• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

איש השנה האזרחית 2019 בפוליטיקה המקומית של מגזין ברנז'ה

לנער יוסף ניסן שגדל והתחנך בבאר שבע היו שני חלומות: להיות כדורסלן מקצועי ולהיבחר לשרת את הציבור, והוא הגשים את שניהם

איש השנה בפוליטקה של שנת 2019 (צילום: fixel art)

"ויאמר פרעה אל יוסף ראה נתתי אותך על כל ארץ מצרים, ויסר פרעה את טבעתו מעל ידו ויתן אותה על יד יוסף וילבש אותו בגדי שש וישם רבד הזהב על צווארו" (בראשית, מ"א, מ"א-מ"ב).

ובאנלוגיה לימינו, תושבי להבים בחרו לבסוף ביוסף ניסן למשול בהם, לא לפני שעבר מהמורות שונות ומשונות בקריירה הפוליטית, ויכל להן.

יוסי ניסן נולד בבאר שבע ב-9.6.1969, וחגג בקיץ האחרון יובל שנים.

"גדלתי בבית עם הורים המהווים דוגמא ומופת לעבודה קשה, בעלת משמעת עצמית גבוהה, אשר כל כולה נתינה ואהבת הזולת. אבי אריק ניסן ז'ל, מורי ומאיר דרכי, היה בעבר מזכיר מועצת הפועלים וסגן וממלא מקום ראש העיר באר שבע, פוליטיקאי בעל חוש מנהיגות, אוהב אדם, חוכמת חיים וכריזמה בלתי נגמרים, שעבד עשרות שנים בשירות הציבורי, וממנו למדתי לאהוב ולהתמסר לשליחות הזו. גם אמי יהודית ז'ל, פקידה ראשית בפיקוד דרום בשירות קבע משך כ-30 שנה ולאחר מכן מזכירה רפואית, השפיעה עלי רבות בנתינה הגדולה שלה למשפחה ולזולת ובצניעותה הרבה".

הוא משחק כדורסל מגיל שש ובקבוצות תחרותיות עד גיל 40. מלא באהבה גדולה לספורט, בכל התחומים, שיא הקריירה היה עליה לליגה הארצית כשחקן חמישייה בשורות הפועל באר שבע.

בצבא מילא את חובתו, במקביל לכדורסל, ושירת קרוב לבית בפיקוד דרום ובגייס 441 צריפין כששיחק בהפועל נס ציונה. עד היום הוא משתייך ליחידת גייס לחירום בשירות מילואים.

נשוי כ-20 שנה לאורלי, מנהלת סניף 'אמבין' לכלי בית ולגינה בעסק המשפחתי, הורים לבר (16), דור (15) והדר(9).

יוסי ניסן תושב להבים משנת 2002, בוגר תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון.

הענק, המיתמר לגובה של שני מטרים כמעט, נראה צעיר בהרבה מכפי גילו. ניכר עליו שהוא שומר על כושר ובריאות טובה, הגם שמאז שנבחר למשרה הרמה, אין לו זמן מיותר.


כבר בגיל 28, דבק בו החיידק הפוליטי: התחיל לעבוד בשירות הציבורי במשרד התחבורה כיועץ לסגן השר ובהמשך במשרד התרבות והספורט.

בגיל 34 התמודד, תוך חרדת קודש, בפעם ראשונה לראשות מועצת להבים, ומאז התמודד עוד פעמיים, ניצח בסיבוב השני, ובפעם השלישית סוף סוף זכה.

עד לזכייה, שימש כיו"ר ועדת הביטחון, חבר ועדת תכנון ובניה, ובוועדה למניעת התמכרות לסמים ואלכוהול".

רגעי שיא ושפל בפוליטיקה המקומית?

"שפל - שנת 2013, אי העפלה לסיבוב שני בהפרש של 36 קולות והדחה לא צודקת מהמועצה.

שיא - חזרה למועצה בהתערבות בית המשפט העליון, ובחירתי לראשות המועצה בנובמבר 2018, שמילאה את לבי באושר, סיפוק והכרת תודה גדולה לתושבים. להבים מונה כיום כ-7500 תושבים".

