• 14 מאי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''החיוך שלהם שווה הכל''

פגשנו את אנשי אקי''ם בבאר שבע ושמענו על עשייה ברוכה, נתינה אין סופית של המתנדבים והכול - למען רווחת החניכים. חיוך אחד שלהם - שווה הכל

חיוך החברים שווה את כל המאמץ

750 חברים מבאר שבע והנגב נוטלים חלק בפעילויות של עמותת אקי"ם בבירת הנגב. כמדי שנה, גם השנה יצאו 19

חברים צעירים, מלווים ב-67 אנשי צוות מסורים, לקייטנה בניצנה, בתנאים של פנסיון מלא, לשבוע מלא חוויות, כזה שכל דקה ממנו סוחטת מהם חיוך של הנאה. למי שלא מכיר ואם יש מישהו כזה שלא מכיר, נזכיר כי אקי"ם ישראל, הינו ארגון ארצי של הורים ושל אנשים עם מוגבלות שכלית בישראל, הפועל כארגון ממוקד אדם, שמשמעותו

ארגון המייצג את האנשים עם מוגבלות שכלית ואת משפחותיהם, תוך שמירה על זכויות האדם וחירותו. מרגש לקרוא את החזון של אקי"ם: "לעשות את החברה הישראלית מקום טוב יותר לאנשים עם מוגבלות שכלית ולבני משפחותיהם: חברה מכבדת, חמה ומקבלת, המאפשרת מימוש עצמי, מתוך הכרה בשונות ומחויבות לשוויון הזדמנויות". ישראל עברה דרך ארוכה מאז נוסד אקי"ם, בשנת 1951 , במושגים של יחס, של קבלה ובשירותים הניתנים לחברים ולבני משפחותיהם. נכון, יש עוד דרך לעשות, אבל היום הקהילה מבינה יותר, מקבלת יותר ומתחברת, כך מתברר, דרך הדור הצעיר. דווקא תלמידים בחטיבות ובתיכונים.

חיים אטדגי הוא יו"ר מרחב הנגב ויו"ר סניף אקי"ם בבאר שבע: "יש לי משרד בעיר העתיקה ואני מתנצל שקצת חם פה, אבל תבין, אני לא מגיע לכאן הרבה. רוב הזמן אני בשטח", הוא מסביר ואכן, טבעה של הפעילות הוא נתינה גדולה למען חברי אקים ובני משפחותיהם.

חלק גדול מהעוסקים במלאכה עושים זאת בהתנדבות מלאה ובאהבה גדולה. בנו הבכור של אטדגי, נתנאל, בן 20 , מוגדר ברמה שכלית בינונית ואינו עצמאי לגמרי. עם זאת, הוא גר עם המשפחה. לנתנאל יש שתי אחיות, אופיר בת ה-18 ויובל בת ה-5. נתנאל זקוק לתשומת לב רבה וסיוע בפעילויות יומיומיות כגון רחצה וצחצוח שיניים. הוא ילד בנפשו וחיים מספר כי זה טבעי שאחיותיו ירצו פרטיות ולהיות כבנות גילן. משפחת אטדגי היא משפחה מחבקת, אבל ילדים הם ילדים. "אופיר, האחות האמצעית, הפתיעה אותי יום אחד: היא בחרה לערוך פעילות חברתית בבית ספר שחר, בו לומד נתנאל. החיבור בין תלמידי התיכון, לבין התלמידים היה מיידי". המפגשים האלה, עם חברי אקי"ם, יוצר את תחושת המחויבות והנתינה. "יש מי שבהתחלה לא יודעים איך להתייחס לכל העניין, אבל מהר מאוד מתחברים לחניכים".
קייטנת אקים. החניכים מחכים לה כל השנה
יש משפחות שבהן הבנים, אם מפאת גילם או יכולתם של ההורים, אינם גרים עם המשפחה, אלא במסגרות בקהילה, אך אין זה אומר שאלה מסגרות מנוכרות, אלא ההיפך: גם כאן, הדאגה לאנשים ולבני משפחותיהם היא גדולה, חמה, מחבקת ומכלילה.

הפעילות של אקי"ם בבאר שבע נערכת לאורך כל השנה, אבל הקייטנה היא משהו שגם ההורים וגם החניכים מחכים לו: "בשביל המשפחות, זו הזדמנות לאגור כוחות, לנוח קצת מהטיפול בבנים ובבנות. טיפול שהוא אוהב ומסור, אך גם מצריך המון כוחות ותעצומות נפש ולא אחת, עבודה מסביב לשעון, תלוי במידת העצמאות של האדם. בשביל החניכים, מדובר בשבוע של חוויות: בריכה, רכיבה על גמלים, פעילויות חברתיות. הקייטנה נערכת באוגוסט, כשבתי הספר לחינוך המיוחד והמסגרות השונות בחופשה ובחלון הזמן הזה, החברים שלנו יוצאים לקייטנה. פעם היו בוחרים בשביל המשפחות והחניכים את הפעילויות – היום הם קובעים מה הם רוצים, איזה חוגים ואיזה פעילויות". הקייטנה מיועדת לחניכים בגילאים 8 עד 12 . הבוגרים יוצאים לשבוע בבית מלון בארץ בו נערכות פעילויות מותאמות. הסניף בבאר שבע מפעיל לאורך השנה כולה, חמישה ימים בשבוע, מועדון חברתי לבוגרים החיים בקהילה.

חיים אטדגי

הפעילות כוללת חוגים כשהבולטים שבהם הינם חוג התעמלות, כדורסל ותיאטרון. "אקים סניף באר-שבע הוא שותף פעיל ומעורב בעיר בתחום המוגבלות השכלית התפתחותית ועומד בקשר וביחסי עבודה עם הרשות, עמותות שונות וגורמים רלוונטיים נוספים. הסניף פועל בשיתוף פעולה עם גורמים אלו על מנת לקדם נושאים שונים הנמצאים על סדר היום", אומר חיים אטדגי.

דברים שנראים לנו כמובנים מאליהם, אינם כאלה עבור חברי אקי"ם: ישיבה בבית קפה, למשל. "אנחנו משתדלים שאחת לכמה זמן, חברים ייצאו לבית קפה, בקבוצה קטנה, ייבחרו בעצמם את המנה וייהנו כמו כל אחד אחר – זהו חלק מהפעילויות שאנחנו עורכים, על מנת לתת את אותה תחושה של חברה מכלילה, חברה המקבלת את כל בני האדם. יש כמובן חוגים, בהם חוג תיאטרון, בו חניכי אקים מכינים הצגה יחד עם חניכי מכבי צעיר".


"אקים סניף באר-שבע הוא שותף פעיל ומעורב בעיר בתחום המוגבלות השכלית התפתחותית ועומד בקשר וביחסי עבודה עם הרשות, עמותות שונות וגורמים רלוונטיים נוספים. הסניף פועל בשיתוף פעולה עם גורמים אלו על מנת לקדם נושאים שונים הנמצאים על סדר היום"

תגובות

End of content

No more pages to load