• 25 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בית ספר לשוטרים, לא מה שחשבתם

בב''ש פועל בית הספר התיכון היחידי בישראל העוסק בתחומי המשטרה והסייבר, בו לומדים 80 תלמידים, מכל רחבי הנגב בתנאי בוטיק כמעט. פגשנו אותם לשיחה וגילינו מורים ותלמידים ערכיים, שעבורם חינוך הוא חווייה

מנהלת בית הספר, יעל לזמי, עם התלמידים (צילום: דני בלר)

הם מגיעים מדי בוקר, מכל רחבי הנגב, לבית ספר שהוא בבחינת ''בית ספר בוטיק'': רק 80 תלמידים, הלומדים בכיתות קטנות, בבית הספר היחיד בישראל ללימודי משטרה וקרימינולוגיה, בהתמחות בפשיעת סייבר. חלק מהלימודים הם בכיתה, אבל התלמידים יוצאים לשטח, משתתפים במטווחים, מחסומים, מתלווים לשוטרי סיור ומאיישים עמדות לפעמים בשעות לא שיגרתיות. אגב, לא תשמע מהם תלונה אף פעם. הם אוהבים את בית הספר, נהנים להגיע אליו מדי בוקר.

''יש בין התלמידים שלנו מי שהמסגרות הקודמות, בבתי ספר תיכוניים לא התאימו להם, כי הם היו צריכים את היחס האישי, את האתגר יוצא הדופן, את תשומת הלב ופה – הם פורחים'', אומרת המנהלת, יעל לזמי. בית הספר שוכן ברחוב החלוץ, בעיר העתיקה של באר שבע, במקום בו פעל פעם בית דפוס. בית ספר יפה, עם אווירה מיוחדת וצוות יוצא דופן. אל צוות המורים ''הרגיל'' מצטרפים אנשי משטרה, אשר מלמדים את התלמידים מתוך ניסיון מבצעי עשיר. התלמידים, מצידם, נהנים לבוא ללימודים מדי בוקר ומשקיעים את הנשמה.

גימנסיה באר שבע שייכת לרשת תיכון גימנסיה והוא בית ספר התיכון היחיד בארץ ללימודי משטרה וקרימינולוגיה, כאשר התלמידים מתמחים בסיכול ומניעת פשיעת סייבר, אך לא רק. הם חווים את העשייה המשטרתית על כל גווניה, מצטרפים לכוחות, לומדים במהלך שלוש שנים את העולם המרתק של חקירות פליליות, עבירות סייבר, זירות פשע ורצח, בתי הסוהר ועוד.

אחד התלמידים בפעילות מבצעית. הדרכה צמודה מאנשי משטרה (צילום: יח''צ)

תוכנית הלימודים בבית הספר אושרה על ידי ועדת ההיגוי במשרד החינוך. את התכנים המקצועיים ותוכנית הלימוד מוביל סנ"צ בדימוס ז'אן אלוש, מי שכיהן כראש אגף מודיעין מחוז דרום ועסק שנים רבות בתחום הבילוש, מודיעין וחקירות. ''תכנית הלימודים מאפשרת רכישת השכלה פורמאלית ובגרות מלאה לצד אפיק שירות צבאי משמעותי- שרות במג"ב או שח"מ ובהמשך אף אפיק תעסוקתי במשטרת ישראל. תוכנית הלימודים אושרה כמובן על ידי ועדת ההיגוי של משרד החינוך וכן על ידי המפקח המחוזי בתמיכה מלאה של ראש העיר רוביק דנילוביץ''', אומרים לנו בבית הספר.

לבית הספר בבאר שבע מגיעים כיום תלמידים ממכל רחבי הנגב: נתיבות, ירוחם, אופקים ועוד. חלק מהתלמידים, בשל כך, מתעוררים מוקדם בבוקר, על מנת לעלות על האוטובוסים לבאר שבע. זה לא מפריע להם, הם מקדישים את כל כולם ללימודים. לפעמים, על מנת להוציא מהתלמידים את המיטב, צריך לפעול אחרת ובגימנסיה באר שבע הם ממצים את הפוטנציאל ומקבלים מקצוע לחיים.

נהנים לבוא ללמוד, כי האווירה מאתגרת

שליו אברבוך, תלמיד י''ב, סיכל יחד עם חבר לכיתה שהיה במשמרת בתחנת דימונה גניבת ג'יפ. ''קיבלנו מידע מתחנת דלק, שצעיר פרץ סוויץ' של ג'יפ ופתח בנסיעה והתחיל להשתולל בכביש. הוא הגיע לכיוון דימונה, שם היה תלמיד אחר במשמרת, ניצן סוויסה שכמובן ביקש מהשוטרים לבדוק את הרכב החשוד''. שליו, כמו שאר חבריו, נהנה מאוד מהלימודים והעשייה בשטח. כיף לו להגיע בבוקר וגם, כשצריך, להשתתף בפעילויות בערב.

