• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

היא התגברה על מחלת האסטמה, והפכה להיות גורו של כושר ובריאות בדרום

אוסנת חייט-בדש מהמושב גילת, החליטה ביום בהיר אחד לבלוע את כל ההסמכות שהמכון הלאומי 'וינגייט' למצוינות והישגיות בספורט יכול להציע. האישה היפהפייה, הנראית צעירה ב-30 שנה מכפי גילה, החליטה לכבוש את העולם

אוסנת חייט בדש סיימה בהצטיינות שלל קורסים, הסמכות ותת-התמחויות (צילום: גרפיגיא)

"אוסנת" – בת הכהן פוטיפר במצרים, אשת יוסף, שניתנה לו על ידי פרעה, וילדה את בניו אפרים ומנשה, אשר על שמם קרויים שניים מתריסר השבטים.

נושאת השם הינה "בעלת נטיות רוחניות מובהקות, עולם פנימי עשיר, ראייה רחבה, יוזמה ויצירתיות. בעלת יכולת להגיע לאיזון בכל התחומים ומעמידה כל דבר בסימן שאלה, ובאמצעות ההעזה ותנופת הפעולה שבו היא חוקרת ודורשת - להבין את הסיבות למהפכים בחייו.

אוסנת חייט-בדש נולדה במושב גילת, לאב אליהו בדש, רכז הוועדה החקלאית במועצה האזורית מרחבים ויו"ר ועד המושב, רפתן בנשמה; והאם מלכה, פעילה במועצה שהייתה אמונה על קידום המעמד הנשי באזור. אוסנת הבת השנייה בין חמישה אחים, והיא אם לשלושה ילדים: ספיר, מסיימת לימודי חינוך לגל הרך במכללת אחווה; סאן, איש קבע בהגנה אווירית  סהר, חיילת טרייה. נשואה לגולן, מנהל צוות בחברת 'אליקים בן-ארי'.

אוסנת היא נצר למשפחת - שלא לומר שושלת - בדש המיתולוגית, ובראשה עומד פיני בדש, ראש מועצת עומר

"גדלתי בבית שחינך לערכים ולאהבת המדינה, אשר חרת על דגלו הישגיות וריצה למרחקים ארוכים, תרתי משמע", היא מספרת. בוגרת בית-ספר 'מרחבים', ובעיקר זוכרת את חברותה הפעילה במועצת התלמידים.

"בגיל 16 סיימתי קורס מד"צים (מדריכים צעירים), והייתי אחראית על החינוך במועדון של בני המושב לאורך השנים. בתיכון רקדתי בלהקת ריקודים בבאר שבע".

אוסנת היא נצר למשפחת - שלא לומר שושלת - בדש המיתולוגית, ובראשה עומד פיני בדש, ראש מועצת עומר זו הקדנציה השביעית ברציפות וחבר-כנסת לשעבר מטעם רשימת 'צומת' בראשות רפאל (רפול) איתן. פיני הינו אלוף-משנה במילואים, בעל רישיון טיס אזרחי ובבעלותו מטוס פרטי. רעייתו יונה בדש, עבדה משך 44 שנים במערכת החינוך, והעמידה דורות של תלמידים לתפארת.

בין שאר בני המשפחה מיוחסת ניתן למצוא שופט שלום (בדימוס) גרי טהר-לב; קציני משטרה בכירים בדימוס, ארז (שהספיק אף לשמש כמנכ"ל המועצה האזורית תמר) ותומר (מנהל ב'תרכובות ברום'). אחותם חן הלכה בדרכי אמם ועובדת כאחות מוסמכת בעומר. הדוד רחמים בדש כיהן כסגן ראש מועצת מרחבים, וכחבר מפלגת העבודה, היה בן טיפוחיהם (ואף בן בית) של יצחק רבין ושמעון פרס זכרם לברכה, ראשי הממשלה ושרים בכירים, שנהגו לפקוד עשרות פעמים את המושב ועוד רבים וטובים.

בצבא שירתה אוסנת בחיל האוויר (איך לא? – א"א), "עברתי קורס פיקודי בצוותא עם לוחמים בנח"ל, ביחידה מסווגת, ולאחר מכן קורס נוסף, שבו הייתי אחראית על שירותן של 12 חיילות . אגב, צחוק הגורל: בתחילה הוצע לי להיות מד"סית (מדריכת ספורט), אבל כבר נשאבתי אל תוך התפקיד החשוב והמאתגר ביחידה. עם זאת, שמרתי בלבי את ההצעה הספורטיבית במגירה, ושלפתי אותה כעבור חמש שנים, תוך שאני מוותרת על שירות קבע".

