• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

האיש שמטפל בסוגיות העשייה של הרשות, ונהנה מתפקידו

עו''ד אלדד אופק, בן 45, יליד דימונה, הוא יועצה המשפטי של הרשות לפיתוח הנגב. הוא גדל בעיר הדרומית, בן למשפחה שהגיעה מתל אביב בעקבות העבודה והתאהבה במקום.

עו"ד אלדד אופק מספר שירות לתושבי דימונה במשרדו (צילום: דני בלר)

עו''ד אלדד אופק, היועץ המשפטי של הרשות לפיתוח הנגב, הוא – אם תרצו – הסיפור היפה של הנגב. הוא בן 45, יליד דימונה, בן למזל, שעלתה ממרוקו ורפאל, בן ליוצאי איטליה, במקור מתל אביב, שבאו לדימונה בעקבות עבודה בקריה למחקר גרעיני והתאהבו בעיר המדברית, אשר בשנים האחרונות זכתה לפיתוח והתחדשות מואצים. משפחתו, אקדמאים שבאיזה שהוא שלב החלו להתעמק במורשת ישראל, החליטו לחזור בתשובה. ''שם המשפחה המקורי מאיטליה הוא קפואה ופשוט הפכנו את סדר האותיות – ויצא אופק'', מסביר אלדד.

על שולחנו של אלדד אופק מונחות הסוגיות המשפטיות הקשורות לתחומי העשייה של הרשות, החולשת על שטח גיאוגרפי גדול ומורכב: בנגב יש ערים ויישובים קהילתיים. עיר בדואית גדולה וכפרים, בהם בלתי מוכרים. יש קיבוצים, מושבים וחוות בודדים. הפסיפס האנושי של הנגב כל כך מגוון, עד כי צריך להקדיש תשומת לב רבה על מנת לתת מענה הולם וראוי לתושבים. ברשות לפיתוח הנגב פיתחו כלים, המאפשרים לבצע הערכה ומתן תקציבים באופן צודק, שיוויוני, על פי אמות מידה המבטיחות התאמה מרבית לצרכים. זו עבודה אינטנסיבית, שהעוסקים בה חייבים להעמיק, להכיר ולא אחת, לחשוב מחוץ לקופסא.

''משפחתי חזרה בתשובה כשהייתי צעיר, כך שהתחנכתי בישיבות, בהן בירושלים. את שירותי הצבאי עשיתי כמורה ביישובי ספר ואת שירות המילואים כרב צבאי, בדרגת סרן. למדתי אשון בייעוץ חינוכי ואחרי מספר שנים עשיתי הסבה למשפטים, למדתי תואר ראשון במשפטים ותואר שני במימון ושוק''.

חינוך ומשפטים הם שני תחומים שונים אחד מהשני, בלשון המעטה. מה הביא אותך לפנות לתחום?

''הייתה לי משיכה לנושא המשפטי, סברתי שאני הולך לעסוק בתחום המימון ושוק ההון, אך החיים הובילו אותי למקום אחר. מימון ושוק ההון הם חתומים לא כל כך נפוצים, משום שההתמחות בהם קשה. את ההתמחות שני בתחום המשפט עשיתי במכללת קריית אונו ובתום הלימודים, עם קבלת התואר, פתחתי משרד בדימונה, שעיקר עיסוקו בתחום המוניציפלי, חדלות פרעון, ענייני עבודה ובתחום האזרחי והמסחרי''.

עד כמה בעולם הקר של העיסוק במשפטים, יש מקום לראיה חברתית – מאחר שאחרי כל סיפור של חדלות פרעון או פשיטת רגל עומדים, בסופו של דבר, אנשים?

