• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:
ציפורה חלפון

תשעה באב- ימים של חשבון נפש

משחר ילדותי, בבית שגדלתי הקפדנו, על שמירת הימים הללו. תמיד אמרו לי שאלו ימים המועדים לפורענות. ולכן צריך להיזהר שבעתיים. ימים בהם בית שני חרב, בשל שנאת חינם.

צפורה חלפון

היום בערב, עם ישראל נכנס לעוד תקופת של ימים קשים ימי חורבן ואבל. ט' באב. משחר ילדותי, בבית שגדלתי הקפדנו, על שמירת הימים הללו. תמיד אמרו לי שאלו ימים המועדים לפורענות. ולכן צריך להיזהר שבעתיים. ימים בהם בית שני חרב, בשל שנאת חינם. היום הוא יום זיכרון ואבל המציין את חורבנם של שני בתי מקדשנו, ואת התבוסות הקשות שנחלנו בניסיון לחדש את עצמאותנו בארצנו. תבוסות אלה נגרמו תמיד עקב פירוד בעם, שנאת חינם והינתקות משורשינו הערכיים הרוחניים.חורבן הבית הראשון בסוף מלכות יהודה הראשונה, במלחמת האחים החשמונאים בסוף מלכות יהודה השנייה שבגללה הצליח המלך הרומאי לכבוש את הארץ בקלות כך במרד החורבן שהסתיים במלחמת אחים קשה ואני שואלת, האם הבניין לא ייבנה אלא על ידי אהבת חינם?

לצערי תשעה באב איבד לאורך השנים ממשמעותו, דווקא במדינת ישראל. העובדה שהוא חל בחודשי החופשה, גרמה לכך שמערכת החינוך אינה עוסקת בו. לכן הוא נתפס בטעות כיום אבל, וצום של דתיים בלבד-טעות. אני לא מבקשת לבקר-אבל בהחלט חושבת שמי שאינו מבין את משמעות היום, אינו מבין את תולדות ישראל ב-1939 השנים שחלפו מאז החורבן.

אני באופן אישי בכל תשעת הימים הללו, מנסה לא לחגוג. לא שמחות. פחות בילויים. לא ים...הכל כמעט לא. אצלנו בבית הקצינו ואף הוסיפו את איסור אכילת בשר, אבל של ממש. הכל פחות, אם לא בכלל. השתדלתי להקפיד, גם כאשר אמרו לי "פאנטית" "פתטית", זה לא ממש גרם לי לשנות את התנהלותי בתשעת הימים הבאים....ובהחלט גם לא עכשיו, תמיד הימים הללו נתפסו אצלי בתודעה כימים קשים. בעוד יום כיפור הוא יום של חשבון נפש פרטי, תשעה באב הוא יום של חשבון נפש לאומי. כמה סיבות חשובות מציינים הנביאים וחז"ל לחורבן הבית. הסיבה המרכזית החוזרת שוב ושוב היא כמובן היעדר הצדק החברתי, לא רק בקרב ההנהגה אלא גם בקרב העם עצמו. ישראל אינם מכבדים איש את רעהו, העשירים מנותקים מהעם, המעמדות הנמוכים נתונים בעבדות לוחצת, כל אלו מוזכרים ע"י הנביאים כסיבות לחורבן, וכן ע"י ציבור גדול בישראל גם היום, במחאה ההולכת וצוברת תאוצה מיום ליום והדיה נשמעים היטב ברחובות המדינה.

אז תשעה באב בא להזכיר לנו את המציאות האמיתית והנורמלית ומה איבדנו, מה היה יכול להיות ואיך מרגישים שחסר, תשעה באב בא להזכיר לנו, מה זה להיות שלם, פעם, כאשר היה בית מקדש, ועכשיו אין לנו, כשאדם מרגיש חסר - הוא מחובר למציאות האמיתית, זאת המציאות הנורמלית, הצער הוא על החורבן - וכל מה שהתגלגל ממנו. וממילא גם מה שמתואר על דברים שהיו אז, והערב הזה, זה ערב של צער, שעליו נאמר (איכה א, ג): "כָּל רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ בֵּין הַמְּצָרִים"

בכל הניצחונות שהביאו לעצמאותנו,  התאפשרו עקב אחדות ואהבת חינם סביב מורשת ישראל, כמו במלחמת המכבים דאז ובמלחמת העצמאות בדורנו, מכאן שרק אם נגביר אהבת חינם סביב ערכינו הלאומיים - נוכל להקים בניין מוצק של הבית השלישי שישמור על עצמאות ישראל המחודשת. הזיכרון והניסיון ההיסטורי שלנו צריכים ללמד אותנו שזלזול בטיפוח המורשת שלנו, ובראשה הסמל של חורבן הבית, גורמים לפירוד ומעודדים אויבים השואפים להשמידנו. לכן עלינו לטפח בינינו אהבת חינם, להתאחד סביב שימור ערכינו הלאומיים על-ידי חינוך מגיל הגן, כי רק כך נוכל להבטיח את המשך עצמאותנו וקיומנו הלאומי. די עם הקשקשת הלאומית נוטפת הקיטש. ט' באב: יום זיכרון לאומי. וההיסטוריה היא היסטוריה ותו לא. אני אוהבת אתכם עם ישראל!

ציפורה חלפון


ציפורה חלפון,יו"ר מתנדבי האגודה למען החייל ב''ש

תגובות

End of content

No more pages to load