• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

העו"ד שגדל בשכונה ד', ועוזר לכל מי שפונה אליו- לעיתים ללא תשלום

עו''ד חיים גלעדי, באר שבעי שורשי, סבור שהחיים מלמדים אותנו לקחים ועלינו להפנים אותם. הוא מספר על ילדותו בשכונה ד', על המשבר שפקד אותו בגירושיו מרעייתו הראשונה,  ולמה הוא מסייע בחפץ לב לכל מי שפונה אלי

חיים גלעדי "החיים מלמדים אותנו לקחים ועלינו להפנים אותם" צילום: יוחאי מימון

החיים למדו הרבה שיעורים את עורך הדין חיים גלעדי. ''בן סעיד'', הוא מבקש להוסיף, כמי שלא שוכח את הבית בו גדל. תחום עיסוקו, דיני משפחה, מצריך המון רגישות, חוכמת חיים ואמפתיה. לא אחת, הוא יעשה מה שנקרא ''שכר מצווה'':  יסייע מבלי לקבל תשלום. משרדו מסודר, צנוע ויש בו פרטי אמנות שעושים לו טוב על הנשמה. הוא אספן שעונים, פסלונים ומה שחשוב לו הוא לא הדגם, אלא הסיפור מאחוריו. אוטוטו הוא חוגג יום הולדת 50 ולמרות שהוא לא עושה עניין מהגיל הכרונולוגי, הוא החליט לאמץ דרך של חיים בריאים, המאזנים בין עבודה, משפחה ודברים שברוח.

הוא גדל בשכונה ד' בבאר שבע, בה נולד בשנת 1970: ''אבי ממרוקו, אמי מטוניס, הם הכירו בעיר ואני גדלתי כאן כל השנים. כילד, מלדתי בבית ספר אוריין בכיתות א'-ב', אך בשנת 77 לערך, כאשר הייתי אמור לעלות לכיתה ג', המשפחה עברה לאילת בעקבות העבודה של אבא. חמישה ילדים וההורים עברנו לאילת וחזרתי לבאר שבע לכיתה ח', לבית ספר אוריין. למדתי במקיף ו' ובאמצע, שנתיים בטכני של חיל האוויר, במגמת חשמל''.

אחרי שסיים את שירותו הצבאי, הוא החל בקריירה האזרחית, פתח עסק והתחתן. פרק זה בחיים לימד אותו המון דברים, אותם הוא מיישם בעבודה מול לקוחותיו: 'בשנות התשעים היה לי עסק מצליח למדי בתחום המתכת. לקחתי את הניסיון שלי בחיים עם דברים שלמדתי מאבא שלי. אבי היה טייח אבל גם סחר במכוניות ואני הפכתי לאיש מכירות מצליח. הייתי אלוף במכירות, אבל היה חסר לי המון ניסיון בניהול כספים. למרבה הצער, יום בהיר אחד מצאתי עצמי במצב בו אני נאלץ לסגור את העסק, בין היתר כי באותם ימים נפרדתי מאשתי. החלטתי לסגור באופן מסודר, כמתחייב על פי ההליכים, לאסוף את עצמי וללכת ללמוד משפטים''.

מה רצית להיות כשהיית ילד?

''כשהייתי ילד בכלל חלמתי להיות קונדיטור, לשמח אנשים, לעשות להם טוב על הנשמה או להיות מבקר סרטים בבית קולנוע. יצא שמצאתי את עצמי לומד קונדיטוריה במסגרת הליכי הגירושין. חיפשתי שקט ומזור באפייה. אני מחזיק בתעודה של שף קונדיטור''.

מה קרה בגירושין שכל כך השפיע על המשך דרכך?

''עברתי גירושין מאוד קשים. הילדים נפגעו קשה מכל ההליך, במיוחד בני, שאז הובהל במצב בריאותי לא טוב לבית החולים, שם טופל. הבנתי מיד שזה תוצאה של ההליכים המשפטיים שעברנו. הדבר הזה בהחלט זיעזע אותי וגרם לי להבין שלא משנה מה יהיה, אסור להכניס את הילדים לעניין, לא שאני בא בטענה למי מהצדדים, אבל חשוב בכל הליך שהילדים לא יהיו חלק מזה''.

