• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זרעה בדמעה, קוצרת ברינה: הדרך הארוכה להעצמה נשית

היא נולדה בבאר שבע, מתגוררת בפדויים, משמשת כיו''ר מועצת הנשים במועצת מרחבים ולא שוכחת את תפקידה בעבר, כמודיעת נפגעים בקצין העיר. רינה שקד מספרת על הורות בגיל 44 ועל העצמה נשית

רינה שקד (צילום: אור אליעז)

רינה שקד נולדה ב-11 במאי, 1966, בבאר שבע. בת 53, תושבת פדויים הסמוך לאופקים זה שבע שנים. גדלה בשכונה א', בת בכורה ל-10 ילדים לתפארת. אימה רבקה בת 75 עקרת בית, אבא נתן ז"ל עבד בשלוש משרות על מנת לפרנס, ונפטר לפני תשע שנים. אמא לתאומים, נועה חנה ורועי חביב, בני תשע וחצי בהורות מאוחרת (נולדו כשהייתה בת 44).. נשואה לעופר שקד, עצמאי, מורשה לעבודות עפר.

שקד גמלאית צה"ל בחיל השלישות, סגנית קצינת העיר באר שבע במשך 15 שנים, ומודיעת נפגעים: "הקושי המנטלי בניהול הודעות למשפחות הנפגעים ('אם לא אני, מי יעשה את המלאכה?', שואלת שקד בקול רם), הוא הנוכחות בהלוויות ובניחום אבלים, עד כי  נזקקתי לליווי פסיכולוגי צמוד של ד"ר עדי שחק", נזכרת רינה.

האם את עדיין בשירות מילואים פעיל? 
"עדיין פעילה, בענף נפגעים בצה"ל, שלושה ימים בשנה, השליחות הינה מוכנות לחירום במערך הנפגעים".

שקד בוגרת תואר ראשון בספרות מורחב ותעודת הוראה, שניהם באב"ג.

לפני מספר שנים, חברה שקד ליו"ר מועצת הנשים במרחבים המכהנת, עופרה יצחק-חי, ולבסוף החליפה אותה בתפקיד זה לפני כשנה וחצי. בתפקידה  הייצוגי,  נוכחת שקד בכל האירועים של העצמה נשית ברחבי הנגב, עם דגש על באר שבע והמועצה האזורית מרחבים.

מועצת הנשים במרחבים חרתה על דגלה קידום שוויון מגדרי בקהילת מרחבים, בכל תחומי החיים, אך פעילות המועצה אינה מסתכמת בגבולות המועצה האזורית מרחבים בלבד וישנו שיתוף פעולה שוטף עם עמותות וארגונים שונים ומגוונים, דוגמת נעמ"ת נגב מאוחד, עמותת כ"ן – כוח נשי, עם המועצות השכנות, עם מחלקות התרבות ומעמד האישה באופקים, וכמו כן סולידריות מלאה עם כל מאבק מגדרי, באשר הוא. 


"חזון העמותה כ''ן – כוח נשי, הוא ייצוג שווה סביב שולחנות קבלת ההחלטות, פועלת לקידום מנהיגות נשית ושוויון מגדרי בכל שכבות החברה"כך ניתן למצוא פעילות פנים מועצתית, תוך שיתוף פעולה מלא עם הגורמים המועצתיים ועם היועצת לקידום מעמד האישה במועצה, אסנת יהודה-סופר, הרצאות העצמה והשראה מפי נשים מקומיות במהלך השנה, ציון יום המאבק הבינ"ל באלימות כלפי נשים, ציון חודש האישה הבינ"ל.

יצויין שיתוף הפעולה עם סינמטק קולנוע אופקים, בניהולו של נדב משעלי, בפרויקט "מועדון נשים ופופקורן",  המיועד לנשים בלבד, במסגרתו מינוי לשישה סרטים, כאשר כל סרט דן בסוגיית מגדר ובסוגיות נשיות אחרות, והסרטים כולם נכתבו ובוימו על ידי נשים ו/או השחקניות המובילות בהם הן נשים. המועדון נפתח זו השנה השנייה, כאשר בעונה זו נציגות מועצת הנשים של מרחבים שותפות בוועדה האמונה על בחירת התכנים ועל שיווק המועדון לתושבות, ומתנ"ס מרחבים אף סבסד את המינויים לתושבות המועצה. 

שיתופי פעולה נוספים מתקיימים מול "רדיו סהר" באופקים, רדיו שוויוני המקדם מאבקים חברתיים ושוויון חברתי. הרדיו, בניהולם של מזל וערן אוזן, אמא ובן, מלווה רבות את פעילות מועצת הנשים, נותן במה ליזמיות מקומית ומקדם פעילות חברתית.

חברות מועצת הנשים לקחו חלק בשנה החולפת ובתחילתה של השנה הנוכחית במגוון מאבקים. בין היתר: השתתפות במחאות נגד רצח נשים בכל רחבי הארץ, השתתפות בתכנים ובהובלה של יום המודעות לשבי בכתות, שהתקיים זו השנה השנייה באירוע מרכזי בבאר שבע, בהובלתה של רוחמה גמרמן, שורדת כת, שנמצאת בקשר הדוק עם נציגות מועצת הנשים של מרחבים ואף הרצתה לנשות מרחבים ולנשות אשכול השכנות. 

