• 26 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מיתר: בלי מגדלי מגורים ועם הרבה חינוך ואהבת הטבע

אבנר בן גרא, ראש מועצת מיתר, בראיון לברנז'ה מספר על החזון, על הישובים החדשים ועל התיירות והבילוי שיחולל שינוי גם בקרב אוכלוסיית הבדואים

''הצפי לתוספת 12,000 תושבים'' - (צילום: חיים אוחיון)

יש אנשים שלא אוהבים את המולת העיר ובוחרים לגור במקום כמו מיתר. אין בה קניונים. אין בה בניה לגובה. יש בה שקט מרגיע, שמתערבב בירוק של הצמחייה ובאוויר הנקי באמת. מיתר יישוב יפה, בלי סחר-מכר נדל"ני. כלומר, מחירי הבתים עלו, אבל למיתר באים לגור ולגור טוב.

מיתר לא צריכה תרגילי מיתוג. המיתוג הכי טוב שלה הוא ביקור במקום. זה מתחיל מהניקיון, נמשך במרחב הציבורי ומסתיים במבט כולל על היישוב.

מיתר בכלל התחילה כעומר ב'

קצת היסטוריה: מיתר החלה בכלל כיוזמה של בצלאל גבר, ראש מועצת עומר דאז, יצחק לבנון ובנימין חופשי, שגיבשו את הרעיון להקמתו של יישוב קהילתי באזור צומת שוקת על כביש 60. כוונת המייסדים הייתה הגברת ההתיישבות היהודית בין אזור דרום הר חברון לבין אזור באר שבע.

במסמך הייסוד, מ-27 באוגוסט 1979, נאמר כי המטרה היא הקמת יישוב עירוני בנחל חברון בשם "עומר ב'". לשם כך הוקמה אגודה בשם "אגודת מתיישבי נחל חברון - 1980" שמטרתה הייתה הקמת יישוב כפרי בנגב ביוזמה ובניהול עצמאי של חבריה. מיתר היה היישוב הראשון בארץ שהוקם ביוזמה, ניהול ומימון עצמאיים, ללא מעורבות של גוף ממסדי וללא תמיכה תקציבית ותכנונית של גוף ממסדי כמו הסוכנות היהודית. הממשלה החליטה על הקמת היישוב במרץ 1980.

בסקרים שנעשו באזור נמצא כי האתר המוצע יתאים לקליטת כ-2,500 משפחות. ועד העמותה היה אחראי לתכנון והקמת התשתיות. בשלב הראשון הוגרלו בין חברי העמותה כ-1000 מגרשים (בשטח של 500 - 1000 מטרים רבועים כל אחד). הבניה הפרטית נעשתה על ידי החברים בשיטת "בנה ביתך".

לכנס המועמדים הראשון, שהתקיים באצטדיון באר שבע, הגיעו 3,000 משפחות אשר שילמו דמי כניסה. אף על פי שאליהו נאווי, ראש עיריית באר שבע דאז, לא עודד יציאה נוספת מבאר שבע ליישוב לוויין נוסף, מצאו משפחות רבות מבאר שבע את היישוב החדש כמתאים עבורן. המועמדים להתיישבות רואיינו על ידי ועדת החברים שפעלה בכפוף לתקנון האגודה, שקבעה מספר קריטריונים לקבלה, ביניהם היות המועמד יוצא-צבא. רוב חבריה הראשונים היו עובדי התעשייה האווירית, עובדי קמ"ג, עובדי מפעלי ים המלח והתעשיות הכימיות, וכן קבוצה דתית ששקלה הקמת ישוב דתי והחליטה להצטרף למיתר. ראשוני התושבים נכנסו לבתיהם בשנת 1984.


"הצפי הוא לתוספת של כ-12,000 תושבים. זו כבר עיר, אבל עיר באווירה כפרית והעיר הראשונה בישראל בה לא תהיה בניה לגובה. דיבורים ורצונות להקים לגובה תמיד יש ובגלל זה, אנחנו מקפידים לשמר את צביונו של היישוב"


ראש המועצה שגדל בשכונה ד'

במיתר גרים הרבה באר שבעים לשעבר. אפילו ראש המועצה, אבנר בן גרא, הוא יליד באר שבע: "אני גאה תמיד לספר שגדלתי בבאר שבע, בשכונה ד', ברחוב אברהם אבינו, בבניין הפירמידה המפורסם". קצת סמלי שבן גרא גדל שם: הוא בן למשפחת יוצאי מצרים ולאחרונה הוא חזר לשורשים, קצת מתוך סקרנות והרבה מתוך געגוע לבית ההורים. הוא נשוי ואב לארבעה וסב לשלושה נכדות.