''המצב הזה הוביל אותי לתקופה בה הייתי בבית ומבהלכה הבנתי והחלטתי שבערכית דין אני ממצה עצמי בצורה הטובה ביותר, אני מצליח להיות מאוד פרקטי וכי אפשר להגיע בפישור ובגישור לתוצאה הטובה ביותר. כאשר אני מציע את זה, אני נסמך על ניסיון החיים שיש לי''.

איך היחסים בין עורכי הדין בבית המשפט, בדיונים הטעונים כל כך בעניינים משפחה? מה חושבים עלייך עמיתיך בצד שכנגד?

''אני חייב לציין שכאשר אני מגיע לאולם בית המשפט, צריך להיות ברור שעורכי דין עושים את עבודתם, כל אחד מייצג את הלקוח שלו. בעבר לקחתי דברים באופן מאוד אישי, אך למדתי והיום חשוב לי להגיע, לברך את עורך הדין של הצד שכנגד.אנשים מעריכים אותי. אני שומע את זה גם ישירות וגם מעורכי דין ואנשים אחרים. אני שמח שמעריכים אותי נכון. אני חושב שזו הדרך הנכונה ביותר, מכל מה למדתי בניסיון החיים שלי, המון תיקים נסגרים בהליכי גישור, המון תיקים לא מגיעים לבית המשפט''.

כשהייתי ילד רציתי להיות קונדיטור ולשמח אנשים צילום: יוחאי מימון


עורך דין גלעדי אינו אדם שחושש מאתגרים, להיפך: הוא מחזק אותם ומנסה להפק מהם את המירב. את לימודי התואר הראשון במשפטים עשה בקריית אונו ואז – הוצע לו ללמוד בואניברסיטת קולומביה שבניו יורק. ''היה איה שהוא חשש, כי הלימודים הם בשפה האנגלית, אבל היום אני יודע שזו הייתה תקופה וחוויה מדהימה, במהלכה הזדמן לי לבקר במשרדי עורכי דין, מהחשובים והגדולים בעולם, משרדים כמותם רואים רק בטלוויזיה וללמוד מניסיונם של אחרים. זה משהו שאימצתי כדרך חיים: ללמוד מאחרים, להקשיב, להשכיל. במסגרת אותה נסיעה עשיתי גם קורס בתחום הקניין הרוחני, שהיה חוויה בלתי נשכחת''.

גם בקונדיטוריה הלכת ללמוד מהטובים ביותר ואפילו היה לך ''קליינט'' חשוב ביותר...
''בתקופת הגירושין היה לי נורא קשה, גם בגלל קריסה של עסקים, גם בגלל המצב בבית. הלכתי ללמוד קונדיטוריה בתדמור, שם סיימתי את לימודיי בשנת 2003, עם תואר של שף קונדיטור. הלכתי ללמוד מהגדולים, עשיתי את ההתמחות שלי במלון ''דיוויד אינטרקונטיננטל'' בתל אביב. לימדתי בישול ואפיה.  אני יכול להעיד על עצמי שאני מבשל טוב ואופה טוב''
''החלטתי, בניגוד לתלמידים אחרים בלימודי הקונדיטואיה, שאני הולך להתמחות בבית מלון. חלמתי לארח את נשיא המדינה, אבל בסוף יצא, שאת העוגיות שהכנתי ואפיתי, אכל נשיא ארצות הברית ביל קלינטון, בעת ביקורו בישראל''.

איך משפחתך קיבלה את העיסוק שלך בעריכת דין?

''אנחנו משפחה עם חמישה ילדים, שגדלנו בשכונה ד' בבאר שבע, לאבא טייח ואימא עקרת בית. אחותי הבכורה הלכה בעקבותיי ויש לה תואר במשפטים, אני זה שתמיד חשבתי שעסקים זה מה שיביא אותי להצלחה, אך הייתי בעסקים וכשלתי כי הייתי נאיבי. עשיתי עסקים, עשיתי מיליוני שקלים, אך יום אחד החלטתי לסגור את העסק''.

