• 08 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מטרופולין ב''ש ב-2040: 1.2 מיליון תושבים, 44 אחוזים מתוכם בדואים

דוח שמפרסם המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רוה''מ מעלה תחזית מפתיעה לגבי בירת הנגב: היהודים החילונים בה יהיו במיעוט יחסי, כמעט מחצית מהתשובים יהיו בדואים, עם אחוז גדול של תושבים צעירים

העיר באר שבע: שינויים באוכלוסיה (צילום: רותם אליה)

המועצה  הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה הכינה דוח, הבוחן את אוכלוסיית ישראל בשנים 2030 ו-2040. מטרת הדוח היא לתכנן את התשתיות, את המערכות הציבוריות, את התקציבים, את הדגשים בחינוך ולנסות לצפות את מארג החיים בישראל. הדוח מתבסס על נתונים הסטוריים, על מגמות קיימות ומספק מספר תרחישים, מתרחיש שמרני, מבוסס נתונים הסטוריים וקצבי גידול האוכלוסיה מבוססי הגירה פנימית וילודה ועד לתרחיש פחות שמרני, אם כי ההבדלים בתוצאות אינם גדולים.
נפת באר שבע ב-2040, על פי תסריט שמרני מבוסס מגמות הגירה (צילום מסך)
על פי הדוח, בשנת 2040 יחיו במה שמכונה נפת באר שבע - מטרופולין שמרכזו בירת הנגב -  1.2 מיליון תושבים. באר שבע תהיה אחת הערים הצעירות בישראל, בשל הילודה הגבוהה בפזורה הבדואית. על פיי הערכות שמרניות בדוח, בבירת הנגב וסביבותיה לא פחות מ-חצי מיליון ילדים ובני נוער, דבר שיביא עדנה למערכת החינוך, לגני הילדים ולחנויות למוצרי תינוקות.  

משקל האוכלוסיה באיזור ישתנה אף הוא: היהודים החילוניים יהוו רק כ-43 אחוזים בבאר שבע וסביבותיה. הקבוצה השניה הגדולה היא האוכלוסיה הערבית באיזור, שתהווה 43 אחוזים מכלל התושבים. על פי הצפי, כמעט 14 אחוזים יהיו יהודים חרדים. 

כיום מהווה האוכלוסיה היהודית החילונית את הרוב בבאר שבע וסביבותיה (כמעט 60 אחוזים). בשנת 2040 העיר תל אביב תהפוך למובלעת יהודית חילונית (80 אחוזים מהאוכלוסיה), יחד עם חיפה, בה גם יהיה רוב יהודי חילוני. על התרחישים, האוכלוסיה היהודית החילונית תתרכז בעיקר בנפת תל אביב ובנפת חיפה. ירושלים תהיה עיר של שלישים: שליש חילונים, שליש חרדים, שליש ערבים. נפת באר שבע,  לע פי הדוח, תהפוך להיות איזור מעורב, בה האוכלוסיה הערבית תהיה שקולה בהיקפה לאוכלוסיה היהודית החילונית.
כיצד השינויים ישפיעו על מטרופולין ב''ש? (צילום: רותם אליה)​​​​​​​
כמובן, למגמות האלה יהיו השלכות על אופיו של האיזור, אשר בנה על מעבר צה''ל לנגב והמקת עיר הבה''דים כמנוף לפיתוחו. כיום, עיר הבה''דים מצליחה ליצור לעצמה מערכת סגורה, המספקת לחיילים את כל מה שהם צריכים, לרבות מתחמי קניות ושירותי רפואה איכותיים. החלומות על אלפי חיילים פושטים על החנויות בבאר שבע התבדו כבר מזמן. 


תגובות

End of content

No more pages to load