"ביסודי למדתי בבית ספר 'מעלות', בתיכון במקיף ב' ואני בוגר המכללה הטכנולוגית בתואר הנדסאי תעשיה וניהול, הנדסת מכונות באוניברסיטת בן גוריון ותאר ראשון במשפטים בקריית האקדמית אונו", מספר בן גרא. "היית חניך בגדנ''ע אוויר והמפקד שלי היה עזרא עיני. סמל עזרא עיני. אני זוכר את שנות הילדות באהבה רבה ובגעגוע, אך גם כשנים מעצבות".

אבנר בן גרא עם השרה מירי רגב וחניכי תנועת הצופים בספריה

בתום שירותו הצבאי, בן גרא כיהן כמנהל מחלקת אחזקה וכמנהל מפעלים בחברת רותם אמפרט נגב ועבר להתגורר במיתר בשנת 1994.
הוא כיהן ביישוב במספר תפקידים ציבוריים, בהם חבר המועצה הדתית. הוא הקים את סיעת "קהילה", במסגרתה כיהן כחבר מליאת המועצה. בשנת 2009 הוא גבר על ראש המועצה המכהן מזה שתי קדנציות, סלומון כהן, וסיעתו "קהילה" הייתה לסיעה הגדולה במליאת המועצה.
בשנת 2012 קיבל בן גרא את אות יקיר הנוער על ידי המועצה המשותפת לתנועות הנוער בישראל, על הקצאת משאבים ותקציב לבניית מבנים לתנועות הנוער במיתר. בבחירות שהתקיימו בשנת 2013 נבחר לקדנציה נוספת.


אבנר, הרי בעבודה באזרחות יכולת לעשות לביתך, עם משרה קבועה ואפשרויות קידום בתעשייה.  לנהל יישוב זה כאב ראש לא קטן...

"הייתי חבר מטעם סיעת 'קהילה', אך יום אחד אמרתי לעצמי שאם אני רוצה להשפיע, צריך לעשות מעשה. שכנעתי את חברי הסיעה, שהייתה הגדולה במועצה, לרוץ לראשות היישוב. במקום לקטר ולחפש מה לא בסדר, החלטתי שזה יהיה נכון לעשות למען היישוב. נכון מבחינת קריירה ואופק קידום ירדתי ואפילו מבחינה כספית, אבל אני שמח מאוד בבחירה שעשיתי, בשל העובדה שאני מצליח לגעת בתחום הקרוב לליבי, תחום החינוך, בו אני עושה עבודה, שהיא מבחינתי, גם עבור הדורות הבאים. הקמתי את בית הספר התיכון במיתר. מחזור י''ב הראשון, שכל כולו למד במיתר מסיים את לימודיו השנה והתיכון הינו בית ספר שצומח כל הזמן".

לא לבנות לגובה. אבנר בן גרא (צילום: חיים אוחיון)

מה לדעתך מבדל את מיתר משאר היישובים בנגב ומהעיר הגדולה במחוז, באר שבע?

"לדעתי, היכולת לחיות במקום שיש בו טבע, שהוא שומר על ערכי הטבע, מקום בו יכולות לגור יחדיו קהילה דתית, עם קהילה שאינה דתית, מקום שאפשר לגדל בו ילדים באווירה כייפית, יישוב בו לתושביו יש מעורבות גדולה בנעשה. ביישוב ניתן דגש חזק על נושאי החינוך, עם מערכת חינוך גדולה ופעילה מאוד".


יישוב בתנופת פיתוח

היישוב נמצא בתנופת פיתוח: "אנחנו מרחיבים את היישוב ובימים אלה הגענו לסוף ההרחבה. הגשנו כבר בקשה להרחבה, שנקראת 'השכונות הדרומיות', בהן יוקמו 800 יחידות דיור. במקביל, אנחנו מיישמים את החלטת הממשלה להקמתם של שלשה יישובים חדשים – חירן, כרמית ויתיר, שהם בתחום השיפוט שלנו. כרמית בתהליך אכלוס, חירן בשלב סיום עבודות עפר והוא יהיה יישוב בעל אוריינטציה תיירותית".

אחד המאפיינים של חיים בעיר גדולה הוא התמודדות עם תופעות של עבריינות ופשיעה: עבירות רכוש, סמים, אלימות. אתם מתמודדים עם זה כאן?

"גם פה זה קורה ואפילו חווינו עלייה בהיקפי הפשיעה ואנחנו לוקחים את העניין בכובד ראש. אנחנו מקיימים קשר רציף עם משטרת ישראל וגם מתקינים אמצעים טכנולוגיים, לרבות גדר מערכת, על מנת להגביר את ביטחון התושבים".

המועצה מצליחה לאזן את התקציב שלה?

