• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האדריכלית ומעצבת הפנים שהמקצוע הוא שליחות חייה

נא להכיר את אבישג בן טל, 33, אדריכלית ומעצבת פנים נמרצת שנמצאת בתחום כבר 10 שנים. היא הגיעה לבאר שבע מירושלים בעקבות האהבה, מקצוע האדריכלות לדבריה הוא השליחות שלה. 

אדריכלות ועיצוב פנים הם שליחות חייה

תכנון הבית, עיצובו והלבשתו, היה בעבר נחלתם של בעלי הממון. כיום, יותר ויותר אנשים מבינים שלפנות לאדריכל או מעצב, זה חיוני ובסיכומו של עניין גם חוסך כסף וגם פרקטי ברמה היומיומית. אבישג בן טל מבאר שבע, בסך הכול בת 33 , אך עם ניסיון של 10 שנים בתחומי האדריכלות,  עיצוב והלבשת הבית. היא הגיעה לב"ש,  מירושלים, וכבר שמה הולך לפניה. עוד בתקופה שלמדה אדריכלות ועיצוב, שמו עליה המורים והמנהלת עין וביקשו ממנה להרצות בנושא זה באוניברסיטה הפתוחה. "בעקבות פרויקט הגמר שהגשתי, המנהלת כל כך התרשמה ממני והציעה לי לעבוד איתם במתן הרצאות. נעתרתי מיד לבקשה ונהניתי מזה בטירוף, זה מוסיף לי עניין בחיים", מספרת אבישג ומוסיפה שהיא לא רק מרצה בפני סטודנטים, אלא בפני פורומים שונים שמזמינים אותה. "בהרצאות אלה, אני בעיקר מרצה על הום סטיילינג ועל הלבשת הבית".

אז נא להכיר את אבישג, אמא ל 5 בנים מהממים ,אישה דתיה, שנישאה בשנית ועברה לעיר באר שבע, אשר לדבריה, מאוד אהובה עליה.

כיום יותר ויותר אנשים מבינים שלפנות לאדריכל זה חיוני וחסכוני


היכן את ובעלך הכרתם?

"הכרנו באתר היכרויות, התחלנו לצאת וכעבור כשנה כבר התחתנו. גם הוא היה גרוש עם שני ילדים מנישואיו הראשונים וגם אני הייתי גרושה עם ילד. כעת, אנחנו הורים לחמישה בנים כי לא מכבר נולדו לנו תאומים בנים, שיהיו בריאים".

מה גרם לך להתאהב בעיר?

"כנראה העובדה שנולדתי בסורוקה מחברת אותי באופן טבעי לעיר, אבל בלי ספק שהאנרגיה שלה והאנשים החמים גורמים להתאהב בעיר מחדש. גיליתי להפתעתי שבבאר שבע מבינים לא מעט בעיצוב. אפילו קנינו כבר בית פה ואנחנו שכנים של יעקב טרנר, ראש העיר לשעבר, כמובן שעיצבתי את הבית לטעמנו וכיף לנו שם."

מתי גילית שיש לך זיקה לעיצוב?

"בילדותי רציתי להיות רופאת שיניים, אך בתיכון שיניתי את דעתי בעקבות לימודיי במגמת האומנות. לאחר שסיימתי שירות לאומי התלבטתי אם ללמוד אדריכלות או עיצוב תעשייתי, לבסוף הלכתי על אדריכלות ועיצוב פנים, ואני מאושרת כי בחרתי מקצוע דינאמי שדורש הרבה יצירתיות וראש פתוח".

 עושה רושם שמצאת את שליחות חייך?

"התגובות של הקליינטים גרמו לי להבין שזו השליחות שלי, כי כשאומרים לי אחרי שעיצבתי את ביתם שהבית הפך למקלט שלהם ולמקום שהכי כיף להם להיות בו, זה עושה לי טוב. בגמרא כתוב: אישה נאה, כלים נאים ודירה נאה מרחיבים דעתו של האדם. כשהקליינט נכנס לבית שעיצבתי וחש מאושר, עשיתי את השליחות שלי".