ניכר על ניסן שהוא עושה את תפקידו מתוך שליחות עמוקה, אחריות ורצינות. כך למשל, הוא מתגאה בחיבור הקהילה ומעורבותה באירועים קהילתיים רבים, דוגמת ה"עד-לא-ידע" בפורים, "בתים מאירים" בו תושבים פותחים את בתיהם בחנוכה ושאר פעילויות חברתיות נוספות.

מהו ה"אני מאמין" האישי והציבורי שלך בתוקף תפקידך כראש המועצה?

"בראש ובראשונה, התפקיד הרם הוא שליחות וזכות גדולה עבורי, להוביל את אחד הישובים היפים והמוצלחים בארץ. יש לשמור ולטפח את הקיים, לקיים משמעת תקציבית לאורך כל השנה, בד בבד עם קידום תחומי השיטור,

החינוך, איכות הסביבה וחיי הקהילה - ובכך אני משקיע את רוב שעות העבודה שלי". 

יוסי ניסן הוא אדם של עשייה. ניכר עליו שהיה מעדיף שהיממה תכיל יותר שעות, הוא אינו מבזבז את זמנו למנוחה או לשינה. לכן כותב שורות אלה לא התפלא לתפוס אותו על חם מנהל ישיבת בזק טלפונית עם מי מבכירי המועצה בחצות הליל.

מהו לוח הזמנים – כיצד נראה יום בחייך?

"קם בשעה 6:30 (לא משנה באיזו שעה הלכתי לישון, בד"כ בשעה 1:00), מכין כריכים לילדים, מסיע את בתי הדר לבית הספר ותוך כדי מתחיל את היום במענה לפניות תושבים ופגישות שוטפות, המחייבות התייעצויות עם גורמי מקצוע, קבלת סקירה על מצב הביטחון, המיזמים בחינוך, תחזוקת הישוב, גינון, ניקיון, נסיעות לירושלים ותל אביב במטרה לגייס כספים ושותפים ממשרדי ממשלה. אחר הצהריים, אני מקיים פגישות עם תושבים ונוכח באירועים שאליהם אני מוזמן מתוקף תפקידי".

כבר כיו"ר האופוזיציה, טרם בחירתו לראשות המועצה, שמר בהצלחה על האינטרסים של התושבים, לדוגמא: התנגדות להקמת אולמות אירועים בישוב, מאבק נגד תשלומי הורים להסעות לבית הספר התיכון 'אשל הנשיא', שיפוץ נרחב וחידוש בית הספר היסודי תוך זמן קצר במהלך חופשת הקיץ, והתנגדות להעלאת ארנונה מיותרת.

גם תכנית החומש של המועצה מאז הבחירות ולשנים הבאות, היא קצרה וקולעת, שהרי ניסן בוחן עצמו במעשים ולא בדיבורים: הגעה לעצמאות ורווחה כלכלית, שמירה על תקציב מאוזן – מועצה איתנה, מהפיכה בתחום החינוך ("עד שלא נקבל את פרס החינוך, לא אנוח! התחייבתי להעלות את תקציב החינוך ב-30 אחוזים, וכך יהיה ! לא הייתה בקשה אחת בתחום החינוך שלא נענינו לה בחיוב במהלך  השנה שחלפה, וכך ימשיך להיות)".זאת ועוד, שינוי דרמטי בתחום הביטחון הקהילתי, באמצעות הוספת סייר, בניית תעלה מסביב לישוב, הצבת מצלמות חכמות ברחביו, גיוס מתנדבים ושיתוף פעולה עם המשטרה להפחתה דרמטית בכמות הגניבות וההתפרצויות לבתים בישוב. חיבור התושבים באירועי קהילה רבים ומגוונים והחזרת גאוות היחידה שכה אפיינה את הישוב בעבר.


מהם הפרויקטים המשמעותיים ביותר בעיניך?

"פרויקט התקנת המצלמות ברחבי הישוב שיתחיל בקרוב, יצירת חיץ למניעת מעבר כלי רכב מהישוב פנימה והחוצה, פיתוח כלכלי של להבים צפון שיביא ליצירת מקומות תעסוקה ועליית ערך הנדל'ן, הקמת בית ספר יסודי נוסף בישוב, חשיבה מערכתית על הקמת חטיבת ביניים ובית ספר תיכון בעתיד, בניית היכל תרבות וקידום הצבת אמבולנס דרך קבע בישוב".

איזה פרויקטים גדולים הסתיימו ואיזה על הפרק?