"מיתר אינה נהנית ממענק ממשלתי. רוב השנים קיבלנו הלוואות שאיזנו את התקציב, אבל הלוואות צריך להחזיר. בשנת 2010 ביצענו תוכנית התייעלות ובשנת 2012 הצלחנו להתאזן ללא הלוואות, תוך שאנחנו מציבים לפנינו סדרי עדיפויות, מתייעלים בנושא כוח האדם ומגייסים מקורות תקציביים, כמו למשל ארנונה במחסום מיתר. התקציב שלנו עומד על 50 מיליון שקלים, כאשר הסעיף הגדול ביותר, אחרי שכר, הוא החינוך".


"האתגר המרכזי של מיתר הוא הקמת אזור חדש, אשר ישלב תיירות, תעשייה, נופש ומסחר וישנה את יישובי האזור, בהם חורה ולקייה. מדובר באזור אשר יניע את גלגלי הכלכלה, ייתן אפשרויות תעסוקה רבות, בהן לתושבים הבדואים באזור"קדחת הנדל''ן, לרבות כניסת ספקולנטים, מורגשת במיתר? מופעלים לחצים לבנות מגדלי מגורים כמו אלה בבאר שבע, למשל?

"יש פה עסקאות נדל''ן, רוכשים פה בתים, יש התעניינות וזה מחייב אותנו לעשות חשיבה אחרת ולהגדיר את צביונו של היישוב, מבחינת בנייה".

 אם היית צריך לאפיין את הייחוד של תושבי מיתר...

"זהו יישוב קהילתי, המאופיין באנשים חמים, שנענים לכל אתגר של אירוח קהילתי, אנשים שתורמים באהבה לקהילה, עוזרים לנזקקים. יש פה דור ותיקים ודור המשך. באים אלינו תושבים חדשים ממרכז הארץ. בכרמית למשל, רוב התושבים הגיעו מהמרכז. מיקומה של מיתר ודרכי התחבורה מאפשרים לתושבים לעבוד במרכז הארץ ולהתגורר ביישוב. השיפור במחלף מיתר, לצד שיפורים מתמידים בתחום התחבורה, הופכים את מיתר ליישוב מוביל בנגב".

"אם אני מסתכל על כרמית, הרי שמדובר בציונות לשמה, יישוב שקם מן היסוד, חזונו של בן גוריון פועם ובועט".

מהן התוכניות העתידיות?

"האתגר המרכזי של מיתר הוא הקמת אזור חדש, אשר ישלב תיירות, תעשייה, נופש ומסחר וישנה את יישובי האזור, בהם חורה ולקייה. מדובר באזור אשר יניע את גלגלי הכלכלה, ייתן אפשרויות תעסוקה רבות, בהן לתושבים הבדואים באזור".

"חלו שינויים בתחבורה הציבורית, לרווחת התושבים והבאים ליישוב. שכנענו, למשל, את חברת מטרופולין לעשות שאטל לתחנת הרכבת להבים-רהט. בטווח הרחוק יותר, הכוונה היא להקים רכבת קלה, שתחבר את יישובי האזור – להבים, צומת שוקת, עומר".

"מיתר, לדעתי, תיתן את הטון באזור בשנים הקרובות, עם גידול ניכר באוכלוסיה, בכרמית, חירן, יתיר ומיתר עצמה, הצפי הוא לתוספת של כ-12,000 תושבים. זו כבר עיר, אבל עיר באווירה כפרית והעיר הראשונה בישראל בה לא תהיה בניה לגובה. אני עושה מאמץ בנושא ומנסה לסגור את תוכניות הבניה של העיר לדורות. דיבורים ורצונות להקים לגובה תמיד יש ובגלל זה, אנחנו מקפידים לשמר את צביונו של היישוב".


עד כמה אתה נגיש לתושבים? ראש מועצה ביישוב קהילתי נוהג אחרת, נניח, מראש עיר גדולה?

"אחת היתרונות של יישוב קהילתי הוא בנגישות של ראש הרשות. אני זמין תמיד, התושבים יודעים את מספר הטלפון שלי, מתכתבים איתי בדואר אלקטרוני ואני עונה לכולם. ילדים מתקשרים לבקש להשאיר את התאורה במגרש הספורט עד מאוחר בימי החופש, תושבים מתקשרים לעתים בלילה מאוחר כשיש בעיה. הקשר עם התושבים הוא בלתי אמצעי והוא דו כיווני. חיילים מגיעים אלינו בהפתעה? התושבים מקבלים הודעה ונרתמים למענם. בחנוכה הילדים יזמו מתן שי לקשישים בבית האבות. גדוד עובר באזור שלנו? התושבים נרתמים ופותחים להם שולחן עם כל טוב".

תגובות

End of content

No more pages to load