• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הדרך של עו״ד אלעד דנוך במירוץ לראשות מחוז דרום

הוא ממוקד מטרה, מביא איתו משב רוח צעיר וחדשני, ומדבר בגובה העיניים. שוחחנו עם עו"ד אלעד דנוך, כדי להבין איך הוא מצליח לסחוף אחריו מאות עורכי דין בדרך לבחירות לראשות מחוז דרום

אלעד מברך בהרצאה של גיבור ישראל זיו שילון

הוא מביא אתו משב רוח רענן וחדשני, חשוב לו לרדת לפרטים הקטנים, הוא מדבר בגובה העיניים, לא חושש להוביל שינויים – וממשיך לצבור תומכים בקצב שאי אפשר להדביק. כיצד הצליח עו"ד אלעד דנוך לסחוף אחריו מאות עורכי-דין מבירת הנגב במרוץ לראשות מחוז הדרום?


בעוד פחות משבועיים, ב-18 ביוני, ייערכו הבחירות לראשות לשכת עורכי הדין ולראשות מחוז הדרום. עו"ד אלעד דנוך (34) הוא צעיר המתמודדים, אך לפי הקילומטרז' שצבר בארבע השנים האחרונות, נראה שהוא מכהן בתפקיד שנים רבות.
מערכות בחירות לראשות לשכת עורכי הדין התאפיינו לאורך השנים בנמנום עד שעמום, כיאה למערכת בחירות של איגוד מקצועי. זה היה נכון לעבר, לא להווה. מתברר שישנם עורכי דין שרואים במועמדות של עו"ד דנוך לא פחות מקריאת תגר על ההגמוניה הוותיקה, המעונבת, זו ששלטה בעשור וחצי האחרונים. מגזין "ברנז'ה" ניסה לענות שאלה מרכזית אחת: כיצד הצליח עורך הדין הצעיר מאשקלון לזכות באהדת עורכי הדין מבירת הנגב? ואם נחדד: כיצד הצליח לחדור באותנטיות את חומת מעוז הלשכה?


עו"ד דנוך מביא עמו משב רוח רענן, צעיר, חדשני. מתנגדיו סבורים שהוא צעיר מידי ומנסה להוביל שינויים מרחיקי לכת, בניגוד לתפיסה השמרנית והמוכרת. המשפט הכמעט קבוע שלו בפתיחת חוגי משרד, מעיד יותר מכל על דרך החשיבה שלו. "עורכי דין הם כמו סמארטפונים", הוא אומר בחיוך ומיד ממשיל. "חכמים ומתקדמים ככל שיהיו, אחת לכמה חודשים גם הם צריכים עדכון גרסה, גיוון החקיקה והפסיקה משתנה לנגד עינינו. הלשכה היא האפליקציה במרכאות שדואגת לעדכן אותם".
מתברר שלא רק תוך כדי ניהול מערכת הבחירות, דנוך הגדיר את הכללים מחדש. הוא עשה זאת בעקביות ובשיטתיות הרבה לפני, תוך שבאופן תדיר הוא מגביר קצב ומעלה את הרף. לא ממש ברור אם הוא הגיע לתוצאה הזו כי כיוון לכך, אבל זו המציאות. בשקט-בשקט הצליח עו"ד דנוך, שמשמש כיום בתפקיד מ"מ יו"ר מחוז הדרום, יו"ר שלוחת אשקלון ויו"ר פורום הצעירים המחוזי, להותיר מאחור עורכי דין וותיקים. מתברר שהיעד הנוכחי – ראשות מחוז הדרום, סומן על ידו כבר במערכה הקודמת. בזמן שכיהן כחבר המועצה הארצית בלשכה, הוא השכיל ליצור חיבורים אסטרטגיים שתכליתם להזניק אותו להתמודדות הנוכחית. 

