• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפעל ספורטיבי של אישה אחת

כשכרמית לוי בן אדיבה הייתה בת 12 פקד אותה שיתוק בפנים, והרופא המליץ על פעילות גופנית, היא החלה לרוץ ומאז לא הפסיקה. היא למדה חינוך גופני ואימון חדר כושר, השינוי בבריאותה וכושרה מעורר השראה.

תמונה מתוך מרתון התנך צילום: מרתון ישראל

כרמית לוי בן-אדיבה מהמושב היוקרתי ניר משה, נולדה בנתיבות       ב-27.8.1979, וחוגגת בימים אלה יום הולדת 40.היא בת בכורה למשפחה בת ארבע בנות. נשואה ליניב, עובד שירות בתי הסוהר וצלם מקצועי, והם הורים לשתי בנות מקסימות, תהל (12) וגאיה (10.5).

מתי ומדוע התחלת לרוץ?

"כאשר הייתי בת 12 לקיתי בשיתוק חלקי בצד הימני בפנים, הקרוי בעגה הרפואית 'פציאליס'. רופא נוירולוג ילדים שבדק אותי, המליץ בדחיפות על פעילות ספורטיבית. התחלתי ללכת למרחקים ומשם הדרך הייתה קצרה לריצות ארוכות. העיסוק בספורט אכן עזר, והמשכתי לרוץ ולו בשל הפחד שהשיתוק יתחדש.

"התחלתי את הקריירה הספורטיבית במירוצי שדה במסגרת חברת הנוער בקיבוץ עלומים, שנועדה לגילאי 18-12.לפני הגיוס לצבא, רצתי 1,500 מטרים על בסיס יומי. בצה"ל שירתי כרכזת כח אדם ביחידת 'שמשון', ואף המשכתי לשירות קבע בן שנתיים, והשתחררתי בדרגת רב-סמל.

"לאחר הצבא התחלתי לימודי חינוך גופני ב'מכללת קיי' בבאר-שבע, אך הפרוטה לא הייתה בכיסי ונאלצתי לקטוע את הלימודים מסיבות כלכליות.

"לאחר שנישאתי, ילדתי את בנותיי והפסקתי לחלוטין את פעילותי הספורטיבית למשך שבע שנים (הפחות טובות בריאותית, יש לומר). עליתי 20 ק"ג במשקל (75 ק"ג במקום 55, יותר משליש (!) בגובה של 1.58 ס"מ בלבד.

"הגעתי לצומת דרכים בחיי, והחלטתי שאני לא מוותרת לעצמי עד שאגיע למסתי המקורית. ואכן, התחלתי אימונים אישיים אצל מאמן הכושר משה שחר ממבועים, למשך חצי שנה עם דגש על ריצה. מתברר שהגוף לא שכח לרוץ (היא מחייכת מאוזן לאוזן) וחזרתי לעצמי: חמישה ק"מ ב-28 דקות. כיום, לצורך קנה המידה, אני גומאת את המרחק הזה ב-20 דקות בלבד!".

אז כיצד תיעלת את המהפך הפיזי המדהים שעברת למקצוע?

"קודם לכל, לא התחלתי ישר לרוץ. בעקבות השירות הצבאי, התקבלתי לעבודות בטחוניות, במעברי הגבול היבשתיים, 'קרני' ו'כרם שלום', ושיא העבודה שלי היה מזכירת המושב ניר משה, בין השנים 2010 עד 2018. עם הזמן, החלטתי לשוב לאותו צומת ששינה את חיי, והפעם להקדיש אותם לאימונים ספורטיביים בדגש על ריצה"."סיימתי תואר ראשון במינהל ומדיניות ציבורית במכללה האקדמית 'ספיר'; לימודי מאמנת מוסמכת לריצות ארוכות, עם תעודה מטעם 'קמפוס שיאים' באוניברסיטת תל-אביב בשנת 2016, ותוך כדי אזרתי אומץ לפתוח קבוצת ריצה ראשונה במושב ניר-עקיבא. במקביל, אני לומדת מדריכי אתלטיקה ב'מכון ווינגייט' על סף סיום, באמצע אוגוסט. אם לא די בזאת, אני מאמנת כושר וקיקבוקסינג.

"ברגע שגמרתי אומר בלבי להתפרנס מספורט, התחלתי להתחרות ולזכות בעשרות גביעים ומדליות למכביר. המדליה בה אני הכי גאה היא מרתון תל-אביב, מפברואר 2019, שבו רצתי לראשונה בחיי מרתון מלא.

"בנוסף, אני רכזת פרוייקט הנשים 'אתנה' במועצות האזוריות שדות נגב-מרחבים; מאמנת קבוצות ריצה בצבא ובמשטרה, קצינים ונגדים (גם נשים!) ומטמיעה בהם אורח חיים בריא.