כל השנים אמנם הייתי מודעת לספורט, אך לא חלמתי לעסוק בו כמקצוע עיקרי צילום: גרפיגיא


"עם תום השירות, שקלתי ללמוד סיעוד, וכדי לממן את הלימודים, עברתי קורס מזכירה רפואית בבאר שבע, ואחר כך אכן עסקתי בתחום. תקופה זו הייתה מאתגרת עבורי, בה למדתי המון על מדעי הרפואה, ואז החלטתי להעמיק מחדש בתורת החינוך לבריאות הגוף והנפש.

כל השנים אמנם הייתי מודעת לספורט, אך לא חלמתי לעסוק בו כמקצוע עיקרי.

"התחלתי בקורס כושר גופני ובריאות (מאמנת חדר כושר עם הסמכה לילדים) במכון הלאומי לספורט ולמצוינות 'וינגייט', כשאני ללא רקע ספורטיבי כלל, ועמי בכיתה למדו אלוף הארץ בריצה ל-400 מטר ואלופת הארץ בקרב מגע!".

עד כמה משפחתך תמכה בך ועודדה למפנה שכזה בחיים?

"זה לא היה קל כלל וכלל. הייתי צריכה לקום בחמש לפנות בוקר, ולנהוג לאזור השרון פעמיים בשבוע, עד כי כמעט הרמתי ידיים וויתרתי על הרעיון. אולם, אמי, גולן והילדים דחפו אותי ונתנו לי את הכוח להמשיך ללמוד ולהתפתח".

"החיים לימדו אותי שהדרך הכי טובה להצליח היא להיות נאמנה לעצמי ולהתמקצע בידע וכוח. בזכותם, המשכתי ללמוד ולשאוף לסיים את הקורס, ובתום שנה סיימתיו בהצטיינות. 'מכון וינגייט למצוינות ולספורט הישגי' הוא מוסד אקדמי בעל מוניטין מקצועי, שחרת על דגלו הסמכת המומחים והמרצים לפי תקנים איכותיים, ישראליים ועולמיים.

"כך ביום בהיר אחד, פיתחתי תשוקה לכושר, בריאות וספורט, והחלטתי להפוך את  האוצר שרכשתי לנחלת הכלל"

"החלטתי להפוך את האוצר שרכשתי לנחלת הכלל. החלטתי בלבי להקדיש את חיי לתחום, למעני ולמען מתאמניי. במסגרת קורס הפיטנס, רכשתי מספר לימודי תעודה: מדריכת אירובי; דאנס; קיקבוקס ; אימון פונקציונלי ומדריכת פיטבול; קורס HIIT; שיעור מדרגה; רצועות; אימונים אישיים. בתום הקורס השני, התחלתי לעבוד כמאמנת בחדר הכושר במושב גילת".

"זאת ועוד, אזרתי אומץ להירשם לקורס שלישי, 'אימון נשים הרות ואחרי לידה', לימודים תובעניים וקשים מנשוא: קורס של אלופות (וגבר יחיד).

אוסנת מספרת: "זכיתי במהלך הקריירה האזרחית לאמן חיילים מיחידת ההגנה האווירית 'כיפת ברזל' בסוללה הפרושה בדרום. בין השאר, אני מתנדבת באימון ב'בית הקשיש' במועצה, שם אני עובדת עם כ-15 קשישות על גמישות, שימור ושיפור המצב הבריאותי ובמקביל שיפור מצב הרוח. הן אוהבות ומעריכות אותי מאוד, וזה הדדי".

"אגב, בנוסף לשלל התעודות שאני מחזיקה, אני גם יועצת תזונה למתאמניי, ובונה להם תכנית אישית כדי לחתור למטרה, סיבולת שרירית והיפרטרופיה (מסת שריר)".

ספרי על תעצומות הנפש שגייסת כחולת אסטמה נואשת ועד להפיכתך בוגרת עשרות קורסים והשתלמויות במכון וינגייט?

"מחלת האסטמה התפרצה אצלי בגיל 30, והתברר שהמחלה גנטית, שהרי גם אבי סבל ממנה בצעירותו. המחלה כמובן הקשתה עלי בפעילות היומיומית. החלטתי לפנות לספורט, ובעיקר ללעוג למחלה. ההצלחה הייתה כה כבירה, עד כי הפסקתי להשתמש במשאף עם האבקה המיועד לחולים.