דנוך, מביא איתו משב רוח צעיר ורענן

לפני כארבע שנים התמודד דנוך, כעורך דין צעיר, על מקום בוועד של לשכת עורכי הדין במחוז הדרום בראשות סיעתו 'המחוז מנצח'. כנגד כל התחזיות, הוא רשם הישג משמעותי, כאשר קיבל את תמיכתם של מאות עורכי דין, והכניס שני מושבים בוועד המחוזי. הוא קיבל לידיו פורום צעירים והפיח בו חיים, ובאמצעותו ביצע פעילויות רבות ומגוונות מאשדוד ועד אילת, לטובת כלל עורכי הדין, וכן העניק לעורכי הדין הצעירים ארגז כלים ובעיקר משענת לקראת חייהם המקצועיים החדשים.

 צעד אחרי צעד

"הגדולה של אלעד היא ביכולת לחבר בין אנשים שונים עם דעות שלעיתים מנוגדות זו מזו, ולהצעיד את כולם לעבר אותה מטרה", מעיד עליו עו"ד אריק ריביצקי, השותף שלו במשרד בבאר-שבע. "היכולת שלו לפעול ללא הרף וללא שחיקה ובאותה התלהבות כרונית, פשוט מרתקת. עכשיו, הגיע הרגע מבחינתו לעלות מדרגה. אחרי כמה שנים טובות של עשייה אינטנסיבית למען ציבור עורכי הדין, הוא הרגיש בשל לעשות את הצעד הבא. אלעד הוכיח כי הוא בהחלט ראוי לאמונם של עורכי הדין עם שורת הישגים מרשימה. כמי שחרט על דגלו לתת יחס אישי לכל עו"ד בכל פנייה, הוא אכן הוכיח זאת בפועל". 

בשנים האחרונות נזקפו לזכותו של עו"ד דנוך שורה של יוזמות נוספות. במסגרת תפקידו דאג לראשונה להנגשה של פעילויות הלשכה לערי הפריפריה, כדוגמת נתיבות וקרית-גת. כמו-כן, מיסד את סדרת הרצאות בתחום הפלילי בכל רחבי הדרום, במסגרתה אירח דמויות מפתח מעולם המשפט הפלילי, ביניהם עו"ד יורם שפטל, עו"ד ששי גז, עו"ד ירום הלוי ועו"ד אבי חימי. על שמו רשומות פעילויות רבות נוספות, שתרמו לעורכי הדין והפכו אותו לדמות משמעותית ומעורבת בכל הקשור לעולם המשפט במחוז הדרום. 

עו"ד דנוך מחזיק בשותפות במשרד עורכי דין באשקלון ובבאר-שבע. המשרדים עוסקים בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי. דנוך עומד בראש המשרד באשקלון, ושותפו עו"ד אריק ריביצקי מנהל את המשרד בבאר-שבע.
עם תמיכה של מאות עורכי דין בכל רחבי ערי ויישובי מחוז הדרום, יחד עם חברי סיעת "המחוז מנצח", מתכוון דנוך לכבוש את התפקיד המשמעותי. "אנחנו יוצאים למסע ארוך ומרתק, מסע שבסופו אני משוכנע שנכניס למחוז כוחות חדשים ורעננים. יש לנו נבחרת מדהימה", הוא כתב בפוסט בו הכריז על התמודדות לראשות. "את הצעד הקטן שלי עשיתי לפני כארבע שנים, כשקיבלתי החלטה להתמודד לוועד מחוז הדרום של לשכת עורכי הדין. יחד עם הרבה אנשים טובים שהאמינו, כמוני, שהגיע הזמן לשינוי, עשינו את זה, הגענו להישג מרשים בבחירות ובתוך פרק זמן קצר ביותר תרגמנו אותו לעשייה בשטח – עבדתי קשה מאוד כדי לתת יותר לעורכי הדין בדרום. קיימנו מפגשים מקצועיים, כנסים, השתלמויות, יזמנו פעילויות תרבותצ, ובעיקר היינו שם בשביל עורכי הדין, בכל שעה, בכל זמן. עכשיו, הגיע הרגע לעלות מדרגה".
דנוך יחד עם חברי סיעת המחוז המנצח