פעם אדריכלות ועיצוב היו נחלת העשירים..

"היום זה השתנה, מי שרוצה לשפץ או לבנות בית יודע ומבין שמעצב ואדריכל יכול לחסוך לו כסף. זה לא מותרות, זה חיוני והרציונל שעומד מאחורי זה הוא שאם כבר השקעת הרבה כסף לשיפוץ, אז כדאי שהוא יהיה הכי טוב ונכון, כי הרבה משקיעים כסף רב לשיפוץ ולבסוף לא מרוצים מהתוצאה הסופית. אני עובדת עם צוות מקצועי שאותו בחרתי אחד אחד ,צוות שמלווה איתי את הפרויקט, אני מקושרת לכל בעלי המקצוע והחנויות כך שיש לי הטבות אותן אני מעבירה ללקוח. וחוץ מזה, העיצוב שלי מתחשב בצרכי הלקוח ובטעמו האישי. לתת לאדריכל ומעצב לעשות את העבודה, זו השקעה לטווח ארוך , בסופו של דבר זה הרבה יותר משתלם".

איך יודעים לבחור מעצב טוב?

"מאוד פשוט, הכי חשוב הכימיה בנינו . מעצב טוב, יעצב בכל הסגנונות אך מעל הכל הלקוח צריך להרגיש שמולו יש אדם שמקשיב, מבין את הראש ומשרטט לו את העתיד והחלומות שלו".

איזה סגנונות קיימים?

"יש סגנון קלאסי, מודרני, מודרני חם, רטרו, כפרי ומינימליסטי ועוד... המגמה היום היא ללכת על סגנון אקלקטי, כלומר: לא להתקבע על סגנון אחד, אלא לערבב סגנונות, אצלי בבית הסגנון הוא שילוב של מודרני חם עם אקלקטי".

ספרי על תהליך הפגישה עם הלקוח

."אני מדמה את הפגישה הראשונה לדייט ואת תהליך העיצוב, כמו זוגיות מוצלחת אני יושבת עם הלקוחות על כוס קפה והכימיה ביני ללקוחות גורמת לשני הצדדים להרגיש שהבחירה נכונה. לקראת הפגישה, אני מבקשת מהלקוחות לעשות שיעורי בית ולהגיע עם רשימת צרכים ודרישות. על סמך זה אני מתכננת. ללקוח אני אומרת, לא להתבייש לספר למעצב על הפנטזיות שלהם. אדריכל ומעצב הוא כמו פסיכולוג, הוא צריך לדעת היכן לשים את הדגש ואיך לגרום ללקוח להיות מרוצה".


מה קורה כשהפנטזיות לא עולות בקנה אחד עם הכסף שהוקצב?

"תפקידי להחזיר אותם למציאות ולתת להם הצעות חלופיות מוצלחות שימצאו חן בעיניהם ואז, אני מעצבת ומתכננת באופן הכי קרוב לדרישתם, בהתאם לתקציב שישנו. המומחיות שלי היא לתרגם את הצרכים של הלקוחות ולהפוך את הפנטזיה שלהם למוצר מוגמר ולמשהו ריאלי שיתאים לתקציב"

מהו חתך הגילאים שפונה אלייך?

"בעיקר בני 40 פלוס, אלה שקצת התייצבו כלכלית, אך יש גם לא מעט צעירים עם מודעות, שמבינים את הרווח הגדול שיש בשיתוף אדריכל ומעצב. אגב, פונים אליי גם בני 60 ו70 פלוס שעוברים לבית קטן יותר ומבקשים להתאים אותו לצרכי מבוגרים עם הסתכלות על העתיד, כלומר: עם פתחים רחבים של הדלתות למקרה, חלילה, שהמבוגר יזדקק לכיסא גלגלים ובכלל לכל דבר שיהפוך את המגורים בבית להכי נוח ונעים, לא מכבר עיצבתי בית כזה והאושר שקרן מעיני הבעלים היה השכר הכי גדול שקיבלתי".

