• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:
ציפורה חלפון

לא הספקתי לומר, וכבר...

שמלאכים טובים ילוו אותם מרגע צאתם מהבית עם תלבושת אחידה וילקוט, שיד מחבל ומטען לא ישיגו אותם בדרך או באוטובוס...

ציפורה חלפון עם הבנים כיום

שמלאכים טובים ילוו אותם מרגע צאתם מהבית עם תלבושת אחידה וילקוט, שיד מחבל ומטען לא ישיגו אותם בדרך או באוטובוס הכורע תחת עומס צפיפות, שתזכרו לחצות רק במעבר חצייה ושנהגים יפגינו אחריות, שבחצר ביה"ב לא יתקרב אליכם בריון שמכיר רק את שפת האלימות, שהמורים שלכם יהיו כאלו שבלבם פועמת תחושת ייעוד ושליחות, ושגם במקצועות המרדימים ביותר הם יצליחו להדליק בכם ניצוץ של התלהבות, ואם תפצעו במשחק כדורגל תמיד יהיה מי שיחבוש את פצעיכם, שתרחיבו אופקים גם בתחומים שלא נדרש להיבחן בבגרות, שמלאכים טובים ילוו אתכם בדרך הביתה עם תלבושת אחידה וילקוט ומה שתקבלו בחשבון תורה או אנגלית זה באמת כבר חסר משמעות.


את המכתב הזה כתבתי לשהם ודור ב2004 בדיוק לפני 15 שנה, רגע לפני כיתה א'. הוא רלוונטי גם לימים הללו. בשיחה עם  חברתי, המורה ורכזת חינוך גופני, במקיף רבין שרונה טל נזכרתי בו.

בעוד כמה שעות מסתיים לו החופש הגדול וחוזרים ללימודים, מדובר בהתחלה חדשה, הלילה לא הצלחתי להירדם והכל בגלל שלא הספקתי לומר לשהם ודור, עוד דברים רגע לפני תחילת שנה מחר ילדים שלי אתם תלכו לביה"ס, דור לכיתה א' ושהם לכיתה ב'. בשבילי זאת שוב התחלה חדשה, התיק מוכן עם מחברות ספרים עטופים וכלי הכתיבה, בבוקר ביקשתם ממני לנעול את נעלי הפקקים וחליפת הספורט, אף על פי שלביה"ס צריך לבוא עם תלבושת אחידה. אני לא מתכוונת להתווכח אתכם.

אני מודה אני לחוצה, אתם ילדים מיוחדים וכה מרגישים כל ההורים כלפי ילדיהם, מחר שוב תכנסו למסגרת, למערכת והמשפט הראשון שהמורות שלכן תגדנה הוא " אתם כמו כולם" אני רוצה לומר להן שהן טועות.

שהם ודור, אני בטוחה שלא הכנתי אתכם מספיק טוב ליום הזה, לא הספקתי להסביר לכם שלא תמיד המחנכת תענה לשאלות שלכם, כי אתם לא לבד, לא הספקתי לעדכן אתכםשבכיתה יש עוד 30 ילדים מלבדכם, אני לא בטוחה שהכנתי אתכם מספיק ליום הזה כפי שנדרש, לא הספקתי לומר לכם שכל האנשים בעולם מתרגלים למקום מסוים בדרך שונה, מה שלכם נראה מצחיק עלול לעצבן אחרים, זה שאתם לעיתים מתעצבנים ואני מחבקת לא בהכרח יקרה בביה"ס, הכי מלחיץ אותי ששוב אתם צריכים להיות אתם גם כאשר צריך להתנהג בהתאם לכללים. 

לא הספקתי לומר לכם שמחר תפגשו חבורות של ילדים שאולי לא יזמינו אתכם לשחק, אל תיפגעו, זה לא בכוונה, גם הם כמוכם מתרגשים לקראת מחר, ואם כבר הצטרפתם לחבר'ה תמיד תביטו לצדדים כי אולי יש עוד ילד שעומד לבד ומחכה שיזמינו אותו, אל תחששו מהתגובה של החבר'ה, הזמינו אותו.

לא הספקתי לומר לכם שאין מצב להיות טוב בהכל, אני יודעת שזה מה שהייתי רוצה. זה לא עובד ככה בחיים. ישנם מקצועות קלים ויש קשים יותר, אני מאמינה שממחר תבינו שמותר להיכשל והציון הוא רק מספר. אני יודעת שאני אמורה לחנך אתכם להישגיות למצוינות והצלחה בכל מחיר, אבל אני אומרת לכם. זה לא מה שחשוב. הדבר החשוב ביותר להיות
אנשים טובים יותר. 

לא הספקתי לומר לכם שלילדים יש יכולת מופלאה להסתיר דברים, אני רוצה שתדעו שאתם יכולים לספר לי הכל, אתם לא מוכרחים אבל אתם יכולים, אם יש מורה שמתנהג אליכם בזלזול אם ילד פגע בכם בזדון, אם קשה לכם בחשבון, אין מצב שלא אקשיב לכם. אני מקווה שהמורות יתנו לכם מרחב ביטוי, שהן דעו לכן שלבנים שלי אין כוונות רעות.

תהיינה סובלניות וסלחניות כלפיכם, הם צריכות לזכור שהנשמה שלכן עדינה וכל שריטה יכולה להשאיר צלקת. אני מקווה שהמורות החדשות ינסו ללמוד את התכונות הבולטות שלכם ויתנו לכם להביע את עצמכם בדרככם.

אני יודעת שאתם אוהבים מילה טובה פה ושם כמוני, מקווה שהמורות שלכן יעצימו את ההצלחות הקטנות היומיומיות ואם כבר דיברתי על הבנים שלי אז האמינו לי שאין להם כוונות. אם הם יאמרו משהו שנשמע כמו התחצפות זה בטח אי הבנה, ואם הם יפריעו זה בגלל שמשהו הסיח את דעתם. ואם בכל זאת הערתם להם אל תעשו שיפחדו אלא שידעו להתנהג נכון, ולפני שאני חותמת, אני מבקשת דבר קטן אחד, שימרו עליהם. אני לא אהיה שם לידם, שיקניטו אותם שיריבו איתם, אנא תנו להם לחוש מוגנים, השתדלו לאהוב אותם כי זה מה שיכול לגשר על הפערים.

וממך שם למעלה אני מבקשת, שמלאכים טובים ילוו אותם מרגע צאתם מהבית עם תלבושת אחידה וילקוט, שיד מחבל ומטען לא ישיגו אותם בדרך או באוטובוס הכורע תחת עומס צפיפות, שתזכרו לחצות רק במעבר חצייה ושנהגים יפגינו אחריות, שבחצר ביה"ב לא יתקרב אליכם בריון שמכיר רק את שפת האלימות, שהמורים שלכם יהיו כאלו שבלבם פועמת תחושת ייעוד ושליחות, ושגם במקצועות המרדימים ביותר הם יצליחו להדליק בכם ניצוץ של התלהבות, ואם תפצעו במשחק כדורגל תמיד יהיה מי שיחבוש את פצעיכם, שתרחיבו אופקים גם בתחומים שלא נדרש להיבחן בבגרות,שמלאכים טובים ילוו אתכם בדרך הביתה עם תלבושת אחידה וילקוט ומה שתקבלו בחשבון תורה או אנגלית זה באמת כבר חסר משמעות.

ציפורה חלפון,יו"ר מתנדבי האגודה למען החייל ב''ש

תגובות

End of content

No more pages to load