ברשימת סיעת 'המחוז מנצח' המתמודדת לוועד המחוז, לא פחות משבע עורכות דין משובצות בעשירייה הראשונה. "כשהרכבנו את הרשימה הקדשנו חשיבה גם ליחסי הכוחות המגדריים", הוא אומר. "אבל היה חשוב לנו שהחברות והחברים שאמורים להצעיד את המחוז בשנים הבאות, יצטרפו מתוך תחושת שליחות. יש לנו רשימה איכותית ומדהימה, כל אחת ואחד מתחומו. מה המכנה המשותף? כולם נטולי אגו ובאים כדי לעשות".

מגה טורבו

קשה שלא להרים גבה נוכח ההשקעה והמרוץ האינסופי אחרי עוד עו"ד ועוד עו"ד. דנוך לא מתעייף ומרצה את משנתו פעם אחר פעם. בחוג משרד בהשתתפות 30 עורכי דין או בהיכרות אישית עם שני עורכי דין – לו זה לא משנה. הוא מדבר באותה התלהבות, ומשיב לשאלות בסבלנות מרגיזה.  
"אנחנו נמשיך להתרכז בעשייה ובדברים החשובים באמת. לצערי, הכי קל להשלים עם בינוניות או עם מצב קיים", הוא מסביר ל-30 הפעילים המרכזיים בבאר-שבע, שהתכנסו במשרד של מספר שתיים ברשימה שלו, עו"ד מירי סטולרו-היידובסקי, במסגרת היערכות כוללת ליום הבוחר. "נכון שזו מערכת בחירות אינטנסיבית, אבל אני מבקש, חשוב מאוד להפיץ את החזון שלנו. אנחנו כאן במטרה לנצח, אבל אל תשכחו שהניצחון הוא רק האמצעי כדי להשיג את המטרה האמיתית – להיות המחוז המוביל וחוד החנית של לשכת עורכי הדין".  "באנו לדבר על חלוקת העבודה", אומר בתורו עו"ד שלום פיניאה, פליליסט מוערך וחבר ברשימה. "יש לנו מעט זמן והרבה להספיק, הגיע הזמן להפשיל שרוולים".

פעם גולנצ'יק, תמיד לוחם

עו"ד דנוך נולד וגדל בשכונת 'אפרידר' באשקלון. חצי שנה לאחר סיום לימודיו בישיבה התיכונית 'אור-עציון' התגייס לשירות צבאי בגדוד 12 בחטיבת גולני. חבריו הקרובים מספרים שתמיד הייתה לו משמעת קפדנית, אבל הדבקות במשימה וחשיבה מחוץ לקופסה התחדדו אצלו בעקבות השירות הקרבי בצה"ל. בניגוד למועמדים אחרים שמפקידים את עצמם בידי מנהלי קמפיינים ואנשי אסטרטגיה, אצל דנוך זה מתנהל בדיוק ההיפך. הוא הקיף את עצמו באנשי מקצוע מהשורה הראשונה, אך פעם אחר פעם מאתגר אותם במיקרו-מנג'מנט. מהצד נראה כי התנהלותו ריכוזית מידי.
"חשוב לי לשלוט באופן מלא במסרים שלי, ולוודא שכל מה שאני אומר או עושה מתכתב אחד לאחד עם המציאות", הוא לא מכחיש את ההבחנה.