"ידוע שהסובלים ממחלת האסטמה מתקשים להתאמן, קל וחומר להגיע להישגים ספורטיביים, אולם אני – עם כל הצניעות – מהווה דוגמא ומודל לחיקוי שאפשר להתגבר ולרפא את הגוף מפני המחלה!".

ירידה במשקל כרוכה בגיוס תמידי של כוח רצון, תזונה נכונה ופעילות גופנית צילום: גרפיגיא


מה הסוד שלך להיות אישה כל כך יפה ממרום גילך?

"תודה על המחמאה. גנטיקה טובה...וכמובן העיסוק בספורט: פעילות גופנית מעניקה את כל המוטיבציה לבריאות טובה. ובנוסף הפן האסתטי, שאני נראית צעירה מכפי גילי (שלא לומר נראית כמו אחת מבנותיה - א"א). אני חושבת שהיצרות בהיקפים וחיטוב הגוף גורמים לסחיטת מחמאות מהחברה על האסתטיקה שלי.

"באמצעות מחקרים חדשים, אחריהם אני עוקבת בקנאות במסגרת לימודיי, ובעיקר למדתי מהמרצה ד"ר דנה אדלר-פורטל, שפעילות גופנית היא גלולת האנטי-אייג'ינג האולטימטיבית.

איזה מרצה במיוחד צד את עינייך ונכנס לך ללב?

"איהאב איוב, אחד המרצים שלי, מנהל מחלקת הספורט והתנועה בווינגייט: לאחר שזכה בתחרות פיתוח הגוף 'מר ישראל', התחייב לקדם את תחום הספורט בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל. כיום הוא מכשיר מאמני כושר ואף עומד בראש הכשרת המאמנים במגזר. אני מרגישה צורך לציין שערך דו-הקיום הוא נר לרגליי".

איך הופכים 'כורסת בטטה' לספורטאי?

"(צוחקת) התופעה קרויה בעברית 'אורח חיים ישבני'.

כדי להביא מתאמן ליעד, אין קיצורי דרך. ירידה במשקל כרוכה בגיוס תמידי של כוח רצון, תזונה נכונה ופעילות גופנית. על מנת להיכנס לאורח חיים בריא, צריך לצאת מ'מעגל הדיאטות' ולהבין שאין שחור או לבן, זה לא הכל או כלום. אם נדע להקשיב לגוף ולעשות שינוי מתוך רצון, כך יהא לנו הכי קל, אפילו בשינויים הקטנים, שהם לפעמים הכי חשובים בהרגלי התזונה שלנו, שישפיעו על איכות החיים גם בעתיד חיינו".

מיהו הספורטאי האהוב עלייך?

"אריק זאבי! בילדותי למדתי ג'ודו במושב והגעתי לחגורה כתומה, ועקבתי אחר הענף הלאומי המצליח במשך שנות ילדותי".

האם את מצויה בקשר עם אנשי מקצוע הנוגעים לתחום?

"כמובן! המודל לחיקוי הם המרצים שלי בווינגייט, שהם אנשי הספורט המובילים בענף בכל הארץ, כולם בעלי תארים אקדמאיים: רופאים, פיזיותרפיסטים, אחיות מוסמכות".

מה יהיו משפטי המפתח בספר ה(אוטו)ביוגרפי?

"שלושה במספר: 'החיים לא מגיעים עם חוברת הוראות;

'אדם פאסיבי רואה את הקושי בכל הזדמנות, לעומת אדם אופטימי הרואה הזדמנות בכל מקרה' (וינסטון צ'רצ'יל);

'יצירתיות פירושה להמציא, לנסות, לגדול, לקחת סיכונים, לשבור חוקים, לעשות טעויות וליהנות         (מרי ל-קוק)'".

מיהי השחקנית האהובה עלייך שתגלם התפקיד הראשי בסרט על חייך?

"גל גדות! מבחינתי היא מייצגת את הכוח הנשי ואת הקביעה שאין דבר העומד בפני הרצון. בעיניי היא אינטליגנטית, מוכשרת, צנועה ואני מתחברת מאוד לתכונות האופי שלה.

ההערכה כלפיה רבה יותר, שכן היא התחילה מכלום ובנתה את עצמה בעשר אצבעות מנערה אנונימית למלכת יופי, דוגמנית ושחקנית בינלאומית ראויה".

אני בנוסף רוקדת מחול מזרחי וסולדת מהביטוי רקדנית בטן צילום: גרפיגיאמה דעתך על המיזם הפמינסטי #MeToo והאם את מגדירה עצמך ככזאת?