ניצן סוויסה השתתף בפעילויות בשטח: ''עם הזמן אתה לומד לפתח את הגישה הנכונה במגע שלך עם האזרחים. יש אנשים שמבינים את המצב אליו נקלעו ונשמעים להוראות, גם אם הן באות מתלמיד. אחרים מבינים פחות ופה אתה צריך ללמוד להיות החלטי. כמובן, שאנחנו מתלווים לאנשי משטרה והכל נעשה בתיאום, בידיעה, בהדרכה ותוך כדי ההגנה שלהם''.

סקאיי וסקר, לומד בכיתה י''ב, בא ללמוד בגימנסיה כי מבחינתו מדובר במקום שונה, מאתגר, מעניין. ''אני משקיע את כולי בלימודים, כי בשביל זה באתי לפה ובסופו של דבר אוכל להגן, לתרום לחברה ולעזור. בבית הספר יזמתי פרויקט להגנת ילדים מסכנות הרשת. כתבתי ספר הדרכה דיגיטלי, שהופץ במוסדות החינוך בבאר שבע''.

לא רק בכיתה: התלמידים במפגש עם אנשי יחידת הפרשים (צילום: יח''צ)

גם ויקי יושיבייב, בת 17, תלמידת י''ב, נהנית מהלימודים: ''חיפשתי מסגרת מאתרגת ושמעתי על הגימנסיה הייחודית בבאר שבע. זוהי מסגרת שאני נהנית בה מאוד – גם מהלימודים וגם מהעשייה והמשפחה שלי גאה בי ומאוד תומכת. הפעילות כאן מעניינת ופותחת הזדמנות להמשך''.

ננסי דור, בת 17, תלמידת י''ב, הגיעה לגמנסיה מתוך רצון לתרום למדינה: ''הלימודים פה חווייתיים מאוד. אנחנו יוצאים לסיורים בתחנות משטרה, פוגשים את הכלבנים, הפרשים, אנשי הסייבר. זהו בית ספר שונה, מקום שכיף ללמוד בו, מקום בו המורים מאתגרים אותך. גם אחותי התלהבה מהמסגרת הזו ונרשמה ללמוד''.

התלמידים השתתפו באבטחת ראש הממשלה

בין הפעילויות בהן התלמידים נטלו חלק, הייתה אבטחת שיירת ראש הממשלה באחד הביקורים בנגב. בין היתר, במהלך שלושת השנים בהם לומדים בבית הספר, הם עוברים הכשרה בתחומים שונים: מטווחים, יציאה לשטח, לסיורים. הם לומדים ונחשפים לעבודת היחידות השונות במשטרה. אמנם התלמידים לא לובשים במהלך הלימודים מדים מלאים, אבל בפעילויות נושאים ווסט, כובע ותג זיהוי. חלקם – רובם, ימשיכו במסלול המשטרתי בתום הלימודים, בין אם בשירות במשטרה או משמר הגבול או גיוס למשטרה בתום השירות הצבאי.

דור העתיד: התלמידים מתמחים להתמודד עם פשיעת סייבר

בגימנסיה באר שבע התלמידים זכאים לחמש יחידות לימוד לבגרות, אשר מתפרסת לאורך שלוש שנות הלימודים כאשר הייחודיות הבלעדית לתיכון זה באה לידי ביטוי בהתמחות בפשיעת סייבר ובלימוד מקצועות המשטרה, ממקור ראשון, על ידי צוות המורכב ממורים ואנשי הוראה שהם אנשי משטרה עם ניסיון עשיר.

ההתמחות בנושא סייבר נוצרה מתוך הבנה כי יותר ויותר עבירות פליליות מתבצעות גם במרחב הווירטואלי כגון וירוסים, פריצה למאגרי מידע, תקיפת אתרים, הפצת דואר זבל, אך גם עבירות חמורות יותר של פדופיליה, זיוף מסמכים, שוחד, סחר בסמים, הטרדות, שימוש לרעה בכרטיסי אשראי, הוצאת לשון הרע, פגיעה בפרטיות, איומים והימורים.