עו

"בשנת 2015 כשהתמודדתי לוועד המחוז, היו לא מעט עורכי דין שהרימו גבה. שאלו אותי: 'מה אתה כבר יכול לתרום לנו?'. הסברתי לכל מי שרק הסכים להקשיב, שמציאות משנים במעשים, לא בדיבורים. אני שמח שקיבלתי את האשראי הציבורי וכבר בהתמודדות הראשונה שלי, בהיותי עורך דין צעיר יחסית, הרשימה שלנו זכתה בשני מושבים מתוך שישה. ההישג הכי משמעותי עבורי, שבראש ובראשונה הנגשנו את הלשכה לאלפי עורכי דין. פגשתי לשיחות אישיות מאות עורכי דין. למדתי את הצרכים האמתיים של עמיתיי למקצוע. החזון שלנו מבוסס על שני עקרונות מרכזיים – להיטיב ולהקל על עורכי הדין בסוגיות הליבה ולהיות המחוז המוביל בכל הפרמטרים ביחס למחוזות האחרים".

זה נשמע כמו הבטחות ערטילאיות של טרום בחירות.

"בשנת 2015 הבטחתי שאהיה נגיש וזמין באופן אישי לכל עורכי הדין במחוז, וכך זה היה בארבע השנים האחרונות, וזו תהיה המדיניות של הלשכה מרגע שניבחר. לכל עורך דין תהיה נגישות מקסימאלית לחבריי ואליי, והם תמיד יראו בנו כתובת וגם יקבלו מענה. בשילוב כוחות עם חברי הנבחרת המדהימים שאיתי, שהם שותפים מלאים לדרך, נוביל שינויים מרחיקי לכת בהתאם לחזון ולתכנית העבודה שלנו, ולכל עורכי הדין תהיה אוזן קשבת גם בנושאים אישיים.
"לטעמי ישנן שיטות עבודה בלשכת עורכי הדין שמתנהלות בדפוסים מיושנים, שאינם תואמים את העידן החדש. אנחנו נכניס מהיום הראשון אמצעים לחדשנות טכנולוגית. הכל יהיה קל יותר ונצמצם למינימום את הניירת והבירוקרטיה.
"גם בנושא הצרכנות קיימת חובה לבצע שינויים מרחיקי לכת. במחוז הדרום 3,991 עורכי דין מאשדוד בצפון, דרך באר-שבע במרכז ועד אילת בדרום. אנחנו כוח קנייה עצום, ועורכי הדין לא מרגישים את זה היום. אנחנו נקים מועדון צרכנות עם תוכן אמיתי ולא גימיקי-שיווקי. כל אחד מעורכי הדין ירגיש את זה בכיס שלו. כולם יקבלו יותר בפחות כסף".
עו"ד דנוך מצהיר כי בכוונתו לשתף את עורכי הדין בהחלטות שיתקבלו בעתיד במסגרת וועד המחוז. "בעבודת מטה נכונה ויסודית, אפשר לפתור כל סוגיה ריאלית", הוא אומר. "מה יותר פשוט מלערוך סקר מקיף בין עורכי הדין בנוגע להעדפות המקצועיות שלהם, ובהתאם לכך לבנות תכנית שנתית מסודרת. באר-שבע תמשיך להיות דומיננטית באירוח הקורסים וההשתלמויות, אך במקביל לכך נפתח מערך שלם בתחום בכל ערי המחוז. אדרבה, נרחיב את השורות, וכל עורך דין ימצא השתלמות או קורס נגישים למקום עבודתו.

"אני מאמין שגם אם מצב כלשהו טוב, אז צריך לשאוף לטוב יותר. אני מקיים כמעט מידי יום חוגי משרד בכל ערי המחוז, נפגש עם עורכי דין, שומע תובנות חדשות, לומד הרבה על הצרכים, וכמובן מציג את התוכניות, הדרך והחזון שלי למחוז. אני שמח לגלות בכל יום מחדש עורכי דין אכפתיים, מעורבים, שיודעים בדיוק מה הם רוצים מהלשכה. בסופו של דבר, החזון של הלשכה לשנים הבאות משקף את הרצון של עורכי הדין. וכן, אני לא מתבייש לומר, למדתי על הצרכים החשובים רק על ידי כיתות רגליים. כל התובנות מגיעות מהשטח, ממפגש ישיר ובלתי אמצעי עם רצון החברים".
תגובות

End of content

No more pages to load