"אני נוטה להיות פמינסטית ולעשות יותר טוב בכל פעילות שעושים גברים, שהרי אלה אנחנו המביאות את הילדים לעולם. לדאבוני אנו נדרשים בכל יום מחדש לתופעת ה'שיימינג' שעושים על ילדות וילדים רכים בשנים, דרך חרמות על מתבגרות ומתבגרים ועד הטרדות מיניות של נשים בכל שכבות הגיל".

מה את הכי אוהבת לעשות?

"לרקוד! קבל סקופ בינלאומי: אני רוקדת 'מחול מזרחי' וסולדת מהביטוי 'רקדנית בטן'. אני לומדת זאת בסטודיו באשדוד פעם בשבוע".

אז את עובדת קשה כדי להישאר בריאה ולהגשים את חלומותייך?

"אכן, אפילו שחיי תלויים בנסיעות ארוכות מהדרום למרכז, יקיצה מוקדמת וחזרה בשעות מאוחרות אל תוך הלילה.

"כאשר הגעתי ללימודים, לא הגעתי מוכנה פיזית אולם פיציתי על זה במוטיבציה השואפת לשלמות: דרשו ממני, חוץ מהגעה בזמן, עמידה בתנאי סף במכלול תחומים: לימודים תיאורטיים (אנטומיה, תורת הכושר הגופני, קיניזולוגיה – תורת התנועה, תזונה, פציעות ספורט ובריאות וחולי, שיטות ותכניות למתאמן, וניהול חדר כושר) ומעשיים (מבחן ריצה 'קופר', לחיצת חזה וסקווט, ובעיקר מבחן סיום מפרך).

"עלי להודות שיש לי תשוקה לעשרות ענפי ספורט. בכל פעם שאני נתקלת בלימודי ספורט חדשים, אני הראשונה להירשם. לא קל לי להעיד על עצמי, אבל שמי כמאמנת הולך למרחוק, עד כי יש מתאמנים שרואים בי כ'גורו' בעולם הכושר, הספורט והבריאות, ומגיעים אלי מפה לאוזן מכל חלקי הארץ".

מהו ההישג המקצועי הכי גדול שלך?

"רצתי 10 קילומטרים במירוץ הלילה של תל אביב. כזכור, אני חולת אסטמה!".

האם סבלת במהלך הקריירה מפציעות ספורט?

"אחד הענפים שהתחברתי אליו היה רכיבה מקצועית על אופניים. התאמנתי למשך כך מאות שעות, ולפתע ביום אחד, לפני ארבע שנים, קיבלתי הזכות להוביל את קבוצת הרוכבים המעורבת, עליתי על מכשול ונתקלתי בגזע עץ, ועפתי מהאופניים במסלול הרכיבה המיועד לכך בשבילי המועצה. למזלי הרב, הייתי מצוידת כראוי, חבשתי קסדה ומגני ידיים ורגליים והפציעה התבררה כמכה יבשה בלבד. חודש ימים לא יכולתי לזוז מהבית, וכמובן שלא עבדתי במקצוע ובתחביבים שלי".

האם יש לך תחביבים נוספים שאינם קשורים בספורט?

"אנשים לא יודעים שבצעירותי למדתי לנגן על אקורדיון במשך 10 שנים, לאורך כל בית הספר היסודי".

מה דעתך על השוק הרווי כיום, כאשר כל אחד נהיה מאמן כושר או תזונה?

"לדאבוני, תחום הספורט הפך בעיני לסוג של אופנה, והמדיה החברתית תורמת לתפוצה המדאיגה הזו: אנו המאמנים שהתאמצנו, למדנו והשקענו, משלמים את המחיר. תופעת החובבנות בכושר ובספורט מדאיגה אותי עד מאוד".

מה גורם לך סיפוק ונחת?

"המשפחה היקרה שלי, אני גאה בילדיי, שחונכו לערכים ולאהבת הארץ".

מה את מאחלת לעצמך ולנו לשנה הבאה עלינו לטובה?

"בריאות, כושר ומוטיבציה! שאזכה במהלך השנה להפוך את הפעילות הספורטיבית להרגל בלתי נפרד מלוח הזמנים השבועי של כמה שיותר א(נשים)".

תכניות לעתיד?

"תהיה לי תכנית בוקר בטלוויזיה, במסגרתה איישם ואשפיע על רבבות צופים בפרקטיקה את כל מה שלמדתי בתיאוריה. מובן שאהיה בעלת סטודיו בוטיק ייחודי בדרום, בו אדביק המתאמנים בהליך הבריאותי האישי שאני עברתי. כל זאת לעודד ככל שאוכל את הבריאות בקרב האוכלוסייה".

תגובות

End of content

No more pages to load