• 02 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אלי לוי, ראש מועצת להבים: ''לא סופרים אותנו: לא ימין ולא שמאל''

ילד המעברות, בן למשפחה של 11 ילדים, עכשיו ראש מועצת להבים. בראיון למגזין ברנז'ה מספר שהוא לא מפחד מדו קיום ואיך בעצם פילס לעצמו דרך במעלה השלטון המקומי בישראל

אלי לוי, צילום: אייל מנקיטה

רוצים סיפור טוב? הנה: זה מתחיל בילד-מעברה מזיכרון יעקב, ממשפחה של 11 אחים ואחיות, שמעולם לא וויתר לעצמו, גם לא אחרי תאונת-דרכים קשה, גם לא אחרי מחלה-קשה, גם כשאמרו לו שהוא לא צריך רכבת בישוב, גם כשאומרים לו שאין אופק ריאלי לחזון הדו-קיום בינינו לבין שכנינו. לא בבית-סיפרו. קבלו את אלי לוי, שידע לפלס לעצמו דרך במעלה השלטון המקומי בישראל ולהגיע לתפקיד של ראש-מועצת 'להבים', הישוב שמהווה פנינה אמיתית של יופי וקהילתיות בנגב

מהו סוד ההצלחה של 'להבים' לדעתך, מהן החוזקות העיקריות של הישוב?

"החוזקות של הישוב הן בראש ובראשונה האוכלוסייה האיכותית שלו . בגדול, 'להבים' ממוקם באזור מעולה עם דרכי גישה מצוינות ומספק לתושביו שירותים קהילתיים ברמה הגבוהה ביותר. בלהבים כיום 1600 בתי-אב, הרבה מתושבינו הם רופאים, שופטים, מהנדסים, עורכי-דין, אנשים מהנהלת כי"ל מכתשים, יש לנו כמאתיים משפחות מהקריה למחקר גרעיני, ועוד. אנחנו מדורגים 9 בדירוג הרשויות בארץ. האוכלוסייה כאן דורשת סטנדרטים גבוהים של שירות, ואנחנו ערוכים לתת לה את זה. אני עצמי גר ב'להבים' כשלושים שנה, ועד מקרוב להקדמות של היישוב במרוצת השנים. במועצה אני כ- 16 שנה. בשל דירוג 9 אנחנו לא מקבלים סיוע מהמדינה ומסתמכים במאה אחוז על גביית הארנונה מהתושבים. אנחנו במאה אחוז גבייה ומינהל כלכלי תקין. אנחנו מתנהלים כמו חנוונים קטנים, במובן החיובי של המילה. פרנסתנו על אחריותנו-בלבד, מה שלא נעשה אנחנו לעצמנו לא יעשו למעננו. מערכת-החינוך ביישוב מושקעת ומשובחת. בבית-הספר היסודי הקהילתי שלנו "להבים" לומדים קרוב ל-700 תלמידים, יש לנו צוות-הוראה מעולה, אנחנו משקיעים המון בחינוך ורואים בו כלי ראשון במעלה. אצלנו יש אפס-אלימות בבית-הספר, ואני יודע שבימים אלה בארץ זה נדיר-שבנדיר. אצלנו אסור לילד אפילו לדחוף ילד אחר. יש לנו הנהגה-הורית מעולה, יש שיתוף פעולה עם מועצות נוספות באזור, כולל עם המגזר הבדואי, כמו הפרויקט 'הכר את השכן' ונוספים. בטקסים משמעותיים של לוח-השנה גם מגיעים אלינו תושבים מהסביבה ונהנים מהרוח הקהילתית. הילדים הבוגרים יותר שלנו לומדים ב'אשל הנשיא', יש שם גם פנימייה ברמה גבוהה מאוד, אנחנו כמועצה מקצים תקציבים גם ל'אשל הנשיא', כחלק מהאני מאמין שלנו לשותפות-לדרך ולהשבחת הדרך. ב'להבים' מיטב הנוער, מצוינות כקו-מנחה, למעלה מעשרים אחוז מתגייסים ליחידות-מודיעין ותומכי-לחימה בצה"ל, יש לנו נוער מתנדב ונוער שמשקיע בספורט ובמוסיקה, יש לנו אלוף-אולימפי בתריאלטט, רן דרמון, שזכה באולימפיאדת ריו והביא לנו כבוד. יש קונסבטוריון עם כ- 300 מנויים, הספורטק שלנו ישודרג לרמה אולימפית, מתקני-כושר מפוזרים בכל פינה כאן. יש כאן קן מקסים של תנועת 'הצופים' בו רשומים כ- 460 חניכים ואנחנו בונים לו עוד מבנה, יש מתנ"ס עם כ-1500 פעילויות בשבוע שנרחיב בו את אולמות המחול, יש לנו שלושה בתי-כנסת ומקוואות, ושירותי דת בילטאין במועצה, והיד עוד נטויה".

