• 26 יוני 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ריקוד ותנועה באמנות הישראלית

בתערוכה במוזיאון הנגב, האמנים בחרו להנציח תנועה וריקוד שמהדהדים זמנים שונים ומבטאים פולחן , סכסוך והקרבה

עבודה של מאיה ז''ק, המוצגת בתערוכה (צילום: יח''צ התערוכה / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

ב-23 במאי תפתח במוזאון הנגב לאמנות התערוכה "תזוזה". בתערוכה , בחרו האמנים להנציח תנועה וריקוד שמהדהדים לזמנים שונים ומבטאים פולחן, סכסוך והקרבה. המתח שבין האמנות לבין התנועה עובר כחוט השני לאורך כל התערוכה וקושר את העבודות בחלל מסוים ובזמן נתון.

"ריקוד הוא הצורה הלא מילולית של ייצוג והבעה", אומרת נירית דהן, אוצרת התערוכה, "במרכזו ניצבת ההעמדה הסובייקטיבית והאסתטית של הגוף ומתן צורה לתנועה בזמן ובחלל.  בן אדם הוא כוח שנע בזמן ובמרחב. המידה שבה הוא מסוגל לשלוט בכוח תנועתו ביחס לזמן ולמרחב קובע את הצלחת פעולתו."

חלק מהאמנים מבקשים לבחון את היחסים שבין התנועה לקיפאון, בין האדם לטבע ובין גוף לחומר. בעבודתיהם של בר פרום ואילת כרמי ומירב הימן עבודת התנועה הוקפאה לכדי אובייקט המייצר שאלות לגבי מימד הזמן אל מול מימד החומר. במרכז יצירתן של
אילת כרמי ומירב הימן עומד אובייקט, ספק פסל ספק מכשיר מדעי ובעצם השימוש בו הוא  יוצר סימנים וצללים על האדמה.

באופן דומה בר פרום, בעבודותו, משתמש באובייקט עץ גדול. הוא חושף את העץ ובכך מגלה פני שטח קמורים וקעורים, המדמים עמקים וגבעות. 

עבודה נוספת שמאפשרת את התערבותו של הצופה היא עבודתו של אסף גרובר. גרובר שיסף וחתך בפעולה פיסולית סדרתית עשרות כדורי באולינג צבעוניים. עצם הצבתם כ"מבוך" – הכדורים יוצרים תנועה חדשה- את זו של הצופה, שנאלץ ללכת בין סבכי הכדורים ובכך ליצור תנועה חדשה- כזו שהכדורים מכתיבים לו.

ההכרחיות בתנועה באה לידי ביטוי גם בעבודותיה של יעל בלבן,  אמנם היבט הריקוד נראה באופן גלוי בדימוי הרקדניות, אך ישנה גם תנועה סמויה ביצירות אלו – התנועה של האמנית עצמה העושה שימוש בטכניקת הרפידוגרף. 

דואליות כזו נמצאת גם בעבודתו של רונן שהרבני. מצד אחד צנצנת, פריט יומיומי, סתמי אפילו. מצד אחר חלל המבטא ניסיון ליצור מערכת אקולוגית חדשה המורכבת ממבני מחייה בסיסיים עם חוקים חדשים ובלתי תלויים בתנאים החיצוניים. 

הדימויים של הילה בן ארי, על מתח והשהיה, מתגרים גם הם בממד הזמן וכוח הכבידה במה שנדמה כהצעה לעצור את שניהם. גם בעבודתה של מאיה ז"ק, החותמת את התערוכה, האמנית מבקשת מהצופה לתת דעתו לפרטים, דרך העיסוק בניסיון האנושי לכפות צורה וסדר על המציאות בתהליכי אילוף ומשטור. בסביבה שבה נדמה שהכול מתרחש בהתאם לתכנית חל שיבוש כאשר לפתע הסדר מופר.

האמנים בתערוכה: רועי אפרת, איתן בוגנים, יעל בלבן, הילה בן-ארי, רעיה ברוקנטל, אסף גרובר, מירב הימן ואילת כרמי, מאיה ז"ק, בר פרום, רונן שהרבני ויניר שני

תזוזה, מוזאון הנגב לאמנות, 23 במאי- 3 בספטמבר 2022

שעות פתיחת מוזאון הנגב לאמנות:  ימים שני, שלישי וחמישי 16:00-10:00, יום רביעי 19:00-12:00, ימים שישי ושבת 14:00 10:00.
רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo

על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

תגובות

End of content

No more pages to load