"מעל הכל, התמורה בתחום החינוך: השנה יקבלו 20 סטודנטים מלגות בסך 10,000 ₪ כל אחת בתמורה ל-130 שעות של כל סטודנט למען הקהילה, מיזם שאותו מובילה הגב' ברוריה אליעז, סגנית ראש המועצה ומחזיקת תיק החינוך העל-יסודי.

שיפוץ בית הספר היסודי, הייתי גם שותף בבחירת מנהלת חדשה לבית הספר, גב' איריס אור.

תיקון מדרכות הישוב בכל הצירים המרכזיים,

ובהליכי סיום: בניית בית הצעירים ואולמות המחול, תאורה בגנים הציבוריים, והתחלת פיתוח בשכונת 'שרונית'".

מדוע משרד התחבורה לא מקדם מחלף בצומת להבים, מה עשית בנדון?

"בנושא זה אהיה איש בשורות! המכרז להקמת המחלף פורסם, האומדן לביצוע עומד על כ-200 מיליון שקלים.

עד מאי 2020 יפורסם קבלן זוכה, לאחר מכן 10 חודשי תכנון וביצוע בתוך שנתיים, היינו לקראת תחילת 2023 מתוכנן המחלף להיפתח לתנועה.

כבר בשלב תחילת העבודות תתבצע הפרדת מסלולים שתקל בצורה ניכרת על עומסי התנועה מלהבים ואל תוכה".

מה דעתך על בנייני הדיור המוגן, שכה חורגים מהנוף?

"אני חושב את מה שרוב התושבים חושבים, שהפרויקט לא היה צריך להיבנות בתצורה הזו, אך כעת משהדבר הפך עובדה מוגמרת, צריך לראות איך להוציא את המקסימום מהפרויקט לטובת הישוב".

מה תכניותיך לעתיד הקרוב בנושאים הבוערים?

"הדיור המוגן 'פאלאס' הוא עובדה קיימת כך שכל שנותר הוא לשתף פעולה לטובת הישוב ויש הרבה מה לעשות, המתחם יזמין את התושבים לקחת חלק בפעילות התרבותית השוטפת, כולל בית הכנסת שנבנה במקום.

בנושא תשתיות המים, נמשיך לקיים את הגינות הציבוריות ממים מושבים, ונמשיך לפתח את שאר התשתיות בישוב".

קשה שלא להיזכר ברוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, העושה ימים כלילות להפיכתה של בירת הנגב למטרופולין, ושאלתי את ניסן על כך:

מה דעתך על ההתפשטות הגאוגרפית לעבר באר שבע והפיכת להבים לחלק מהמטרופולין בראשות רוביק דנילוביץ'?

"חיובית, באר שבע תהיה הופכת למטרופולין גדול המעניק שירותים אזוריים כגון תיאטרון, בתי קולנוע רבים, חיי לילה ותרבות עשירים, קניונים ומרכזי קניות ויש לכך יתרונות לא מעטים שהמרחק מהם הוא סביר.

אנחנו בלהבים חיים באיכות חיים שקשה למצוא בעיר ונהנים מכל העולמות, וטוב שכך".

גם בשאלה הבאה - איזה פוליטיקאי מהווה עבורך מודל לחיקוי – התשובה מעט הפתיעה:

"יצחק רבין. צניעות, מנהיגות, חוכמה ויושר".ניסן לא שוכח מאין בא, וזוכר תוך כדי תנועה כי דרכו הפוליטית לא תמיד הייתה קלה וחלקה:

מה דעתך על קודמיך בתפקיד, ראשי מועצת להבים לדורותיהם?

"אני מכבד את כל ראשי המועצה הקודמים וחושב שכל אחד מהם תרם את תרומתו מהקמת הישוב ועד ליום היבחרי מתוך תחושה של אחריות ועשיה".

לגבי איכות חיים בלהבים: כמה מתושבי הישוב באחוזים הינם צעירים וכמה בני הגיל השלישי?

"אנו מאוד דומים לאוכלוסיית העולם, בה 25% הם בני הגיל השלישי, מדובר בכ- 1700 בני אדם מתוך 7500 תושבים. ילדים עד גיל 17 - כ-2000 מהתושבים".

מי השפיע על תפישת עולמך ופועלך?

"אבי אריק ניסן ז'ל, מורי ורבי ומאיר דרכי" (נרגש עד כדי מוחה דמעה –א"א).