אלי לוי במשרד בלהבים, צילום: אייל מנקיטה

הישוב 'להבים' זכה מספר פעמים בתואר 'קריה יפה', זכה ב'קלינטק'

"קיבלנו שני דגלי יופי של 'המועצה לישראל יפה'. אנחנו ישוב שהנושאים של איכות סביבה וסביבה-ירוקה מאוד חשובים לו. אני הייתי ממקימי המשרד לאיכות הסביבה, והנושא קרוב ללבי. מי-ההשקיה שלנו הם מים-מושבים, הצמחייה בישוב מותאמת לסביבה וחסכונית בצריכת מים. אנחנו מקפידים על הפרדת פסולת, כולל פסולת דיגיטלית-אלקטרונית. היישוב מנוהל בהתייעלות-אנרגטית, שבאה לידי ביטוי, למשל, גם בתאורה בישוב – תאורת פנסי-לד, תשתית יקרה מאוד שבה השקענו ושחוסכת לנו כ- 65% מצריכת החשמל. להבים מתנהל כישוב 'חכם', אפשר לשלוט בתפעול המערכות באמצעות האייפון, יש אפליקציה לניהול התשתיות. אני יכול באמצעות האייפון שלי לעמעם את האורות ביישוב או לפתוח ממטרות. אנחנו עובדים על כך שכל התשתיות בישוב יתופעלו במתכונת 'ישוב חכם'. הישוב מאובטח במצלמות אבטחה במוקדים רבים, אנחנו לא מוקפים בגדר, אבל מאוד מאובטחים, וכמעט שאין לנו כאן גניבות. יש לנו 'חדר מצב' שמפקח על המתרחש מסביב לשעון".

מה לגבי בטחון אישי בתקופת מלחמה, כמו בימי 'צוק איתן'

"אני מאמין שצריך ככל שניתן לשמור על שיגרת-חיים נורמאלית גם בעת מלחמה. אני בדעה שעדיף שמערכת-החינוך לא תושבת בימים כאלה. הורים שעובדים מחוץ לבית ויודעים שהילדים שלהם במסגרת בטוחה גם כשיש טילים חלילה, ירגישו בטוחים יותר כשיידעו שילדיהם במסגרת. בית-הספר ערוך עם מרחבים מוגנים, אנחנו מבצעים תרגולת למצבי-חירום מספר פעמים בשנה.  לנו יש רק 45 שניות להגיע למרחב-מוגן. ב'אשל הנשיא' עדיין אין מענה למצבים כאלה, ולכן בעת מלחמה אנחנו לא שולחים את ילדינו הבוגרים ל'אשל הנשיא', אלא נעזרים בהם בתוך הקהילה ב'להבים' לסייע לקשישים ועוד. 'להבים' נחשבת ל'עיר מודל' בעולם להתנהלות ולהיערכות במצבי חירום, באים לכאן מחו"ל ללמוד מאיתנו את הנושא".

המודעות הקהילתית ב'להבים' ערה מאוד

"אנחנו קהילה תומכת. יש כאן התנדבות ועזרה-הדדית מצד כל הקבוצות. נוער ומבוגרים כאחד. יש לנו גמלאים של קמ"ג שמתנדבים המון בכלמיני גופים, כמו 'סורוקה' ומד"א. אנחנו מקימים עכשיו מועדון לגיל-הזהב לוותיקים, ועוד".


"עוד יבוא האיש בצד הפלשתינאי ובצד שלנו שלא יחשוש מבני-עמו ויוביל מהלך לשלום"


