• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ח"כ טלי פלוסקוב – הלוחמת החברתית בכנסת ה-20

במסדרונות הכנסת היא מושא להערכה ולהערצה, אולי בשל עדינותה צניעותה וחריצותה ויש יאמרו אולי בשל הדרך שעשתה מתפקיד חדרנית בים המלח ועד חברת כנסת וסגנית יו"ר הכנסת

טלי פלוסקוב במליאה (קרדיט: דוברות הכנסת)

מאת: משה פריאל- כתב פרלמנטרי 

טלי פולוסקוב, בת 56 נשואה פלוס שלושה ילדים, סבתא לשלושה נכדים, ומתגוררת בערד. טלי  נחשבת לאישה  חזקה, פורצת דרך, ששימשה בקדנציה האחרונה כחברה בוועדות : העבודה והרווחה, העלייה והקליטה ,וועדת חוקה ומשפט. ולאחרונה הקדישה את זמנה כיו"ר הוועדה המשותפת לבניית תוכנית אב לאומית בנושא הזקנה".

מאחוריה הובלת המאבק למתווה הטבות המס לפריפריה, הגדלת דמי לידה לעובדות קבלן, נאבקה למען הקשישים וניצולי השואה, ולפני חודש ימים היא זכתה במקום השני כ"חברת הכנסת החברתית" בקואליציה במסגרת המדד החברתי של המשמר החברתי של הכנסת.

את נחשבת כאשה חזקה פורצת דרך, איך עשית זאת?

"בחיים לא חשבתי שאהיה פוליטיקאית. נכנסתי לפוליטיקה ב-2010 כראשת עיריית ערד  אחרי שעבדתי לפני כן 16 שנים בבנק. אחרי שעליתי ארצה עבדתי כחדרנית בבית מלון, זרמתי לאורך כל הדרך וידעתי לנצל כל הזדמנות בכדי להתקדם."

זה לא סוד שמשכן הכנסת הפך להיות זירת התגוששות ,גסה בוטה ולא פרלמנטרית , מנגד את ניחנת באופי נוח שקט ולא מתלהם, איך התמודדת ?

"לפני שהתחלתי לשמש כחברת כנסת, הייתי צופה מדי פעם דרך ערוץ 99 ערוץ הכנסת, לא ראיתי את אותם דברים, מאוחר יותר בהחלט שכן. הכנסת ה-20  הייתה יותר מתמיד מאופיינת בתופעות קשות שאתה תיארת, אולי בגלל שיש שיח על חופש הביטוי ועל יותר דמוקרטיה. אולם, צריך להיות גבול באיזה מילים אתה משתמש כחבר כנסת ואיך אתה בוחר להביע את עצמך".

חברת הכנסת טלי פלוסקוב (צילום: יגאל ויזנר)

איזה דיון שניהלת במליאה הכי הכעיס אותך ?

"הנאום של חברת הכנסת חנן זואבי, כשדיברה נגד המדינה .מצד אחד לא יכולתי להפסיק אותה כי זכותו של כל חבר כנסת להגיד את מה שהוא חושב ומאמין, וכמנהל המליאה אני חייבת להיות ממלכתית אולם, מצאתי לנכון כשזמנה הסתיים והיא המשיכה לדבר וסירבה לבקשה שלי לרדת מהדוכן ביקשתי מהסדרנים להוריד אותה בכוח. דיון סוער נוסף היה בחוק הלאום"

מה עמדתך בנושא?

"אני לא רואה שחוק זה הוא נגד מישהו. קראתי את החוק גם בתוקף היותי חברת וועדת חוקה ומשפט. יש שם אמירה שהיא מאוד ברורה ואני חושבת שהיא נכונה :"מדינת ישראל היא מדינה יהודית "וצריכים להפנים את זה. אבל יחד עם זאת בחוק אין משפט שאומר שמי שערבי יגיע לו פחות, או שאם אתה דרוזי פחות מגיע לך. יש לי מלא חברים ערבים ודרוזים, אני לא מחלקת את העם ואפשר בהחלט לחיות יחד."

ישנם הטוענים כי בשנים האחרונות הייתה הצפה של הצעות חוק פופוליסטיות מיותרות ,יותר במטרה לקדם וליחצן את חברי הכנסת מגישי ההצעה ?

"אתה צודק מאוד. האם ידעת שבכנסת ה-20 הוגשו 5000 הצעות חוק למיניהם ,לא אחת ראיתי חברי כנסת שעולים לדוכן הכנסת בידיעה מראש שאין סיכוי שחוק זה יעבור. במקום לפני כן להיפגש ולשכנע את אנשי המשרדים הרלוונטיים. העלתה סוגיה מאוד חשובה, חברי הכנסת צריכים להבין שהציבור הוא לא מטומטם הוא רואה ומבין ומודד חבר כנסת לא בזכות נאומים והבטחות, אלא מעשים."

כתושבת הנגב ויו"ר השדולה לפיתוח הנגב את לא חושבת שהממשלה מזניחה את דרום הארץ וצפונה ומשקיעה יותר במדינת תל-אביב?

"בקדנציה הזו נעשה המון למען הנגב, אני אישית הובלתי את נושא הטבות המס בפריפריה. קח לדוגמא- העיר ערד הייתה בסכנת ביטול ההטבות, במילים אחרות רצו להרוג את היישוב ונלחמתי בכנסת לא רק בשביל ערד אלה עבור 180 יישובים נוספים, של יהודים וערבים.  בנינו תוכנית על פי קריטריונים שוויוניים וצודקים, ואני גאה בזה."

לנוכח ירידת כולנו בסקרים את לא חוששת שלא תבחרי לכנסת הבאה, למרות שאת ידועה כחברת כנסת חברתית נמרצת ?

"להגיד לך שאני לא חוששת אני לא יכולה להגיד, בוודאי שאני חוששת. יחד עם זאת, אני מאוד סומכת על כחלון אנחנו מפלגה שאין בה פריימריז, ואני מאמינה שאם היה הייתי הרבה יותר רגועה כי אני יודעת כמה תמיכה יש לי מהפעילים, אבל ההחלטה שלו הוא רואה את העשייה שלי והנאמנות שזה אחד הסוגיות שלוקחים בחשבון במיוחד על רקע הבגידות . בכל אופן, אם אהיה בכנסת אני מאוד רוצה להיות בתפקיד עם הרבה יותר סמכויות, כמו שרה לענייני אזרחים וותיקים, לא יתכן שמיליון אזרחים וותיקים יישארו ללא מענה ".

ראוי לציין כי לדברי חברת הכנסת טלי פולוסקוב, בשנה האחרונה הגיעו אליה כ-4000 פניות של אזרחים בבקשת מעורבות ועזרה בנושאים שונים ורובם טופלו :"אני תמיד מוכנה לעזור ואנצל הזדמנות זו לפנות לתושבי הנגב באמצעות המגזין ברנז'ה, אני לרשותכם בכל נושא."תגובות

End of content

No more pages to load