• 24 נובמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חשיפה: יחידת הכלבנים האזרחית שמצילה נפשות בנגב

בתיאום מלא עם כוחות הביטחון פועלת יחידת כלבנים אזרחית, שמסייעת לא אחת באיתור נעדרים וחללים בנגב. לאחרונה, החלה היחידה לשלב יכולות יחודיות ומשופרות

חפ''ק חיפוש נעדרים של יחידת הכלבנים (צילום: באדיבות יכ''ל)

יכ''ל, יחידת הכלבנים לישראל, הינה יחידה אזרחית, הפועלת בכל רחבי הארץ וגם בנגב. היחידה, אשר הוקמה בימי האינתפאדה השניה, על רקע פיגועי החדירות לישובים, וההתקפות הקטלניות בכבישים, שמה לה למטרה להגביר את הביטחון האישי והמרחבי, ולתת מענה איכותי לאנשים פרטיים, לארגונים ולישובים הממוקמים באיזורים פרוצים מבחינה ביטחונית,  תוך סיכון מינימלי של חיי אדם.  היבט אחר של עבודתה הוא חיפוש אחר נעדרים, בהם נעדרים באיזור הנגב. היחידה פועלת בתיאום מלא עם כוחות הביטחון.

בין האירועים בנגב, בהם נטלה חלק היחידה, מקרים של נעדרים, של מטיילים שאבדה דרכם, בין אם לפי בקשה של משטרת ישראל ובין אם לבקשת המשפחות, חיפוש אחר נעדרים ואיתור חללים.
היחידה עושה שימוש במגוון אמצעים: כלבי הצלה שאומנו במיוחד עבור המשימה וגם - רחפנים. היחידה גם מפעילה מכללה ללימוד מקצוע הכלבנות, במסגרתה ניתן לשלב לימודי תורה ושלמת בגרות. ליחידת הכלבנים כ-200 מתנדבים ברחבי הארץ, 75 כלבי הגנה המשובצים במשימות ביטחון בישובים וערים ברחבי הארץ, וכ-25 כלבי הצלה, גישוש ואיתור חללים. בין הסטודנטים, גם עולים חדשים, הלומדים עברית ורוכשים מקצוע עימו הם ממשיכים לשירותם הצבאי. 

היחידה יושבת בכפר תפוח, אשר בשומרון, אך מתנדביה ואנשיה פרוסים בכל הארץ. היחידה הינה ייחודית מסוגה ואיכותה, במיוחד כשמדובר בגוף אזרחי, על בסיס התנדבותי בחלק מהמקרים. 

החפ''ק של יכ''ל בחיפושים לאתר את יונתן פיצ'חדזיה ז''ל בבאר שבע​ (צילום: באדיבות יכ''ל)

השבוע יחידת הכלבנים לישראל הציגה מערכת תצפית מתקדמת, המשפרת באופן דרמטי את יכולות האיתור מהאוויר. המערכת כוללת מצלמה טרמית, שיובאה לארץ במיוחד עבור יכ"ל, ומותאמת להתקנה על גבי הרחפן של היחידה. הציוד החדש משדרג את יכולותיה של היחידה לחשוף נסיונות חדירה לישובים, עוד לפני כניסת המחבלים לתחומם, או לאתרם בתוך תחומי הישוב לאחר חדירה. כמו כן הרחפן המאובזר משפר את היכולות בחיפושי נעדרים, בפרט בשעות הלילה.

בטיסת המבחן שביצעה יכ"ל, תועדו הביצועים המרשימים של המערכת (צילומים: באדיבות יחידת הכלבנים)


לצורך טיסת המבחן נערך תרגיל לאיתור מחבל / נעדר. הרחפן המצוייד במצלמה הטרמית, הוטס בחושך מוחלט מהחפ"ק  למרחק קילומטר, למקום שהוגדר בתרגיל כ'קצה חוט' של המחבל או הנעדר, כש-100 מטר מתחתיו, על הקרקע, מצטרפים גם כלבן וכלב לחיפושים. במציאות אמיתית, קצה חוט יכול להיות פירצה שאותרה בגדר, מיקום תנועה חשודה שנקלטה ע"י חיישן /מצלמה, פריט אישי של נעדר שנמצא בשטח, המקום האחרון בו הוא נצפה וכדו'. בתרגיל זה, הסתתר מתנדב יכ"ל, שדימה את המחבל/נעדר, בשכיבה על הקרקע ליד עץ, במרחק של כ-200 מ' מנקודת קצה החוט.

באחד הסרטונים רואים בבירור דמויות לבנות על המסך בחפ"ק, כפי ששודרו מהמצלמה, הקולטת את חום הגוף שנפלט מהאנשים ובעלי החיים שבשטח: הכלב והכלבן נעים בשטח, והכלב מוביל את מפעילו היישר אל הדמות הלבנה המכורבלת. עבודת חפ"ק מיטבית משלבת את כוחות האוויר והקרקע, ויכולה להכווין את הכלבן והכלב אל מושא החיפוש במהירות וביעילות, עפ"י התמונות הנקלטות מהרחפן, ולהציל חיים.

''לדאבוננו, במקרים רבים, כגון טבח משפ' פוגל באיתמר, למרות שהתקבלה התרעה בחמ"ל על נגיעה חריגה בגדר, לא הצליחו הכוחות שהוזעקו לשטח לעלות על עקבות המחבלים, ואלה המתינו במחבוא עד עזיבת הכוחות, ורק אז נכנסו לבית משפ' פוגל והחלו במסע הרצח'', אומרים ביכ''ל.
''הסיפור האומלל הזה חזר על עצמו גם באסון של משפחת סלומון בנווה צוף: החמ"ל קיבל אזעקה על חדירה, ובכל זאת המחבל הצליח לשוטט בישוב כ-20 דקות מבלי להתגלות, עד שחיסל את כל בני המשפחה שראה בבית. כלבי גישוש ופישפוש בשילוב עם מצלמה טרמית על גבי רחפן, היו יכולים לסייע רבות באיתור וניטרול המחבלים לפני שהצליחו לרצוח אנשים. מה התועלת במיגון יישובים בגדרות, חיישנים ואמצעים אחרים, העולים מליוני שקלים, בלי יכולת לאתר את המפגעים אחרי שהאמצעים משדרים לחמ"ל אודות החדירה?''.

באחד ממבצעי החיפוש הרבים בהם נוטלת חלק היחידה (צילום: באדיבות יכ''ל)​​​​​​​


ביחידה מדגישים כי ''ברוב המקרים האמצעים המשוכללים והיקרים שבידי רוב הישובים עובדים היטב. אך נוכחנו שאין די בכך, ופעמים רבות זה לא גרם לסיכול החדירה ולא נמנעה מהמחבלים יכולת להצליח במזימתם. הפעלת כלבים, בשילוב עם רחפן ומצלמה טרמית היא נוסחה מנצחת. עכשיו, במקרה של קריאה לסייע לישוב כלשהו לאתר מחבל שחדר לישוב וטרם נתפס, נוכל בנוסף להפעלת כלב גישוש גם להעלות רחפן עם מצלמה טרמית לאוויר בכדי לאתר את המחבל המסתתר במהירות האפשרית. אנו מאמינים שהמערכות המשודרגות של יחידת הכלבנים לישראל עשויות להציל נפשות רבות בישראל".


תגובות

End of content

No more pages to load