז בין פשטידה לעוגת גבינה כדאי לזכור את דברי רבי עקיבא שאמר שכל התורה מדברת על דבר אחד, ואהבת לרעך כמוך. אם נחקוק את האמת הזו על לוח לבנו, ונתחיל לקדם את החברה אל עבר חיבור ואהבה מעל כל חילוקי הדעות,

ציפורה חלפון

הכל היום כל כך שונה, בשבועות של פעם היינו מסתובבים ברחבי העיר עם שקיות מים, בבגדי ים, ומשפריצים על עוברים ושבים. רק מה, מים אי אפשר לשווק, אז תנובה (או חברות אחרות של מוצרי החלב), הפכו את החג לחג של גבינות, כי אז אפשר להכניס לעיתונים מלא מוצרי גבינה, מתכונים לעוגות גבינה, ושאר דברים שקשורים לחלב, ולזה להוסיף יין (כי גבינה בלי יין? פארדון, פה זה בכלל פרובאנס!). זה תהליך שעבר חג האהבה, שהפך מחג של זוגיות לחג של שוקולד ופרחים, שוב, מטעמי שיווק של חברות שוקולד ופרחים, שנורא אוהבות להפיץ את הקשקוש הזה, כי זה מועיל להן למכירות. החג איבד את השורשים והפך לחג מסחרי ללא ערכים. אנשי פרסום זיהו את המגמה וקראו לו 'חג שמחת החלב' והוא הפך לחגיגה מטורפת של קניית גבינות, בלי קשר למשמעותו המקורית"

מעולם לא היה לשבועות אותו פוטנציאל יחצני תדמיתי כמו ליתר חגי ישראל – אין בו אפיקומן ולא נרות צבעוניים, אין בו אתרוג  וגם לא שופר. ולכן הוא החג הכי פחות פופולרי מכל החגים העיקריים. אין לו סמלים מיוחדים, או שום דבר שמגרה את הדמיון. לכן אין באמת לשבועות שום סמל, שום מצוות מיוחדות לשמור. אולי רק להישאר ערים כדי ללמוד תורה. בשבועות אנחנו לא חוגגים מושג אינדיבידואלי  שניתן להפוך לסמל – כמו החירות בפסח או הסוכה בסוכות. בשבועות אנחנו חוגגים את עצמנו – את עצם הקשר שלנו עם אלוקים. אנחנו יכולים להבין את בוראנו וליצור איתו קשר.

שבועות עבורי מסמל אהבה ונתינה. עניין החלב מרמז על משהו שבא מתוך אהבה, כמו חלב אם. הצבע הלבן מסמל נתינה טהורה, יציאה מעצמי החוצה. אבל מעבר למתכונים מלבבים ולבגדים רומנטיים אני זוכרת  שכל הסמלים החיצוניים האלה מזמינים אותי להביט פנימה אל תיקון הלב.

שבועות עבורי הוא סמל לעולם חדש, עולם טוב, הפוך מהעולם שיש לנו היום. את העולם הזה אני מגלה בשינוי עצמי שאני צריכה לבצע בתוכי. באופן טבעי, לפעמים אני רואה את עצמי ואת העולם דרך נקודת מבט של 'מה אני יכול לקבל'. מודעת לכך או לא, כל אחד עושה חשבונות של איך הוא מסדר לעצמו מצב כמה שיותר נוח, מסדר את כולם סביבו בצורה שתיטיב עמו. במעמד מתן תורה, שאותו חוגגים בשבועות, בינינו, בני ישראל לא עמדו סביב הר סיני ונפל עליהם ספר מהשמיים. מה שהם קיבלו שם זו שיטה וגם כוח, איך להפוך את יצר לב האדם מרע לזולת לטוב לזולת. לשבועות עבורי אין שם. ה"שם" שלו מתייחס לשבועות שספרתי לקראת ההתגלות במעמד סיני. וזה בגלל שאני מבינה שהקשר שלי עם אלוקים נבנה על המאמץ שאני משקיעה מראש.

החיבור שלנו לתורה אינו מגיע בן לילה. הוא תוצאה סופית של כל מה שעשינו מעצמנו עד לאותו לילה גורלי. בחג השבועות יש לנו אפשרות לעסוק בשאלות ובסוגיות של צמצום שסעים, פערים ודאגה לחלש שהתורה מרבה לעסוק בהם. יש לנו אפשרות להדגיש את צמצום השסעים. שבועות זאת גם הזדמנות שאסור לחמיצה לדון בשאלת הקבלה והכניסה ללאום היהודי, כפי שבאה לידי ביטוי במקרה רות המואבייה. רות שלא הייתה בת לאם יהודייה, לא "התגיירה כהלכה האורתודוכסית" ואף לא עברה את שאלות הסף בקבלה ליהדות היום, כמו "האם בכוונתה לשמור שבת או נידה". הליך גיורה של רות הסתפק באמירה היוצרת שיתוף על בסיס קרקע, שותפות גורל וערכים משותפים: "באשר תלכי אלך, באשר תליני אלון, עמך עמי, אלוהיך אלוהי לא זאת בלבד שרות התקבלה לעם היהודי, אלא שזכתה, לפי המגילה, להיות הסבתא רבא של דוד המלך.

לסיכום, חג השבועות כחג מתן תורה הינו חג חשוב בהוויה הלאומית-יהודית שלנו. גם אנשים שאינם מאמינים שהתורה ניתנה משמיים, יכולים למצוא אותה רלוונטית לימינו ובעלת חשיבות רבה, אז בין פשטידה לעוגת גבינה, כדאי בשבועות לחשוב על כך שקיבלנו שיטה לחיבור. שיטה כיצד לתקן את עצמנו לכיוון האהבה, ולהגיע אל עולם מושלם. כדאי גם לזכור את דברי רבי עקיבא שאמר שכל התורה מדברת על דבר אחד, ואהבת לרעך כמוך. אם נחקוק את האמת הזו על לוח לבנו, ונתחיל לקדם את החברה אל עבר חיבור ואהבה מעל כל חילוקי הדעות, נזכה סוף סוף לביכורים אמתיים.


ציפורה חלפון בשבועות​​​​​​​

ציפורה חלפון,יו"ר מתנדבי האגודה למען החייל ב''ש

תגובות

End of content

No more pages to load