• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:
ציפורה חלפון

גיור בסימן ,שבועות, רות, ונתיב אמיתי לחיים.

חג שבועות מביא אותי תמיד ללמוד שוב את נושא הגיור, מיום היוולדו, הגיור הוא אחד האתגרים הגדולים של דורנו.

בעשרים השנים האחרונות, על כל מתגייר או מתגיירת, נוספים חמישה לא-יהודים, חלקם נולדים בישראל וחלקם מגיעים אליה במסגרת חוק השבות (בני זוג, ילדים ונכדים של יהודים).

מדובר בסיפורה של משפחה אשר יצאה לחוץ לארץ, אלמנה שזנחה את הכול כדי להצטרף לעם ישראל, וסוף משמח במיוחד. רות, הכלה השנייה, התעקשה. לשוב עם נעמי ולהתגייר, מוכנה לקבל על עצמה את כל המצוות כדי להצטרף לעם ישראל. גם כאשר נעמי ניסתה להניא אותה מרצונה בהסבר כי לא קל להצטרף לעם ישראל ולקיים את כל המצוות, רות התעקשה. "אל אשר תלכי – אלך!" היא הצהירה. "באשר תליני – אלין! עמך עמי, ואלוקייך אלוקיי! באשר תמותי – אמות, ושם אקבר. כה יעשה ה' לי וכה יוסיף, כי המוות יפריד ביני ובינך."
נעמי ראתה את נחישותה של רות והניחה לה. יחדיו הן צעדו בשתיקה, עושות את דרכן לארץ ישראל. הסיפור מופיע במגילת רות, אותה רבים נוהגים לקרוא בחג השבועות. מי הייתה רות? מהיכן היא הגיעה, ומדוע היא החליטה להתגייר? הכוח המניע שליווה את רות באתגרים הקשים היו חמותה נעמי והשכנות בבית לחם. בזכות תמיכתה של נעמי, השתלבה רות באופן מלא בחברה היהודית והייתה אִמּה של שושלת בית דוד המלך.

קיים מסלול נתיב צבאי המורכב משלושה שלבים מרכזיים המתקיימים בזמן השירות​​​​​​​
רות המואבייה לא לבד: מתוך כ-1,800 מקרי גיור בשנה, 80% הן נשים. נשים מעוניינות יותר להתגייר מגברים (52% לעומת 33% בהתאמה). בכל כיתת לימוד לגיור תמצאו יותר נשים מגברים, ואחוז גבוה יותר של הנשים יסיים בהצלחה את התהליך. למי שלא מכיר את תהליך הגיור מבפנים, נדמה כי כניסה ליהדות אמורה להיות יותר קשה מגרין קארד. העם היהודי כולו קשור אחד לשני שאם אחד עובר עבירה אף השני סובל. אנחנו רוצים לשמור על ההלכה בנושא זה, כי אין לנו ארץ אחרת! לפחות שבמדינה הקטנה היחידה שיש לנו , נשמור על התורה שיש לנו רק מתוך אכפתיות. היהדות כדת קיימת כבר אלפי שנים זה לא נושא פשוט שאפשר לפטור אותו בצורה כזאת, כי הוא נשען על עיקרון מהותי: מה ששמר על הדבק בין עם ישראל (והדגש הוא על עם) היא האמונה באלוהי ישראל ושמירה על מצוותיו. מצד שני, מה שהגדיר את היהודים מלכתחילה כעם הוא האל, על ידי בחירה באברהם אבינו וקידוש זרעו (שוב, בלי קשר לאמונה או חוסר אמונה באל, אני מדברת על הנרטיב ההיסטורי שלנו).מאז תנועת ההשכלה, בגלל היחלשות האמונה באל, ההתייחסות למיהו יהודי הופכת ליותר ויותר גמישה, שהרי העם היהודי התקיים כל הזמן רק בזכות האמונה באל. 


לפני יותר משנתיים, הגעתי אל נתיב המרכז הלאומי ללימודי יהדות, זהות וגיור, הזרוע הביצועית של מדינת ישראל, הלימודים במסגרת נתיב מסובסדים וניתנים ללא תשלום. מסלול הגיור הצבאי מיועד לחיילי וחיילות צה"ל ומתנדבי השירות הלאומי הקורסים שלנו נערכים בכיתות לימוד בכל רחבי הארץ מנהריה ועד אילת, הלימודים מתקיימים בשעות נוחות ובשפות לימוד מותאמות. תכנית הלימודים של נתיב פותחת בפניכם עולם עשיר של תכנים הקשורים בתנ”ך, היסטוריה, ציונות, אמונה ומחשבה יהודית, כולל היכרות עם מעגלי השנה והחיים וחשיפה לערכים יהודיים כגון צדקה, חסד הכנסת אורחים ועוד. במהלך לתכנית זו יוצאים התלמידים עם חבריהם לכיתה ובני משפחותיהם לסיור ושבת חווייתית בבית מלון ברחבי הארץ. הלימודים אצלנו מכשירים את התלמידים לעמוד בהצלחה בדרישות בתי הדין המיוחדים לגיור של מדינת ישראל. שיטת הלימוד פתוחה ומאפשרת בירור שאלות ותהיות פנימיות המתעוררות לפני ותוך כדי תהליך הלמידה. צוות ההוראה מורכב ממורים מקצועיים אשר מלווים את התלמידים לאורך כל שלבי תהליך הגיור כולל המפגשים והדיונים בבית הדין. לעיתים קרובות הקשר האישי שנוצר בין התלמידים למורים כל כך עמוק שהוא נמשך גם לאחר סיום הליך הגיור. נתיב רואים  את עצמם  מחויבים לסייע לתלמיד לא רק בהקניית ידע, אלא במתן סביבה תומכת ומלווה לאורך כל תהליך הגיור. כמו כן קיים מסלול נתיב צבאי המורכב משלושה שלבים מרכזיים המתקיימים בזמן השירות.

לסיום הלקח שלי מסיפור רות המואבייה הוא הנחישות שבה היא התמודדה עם הקשיים. יהדות לא עוסקת בכוונות אלא במעשים, בחיים. ביהדות אתה נבחן בעשיה. הגיור הוא בר השגה זו לא מלאכה קשה וכשיש רצון ונחישות זה אפשרי , כל המתגיירים בחרו בדרך הקשה להיכנס לעם המיוחד הזה שעבר כל כך הרבה והוא מוכן לכך כי יש לו יעוד. מגיע לכם נתיב אמיתי! 

ציפורה חלפון,יו"ר מתנדבי האגודה למען החייל ב''ש

תגובות

End of content

No more pages to load