• 27 יוני 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זעקתו של נכה: ''מבקש לחיות בתנאים אנושיים, אלה לא חיים''

חן קדוש, נשוי ואב לשלושה, נכה בדרגה גבוהה, איבד את העשתונות במשרדי עמידר בבאר שבע: ''אני רוצה לחיות בדירה בה אוכל לעשות דבר פשוט, כמו ללכת לשירותים''. בעמידר מכירים את הסיפור המורכב. מי יושיע?

סערת רגשות: חן קדוש מאבד את העשתונות במשרדי עמידר (צילום סלולארי)

זעקה של כאב, מכל הלב: ''אנשים לא מבינים מה זה להיות נכה. לא להיות מסוגל להתקלח, או ללכת לשירותים כמו בן אדם. לא לצאת לפעמים החוצה, כי המעלית מקולקלת או לפספס טיפול רפואי", מספר חן קדוש, נכה בדרגה גבוהה, שיחש, איך לא, אובד עצות. הוא דייר בדיור הציבורי, אך לדבריו, הדירה לא מתאימה לצרכים שלו. "אני לא יכול להביא מטפל אז אני לא יכול לקבל טיפול טוב ובסופו של דבר אני נופל על המשפחה".

לפני כמה שנים חן, נשוי ואב לשלשה, עבר תאונה בביתו, אותו בית בו הוא מתגורר היום. כתוצאה מהתאונה, הוא נותר משותק: הוא נעזר בכיסא גלגלים, התנועה בידיו מוגבלת, כפות ידיו קפוצות ונעדרות תנועה. ''הייתי באשפוז ממושך. זמן ארוך, חודשים, הייתי בתרדמת, ראותיי נפגעו. עברתי שיקום ארוך ומורכז מאוד וגם אז, לא חזרתי לעצמי, כפי שהייתי לפני הפגיעה. חיי השתנו".
חן קדוש במהלך השיקום. נפגע בתאונה בבית בו גר (צילום: פייסבוק אישי)
"אני לא מבקש לוקסוס. אני מבקש לגור בבית בו אוכל לקבל טיפול כמו שצריך. אתן לך דוגמא: אני עובר טיפולי פיזיותרפיה יקרים. כמה קרה, כמה פעמים, שהמעלית בבניין לא עבדה ואני הפסדתי את הטיפול. אם אני לא מודיע על ביטול יממה לפני, המדינה משלמת על טיפול שלא קיבלתי. אבל זה החלק הקטן. אני לא מתבייש לספר את האמת. שלפעמים אני צריך לעשות את צרכיי בטיטול, כי אני לא יכול להיכנס לשירותים. ילדיי מתביישים להביא חברים הביתה. כל המצב הזה קשה, מתסכל. לא מבינים מה זה לחיות ככה".

לפני כמה ימים, חן ורעייתו יוליה הגיעו למשרדי ''עמידר'', בבאר שבע. חן כעס. מצבו הגופני, בנוסף למצב בבית, פשוט גרמו לו להתמוטט. הוא מודה: הוא צעק. הוא נשבר, כבר לא יכל עוד. הוא נפל מכסא הגלגלים שלו. משהחל לקלל ולצעוק, עובדי המקום הזעיקו מאבטחים והמשטרה הגיע למקום, ניסתה למנוע ממנו לפגוע במישהו אחר, אבל בעיקר שלא יפגע בעצמו בטעות. בדיעבד, סיפר איש שהיה נוכח במעמד, לאף אחד לא היה עניין ולא רצה להתעמת מול אדם נכה. אבל, כך מסתבר, צערו גדול, ככל הנראה גדול בשביל שחן יוכל לשאת אותו.
בתפילה בבית הכנסת. רוצה חיים נורמליים לו ולמשפחתו (צילום: פייסבוק אישי)​​​​​​​
''אני מבקש דירה שתתאים לצרכיי, כאדם נכה. אני חי מקצבה. אני מנסה לפרנס את המשפחה ומנסה לא להיות נטל יותר מדי, לאפשר לאישתי לגדל את הילדים, שהם יחיו כמה שיותר בסביבה נורמלית. אני לא יכול לתת להם חדרים משלהם. אני לא יכול לתת להם כל מה שאני רוצה".

יוליה, רעייתו של חן, מספרת כי: "בעלי סובל מחרדות. הוא נמצא במשא ומתן עם חברת עמידר לקבלת דיור חילופי שיתאים צרכיו בחיי יום יום. אנחנו גרים קומה חמישית. ימים שלמים אין לנו אפשרות לרדת למטה, בגלל טיפול אינטנסיבי וחוסר נוחות. בעלי קיבל אישור למטפל צמוד, אך בגלל שהבית קטן ואנחנו חמישה נפשות, אין לנו אפשרות לאכלס מטפל ולכן כל המשפחה, אני וילדיי נרתמים לעזור וזה משפיע על כולנו. בעמידר בעלי התלהט כי הסחבת והדרדרות במצבו הפיזי, הנפשי והבריאותי הביאו אותו לויכוח קולני , בעיקבות הויכוח מצבו הבריאותי התדרדר והוזמן אמבולנס והוא סירב להתפנות. בעלי רצה לקבל תשובה מדוע מענים אותו ולמה מורחים וסוחבים ולא פותרים את הבעיה". 

תיעוד מצמרר: חן קדוש מאבד עשתונותיו במשרדי עמידר - ונאזק


עורכי דינו של קדוש - אורון שוורץ, יוגב נרקיס, אדרה רוט ושושנית בן חיים מסרו, כי עמידר חייבת לעמוד בהגשמת האינטרסים עליהם היא מופקדת - הענקת קורת גג מתאימה לאנשי האוכלוסיות החלשות במדינה.  "שוועתו של מר קדוש לדיור לאפשר לו כאדם נכה, קיום בכבוד, זועקת. מוטב יהיה אם עמידר תעמוד אפוא במחוייבותה", ציינו.

מעמידר נמסר בתגובה: "אנו מלווים את המשפחה ובמטרה לאתר חלופה מתאימה הוצעו לה שתי דירות מונגשות ומתאימות לצד סיוע בשכר דירה או שיפוץ כולל בדירה בה היא מתגוררת - אך לצערנו המשפחה דחתה את כלל הפתרונות שהוצעו.
נציין כי אכן בשל התנהגות אלימה, בלשון המעטה, נאלצנו לסגור את הסניף לקבלת הקהל, מה שהביא לאי נוחות כלפי לקוחות נוספים. נמשיך לפעול מתוך מדיניות המגלה אפס סובלנות לאלימות,  ונעשה ככל הניתן  בכדי לסייע במתן פתרונות ראויים לכל לקוחותינו".

תגובות

End of content

No more pages to load