והוא גם אינו שוכח לאן הוא הולך:

"נפלה בחלקי הזכות הגדולה להוביל ישוב בסדר גודל כמו להבים, ואני מכיר בכל יום אנשים נהדרים, בעלי חוכמה ותרומה בלתי נלאית, אני רואה יותר ויותר אנשים המוכנים להיות מעורבים ולהתנדב למען הקהילה והזולת, והנהגתי נוהג שבכל תחילת ישיבת מועצה אני מעניק למספר קטן של תושבים תעודת הערכה על תרומתם ההתנדבותית למען הישוב במגוון תחומים, וזה המינימום המתחייב ממני כראש מועצה.

אני משתף את הציבור בעיקר בשני פוסטים שבועיים בפייסבוק ובחוברת סוף השנה שאנו מתעתדים לפרסם".

מה טיב יחסיך עם ראשי הרשויות השכנות בכלל ועם התושבים הבדואים והשכנים מרהט בכלל?

"שאלה מצוינת! מערכת היחסים טובה - השאלה היא לא אם נחיה עם הבדואים אלא כיצד ! ולכן עלינו לשפר את היחסים ולהוות דוגמא לדו-קיום עבור הדורות הבאים: פארק התעשייה 'עידן הנגב' - שאני משמש כיו'ר שלו מעתה ובמהלך ארבע השנים הקרובות - הוא דוגמא מצוינת לכך. בנוסף מתקיים שיתוף פעולה בין שלושה ראשי הרשויות: אני, ניר זמיר ראש מועצת בני שמעון, ופאיז אבו צהיבן ראש העיר רהט, שבפאתיה קיים פארק תעשיה המשלב כוח אדם מהמגזר הבדואי שמוריד באופן ניכר את אחוז האבטלה בעיר, וזו משימה לאומית".

לפני כעשור, נתקפו תושבי להבים הלם, כאשר טיל קסאם ששוגר מהגבול עם עזה נחת במרכז הישוב.

"ירי טילים פרוע על אוכלוסייה אזרחית הוא מעשה נפשע ולא מתקבל בשום צורה ואופן ומצריך תגובה קשה וחכמה", מתרעם ניסן.

"טיל אחד נפל בלהבים לפני כ-10 שנים בשטח ריק. לשמחתנו, הוקם במקום זה בית כך שזו התשובה הטובה ביותר".

עם יד על הלב: במה נכשלת ביעדים שהצבת לעצמך כחבר מועצה ובעיקר מאז שנבחרת לראשות המועצה?

"כחבר מועצה לא הצלחתי לעשות יותר למען התושבים, מאז שנבחרתי דווקא הגעתי להמון הישגים, שעיקרם הבאת רוח חדשה לישוב".

האם החיידק הפוליטי בקרבך לא הופך אלים עם השנים?

"לא! נהפוך הוא, נעשיתי רגיש יותר לאנשים, למצוקות ולבעיות ואני משתדל לעשות את הכל לעזור לכל מי שפונה ולא משנה לי השתייכותו הפוליטית ותמיכתו במתמודדים אחרים בבחירות האחרונות. כל זה מתיישר עם החינוך שקיבלתי מבית".


על אלו עקרונות אישיים וציבוריים אתה לא מוכן לוותר?

"על יושר ציבורי, עזרה בעיקר לחלשים, אין ולא יהיו תרגילים במשמרת שלי ולא אעשה דבר שאינו בשקיפות מלאה ושהתושבים לא יהיו מודעים לו מבעוד מועד.

"הגעתי מתפקיד רם מעלה בשירות הציבורי, שהבטיח לי עבודה קבועה בשכר גבוה עד הפנסיה. לא נבחרתי כדי להסתבך וזה דורש עמוד שדרה חזק, גם להגיד לא להצעות לא ראויות שבסופו של דבר פוגעות בציבור".

האם אתה משתמש ברשתות החברתיות?

"כן, כמו כולם. הרשתות החברתיות מהוות כלי יעיל ועצום להגיע להמונים בתוך דקות, יש לי עמוד פייסבוק אבל אין לי הרבה זמן כמו פעם להתעסק בכך, יש לי כמה אלפי חברים ולשמחתי לא רק בפייסבוק" (מחייך).

