• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שי לילדים עם בעיות קשב וריכוז

הנוירולוג ד"ר שי מנשקו מלהבים מתמקד בטיפול בעיות קשב וריכוז אצל ילדים

ד"ר שי מנשקו, תושב להבים, יליד באר שבע, גדל והתחנך בעיר,והוא אב לשלושה, בן 18, בת 16 ובת 9. בהשכלתו האקדמית, הוא התמחה ברפואת ילדים בסורוקה, בנוירולוגית ילדים וכן בהתפתחות הילד בבית החולים SICK CHILDREN בטורונטו שבקנדה. אחר כך שב ארצה והמשיך לטפל במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר.

ד"ר מנשקו, מעלה למרבה התדהמה – נתון סטטיסטי מעולם הרפואה לנוירולוגית ילדים, ולפיו כחצי מהילדים הנחשדים כסובלים מבעיות קרב וריכוז, אינם מאובחנים כראוי. זאת ועוד, אבחון מתאים בכלל היה מונע את הצורך בהגעה לרופא ילדים, מסיבות אחרות כגון לקויות למידה או רגשיות.

איך הגעת לטפל בהפרעות קשב וריכוז ולמה רק בקרב ילדים?

"הטיפול בבעיות תופס כ-85% עד 90% מזמנו של נוירולוג הילדים העובד בקהילה, שזו עליה ניכרת מאוד בשכיחות הפניות לנוירולוג ילדים בחמש השנים האחרונות בקירוב"

אם לדבריך, 50% מהילדים אינם מאובחנים כראוי. אז מה, סתם מערכת החינוך מעודדת הפנייה לאבחוני בעיות קשב וטיפול תרופתי כדי לצאת ידי חובה?

"מניסיוני, נראה כי לפחות בחצי מההפניות עולה רושם כי אבחון מתאים היה מונע את הצורך בהגעה להערכת נוירולוג ילדים, כלומר עולה כבר בשיחה הראשונה מרכיבים אחרים מאשר קשב, כגון לקויות למידה מסוגים שונים ולקויות רגשיות, היכולות למסך הפרעות קשב.

"מרכיבי חרדה כגון המצב הביטחוני השורר באזורנו בעיקר על פי הרושם הקליני שלי, גורם לעלייה  בפניות לאבחוני קשב וריכוז על אף שבעצם אין כאן הפרעה ראשונית אלא של חרדות המייצגות כהפרעת קשב וריכוז שניונית ולכן יש צורך באבחון נכון כדי למנוע טיפול תרופתי מיותר".

אבחון מתאים בקרב ילדים היה מונע הגעה לנוירולוג (צילום:מרום אוחיון)

הורים לילד בגיל צעיר החוששים מהפרעות, מה הדבר הראשון שהם צריכים לעשות?

"לילדים מתחת לגיל חמש, מומלץ לפנות להערכת רופא התפתחותי במכון להתפתחות הילדים הקרוב למקום מגורים, ואילו לילדים מעל גיל חמש ניתן לפנות לנוירולוג ילדים או פסיכיאטר העובד בקופה".

מהן דרכי השיטה האלטרנטיביות לתרופות?

"ישנן דרכי טיפול אלטרנטיביות שונות, רובן מתבססות על טכניקה שבה אנו מנסים להוריד את מרכיבי הבעיה הרגשית ולגרום להבנה של פקודות, בעיקר בילדים בטווח הצעיר. בין הטיפולים אשר  אנו יכולים להציע ניתן לציין את העיצוב התנהגותי, הדרכת הורים וכן טיפולים נוירו-ביו פידבק, וכן טיפולים רגשיים נוספים, כגון רכיבה טיפולית ואחרים".

לד"ר שי מנשקו מרפאה במרכז הרפואי "בריאותא" בבאר שבע והוא עובד עם קופות החולים בדרום "לאומית" ו"מכבי"..


תגובות

End of content

No more pages to load