• 14 מאי 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''נקנה גראס, גם אם יעלה פי שתיים''

האם בעקבות גל הפשיטות האחרון על חממות הגראס מורגש יובש ברחוב הבאר שבעי? כלנו לדבר עם שלושה: אחד שמעשן 'בשביל התענוג', מישהו שחייו נהרסו לו בגלל הסם ומישהו שכבר לא נוגע, אבל בשכונה שלו מעשנים

האם מחיר הבאנג יתייקר בבאר שבע (צילום: CC0 1.0 / Lode Van de Velde)

האם הפשיטות האחרונות של המשטרה על משתלות הקנאביס בנגב גרמו למחסור כבד בחומר וליובש בקרב המעשנים או שהם רק טיפה ביער?. ''שטויות. אתה מייבש מקום אחד וצומחים עוד עשרה. זאת מלחמה אבודה", אומר כ', בן 50, שמגדיר את עצמו כ"מעשן מדי פעם להנאתי". כ' (שמו המלא שמור מערכת), עובד בתחום האלקטרוניקה ויש לו תואר הנדסאי. "בחיים הכול עניין של גבולות ומינונים. הרבה חבר'ה מעשנים גראס בבאר שבע והם לא 'נרקמונים קלאסיים'. הם יקנו כמה גרמים כל פעם, לשימוש עצמי. הם לא יחזיקו בבית שיח שלם. הם לא יעשנו בבוקר, לפני העבודה. הם יגלגלו ג'וינט בערב, אחרי שסיימו את כל העבודות ובטח לא ינהגו אחר כך. אתה יודע מה פתטי בעיניי בכל העניין הזה: גראס אסור, אבל וודקה, שיכולה להרוג אותך, חוקית לגמרי. וודקה אתה קונה בסופר. שתה קצת יותר ואתה חוטף הרעלת אלכוהול. תבדוק כמה נערים מגיעים למיון אחר ששתו וודקות בלי אבחנה".

כ' קונה מדי פעם כמה גרמים של גראס: "זה לא כמו בסרטים וזה לא בסמטות אפלות. כל אחד יש לו את ספק שלו. אני קונה מאותו אדם כבר שנים. הוא לא טיפוס של פושע. מאז הפשיטות לא קניתי, אבל המחיר, ממה שדיברנו, לא עלה. 80-100 שקל לגרם. עם חשיש אני לא מתעסק. אתה לא יודע מה דחפו לך בפנים. יכולים לערבב לך בפנים הכול, כולל חומרי הדברה. יש חשיש משובח, אבל לא בחוגים שלנו".
אם יגידו לך שאתה מכור, מסומם, נרקומן יגדירו אותך כמשתמש?

''שטויות. אני לא זה ולא זה. החברים שלי, הם נרקומנים? אשתי, נראית לך נרקומנית? התושבים במדינות בהן יש לגליזציה הם נרקומנים? אלכוהול וסיגריות רגילות הרבה יותר מזיקים, אבל מה – יש להם לובי. אז פה בישראל מדי פעם תופסים סלב עם כמה גרמים של גראס. זה אחלה כותרת. זה לדעתי לא לטפל בבעיות האמיתיות. הבעיה שלנו לא גראס".

חממה שנתפסה באחד היישובים (צילום: דוברות המשטרה)

ל-ש' זה עלה ביוקר

אצל ש' הדברים התנהלו פחות טוב: הוא התחיל לעשן חשיש בתקופה של מסיבות הטבע, שחלקן היו רוויות סמים: לא רק חשיש, אלא גם LSD ו"ספידים", סמי מרץ על בסיס אמפטמינים ואקסטזי. הסצינה הייתה חדשה, הסמים החליפו שמות, המשטרה לא ידעה איך לאכול את הצעירים עם המוסיקה הקצבית מחרישת האוזניים והיו מי שהכניסו סמים זולים, באיכות ירודה. ל-ש' הסצינה החדשה הזו ממש קסמה: מוסיקה, אפשרות להפוך לכוכב בין לילה וסמים זולים. הוא גלש מהר מאוד מאלכוהול (שאז היה זול) לחשיש ולא משובח. "עשיתי שטויות, חשבתי שאני בפסגת העולם, לקחתי הכול, כי אז היה הכול. אקטזי, LSD, בהתחלה החיים היו נחמדים. מסיבות טבע, סטים של זריחה, עבדתי אצל קבלן והיה לי כסף. בהתחלה אתה הולך למסיבות בלילה וסוחב את הבוקר בעבודה, גונב קצת שינה פה ושם. אחרי זה התחלתי לעשות פאלטות והבוס העיר לי שאני נראה לו נרקומן. הראש שלי היה כל כך מפוצץ בחומרים שישבתי שהיה לי הכול והיה לי כוח אינסופי. אמרתי לבוס שאני לא סופר אותו. שרפתי את כל הכסף, הייתי לוקח מאבא שלי, שהוא מהנדס, הייתי מספר לו כל מיני שקרים. שיהיה לי לסם, לדפוק את הראש. הייתי קם בצהריים, מסתכל על עצמי בראי ונגעל ואז הייתי דופק אקסטה ונכנס לאנרגיות. כשנגמר הכסף, התחלתי לכמור מה שהיה לי בבית: ציוד של תקליטנים שקניתי בעשרות אלפי שקלים, טלוויזיה,  מחשב נייד. מכרתי בגרושים. אחרי זה נגמר הכסף לאוכל, הייתי קונה בהקפה בפיצוציה תותית ועוגה, אבל בעל הפיצוציה קלט עליי שאני מסומם ויום אחד שלח מישהו שפוצץ אותי מכות. יום אחד אימא באה לבקר אותי והזדעזעה. שלחו אותי לאשפוז ואחרי זה לגמילה, אבל אני ממשיך עם קצת חשיש מדי פעם. היום אין לי בית מושכר, אני אצל ההורים, בחור בן 40".