האם אתה מודע לשיח האלים, בעיקר במרשתת, שצובר תאוצה בקרב תושבי להבים בשנים האחרונות ובעיקר מאז הבחירות?

"וודאי שאני מודע, אני אוהב להסתכל על החיובי וחושב שבלהבים השיח הוא בסך הכל תרבותי וחלק מתפקיד ציבורי הוא לדעת לקבל ביקורת ולהתמודד איתה, לדעת לסנן את הדברים החשובים ולהמשיך לפעול ולעשות ולתקן את הדרך אם הביקורת נכונה, כך שביקורת בהחלט יכולה להיות דבר חיובי הנגזר מהתפקיד".

אילו הבטחות עדיין לא מימשת?

"מלבד ההבטחה לעיל, להגדיל את תקציב החינוך ב -30% במהלך תקופת הכהונה ואני בדרך לשם, בשנה הקרובה תקציב החינוך יגדל בכ- 15%,

בנושא ביטחון מלא לתושבים - אנחנו בתהליך וכשהוא יסתיים אני סמוך ובטוח שנגיע ליעד שהצבנו לעצמנו יחד עם המשטרה, והוא הפחתת מספר גניבות כלי הרכב והפריצות בלהבים ב- 40% בשנה הקרובה.

חיי קהילה תוססים - שיתוף פעולה מלא עם הנהלת הבריכה וכל הגורמים להצגת תכנית שנתית".


מה לעולם לא תעשה עקרונית, מבחינת בל יעבור?

"לשקר, להתנהג בכפיות טובה, לפעול נגד דעת רוב הציבור בלהבים, אלה התכונות שגרמו לציבור להאמין בי ולכן אמשיך ואדבק בהן".

אני מתרשם שיוסי ניסן אמנם מתגאה בפרס היחיד שקיבל עד כה -

"הפרס הראשון שקיבלתי כראש מועצה, ואני מקווה שלא האחרון, הוא פרס חמישה כוכבי יופי על עיר נקיה ויפה מאת המועצה לישראל יפה, בתחילת דצמבר" – חשוב בעיניו, אולם הוא מכוון לפרסים בתחומים רמי נעלה יותר.

"הפרס הכי חשוב הוא הבחירה בי לראשות המועצה גילמה בחובה תודה והכרה על עשייה ציבורית של 15 שנה, גם אם אין תעודה בגינה, וזוהי שליחות חיי".

ייאמר לזכותו, שהישוב המטופח להבים, מדורג במקום הכי גבוה בארץ בכל התחומים שנמנו בסקר הארצי, שבחן את רמת החיים בכל הישובים מקטן עד גדול.

על מה אתה מתחרט?

"על פוסט אחד שהוצאתי ושרבבתי שם של משפחה וגם אם זה היה נכון ציבורית, לא הייתי צריך לציינו מפני שבני משפחה בישוב נפגעו".

מה אנשים לא יודעים עליך?

"שאני אוהב חיות ומאוד רגיש, את כל השאר הם בוודאי מכירים מפני שאני מאוד שקוף".

מה יהיו משפט הפתיחה והסיום בספר על חייך?

"אהב את החיים, תרם המון לישוב להבים ולקהילה והחיים אהבו אותו. לא מובן מאליו לקבל אמון משמעותי מציבור גדול במיוחד כאן בלהבים".

ומי הוא השחקן האהוב עליך שיגלם את דמותך בסרט על חייך?

"עמוס תמם!"

מה מרגיז אותך, ממש מוציא אותך מהכלים?

"שקרים, תחמנות ושחושבים שאני לא מבין - שזה סוג של זלזול באינטליגנציה".


היכן תהיה בעוד 10 שנים?

"כאן, בראשות המועצה בלהבים, אם ירצה השם".


תכניות לעתיד?

"אין סוף תכניות – לזכות בפרס החינוך, להעניק ביטחון מלא לתושבים, להקים היכל תרבות ראוי, לקדם ולשפר כל תחום וליצור מלהבים מקום שמאוד אוהבים לגור בו, החזרת ערך הנדל'ן ועלייתו לרמה של מרכז הארץ, ואין שום סיבה שלא".

חלום / משאלת לב.

"בריאות לי למשפחתי הקרובה ולמשפחה המורחבת - תושבי להבים, והמשך קידום הישוב להבים למיצוי מלא הפוטנציאל והעלאת רמת החיים".תגובות

End of content

No more pages to load