יש ביקוש ער למגורים ב'להבים', הישוב מתרחב

"על ההצלחה של 'להבים' יעיד גם הביקוש הער לנדל"ן אצלנו. הוצאנו לשיווק 679 מגרשים צמודי-קרקע, ותוך שנה כולם פשוט נחטפו. לישוב בסדר-גודל כשלנו זה הישג יפה. על כל מגרש התחרו חמישה מתמודדים (כל מגרש בן חצי דונם, בעלות של 900,000 ₪) 'להבים' בצמיחה, יש לנו תכנון-מדף של עוד כ- 850 יחידות, המינהל שיווק כאן 360 יחידות. כמובן שגם הנושא של מעבר-צה"ל לנגב צפוי להשפיע לטובה. הרבה זוגות צעירים מחפשים את איכות החיים ש'להבים' מציעה כישוב קהילתי מגובש וחם. גם הנגישות המעולה שלנו חשובה, לכל הנקודות המרכזיות: כביש 6, כביש 31, כביש 40,כביש 310. בקרוב יוקם מחלף-'להבים', כמסוכם עם שר-התחבורה, יש לזה כבר תקציב. שר-התחבורה הוא איש-מעשה ועקבי. גם הרכבת כאן חיונית מאין כמוה והוקמה כנגד כל ההתנגדויות 'מסביב'. עברתי חמישה מנכ"לים כבר ברכבת ישראל. כולם אמרו לי ''מה אתה צריך רכבת בלהבים?! אולי יהיו לך אלפיים נוסעים בשנה'', אז יש לנו  כיום כ- 32,000 נוסעים בשנה, בתחנה שנפתחה ב- 2007 כן, זה סיפור הצלחה".

 ספר על הקשר עם הבדואים, 'להבים' מרחק דקות מרהט, מחורה, מכסייפה

"יש לי מערכת יחסים טובה עם הבדואים בסביבה, וכאמור, בנושא הגניבות אנחנו פחות נפגעים. אמנם לאחרונה גנבו כאן שלושה רכבים, אבל זה אחרי תקופה מאוד ארוכה של שקט. לי תמיד היה קשר טוב עם ראשי הרשויות המקומיות והפלשתינאיות, עשינו פרויקטים משותפים, כמו מכון הטיהור בנחל חברון ופיתוח אזור-התעשייה רהט. היו לי הרבה מפגשים עם נציגים פלשתינאים במהלך הקריירה. אני מאמין בצורך להכיר את ה'צד השני' וגם משקיע בחינוך ילדי הישוב שלנו לגישה הזו. זכור לי מפגש מיוחד מאוד עם 30 ראשי ראשויות יהודים וערבים אצל ראש עיריית האג בהולנד, דוקטור דטמן.  היו שם סביב שולחן אחד, למשל, אלי מויאל אז משדרות וראש מועצת בית-להייה. פאנל מעניין. ישבנו אצלו בערב-שבת לארוחת-ערב, ואני פתאום בסביבות אחתעשרה בלילה מקבל אסמסים. דר' דטמן אמר לי שאם מחפשים אותי בערב יהודי כל-כך לקראת שבת, אז שכנראה זה מהמשפחה או משהו אחר חשוב ושאני יכול לצאת ולענות. עניתי לו שזה מהישוב, שמודיעים לי על חתול מת ברחוב סנונית ב'להבים'. אחד הנציגים הפלשתינאים ככה צחק איתי ואמר: "אצלי יש גופות ברחובות שבוע ואף אחד לא שם לב, ואצלך מודיעים לך-אישית בערב-שבת על חתול מת ברחוב"...אז כן, זו רמת המעורבות שלי. פעם סיפרתי על זה לחולדאי ואמרתי לו שלי כראש מועצה ב'להבים' יותר קשה ממנו כראש עיריית תל-אביב לפעמים, כי לו יש אינספור צוותי-ניהול, חברות-בת, מנגנון רחב, תקציבים, והוא לא יקבל הודעה על פגר של חתול ברחוב דיזנגוף... אני בכלל, לגבי הערבים, יש לי גישה אופטימית, אני שותף בפרויקט 'ראשי-עיר לשלום', חבר בפורום מיוחד בסטיידיפרטמנט. אני מאמין שיבוא יום שבו יבוא האיש שלא יפחד מבני-עמו, גם אצלם וגם אצלנו ויעז להנהיג למהלך לשלום. כן, אני מסרב לראות שחורות, אני אופטימי, עוד יגיע האיש".

​​​​​​​

מה לגבי הזיקה בין 'להבים' לבאר-שבע ויחסיך עם רוביק דנילוביץ'?

"באר-שבע היא האחות הגדולה שלנו, באר-שבע חזקה משמעו 'להבים' חזקה. זה חשוב לאורך כל הציר: להבים-ערד-דימונה-נתיבות, כל הסביבה. בבאר-שבע יש ראש-עיר מעולה, אני מאוד אוהב את רוביק ברמה האישית, הוא כמו בן בשבילי, אני אוהב את האדם שהוא ומעריך את כל מה שהוא עשה בבאר-שבע והנגב. מבחינתי הוא אישיות ציבורית חשובה ברמה הארצית ולא רק כאן בנגב. הוא עושה עבודה מצוינת. הוא גם ידע להפריד פוליטיקה-בגרוש, ובלי קשר להיותו איש-שמאל ידע לתת לנתניהו את המקום שלו בקשר איתו ולקבל מהממשל הזה סיוע משמעותי והשקעות לטובת פיתוח באר-שבע. כשבאר-שבע מרוויחה, אנחנו מרוויחים. וכמובן שאני חייב להזכיר גם את 'הפועל באר-שבע' האלופה, שמביאה לכולנו כבוד ענק".