"מועצת הנשים תמשיך בשנה זו ובשנים הבאות להיות בסולידריות מלאה עם כל מאבק חברתי מגדרי, בתוך המועצה ומחוצה לה", מבטיחה שקד. 

דוגמא לפעילות המועצה היא ארגון כנס בנושא ה"כתות" והמפגש עם ניצולת כת תושבת אופקים, יום עיון בבאר שבע בדצמבר 2019, הפגנות נגד אלימות כלפי נשים, ומנהלת אתר מועצת הנשים במרחבים.


"המוטו שלי הוא לפרגן ולהעניק כוח לנשים, להוות כוח מניע, לגרום לנשים לכבוש כל פסגה אפשרית"מהי בעצם מהות התפקיד?
"תפקיד יו'ר מועצת הנשים טומן בחובו העלאת המודעות לשוויון הזדמנויות בין המינים בכל התחומים וצמצום פערים, הפעלת תכניות, ימי עיון ואירועים לקידום מעמד האישה, ובנוסף עידוד העצמה נשית דרך שיח והרצאות".

שקד הינה בוגרת קורס "מנהיגות את המחר", קורס בן שמונה חודשים מטעם עמותת כ"ן – כוח נשי - לקידום מנהיגות נשים בישראל למוקדי קבלת ההחלטות, בדגש על הזירה הציבורית והפוליטית, המקומית והארצית. חזון העמותה: ייצוג שווה סביב שולחנות קבלת ההחלטות, פועלת לקידום מנהיגות נשית ושוויון מגדרי בכל שכבות החברה. העמותה שמה לה למטרה להביא לייצוג שוויוני בין נשים לגברים סביב שולחנות קבלת ההחלטות תוך יצירת חברה שוויונית יותר. 

מטרת הקורס הינה להעניק ידע, כלים והתנסות לנשים אקטיביסטיות, הרואות עצמן  כמנהיגות הבאות בקהילה, ולסייע להן להשתלב בתחומי העשייה הציבורית והפוליטית. התכנית מורכבת מ-10 מפגשים, בהם המשתתפות מקבלות ידע בנושא מנהיגות ומיומנויות הובלה בזירה המוניציפלית, התכנית כוללת מפגש עם נשים משפיעות, בניה וקידום פרויקט ומפגש לימודי בכנסת ישראל.

פעילויות במועצה האזורית מרחבים נעשות באופן שוטף, כל השנה, עם דגש על אירועי דגל: יום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים, וציון יום האישה הבינלאומי. פרופיל של מתנדבות מנהיגות את המחר: נשים בגילאי 35 ומעלה, אימהות, רובן שכירות, מעטות עצמאיות. 

ראויה לציון העבודה מול המקבילה בעיריית באר שבע, ורד ששון, יועצת לקידום מעמד האישה של רוביק דנילוביץ'.

צילום: אור אליעז

ספרי על שיתופי פעולה עם בעלות תפקידים מקבילות.  
"שיתוף הפעולה עם ורד ששון התחיל בעצם בעבודה המשותפת על האירוע המרכזי ליום המודעות לשבי בכתות, היה שיתוף פעולה הדוק. ורד פתחה בפנינו את הדלת אליה ואף חיברה אותנו עם גורמים נוספים. שיתוף פעולה אחר היה עם מסל'ן – מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי אלימות. כנס בנושא השבי בכתות נועד כדי לזכור את הנשים שהומתו בכתות וכדי ליצור מודעות ציבורית לנושא, דבר שיכול לצמצם באופן משמעותי את הכניסה לכתות, ונקודה חשובה מאוד היא נושא ההליך החקיקתי שרוצות לקדם בכנסת נגד מנהיגי כתות ובכך לאפשר את כליאתם ומתן סיוע ושיקום על ידי המדינה, לאלו היוצאות ויוצאים מכת". 

על מה את מתחרטת?
"חרטה היא רגש שלילי, כואב, חסר תוחלת ותועלת ולכן אחת התובנות האישיות שלי היא לא לעסוק בחרטה". 

כיצד והיכן את מציינת את יום האישה הבינלאומי?
"נשות מרחבים חוגגות את יום האישה ביום 19/3/2020 בשעה 20:00, בהיכל התרבות מבועים, עם רותם אבוהב במופע סטנד אפ".

מהו ה"אני מאמין שלך"?
"לעורר את יצר הסקרנות, החופש לבחור, לחלום, הגשמה עצמית."

מהו המוטו שלך?
"לפרגן ולהעניק כוח לנשים, להוות כוח מניע, לגרום לנשים לכבוש כל פסגה אפשרית". 

מה היית רוצה לשנות?
"את התפישה הפטריארכלית למדי, שלפיה נשים הן האחריות העיקריות לבית, לגידול הילדים ולתחזוקת המשפחה".

מסר לנשים שרוצות לשאוף גבוה לתפקיד בכיר כמו שלך?
"הטמעת החשיבה המגדרית". 

משאלת לב ?
"תפילה לאלוהים שישמור על משפחתי היקרה ועל כל הקיים".   


תגובות

End of content

No more pages to load