• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האישה שהתעוררה בוקר אחד והחליטה לכתוב על החיים

כוכי (כוכבה) פנקר ממבועים החליטה שהיא כותבת ספר מעורר השראה על החיים וכאן בדיוק העניין, האישה שיש לה הכול בחיים, החל מבעל מסור, ארבעה ילדים מדהימים וכלה בבית מטופח, כך הגיח לעולם ספרה "דרך עצומה"

ההתבוננות הפנימית היא הכרחית , כי בסופו של דבר כולם חיים את החיצוניות שלנו צילום: אור אליעז

כוכי פנקר ממבועים נולדה בשנת 1976 בחולון וגדלה בבת-ים. בת אמצעית בין שלוש אחיות, אורלי נומרולוגית ומירב חשבת שכר. אורלי ומשפחתה הגיעו בעקבות כוכי ומשפחתה ל'מעלה מבועים' הסמוך, והיא זו שצילמה ועיצבה את כריכת הספר.

נשואה לרונן, רב-סרן (במיל'), מהנדס מטוסים בחיל האוויר שלאחר פרישתו משירות קבע במשך 23 שנים, עשה הסבה להוראה וכיום הוא מלמד פיזיקה, חשמל וחלל בתיכון 'שער הנגב'. הוא גם מתנדב בארגון 'יחד למען החייל', חובש בארגון 'איחוד והצלה' ומשתתף בתכנית 'עמיות', מטעם הסוכנות היהודית, כולל חילופי משלחות מארצות-הברית לישראל. בקיצור, ראוי לכתבת ברנז'ה בפני עצמו...

לזוג ארבעה ילדים: בן בכור לירן בן 16; ושלוש  בנות: שירלי בת 13; עדי בת 9, וזוהר בת 3.

כוכי אישה רבת פעלים, השתלמה באינספור לימודי תעודה: גרפיקה ממוחשבת; בוגרת תואר ראשון במינהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר; שיטות ומיומנויות ב-NLP במכללת 'רידמן'; הנחיית הורים למתבגרים במכללה האקדמית תל-חי.

כוכי, מה פתאום לכתוב ספר כה חושפני באמצע החיים?

"מבחינתי, הספר מהווה חשיפה משמעותית. אני מספרת בו על תהליך שעברתי, ומדובר בעניין אישי מאוד. בדרך כלל, אני קנאית לפרטיות שלי, ובכל זאת, החלטתי להוציא את הסיפור שלי לאור, כדי שגם אחרים יוכלו להפיק תועלת מהדרך שעברתי".

לאיזו קהל יעד מיועד הספר?

"לכולם, קוראים בני 20 עד 120".

במה שונה הספר 'דרך עצומה' משאר מאות הספרים אשר נכתבו על ידי יועצים ומורי דרך לחיים?

"הספר 'דרך עצומה' יוצר נקודת מבט שונה ומעניינת, שמפרשת את תחושותיו של מתאמן בתוך התהליך. כל הניסיונות והנפילות, כל הפחדים והאכזבות. כל ההצלחות. וגם כמה המלצות".

הספר מספר על התהליך שעברתי צילום: אור אליעזעם רזומה עשיר של  לימודים לתואר ראשון וללימודי תעודה, מדוע פנית לכתיבת ספר על עצמך?

"שום דבר מכל התעודות והקורסים שרכשתי, לא הבהיר לי מה אני רוצה לעשות בחיים. בדיוק להיפך, זה אפילו בלבל אותי מאוד".

אז מדוע פנית דווקא למאמנת אישית?

"בתחילה חששתי לפנות לאדם זר שינחה את דרכי באופן אישי, והתחלתי להתעניין דרך המירשתת במאמנים אישיים, במקביל לנבירה בספרי הדרכה מקצועיים. בסופו של דבר העזתי לפנות לזיוה כי לא הייתי מרוצה ממקומות עבודה שבהם הייתי. לא נהניתי. הרגשתי שאני לא מסופקת".  

כיצד פגשת את זיוה אבנרי?

"פגשתי אותה לגמרי במקרה, כאשר היא חזרה אלי עקב פנייה אליה במירשתת.