הם רואים בי דוגמא למודל ולחיקוי, שהרי כולם מכירים אותי בתוך כרמית השמנמונת שהצליחה להשיל כ-37 אחוזים ממשקלה. הדבר היחיד שלא השתנה בגופי המחודש הוא הגובה... (מתגלגלת מצחוק).

מהו ההישג המקצועי הכי גדול שלך?

"כמובן, מרתון תל-אביב, שאותו סיימתי בזמן של שלוש שעות ו-41 דקות", האישה הראשונה תושבת המועצה האזורית מרחבים, שגמאה את המרחק המרשים הזה.

כל זאת ועוד, את עדיין חותרת לקטיפת שיאים אישיים נוספים...

"אכן, אני מתאמנת לקראת אולטרה-מרתון הערבה, כלומר למרחק של 55 ק"מ (!) שיתקיים בנובמבר 2019".  

זאת ועוד, כרמית נמנתה על צוות האימון של קבוצת הריצה Adidas Running Tel Aviv, עד דצמבר 2018. היא לא תעיד על עצמה בענותה, אולם היא משמשת כיום בין השאר כ'שגרירה' של מותגי  ספורט בינלאומיים, כגון: Plantronics, Oakley, Garmin ו'תמיר כפיר מדרסים'.

עד כמה כיף לך בחיים, שהתחביב האהוב עלייך הוא בעצם המקצוע שלך, ולהיפך?

"אם אני קמה לאמן בארבע לפנות בוקר ומסיימת יום עבודה בחצות, אז סימן שאני אכן נהנית מזה..."

האם את מיישמת אורח חיים בריא גם על בני משפחתך או ש'הסנדלר הולך יחף'?

"ברור שכן. מחד גיסא אינני מונעת מהם את תענוגות החיים או מאכלים לא בריאים, מאידך גיסא הכל עניין של מינון".

בין המתאמנות והמתאמנים שלך, במי את גאה במיוחד, ולאילו הישגים אישיים וספורטיביים הגיעו?

"אני גאה בכולם! בכל אחת ואחד מהם שגיבש החלטה לעשות שינוי משמעותי באורח חייו ומתמיד בו, בכל גיל ומיגדר. ולכל אחד מהם זקופים לזכותו ההישגים האישיים שלו.

ההישג הכי גדול של מתאמן אחד שלי, ילד בן תשע, הנמצא על הרצף האוטיסטי והגיע אלי לאימוני אתלטיקה, והוא הצליח לרוץ 1,600 מטרים ברצף! ההישג שלו מרגש אותי יותר מכל הישג של מתאמנים אחרים בכלל".

מתוך מרתון טבריה קרדיט: מרתון ישראל


מיהו/מיהי המודל שלך (מורה/מאמן/מנהל) לחיקוי?

"כל המורים לחינוך גופני שלי, מבית הספר היסודי ועד התיכון – יש לו השפעה על מי שאני ומה שהפכתי להיות".

איזה תחביבים נוספים יש לך מעבר לריצה, שהיא מקצוע?

"הופעות חיות בארץ של זמרות ישראליות, ומחו'ל אנריקה איגלסיאס וג'ניפר לופז".

מהו הענף האהוב עלייך מכל עיסוקייך המגוונים?

"מכל מקצועות האתלטיקה, התאהבתי לאחרונה משום מה בריצת 400 משוכות והדיפת כדור ברזל".

הם את גם מאמנת בהתנדבות?

"כן, אני מקיימת ללא תשלום את יום ההליכה / הריצה הבינלאומי בחורף, ואף פעילות לאורך שישה ק"מ בערב יום השואה והגבורה, לזכר ששת מיליון הנספים".

האם יש לך היסטוריה של פציעות ספורט?

"כן. גם כיום אני נחשבת פצועה, עם שריר מכווץ, ויש צוות פיזיותרפיסטיים המטפל בי ב'חוויה האולימפית' בתל-אביב, אולם אני ממשיכה להתאמן כרגיל".

כמה עוקבים יש לך ברשתות החברתיות ובאילו מהן את לוקחת חלק פעיל?

"יש לי 4,138 עוקבים בפייסבוק האישי; 1,200 עוקבים באינסטגרם וכ-500 עוקבים ב'דף העסקי' כמאמנת".

מה יהיו משפט הפתיחה והסיום בספר על חייך?

"הפתיחה 'טוב שחלמתי!' והאחרון 'ותודה שהגשמתי!".

מיהי השחקנית האהובה עלייך אשר תגלם את דמותך בסרט על חייך?