''אחת התובנות שלי הייתה שאנשים מוצאים עצמם מקשיעים בעורכי דין, במלחמות, ובסוף נשארים בלי כלום. אני אומר ש''הפסדת 100 שקלים - תעצור כאן''. תלמד לעצור, לעשות חושבים ולהמשיך הלאה, תבנה את החיים עם תובנות. אם חזרת על טעות פעמיים, סימן שלא למדת''.

אתה אב לארבעה...

''יש לי 4 ילדים, שניים מנישואיי הקודמים שתיים מנישואיי השניים: יובל בת 24, עידו בן 23, רותם בת 7 ועדי בת 8, הבנות הקטנות מאשתי  לימור. הבנות הקטנות מחכות לי כל יום כשאני חוזר ואני תמיד בא עם משהו שהן אוהבות, אם זה הלחם האהוב עליהן או מאפה או הפתעה. למדתי לקח מהליך הגירושין- והוא שהילדים הם הדבר החשוב ביותר. עזבתי את הבית כאשר עדי ויובל היו בגילאי 4 ו-5, ראיתי מה זה עושה וחוויתי זאת על בשרי. בגלל זה אני פונה לכל הזוגות להניח את החרבות בצד, לשמור על קשר טוב ככל שניתן והלגיע לשלום בית למען הילדים''.

''אני מכיר מקרים שילדים  ביצעו מעשה אובדני, קפצו מקומה גבוהה, ילדים פגעו בעצמם, הרעיבו עצמם, לקו בבולימיה, ההוצאות על רופאים ופסיכולוגיים הכניסו את ההורים לסחרחרה יתרה - צריך תמיד לעצור ולחשוב''.

עברתי אירוע בריאותי והבנתי שזה קשור ללחץ העצום בעבודה, למדתי לנתב את זה צילום: יוחאי מימוןעברת גם אירוע בריאותי לא קל, ממנו גם הפקת תובנות...

''אכן. בוקר אחד, כאשר אישתי הייתה בחודש התשיעי, הרגשתי תעוקה בחזה ולא יכולתי לנשום. לא רציתי להעיר אותה, כדי לא להבהיל אותה, אבל הרגשתי שזה משהו רציני, שזה לא סתם קלקול קיבה. באינסטינקט, שכבתי על הבטן ועם היד לחצתי על החזה, כדי להחזיר לעצמי את הנשימה. בסופו של דבר חבר הבהיל אותי לחדר מיון. זה חזר ותקף אותי שוב והבנתי שזה קשור ללחץ העצום בו הייתי נתון בעבודה – ובסופו של דבר, למדתי לנתב ולאזן דברים בחיים''.

''מהאירועים האלה למדתי לנהל דרך חיים נכונה ובריאה, לאזן בין עבודה לבין פנאי. למדתי לעשות דברים להנאתי ולהעשרה הרוחנית שלי. אני אוהב שעונים. זו ''שריטה'' שלי. אוהב לאסוף ואפילו יש לי כמה פריטים נדירים. אני אוהב פסלונים. אני מתעניין ביצירה, בסיפור מאחורי החפצים. אני אוהב ומתעניין בסיפור שמאחורי האמנות. בשנים האחרונות גם התחלתי לצייר. להעשיר את הרוח חשוב לא פחות מפרנסה. ללמוד מהחיים ולהעניק מניסיוני לאחרים, לדעת מתי לתת, להיות קשוב לאחרים וגם לעצמי. אלה השיעורים החשובים שהחיים מלמדים אותנו''.