אילו טעויות עיצוב רווחות ועליהן צריך לשים דגש באמצעות אדריכל?

"לדוגמא ,נושא החשמל והתאורה , עיצוב נכון ופרקטי של המטבח ,הרבה פעמים לא עושים חלוקה נכונה של הבית, למשל: מסדרונות צרים מדיי, הנדסת אנוש לקויה. לי כאדריכלית ומעצבת פנים יש אנשי מקצוע ובתור אחת פרפקציוניסטית , אני מקפידה על דיוק ורמת הגימור בעבודה ועל לוחות זמנים. מגיל 23, כבר עשר שנים, אני אדריכלית ומעצבת ויש לי צוות נהדר"


אבישג, אישה נמרצת וחרוצה, לא נרתעת לשלב את הזוגיות והמשפחה שלה עם בעל תומך ומפרגן שעובד כמהנדס חשמל, וחמישה בנים יחד עם קריירה מספקת. ועדיין יש לה זמן להתנדבות ועשיית חסדים. "ביום הולדתי האחרון, החלטתי לחגוג באופן שאוכל לתרום, רציתי יומולדת עם נתינה כלשהי, לא לעשות טוב רק לעצמי. ארגנתי ערב נשים והרצאתי בפניהם בנושא הלבשת הבית. את הכסף מההרצאה תרמתי לעמותת עזר מציון, וכולם היו מבסוטים כי הם גם נהנו מההרצאה ומהחברותא וגם מזה שהן היו שותפות לתרומה"

יש כאלה שאומרים תעצבי איך שבא לך?

"כן, בוודאי, יש כאלו שאומרים לי אני סומך אליך בעיניים עצמות, מצד שני חשוב לי לשתף אותם בתהליך כדי שיהיו מרוצים מהתוצאות. יאמר לזכות לקוחותיי, שעד עכשיו כולם הביעו שביעות רצון והגיבו בשמחה גדולה על התוצאות."

יש הבדל בין הדרישות של משפחה דתית לבין דרישות משפחה חילונית?

"כן, באופן טבעי ישנם הבדלים בין כל משפחה ומשפחה ללא קשר לאופי דתי או חילוני וכמובן שישנם צרכים ודרישות למשפחה דתית שאותם ברור שקל לי להבין וליישם, בעיקר דברים פרקטיים שקשורים לחיי היומיום".

היו לך בקשות מוזרות?

"התבקשתי לעצב את ביתו של פרופ' מפורסם שכל ביתו היה עמוס בכמויות ספרים לא סבירות. נאמר לי שהספרים זה מרכז החיים של הבית. הייתי צריכה לחשוב על דרכים יצירתיות שבהן אוכל להשאיר הספרים, אך לא לתת לזה להשתלט על הבית, ואכן, מצאתי נגר, אלוף, שתכנן עבורי ספריות מיוחדות . התוצאות היו מעולות ובעלי הבית היו מאושרים".

אבישג, נולדה בסורוקה, הוריה התגוררו תקופת מה בערד. היא הבכורה מבין חמש בנות ובן. "אבי עבד בבזק ועברנו לירושלים בעקבות התפקיד שקיבל, אך לי היו תמיד סנטימנטים לבאר שבע שבה יש לי קרובי משפחה כמו השדכנית הראלה ישי. כאנקדוטה היא מספרת שמי שהכיר בין אימא שלה לאביה הייתה, השרה, מירי רגב. "אבא שלי למד הנדסה בבן גוריון, עם מי שהיה עתיד להיות בעלה של מירי רגב, והיא החליטה להכיר לו את אימי מכרה של  מירי, מהתקופה ששתיהן התגוררו בקריית גת.  "אגב", היא מספרת בחיוך, הוריי נישאו בירושלים וצלם החתונה שלהם היה , שר החינוך, הרב פרץ".


תגובות

End of content

No more pages to load