• 24 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אגם באר שבע, הגדול בישראל, ייחנך ב-2018, בעלות של 100 מיליון שקל

עבודות ההקמה של האגם בפארק נחל באר שבע נמשכות במלוא הקצב ובשנה הבאה ייפתח הפרויקט הגרנדיוזי, הגדול מסוגו בישראל. מה הוא יעשה לעיר ומי ירוויח ממנו?

הדמיית האגם: 90 דונם, השני בגודלו אחרי הכינרת (צילום: עיריית באר שבע)

שלב נוסף וחשוב בהקמת האגם המאלכותי הגדול בישראל: ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', בישר השבוע כי החל השלב המרכזי-עבודות האיטום, בפיתוח האגם בפארק נחל באר שבע.

זהו האגם המלאכותי הגדול ביותר בישראל, שגודלו כ-90 דונם (גוף המים), והוא משתרע על שטח ענק של כ-360 דונם הכוללים מדשאות, מרכז צפרות בינלאומי, מתחמי פיקניק, סירות פדלים, מסעדה ובתי קפה, מזח וגשרים. הפתיחה המשוערת תיהיה במהלך שנת 2018.

הקמת הפארק הינו שלב נוסף בשיקומו של האיזור, תהליך הנמשך שנים רבות: במשך שנים רבות זרמו בערוץ נחל באר שבע שפכים שמקורם בביוב של איזור חברון ומימיו היו רוויים בפסולת בניין של מנסרות השיש ברשות הפלסטינית. על גדות הנחל הצטברו ערמות אשפה וגרוטאות וסביבו עלתה צחנה מבריכות ביוב לא מורשות. הנחל גם היוו מטרד לשכנים המתגוררים בקרבת מקום, היות ובקיץ התרבו בו ייתושים. 

סרטון: פארק נחל באר שבע
​​​​​​​ 


בתוואי הנחל נערך פרויקט שיקום ענק, שכלל ניקוי ואכיפה של חוקי הגנת הסביבה, בין היתר על ידי סילוק מטרדים, בלעדיו לא ניתן היה להפוך את האיזור לפארק ירוק לרווחת התושבים.  קק"ל בסיוע ידידיה בעולם התגייסה למשימה בשיתוף עם רשות הניקוז "שקמה בשור", עיריית באר שבע והמשרד לאיכות הסביבה.  התוצאה היא פארק אקולוגי שמשתרע על פני 5,200  דונם לאורך שמונה קילומטרים משני עברי הנחל. עלות הקמתו של הפארק נאמדת בכמעט חצי מיליארד שקלים, שיושקעו לאורך כמה שנים.

הפארק המחודש מציע מרחבי דשא ירוקים, חורשות של עצי נוי, שבילים להולכי רגל ולרוכבי אופניים.  בפארק משולבים אתרים היסטוריים, גשרים מעוצבים, מתחם ספורט, גן בוטני עם דגש על צמחייה מדברית ופינות ישיבה לאורך הטיילת. 1000 דונמים בפארק נטועים בעצים מגוונים ולאורך הנחל בולטת צמחיית גדות וצמחייה מדברית. בין בעלי החיים מצויים זוחלים שונים, עופות וציפורים. במרכז הפארק מתוכנן לקום אגם המים המלאכותי הגדול מסוגו, שיוזן במי קולחין מטוהרים של העיר.

בקרבת פארק הנחל תיבנה שכונה חדשה, בה יוקמו למעלה מ-4,000  יחידות דיור.  השכונה משתרעת על פני שטח של כ-1,150 דונם. היא תכלול בתים בבנייה רוויה בתמהיל מגוון: החל מבניינים של 8 קומות, בתים בני 5 קומות ובתים צמודי קרקע, בהם בתים במסגרת "מחיר למשתכן". 

עבודות הדיפון, הפתיחה של האגם ב-2018 (צילום: פייסבוק ראש עיריית ב''ש)

על פי התוכנית, בשכונה החדשה יהיו שתי שדרות מרכזיות:  שדרה  המובילה מכיכר הכניסה ועד לאגם ולפארק, ושדרה  החוצה את השכונה ממזרח למערב. לאורך השדרה צפויים לקום קריות חינוך, כיכר עירונית מרכזית ומבני ציבור, נדל''ן מסחרי ופעילות עירונית. תושבי השכונה יזכו לחיים יחסית שקטים: זהו אחד הפרויקטים האחרונים המוקמים בטבעת החיצונית של העיר: תוכנית המתאר של העיר מדברת על ציפוף הבנייה למגורים, בנייה לגובה והקמת מגדלי מגורים במקום בתים ישנים בשכונות. עם זאת, אפילו דירות פרויקט "מחיר משתכן" תהיינה יקרות עבור באר שבעים המשתכרים את השכר הממוצע בעיר. 

פארק זה טוב?

להקמת הפארק עשויות להיות השלכות חיוביות - ומפתיעות - על העיר באר שבע. במחקר שערכו דורון לביא וגילאת בניאד, מהרשת הגיאוגרפית באוניברסיטת בן גוריון עולה כי בין היתר, הקמתו של הפארק, שבמרכזו אגם, עשויה לסייע להורדת הטמפרטורה בעיר חמה כמו באר שבע. אומדנים זהירים מדברים על ירידה של מעלה עד 4 מעלות צלזיוס, בקרבת הפארק. תושבי השכונה הולכים ליהנות מאוויר צח וקריר.

​​​​​​​זאת, בניגוד למתגוררים בגושי בטון, ללא שטחים ירוקים, בבנייה צפופה. המחקר עושה שימוש בנתונים מחיפה, אך מסתייג במעט, היות ותנאי האקלים בבאר שבע שונים. על פי המחקר, בפארק יוקמו כ-4,000 מ''ר של מסחר להנאת המבקרים, אשר יניבו ארנונה נאה ודמי שיכורת גבוהים. הקמת הפארק תגדיל את היצע התעסוקה בעיר, כאשר על פי המחקר: "מרבית המשרות בפארק אינן דורשת מיומנות או התמחות מיוחדת, ועל כן סביר להניח שהמובטלים הקיימים בעיר יוכלו להשתלב בעבודות אלו". הפארק אמור ליצור שונות בשכר מינימום, בין היתר בניקיון ובתחזוקה. 

לפי עורכי המחקר, העיר באר שבע תפיק תועלת רבה מהקמת הפארק, כעוגן תיירותי, כאלמנט שישנה את הסביבה הקרובה לעיר והשכונה, על פי עורכי המחקר, צפויה להינות מהנוף בפארק. 

משקיעי הנדל''ן בשכונת נחל הפארק ייהנו מעלייה בשווי הנכסים שלהם: מחקרים רבים מצאו שלקרבה לפארקים ולשטחים פתוחים קיימת השפעה על מחירי הנכסים באזור וכי השפעה זו הולכת וגוברת ככל שמתקרבים לפארק - מציינים עורכי המחקר.
​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load