ניסיון החיים העניק לו כלים, בעזרתם הוא מסייע לאחרים

ניסיון החיים העניק לו כלים לסייע למי שפונים אליו: ''באים הרבה זוגות במסגרת עניינים הקשורים לדיני משפחה. אני רואה מעבר לאחרים, אני בא עם ניסיון חיים ומודע לכל הקשיים שבדרך – לזוג עצמו ובעיקר לילדים. אני אומר לבני הזוג שעוברים הליכי גירושים שמה שהכי חשוב זה הילדים. לא עושים מלחמות על גבם של הילדים. לא משנה איזה מחיר אנחנו ההורים נשלם – לילדים אסור לשלם מחיר על גירושי ההורים. אני מקשיב לבני הזוג, אני מדבר מהלב, דיבור ישיר, אמיתי וכן. בגלל זה, יש לי פחות תיקים בתחום דיני המשפחה ויותר תיקים בתחום הגישור. יש לי – ואני שמח על כך – הצלחה יתרה בלהחזיר זוגות לחיות ביחד''.

הילדים הם הדבר החשוב ביותר


הליכי גירושין הם הרבה מעבר לדיונים יבשים סביב חלוקת ממון, הסדרי ראיה ותשלומי מזונות. ילדים, במיוחד ילדים קטנים, חווים אותם בצורה אחרת לגמרי וההורים, שהם כל עולמם, לעיתים, בלהט הרגע, לא רואים את זה כך. ילד שהוריו נפרדים יכול לחוש שעלומו חרב עליו, עם כל המשתמע מכך. לעיתים, מה שמתחיל בתיק גירושין, מסתיים כגישור כי מדובר, בסך הכל, בבעיות בין בני אדם. לעיתים, בבעיות של זוגיות שיכלו להיפתר בשיחה כנה, מלב אל לב. עורך דין גלעדי זוכר מקרה אחד כזה: ''פנתה אליי אישה צעירה ונאה, אם לילד, שביקשה להתרגש מבעלה. היא טענה שבעלה לא מקיים איתה יחסים מעל לשנה ושהוא מתלונן על כל דבר שהיא עושה. שהיא לא מכינה לא אוכל, שהיא לא מנקה את הבית כמו שצריך ובכלל, טוען שהיא לא ממלאת את חלקה בזוגיות. ככל הנראה, הוא התייאש ממנה''.

''שאלתי אותה מספר שאלות והגעתי למסקנה שהיא לוקחת את בעלה כדבר המובן מאליו. שאלתי אותה מתי הפתיעה את בעלה בפעם האחרונה, מתי עשתה איזו שהיא מחווה עבורו. הצעתי לה שכאשר הוא חוזר מהעבודה, תמיע לו קפה ועוגה טעימה, שתכין לו כריך טעים, שתראה שהוא חשוב לה. היא יצאה ממני עם תובנה ועם תקווה''.

''היא חזרה אליי אחרי שבועיים. ביקשה את עזרתי שוב. החלטתי שאני מכין לה טיוטת הסכם גירושין, שתגיש לבעלה. כאשר הבעל ראה את זה, הוא התוודה שבכלל לא רצה להתגרש ממנה. הטיוטא הזו גרמה לה להבין מה תפסיד אם תתגרש, שאסור לה להתייחס לבעלה כמשהו המובן מאליו, כי זה מה שהביא אותם למצב בו לא יכלו לשאת כבר אחד את השניה. היום בני הזוג חיים באהבה גדולה, יוצאים ביחד לבילויים ואני, מדי שנה, בראש השנה, מתקשר אליה לשאול אם הכל בסדר''.

לפעמים, תיק הגירושין מתברר כבעיות תקשורת בין בני זוג

''זה קורה לא רק בזוגות צעירים יחסית: אני נתקל בזוגות רבים, מבוגרים שנשואים 40 שנה, שמגיעים אליי לגירושין מסיבות שלא קשורות אליהם, אלא כי ככה ייעצו להם בני משפחה. הרבה פעמים, כשמעירים את עיניהם, הם מבינים שלהתגרש זו בריחה, זו טעות, זה לבחור לא להתמודד מול בעיה שצריך לטפל''.

את לימודי המשפטים הוא עשה במכללת קריית אונו, שהייתה המסגרת הלימודית הכי טובה עבורו, שכן אפשרה לו להמשיך לעבוד, לשלם מזונות ולטפל בענייניו של העסק שקרס. במכללה למד שני תארים


תגובות

End of content

No more pages to load