''הן בצד החברתי והן בצד הכלכלי אתה נדרש לתת מערך כולל של תמיכה, המביא לידי ביטוי את כל הידע שלך. אתה עובד מול אנשים פרטיים וגם מול גופים ציבוריים, עוסק בפשיטות רגל פרטיות – תחום שהולך ומתרחב. במסגרת תהליך זה, אתה נדרש ליצור איזון בין האינטרסים של הנושים לבין שיקום חייו של אותו אדם שעסקיו קרסו. במכלול השיקולים הזה, אתה משתדל ליצור את האיזון הטוב ביותר''.


המשרד של עו''ד אופק בדימונה קריב שירותים נחוצים לתושבי העיר צילום: דני בלר
המשרד שלו בדימונה מספק שירות לתושבי האיזור במקצועיות ומתוך ניסיון וידע נרחבים. אם פעם התושבים נסעו עד לבאר שבע, המשרד של אופק אפשר להם לקבל את השירותים המקצועיים בדימונה, על ידי אנשים שמכירים היטב את העיר, את המציאות שלה ומבינים אותם היטב. עיסוקו בדימונה זכה להדים טובים ובשלב מסוים החל לעבוד כשכיר ברשות לפיתוח הנגב, במשרה חלקית, כעיוץ משפטי חיצוני לנאות חובב ולגופים נוספים. בסופו של דבר, הרשות החליטה שהיא לא מוותרת עליו והתברכה בכישורים שלו.

''העבודה ברשות מאופיינת במגע ישיר ביותר עם משרדי ממשלה וגופים מוסדיים בכל רחבי הנגב'', אומר אלדד. ''הרשות כעיקרון נוגעת ברוב ההרשויות המקומיות ברחבי הנגב, מתוקצבת על ידי משרדי הממשלה השונים שנעזרים בה כדי לקדם שירותים שונים לתושבי הנגב, כך שהרשות היא זרוע ביצועית שמיישמת תקציבים''.

''היתרון היחסי של הרשות טמון בכך שהיא גוף ביצוע שממוקם פיזית בנגב והעוגנים שלה מחוברים היטב לאיזור. אנחנו יודעים לאפיין את הצרכים, מכירים את בעלי התפקידים, זה היתרון היחסי שלנו כשמיישמים גם את המטרה של אותו תקציב, המוגדרת מראש''.

''בעבודת המטה, הדרגים המקצועיים לוקחים את התקציבים ובונים נהלי תמיכה ותקצוב שמשקפים את כלל הפרמטרים שיבטחיו טפיול שיוויוני ברשויות בדרום. על ידי איפיון התמיכה על פי פרמטים ונוהל מסודר, בסיומו נותנים ניקוד יחסי לכל רשות, כך שהתמיכה מחולקת בהתאם, בשיוויון מלא, בהגינות ובשקיפות''.

אין זה סוד שההליכה לבחירות בסבב שני והקשיים בהרכבת הקואליציה הביאו את עבודת משרדי הממשלה לכדי שיתוק כמעט. איך אתם מתמודדים עם המצב?

''המצב משפיע עלינו מעט פחות, שכן תוכנית העבודה מאושרת מדי שנה על ידי המשרד לפיתוח הנגב והגליל, למעט חריגות מסיבות שונות. אנחנו פועלים בהתאם לתוכנית העבודה''.

דווקא עבודת המטה המסודרת, מאפשרת לרשות לצלוח את הימים הלאה ולהמשיך בעשייה. בין היתר, נעשית עבודה חשובה ביישום החלטת הממשלה 546 העוסקת ביקדום יישובי המטרה, בהקמתו של בית חובים סעודי בכפר ''עלה נגב'' ועוד.

במגזר הבדואי נעשית פעילות חשובה של קידום התיירות, בחינוך למצויינות, בפרויקטים כלכליים חברתיים, בקידום החינוך למקצועות פרא-רפואיים, תוך פרסום ''קולות קוראים'' ויישום מבחני תמיכה, תוך שמירה על עקון השיוויון.