פוגשים את יחידת הכלבנים (צילום: יח''צ)

סנ"צ בדימוס ז'אן אלוש אומר כי ההנגשה של התיאוריה במעשה עובד בצורה בלתי רגילה מול בני הנוער. כלומר, השילוב המעשי בשטח, עם החומר הנלמד מייצר בקרב בני הנוער מחויבות, לקיחת אחריות, מעורבות בכל הפעולות השונות בקהילה כגון סיור, משמר אזרחי ועוד.

התלמידים לומדים גם אודות הליך חקיקה, מבנה החוק, מהו שיטור ומהי משטרה, התפתחות השיטור, יעדי ותפקידי המשטרה, אופן קבלת החלטות במשטרה, תפקידי שירות מבחן לנוער, ההליך הפלילי, התמודדות עם אלימות ושימוש בחומרים פסיכואקטיביים בקרב בני נוער, היכרות עם יחידות המשטרה השונות ועוד.

התכנית בקרימינולוגיה עוסקת בתחומים הנוגעים לחברה הישראלית: התמודדות עם תופעות אלימות קשות, כולל גם בקרב בני נוער כאשר המטרה היא ליצור מודעות חברתית בקרב התלמידים, להיות מודעים לסימני מצוקה ותמרורי אזהרה, טרם מתפרצת האלימות החוצה ולהכיר דרכים לצמצום האלימות והעבריינות ולמניעת התמכרויות.

מנהלת בית הספר, יעל לזמי, גוזרת את הסרט בחנוכת המוסד (צילום: יח''צ)​​​​​​​

ההתמחות בפשיעת סייבר ובקרימינולוגיה עוסקת במושגים, מגמות, תיאוריות וחוקים בתחום פשיעת הסייבר: חווית האינטרנט בחייהם של מתבגרים: מודעות, פרשנות, מנגנוני התמודדות והגנה, סכנות ברשת: תפיסות ומנגנוני התמודדות של מתבגרים, מניעים לעבירות מחשב, מיפוי תופעות הפשיעה ומגמות הפשיעה במרחב הסייבר ועוד.

לא רק תיאוריה: התלמידים חווים את העבודה בשטח

משטרת ישראל עוסקת בנושא השימוש של ילדים ונוער באינטרנט, הן בפעולות אכיפה והן בפעילויות מניעה. הליכי חוק ומשפט, אפיון זירת הפשיעה המקוונת, טיפול המשטרה בעבירות מחשב, טיפולוגיה של האקרים, טכנולוגיות מחשוב חדשניות בשירות המשטרה, סייבר טרור.

בכיתה יא' מבקרים התלמידים ביחידת מאו"ר במחוז מרכז של המשטרה – יחידה העוסקת במענה למצוקות העולות ברשת והתמודדות עם אלימות ובפשיעה ברשת : הרצאה וחשיפת הנושאים עמם מתמודדת היחידה לקראת בחירת נושא ליחידת החקר שיעשו התלמידים בשנה שלאחר מכן, כיתה י"ב.

לבני הנוער בתיכון גימנסיה באר שבע יהיה חלק מהותי במעורבות קהילתית הכוללת התנדבות במשטרה באגפים שונים ומעורבות פעילה בתרגילים עירוניים ומשטרתיים, מעורבות פעילה במניעת שימוש בחומרים פסיכואקטיביים בקרב בני נוער- התנדבות ביחידת האיתור ובניידת ג'מילה, הפעלת מוקד למניעת סכנות ברשת והתגוננות מפניהן זאת כמובן בליווי מלא של אנשי מקצוע, משמר אזרחי ועוד.

בין היתר, התלמידים עוברים הכשרה ומטווח מבגוון כלי נשק (צילום: יח''צ)

במהלך שנות הלימודים מבקרים התלמידים ביחידת ההונאה, ייחשפו לעבודת הבלש והיחידות סיור, החקירות והזיהוי הפלילי, יסיירו בבתי משפט כולל מפגש עם שופט נוער, פגישה עם קצינת מבחן וחוקרי נוער, קורס הגנה עצמית. בנוסף, בני הנוער יקחו חלק בסיורים בחלופות מעצר, סיור בכנסת ישראל בדיונים הרלוונטיים לחוק ומשפט, ביקור במעבדת זיהוי פלילי ובמכללה הלאומית לשוטרים, ביקור ברטורנו : כפר לנגמלים מסמים ועוד.

בית הספר הינו יוזמה של יעל לזמי מנהלת תיכון גימנסיה באר שבע ואת התכנים פיתח כאמור ז'אן אלוש, סנ"צ בדימוס ביחד עם חגית בן שאנן, קצינת נוער מחוזית ועדי אלי מורה לקרימינולוגיה בבית הספר ובעלת תואר ראשון בקרימינולוגיה וסוציולוגיה.


תגובות

End of content

No more pages to load