אתה מרגיש מחסור בחשיש?

"לא. לפעמים החומר פארש. סמים לך זבל בפנים. החרא של החרא ולפעמים החומר טוב. אני מעשן מה שיש ודופק עוד קופסא של מלבורו ביום. אקסטות אין לי, אני קצת דופק את הראש עם וודקה".

כמה עולה לך אצבע?

"חתיכה 300 או 400 שקל, תלוי כמה חומר יש בה".

ומאיפה הכסף?

"ביטוח לאומי. אני לא עובד. לא מסוגל. קם בצהריים, סוחב עם הקפה עד שלוש ככה. אם אני לא מתארגן על חשיש, או שאני חוזר לישון או שסתם הולך לחברים בבאר שבע".

והעתיד?


"איזה עתיד? למה עתיד? פעם הייתי חושב, עובד כמו חמור. היום לא. בשביל מה".


א' הפסיק לגעת בחומר

א', בן 50 גם, לא נוגע כבר בכלום. "אצל בבית ההורים עישנו, אבל בקטע מבוקר. מנהג כזה, מקטרת. זוכר את אבא משחק שש-בש עם החברים ובחדר ענן עשן עומד. אלה היו החבר'ה הכבדים והחשיש היה טהור, בלי זבל. כשהייתה התקופה של המועדונים, נכנסו גם הסמים. הייתי נוסע לתל אביב, עושה שטויות. עד שהיום אחד לקחתי טריפ ועשה לי רע. עשרים שנה לא נוגע בכלום, אבל בשכונה שלי מעשנים. אתה לא יכול שלא להיתקל בזה, אבל אף אחד לא עושה עניין. מה תעשה, תמלא את כל באר שבע בשוטרים ותשלח חצי עיר לכלא? כל עוד אנשים לא גונבים בשביל זה, ולא נהיים חולים, גראס זה באמת שטויות. שיעשו את זה חוקי ותראה חצי לא ישתמשו, כי זה כבר לא יהיה מתריס".

שיח קנאביס בגידול ביתי (צילום: דוברות המשטרה)

המעצרים והפשיטות?

"תמיד יהיה מי שייכנס במקום אלה שנתפסו. הברחות יהיו. משתלות בבתים יהיו. הקטע הוא, שמלא אנשים מתפרנסים מזה. בתי המשפט עסוקים והעיתונאים כותבים. יהיו הברחות, כי זה עסק טוב. גרם – מאה שקל. הבאת עשרה קילו, שלא עולה כלום לגדל, אתה מסודר לכל השנה. אנשים יקנו. אז זה יעלה 150 שקל במקום 100. או שיביאו חשיש שרוב החומר בו זה פארש. אנשים יקנו אפילו אם יקר. כשהעלו את המחיר של הערק, אנשים לא הפסיקו לשתות. שילמו. על הוויסקי והקוניאק של העשירים הורידו מסים, רק את הערק של ההורים שלנו השאירו במס גבוה. אז נשלם 200 שקל. גם הדלק יקר פה, לא רק החשיש".


"אנשים יקנו אפילו אם יקר. כשהעלו את המחיר של הערק, אנשים לא הפסיקו לשתות. שילמו. על הוויסקי והקוניאק של העשירים הורידו מסים, רק את הערק של ההורים שלנו השאירו במס גבוה. אז נשלם 200 שקל. גם הדלק יקר פה, לא רק החשיש"

תגובות

End of content

No more pages to load