אבנרי היא מאמנת אישית וקבוצתית בתחום העסקי והקריירה באימון לצמיחה, אשר למדה תואר ראשון בעבודה סוציאלית באב"ג; גישור במרכז 'גבים' ואימון אישי באוניברסיטת בר-אילן. היא עובדת כקואוצ'רית, כ-15 שנים בתחום".

האם הספר מתיימר להעניק הדרכה או הכוונה מקצועית?

"ממש לא. יש רבים וטובים ממני! אנשים שלמדו וקראו שנים רבות והגיעו למסקנות, כדי ללמד אחרים איך כדאי, או איך צריך להתנהל כדי להצליח".

אז למה בעצם הספר נועד?

"על מנת שאוכל לספר את החוויות שלי ואת התובנות שאליהן הגעתי, בדרך שעברתי. לעניות דעתי, נכון יהיה שהדברים יאמרו וייכתבו, אני בטוחה שהתובנות האלו יועילו להרבה אחרים.

היש מי שאמרו לך שאת אישה אמיצה מאוד, לעשות בדיקת 'דימות נפשית' חושפנית שכלל הציבור יהא מודע אליה?

"שאלה מצוינת. רונן בן-זוגי אכן התפלא בזמנו, איך הסכמתי להיחשף בצורה כה המונית, ושהוא בחיים לא היה עושה דבר כזה. הוא כמובן איחל לי הצלחה, תמך  ועודד".

הספר כתוב בעצם בגוף שלישי: את שבה ומשבחת את זיוה מאמנתך בכל עמוד ועמוד...

"נכון, שיבחתי אותה בכל דרך שהיא. אני יכולה לספר לך שאני מאוד אוהבת את זיוה, אני מרגישה שהיא באמת הצילה אותי".

מדוע בעצם בחרת לפרוק את נפשך בכתיבת ספר?

"כל זאת למען הפקת תועלת מצמתים שכל אדם עובר בחייו".

אז מה בעצם היה הטריגר לכתיבת הספר? היכן את יכולה לשים את הנקודה?

"כאב לי! הרגשתי חוסר מנוחה, בלשון המעטה. כאב חבוי, קיים, אבל לא במודע...לא ידעתי מה לעשות...חיפשתי כיוון בחיים! צריך לקרוא את הספר כדי להבין יותר לעומק את הדרך העצומה שעברתי".

כל המשפטים הנדושים דוגמת 'תחשבי חיובי יהיה חיובי', עברו לידי והתעלמתי מכולם

מה הכי חשוב לך?

"ההתבוננות הפנימית היא כל כך הכרחית! בסופו של דבר כולנו חיים את החיצוניות שלנו, עד שלפעמים שוכחים את הפנימיות שלנו".

כותב שורות אלה, אשר קרא את הספר בן 80 העמודים בנשימה אחת, יכול להעיד שכל משפט בו ראוי להיכלל בכותרת הכתבה, בכותרת הביניים, בכותרת המשנה, או בפסוקים הנבחרים המתארים את תוכן הספר בכלל ואת אומץ לבה הנדיר של כוכי בפרט.

"לפני התהליך עם זיוה, כל המשפטים הנדושים דוגמת 'תחשבי חיובי יהיה חיובי', עברו לידי והתעלמתי מכולם. הן היו רק סיסמאות, וכאן בדיוק העניין: איך להתייחס אל החיים בצורה אחרת, קיבלתי באמצעות הכתיבה את החיים במתנה. אני אוהבת כל אחד מאיתנו, מאמינה שכל אדם צריך לחוות את החיים במלואם. שום דבר אחר לא חשוב".

על מה את מתחרטת?

"אני לא מתחרטת על דבר. אני גאה בכל מה שעשיתי. לא הייתי עושה שום דבר אחרת. כל מה שקרה לי הוביל אותי למה שאני היום".

את מרבה לצטט אמרות שפר של אנשים מפורסמים? מדוע? כיצד זה קשור למזור לנפש שלך?

"אני מאוד מאמינה בחופש בחירה. הרבה פעמים אנחנו מגבילים את עצמנו בגלל דעות קדומות או בגלל הסביבה. ז'אן ז'אק רוסו טען ש'טבע האדם טוב מנעוריו', אבל כאשר הוא יצא מהבדידות ועבר למצב החברתי, הוא ויתר על הפנימיות שלו כדי להיות כמו כולם. ובמילים אחרות הוא ויתר על החופש שלו".

