• 07 אפריל 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לנצח את הפחד: העמותה שמסייעת לבני נוער עם חרדה חברתית

עמותת רקפת מסייעת לבני נוער הסובלים מחרדה חברתית. בשבוע הבא ייפתח הסניף הבאר שבעי. 'מקווים לסייע לבני נוער מקסימים ורגישים', אומרים ראשי העמותה

אבנר דפני, מייסד עמותת רקפת (צילום: יח''צ)

בשבוע הבא, יפתח סניף של עמותת "רקפת", בבאר שבע. הקבוצה המיועדת לבני נוער מופנמים המתמודדים עם חרדה חברתית וביישנות. את פעילות הקבוצה בעיר תוביל בהתנדבות, נועה נחום-ליבורקין, בעלת תואר ראשון בחינוך ומדעי ההתנהגות, תואר שני בייעוץ חינוכי ובעיצומם של לימודי תעודת NLP.

הקבוצה החדשה תיפגש אחת לשבוע ובה ישתתפו הצעירים, גילאי 15-18, במסגרת של פעילות הקבוצה המאפשרת להרחיב את המעגל החברתי ולתרגל חשיפה למצבים חברתיים במרחב מוגן ותומך. התנועה החברתית לנוער "רקפת" מגיע לבאר שבע לאחר שהקים בהצלחה קבוצות דומות בכל רחבי הארץ.
 
"אני מגיעה לעבודה הזו ממקום של חיבור אישי הן לבני הנוער והן לביישנות וביטחון עצמי נמוך" מספרת נועה. "כאחת שגדלה כילדה ביישנית אני יכולה להבין מקרוב את הקשיים שאיתם מתמודדים בני הנוער המשתתפים בקבוצות שלנו ואיך הביישנות משפיעה על החלטות רבות בחיי היומיום שלהם". נועה עובדת מזה 5 שנים במכון עזריאלי להעצמה חינוכית בערים שונות בדרום, ופוגשת באופן יומיומי תלמידים המתמודדים עם מצבים חברתיים מורכבים. "לקבוצות שלנו מגיעים בני נוער מקסימים ורגישים, חשוב לי שתינתן להם הזדמנות להתגבר על הפחדים ולהגדיל את הביטחון העצמי. התמדה היא שם המשחק. העבודה קבוצתית עוזרת להיפתח ולהתקדם בצורה מאוד ייחודית וניתן לראות את ההתפתחות והשינוי אצל כל מי שמתמיד להגיע".
 
על השאלה מה היא 'חרדה חברתית' עונה אבנר דפני, מייסד 'רקפת' ומנכ"ל העמותה: "בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת ומתרחבת של קשיים חברתיים אצל ילדים ומתבגרים. חלקם באים לידי ביטוי כבר מגיל צעיר בצורה של ביישנות או מופנמות אשר בצירוף לחוויות חברתיות שעלולות להיתפס כמורכבות ע"י ילדים רגישים, מובילות להימנעות ובסופו של דבר עלולות להתפתח לחרדה חברתית".

"כנער, חוותי בעצמי קשיים חברתיים אשר הובילו אותי להימנעות מסיטואציות רבות ולקח לי שנים רבות להתמודד ולהתגבר על הקושי. לפני מס' שנים פגשתי את אדם חשין, אשר חווה בעצמו חרדה חברתית עד גיל 29 והצליח להתמודד עם הקושי ולהתגבר על החרדה ע"י חשיפות ותרגולים. יחד, הקמנו את עמותת רקפת ופיתחנו מענה ייחודי אשר מאפשר למתבגרים מרחב חברתי, לתרגול יכולות חברתיות ע"י מפגש קבוע פעם בשבוע, הכולל פעולות ומשחקים חברתיים, כמו גם תרגול מצבים של מפגשים חברתיים בקניון הסמוך או בדוכן הפלאפל המקומי", אומר אבנר דפני.  

כיצד יכול הורה לזהות חרדה חברתית אצל המתבגר הפרטי שלו? מתי מדובר בחרדה ולא רק שלב חולף של התבודדות בגיל ההתבגרות? במיוחד בעידן של היום שבו בני ובנות נוער מרבים להיסגר לבד בחדר הפרטי שלהם מול המחשב. דפני מסביר: "אם הנער או הנערה שלכם מתעקשים להימנע מכל פעילות חברתית, בבית הספר או בתנועת הנוער, אינם נפגשים כלל עם חברים ונמנעים ממפגשים משפחתיים; אם הילדים מכם מבקשים מכם להיות המתווכים שלהם מול מבוגרים אחרים, כגון מורים בבית הספר או מאמנים ומורים למוסיקה, אם הם מסרבים בתוקף להיות ב'מרכז העניינים' - מלחגוג בת מצווה ועד סירוב לקרוא את ההגדה בפסח, מסתגרים שעות בחדר, מסרבים לעיתים ללכת לבית הספר ואפילו "מתחלים" לפני פעילות חברתית – אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם העמותה כדי לבחון ביחד אם פעילות התנועה החברתית לנוער 'רקפת' מתאימה לנער/ה הפרטי שלכם".
 
בעמותת רקפת מדגישים שהפעילות היא דיסקרטית ובתשלום סימלי ונעשית בשיתוף פעולה עם משרד החינוך והיועצות החינוכיות בבתי הספר. הפעילות מותאמת לבני נוער מגיל 14 ועד סיום התיכון. לפרטים נוספים ניתן לפנות אל עמותת רקפת בטלפון 077-2017032 ובאתר העמותה: פעילות רקפת באתר הארגון,
https://www.rakefet-group.org.il

תגובות

End of content

No more pages to load