"אולי ויוויאן לי, שזכתה בפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר, ששיחקה לצד קלארק גייבל בסרט 'חלף עם הרוח', שזכה אף הוא באוסקר, שיצא לאקרנים בארצות-הברית בשנת 1938, ונחשב לאחד הסרטים האהובים והטובים ביותר אי פעם".

האם את לומדת גם מקריאת ספרים, עיתונים, תכניות טלויזיה ומהמירשת?

"מובן שבמסגרת לימודי הספורט אני תמיד לומדת דברים חדשים ומעניינים, כגון: אנטומיה, פיזיולוגיה, תורת האימון הגופני. אוהבת בייחוד כל הקשור לספורט".

מה דעתך על אלה האומרים שריצה מזיקה לבריאות: ברכיים, קרסוליים, גב תחתון וכו'?

"אינני פוסלת חוות דעת רפואית או אחרת כלשהו, אך למדתי על בשרי שהריצה לא רק שאינה מזיקה לי, אלא ריפאה אותי והצילה אותי במפורש פעם אחר פעם, החל מהשיתוק הפנים, דרך הבלטים בגב התחתון וכלה ברמה המנטלית, הריצה מרפאת את הנפש.

כשעושים זאת נכון, מחזקים שרירים מסוימים ופועלים על פי תכנית אימון מסודרת ודואגים למעטפת (מאמן, תזונאי, פיזיותרפיסט, אימוני כח), לא רק שהפעילות הספורטיבית מזיקה, אלא תורמת לבריאות"!

מה דעתך על תכניות הריאליטי המשלבות ספורט, למשל 'נינג'ה ישראל', 'הישרדות', 'המירוץ למיליון', 'רק רוצים לרקוד'?

"כל תכנית שמעודדת לאורח חיים בריא וספורטיבי – מבורכת בעיניי, ואין זה משנה אם היא ערוכה או מבויימת".

מה את עונה לאותם אנשים העוצרים אותך בכל מקום ונדהמים איך עשית את השינוי הקיצוני בחייך ובקריירה?

"התשובה על השינוי הפיזיולוגי היא שזה אפשרי כל עוד באמת רוצים בזה. זה עניין של התמדה, רצון ואפילו מלחמה יומיומית שאיננה פשוטה כלל וכלל, לאף אחד, גם למי שהיה בעברו רזה או ספורטאי.

לגבי השינוי בקריירה, חלומות לא נועדו להישאר במגירה!".

האם יש לך פרנסה בשפע או שבגלל השוק הרווי ישנה תחרות על כל מתאמן?

"נכון שהשוק כיום מלא במאמני כושר והמודעות לאורח חיים בריא צומחת, אבל אני מאמינה בהן צדקי שלכל אחד יש את המקום, הייחודיות והסגנון האישי. אנשים מתחילים בשינוי בגלל אותה ייחודיות של מאמן מסוים, והחיבור שיש ביניהם".

מה את עונה לאלה השואלים הכיצד זה שאת נראית כמחצית מכפי גילך?

"זה מחמיא לי מאוד! נראה שזכיתי בגנטיקה טובה, להיוולד להורים בריאים וצעירים בנפשם, אמא מתאמנת ב'פילאטיס' ואבא הולך ורץ, שניהם בשנות ה-60 לחייהם".

מה גורם לך סיפוק/הנאה/גאווה?

"הבנות שלי! גם הן אוהבות ספורט, מתאמנות איתי ואצלי. נראה לי שהצלחתי..."

מה אנשים לא יודעים עלייך?

"שאני חולת ניקיון ברמה וסטרילית ברמה אובססיבית" (כותב שורות אלה יכול להעיד על סלון הבית, שנראה כמו משטח סקי).

על מה את מתחרטת?

"על כלום! כל אירוע היה שיעור לחיים, וזה מה שהפך אותי למי שאני היום. אני מקבלת הכל באהבה".

כיצד והיכן תחגגי את החלפת הקידומת ההיסטורית?

"עדיין אינני יודעת. מחפשת ריגושים, דוגמת צניחה חופשית, וזהו האתגר: שהדופק שלי יהיה גבוה יותר מאשר בריצת מרתון".

מה את מאחלת לעצמך?

"להיות בריאה תמיד!"

איפה תהיי ומה תעשי בעוד 10 שנים מהיום?

"שאלה טובה! אני לא נוטה לעשות תכניות ארוכות טווח; חיה את הרגע לגמרי ולא יודעת איך יסתיים מחר".

תכניות לעתיד?

"להעלות את המודעות לאתלטיקה בקרב ילדים ונוער, בנגב בפרט ובארץ בכלל".


תגובות

End of content

No more pages to load