מה מילת המפתח בספר?

"קסם! זה פשוט קורה!"

משפט המפתח בספר: "ההתרוקנות ממלאת. הפתיחות משלימה. השיתוף מעצים!". 

את משתמשת בספר במשפט שקשה לי אישית לעכל: "חיים רק פעם אחת"...

"נכון! מה כבר יכול לקרות? פעם פחדתי מאוד מהמון דברים. כיום אני מבינה שאם לא נעשה את הדברים שאנו אוהבים באמת, אז שום דבר לא חשוב".

את מאמינה בהשגחה עליונה?

"כן, אני מאמינה שמישהו שם למעלה שומר עלי, וכל דבר שצריך לקרות קורה".

מהו משפט המפתח?

"ההתרוקנות ממלאת. הפתיחות משלימה. השיתוף מעצים!". 

היא תמיד תהיה שם בשבילי, כוכי עם המנטורית זיווה אבנרי צילום: אור אליעז​​​​​​​מדוע בחרת לקרוא לספר 'דרך עצומה'?

"שהרי זו הדרך שעברתי, תרתי משמע, המשקפת לנו את העוצמה שלנו, המראה שמתארת לנו מי אנחנו באמת ולמה אנו מסוגלים. אנחנו שחקנים שמשחקים את משחק החיים. לא סתם אומרים שהחיים הם לא סרט, אלא הצגה, וכדי שזו תצליח, אנחנו מוכרחים לעשות את מה שאנחנו אוהבים.

ומה אנחנו אוהבים?

"לכל אדם יש ייעוד והוא מחויב כלפי החברה כולה ובעיקר כלפי עצמו, למצוא את היעוד הזה ולהגשים אותו".

וממה אנו פוחדים?

"להיות שונים. אנחנו צריכים להיות מה שאנחנו באמת".

מהו מרכז חיינו?

"הוא נמצא בעבודה, בתעסוקה. מקום העבודה זהו מקום שחשוב שיהיה לנו טוב בו. אנחנו יוצרים את הטוב הזה. ובתוך כל זה חשוב שלכל אחד מאיתנו יהיה עוד משהו שהוא אוהב לעשות".

בקצרה, מה הכלים שלקחת עמך לדרך?

"יש לי תורה שלמה מכל מה שלמדתי בחיים ואני יכולה לסכם אותה במילה: אהבה. ואם להסביר זאת במשפט אחד, אז ככה: אהבה לאנשים, אהבה לדברים שאנחנו עושים. אנחנו מחויבים לעשות ולפעול על פי מה שאנחנו אוהבים באמת, אחרת שום דבר לא יעבוד".

המשפט שעבדכם הנאמן הוקסם ממנו יותר מכל בספר הנדיר מאת כוכי פנקר, הוא:

"יש בן חורין שרוחו רוח של עבד, ויש עבד שרוחו מלאה חרות. הנאמן לעצמיותו – בן חורין הוא. ומי שכל חייו הם רק במה שטוב ויפה בעיני אחרים – הוא עבד" (הרב קוק).

כיצד הגיבו הקוראים בני המזל שכבר קראו את הספר?

"אמרו לי שהוא ממש מקסים, שאפשר ללמוד ולצמוח ממנו, אנשים מאוד התחברו. סיפרו שהוא מאוד מרגש, שצריך לקרוא אותו לאט כדי להפנים, שכל מילה בו חשובה. היו שאמרו שצריך הרבה תעצומות נפש כדי לכתוב את זה".

לסיכום, איך בכלל אפשר למצוא את הייעוד שלנו?

"אנחנו צריכים לדעת להקשיב לעצמנו. לדעת להרפות כשצריך, ולדעת גם לא לוותר. להקשיב לטבע. להאמין ביקום, לתת למחשבות לזרום, הן ימצאו את הדרך".

***

לפרטים:

"דרך עצומה" מאת כוכי פנקר; הוצאת 'מידן'; 80 עמודים; מאי 2019

כוכי פנקר f -

עלות: 40 ₪ (באמצעות הדואר, בתוספת דמי משלוח)

C_pa@walla.com

נייד: 053-2450444

כתובת: רחוב חרצית 228  מבועים מיקוד 85360


תגובות

End of content

No more pages to load