הזכרת את נתניהו, מה דעתך לגבי ההנהגה בכללי? סיפרת שלקראת הבחירות האחרונות אף חבר-כנסת לא הגיע ל'להבים'

"ב'להבים' אין לנו מנדט, אין לנו כח-אלקטורלי, אין לי אלקטורל בישוב. אף מועמד לא הגיע לחוג-בית כאן, לא סופרים אותנו, לא ימין לא שמאל, לא חילונים לא דתיים, לצערי. זה פוגע. אנחנו קטנים במובן הזה, ואין לנו מי ש'יעשה לנו לובי' בכנסת. יש לנו כאן כ- 4000 בעלי זכות-הצבעה וזה ל 'הולך ברגל', זה לא אמור להיות כך. לגבי ההנהגה, אני יודע לזהות איזה שרים רק מחממים כסאות ונואמים נאומים ומקשקשים ומבטיחים וכלום לא מבוצע, ואיזה שרים באמת עושים עבודה, יש בכנסת מאלה ומאלה. היתרון של ראש-מועצה מול שר, למשל, הוא שכראש-מועצה אתה עוסק בניהול כל תחומי החיים והעשייה, ואילו כשר של משרד ספציפי אתה מתמקד בנושא אחד קונקרטי.   אני מזיז מהלכים בנדל"ן, תיירות, חינוך, תחבורה, תרבות. אני נוגע ממש בכל מכל".

אתה במקור מזיכרון יעקב, גדלת בתנאים לא פשוטים, ילדות במעברה, אחד עשר ילדים במשפחה. תתייחס לפער-המעמדות המתעצם בישראל

"אני ילד-מעברה, אני יודע מה זה 'אין', אני יודע איך חיינו כילדים, יש לי רגישות לנושא ואפילו לחלוחית בעין. הייתי לאחרונה ב'נתיבות' בערב-התרמה ל'עזר מציון', התרגשתי ובכיתי כמו ילד. תושבים רבים מ'להבים' תורמים לגופים שונים, ועושים את זה בלי 'רעש וצילצולים' וצילומים. יש אצלנו הרבה מתן-בסתר. תורמים לילדים ציוד לבית-הספר, תורמים למשפחות נזקקות, בכלל, יש לנו עם נפלא במובן הזה, יוזם עמותות-סיוע ואכפתי. אבל צריך שהמנגנונים הרשמיים יגלו הרבה יותר רגישות לפער-המעמדות המתעצם בישראל".

תפקיד ניהול המועצה לתפיסתך

"זו זכות גדולה לעבוד במועצה. אני מצפה מהאנשים שלנו לתת מכל הלב ולקחת אחריות. אני מרגיש שהתפקיד שלי כראש-מועצה הוא זכות גדולה,    אני מאוד אוהב את העשייה שלי. אני חווה את התושבים שלי ברמת הפרט,  כמו המ"פ בשטח. יש כאן עבודת-צוות מעולה. אגב, אנחנו מקום ראשון בארץ בקרב מועצות בהעסקת נשים בתפקידי-ניהול. ברור שלאינטנסיביות הכרוכה בתפקיד יש גם מחיר. אבל העשייה היא האנטיביוטיקה שלי. עברתי פציעה קשה בתאונת-דרכים וגם מחלה קשה שהצריכה טיפולים ממושכים, ובתוך המשבר הבריאותי לא וויתרתי לעצמי, התעקשתי והמשכתי פעילות. ניהלתי את מה שדחוף מהחדר ב'סורוקה'. וזה גם עורר בי את הרגישות לסוגיית הנגישות- לנכים. אני דואג ש'להבים' יהיה ישוב נח עם נגישות מרבית לאוכלוסיית הנכים. אני יודע מניסיון-אישי שלפעמים אבן-שפה רגילה יכולה לנטרל בנאדם מלעבור למדרכה ממול, עברתי ניתוחים ויש לי פלטינות ברגליים. אני בן 65 והעשייה כאן היא האתגר הלא נגמר שלי. תמיד יהיה מה לעשות ומה לשפר. בגיל שלי גם יש לי הזכות הנפלאה ליהנות מהנכדים המקסימים שלי, שמאוד קרובים אלי וחיים כאן לידי ב'להבים'".

תגובות

End of content

No more pages to load