בעבודתו ברשות, עו''ד אופק נדרש לדון בסוגיות רגישות, בהן קיום הופעות בהפרדה


אחת ההחלטות הרגישות אליה נדרש עו''ד אופק היא האם לתמוך באירועים בהפרדה, נושא שעלה לדיון בעקבות אירוע עם הזמר אברהם פריד בנתיבות. ''החלטתי הייתה ברורה ופשוטה ודיברה על עניין הנורמטיביות ולדון בכל מקרה לגופו – במקום לקבל החלטה גורפת. בסופו של דבר, המשך הטיפול בסוגיה נעשה על פי עקרונות אלה. עקרון דומה יישמנו בטיפול בפיצוי למסעדנים בעוטף עזה. לדעתי, הפיצוי לסמעדנים לא פגעה בעיקרון השייוויון, שכן מדובר בענף עסקי שאופן הפגיעה בו ייחודית. אם יש אירוע ביטחוני, ואנשים לא מגיעים למסעדה, אזי שהעבודה לאותו יום, לרבות חומרי הגלם, התשלום לעובדים ולספקים ועוד – תוצרים של אותו יום עבודה לא יכולים לשמש ביום למחרת. אותן מנות לא נמכרו, בסופו של דבר ייתרמו או ייזרקו. מדובר במצב ייחודי שיש צורך להתערב בו ואני לא רואה בכל פגיעה בשיוויון''.

תחום נוסף אותו מקדמת הרשתו הינו התיירות האיזורית, לרבות התיירות המדברית: ''המקנו פה מרכז מידע שמעניק אינפורמציה ומסייע לרשויות לקבל החלטות מושכלות. הקידום הוא במרחב כולו, אם זו תמיכה לתיאטראות בנגב, דוגמת תיאטרון הילדים, תיאטרון דימונה.  מעבר לתמיכות הרגילות יש פה תקציבים יעודיים לטובת המגזר הבדואי, בתחום התיירות, התרבות והעבקים הקטנים, עם תקציבים יעודיים ממשרד החקלאות שוהא מטפל בענייני הבדואים. יש למשל, תוכניתו לקידום עסקים זעירים, לתמיכת האירועי ''לילות רמאדן, שזכו להצלחה גדולה, לבתי מלאכה לדברי אומנות, ליישום יוזמות של תיירנים ועוד''.

אודות הרשות לפיתוח הנגב

הרשות לפיתוח הנגב הוקמה בשנת 1991, עפ"י חוק הרשות לפיתוח הנגב. הרשות הוקמה על מנת לתמוך ולעסוק בפיתוח הנגב בתחומים השונים בין תפקידיה ליזום ולעודד הכנת תוכנית לפיתוח הנגב, לעודד פיתוח כלכלי בנגב, לתאם בין משרדי הממשלה, הרשויות והגופים העוסקים בפיתוח הנגב, לספק מידע וליזום מחקרים בנושאים כלכליים וחברתיים בנגב.

הרשות לפיתוח הנגב פועלת לקידום פרויקטים בתמיכתה ולקידום פרויקטים בתקציב מדינה בפיקוחה.כמו כן פועלים ברשות שני פורומים האחד, "פורום תיירות בנגב" אשר נותן "מטריה שיווקית" לפעילות תיירותית בנגב, ו"פורום לצמיחה דמוגרפית והתיישבות" המאחד תחתיו כל נציגי ההתיישבות ברשויות השונות בנגב.

החזון של הרשות: ליזום, להכין תוכניות לעידוד יזמות ופעילות לפיתוח הכלכלי והחברתי של הנגב לתאם בין משרדי הממשלה, רשויות וגופים העושים לפיתוח הנגב, ליזום מחקרים ולספק מידע בכל הקשור ליזמות כלכלית בנגב. השר לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל ממונה על הרשות לפיתוח הנגב.

בראש הרשות לפיתוח הנגב עומד עו''ד משה מור יוסף. העובדים עימו מספרים כי בזכות הובלתו ובעיקר, בניהול המכבד כל עובד ועובד ודוגל בעבודת צוות – הרשות מגיעיה להישגים גדולים.

--


תגובות

End of content

No more pages to load