• 14 אוגוסט 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עיר חרדית חדשה בנגב? הציבור החרדי רוצה להתגורר במרכז, ליד הפרנסה

בציבור החרדי לא מתלהבים לעבור לעיר חדשה בנגב, שתעלה מילארדי שקלים. יזמים המכירים את הציבור מסבירים כי הציבור רוצה להיות במרכז, איפה שיש פרנסה ולא ביישוב שהוא רק חול וחול

איזור תל ערד, בו אמור לקום היישוב החרדי (צילום: נחלת הכלל)

אמנם שר השיכון יואב גלנט מוביל הקמת עיר חדשה בנגב, כסיף שמה, לציבור החרדי בלבד, המיועדת לאכלס כ-100,000 איש, במטרה לשנות את אופיו של האיזור, אבל מתברר שאנשי מקצוע בתחום הנדל''ן לא רואים לפרויקט לא התכנות ולא עתיד. גפ בתנאים מפתים, הציבור החרדי לא מתלהב לגור במקום של "רק חול וחול" ובטח שרחוק מריכוזי הקהילות. הקמת היישוב תעלה מיליארדי שקלים, שיבואו על חשבון פיתוח הנגב. הציבור החרדי, כך אומרים יזמים המכירים את אופיו, לא יתהלב לחיות במדבר, במרחק שעות נסיעה ממרכז הארץ. 
"הקמת עיר חרדית בנגב היא רעיון לא נכון, לא כלכלית, לא חברתית ולא לאומית", אומר עופר זרף, מבעלי קבוצת יסודות איתנים: "כבעלי קבוצת נדל"ן הבונה בכל רחבי הארץ, משלומי בצפון ועד למצפה בדרום, הרעיון של ממשלת ישראל להקים בהשקעה של מיליארדים עיר חרדית גדולה בשם כסיף בנגב המזרחי, האמורה למנות כ-80 אלף תושבים בקירוב, נראה לי על פניו לא נכון, לא כלכלית, לא חברתית ולא לאומית. זוהי הוצאה אדירה שתבוא במישרין על ערי פיתוח אחרות בפריפריה שזקוקות נואשות לסיוע ממשלתי, והיא רק תחליש אותן עוד יותר. מה עם ערד? דימונה? ירוחם? מצפה רמון? אופקים? מצפה רמון, לדוגמא, מונה פחות מ-6000 תושבים, 60 שנה לאחר הקמתה ובירוחם אין הרבה יותר. אז איך זה שמדברים כאן על 80 אלף תושבים?.

איך זה שנערי האוצר, שמחשבים כל אגורה ו"עלות תועלת" של כל פרוייקט ופרוייקט, עצרו במהלך שנים ארוכות את הרחבת כביש הערבה הקטלני או רכבת לאילת מסיבות כלכליות של חוסר כדאיות, ודווקא כאן נשפך תקציב ענק? שלוש, אני לא רואה איך הציבור החרדי, שגם כך חלקו הגדול נאבק איך לגמור את החודש, ינהר בהמוניו למיקום כה נידח בו לרוב רובו לא תהיה פרנסה בהישג יד. לסיכום: רעיון לא נכון, ומוטב שמקבלי ההחלטות יבצעו כמה שיותר מהר "שינוי בדיסקט"!


יהודה הרציג, הבעלים של חברת "הרציג נדל"ן", אפילו חריף עוד יותר: לדבריו  "אין כאן שום פתרון למגזר החרדי. העיר החדשה תהיה "פאטה מורגנה במדבר".

"כיזם חרדי ותיק, הבונה גם לאוכלוסיה החילונית, גם הדתית לאומית וגם החרדית, אני רואה בהחלטה מוזרה זו לא רק שגיאה כלכלית קשה, אלא גם בורות מוחלטת לגבי צרכיו של הציבור החרדי. מדובר באוכלוסיה המבקשת להתגורר, רובה ככולה, במרכז הארץ, ובערים או שכונות הממוקמות במרחק נסיעה קצר למקומות העבודה וכל מערך השרותים שהן צריכות. כך, לדוגמא, הוקמה בהצלחה מודיעין עילית, כך גם ביתר וכך שכונת הר יונה בנצרת עילית. ונקודה נוספת: הציבור החרדי בהחלט רוצה ויכול להתגורר בעייר מעורבת בה יגורו גם חילונים ודתיים לאומיים ואיננו זקוק בהכרח לעיר מבודלת משלו. לדוגמא, אם הממשלה היתה מקדמת התחדשות עירונית כוללת בכל ערי הפריפריה, מטבריה בצפון ועד לקרית גת בדרום, היא היתה משדרגת אותן, מביאה אליהן אוכלוסיות מכל המגזרים, כולל חרדים, אבל גם חילוניים ודתיים לאומיים. אני חושש שמה שמסתתר מאחורי החלטה זו של שר השיכון גלנט זה לתפוס שתי ציפורים בבת אחת: גם לקנות את עולמו, כביכול, מול הציבור החרדי, וגם ליצור, לא עלינו, חיץ בין הבדואים המתגוררים באיזור העיר החדשה כסיף. צר לי , אבל העיר החדשה תהיה "פאטה מורגנה במדבר"....
יהודה הרציג. פאטה מורגנה במדבר (צילום: יח''צ)​​​​​​​

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ, מומחה להתחדשות עירונית, טוען כי "הפתרון המיידי: תמא 38 למגזר החרדי במרכז הארץ, במקום "ימין ושמאל רק חול וחול"... בדרום הרחוק"....

"רק במסגרת הרחבת הזכויות לתמא 38 ניתן יהיה לפתור למגזר החרדי חלק נכבד מבעיות הדיור, ולשכן רבבות חרדים בערים ותיקות במרכז הארץ, היכן שיש להם פרנסה בשפע. זה נכון לערים דוגמת בני ברק ופתח תקוה שבהן לבדן קיים פוטנציאל רב ביותר לתמא 38, אבל נכון גם לערים נוספות בגוש דן וסביבותיו. לפלא בעיני מדוע הממשלה זורקת את התמא 38 לפתחן של העיריות, כשלכל עיריה יש מדיניות משלה. זהו פתרון נקודתי, מהיר ויעיל שאיננו כרוך כלל ועיקר בהקמת שכונות גדולות חדשות, לא כל שכן "מבצע לאומי" דוגמת הקמת עיר חדשה במרחק שעות נסיעה ארוכות ממרכז הארץ וכמאמר השיר "ימין ושמאל, רק חול וחול".


תגובות

End of content

No more pages to load