• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

סוף טוב: האם נלחמה נגד אשפוז בכפייה של בנה - וניצחה

סיפורו הנוגע ללב והמורכב של ילד מהדרום שלקה בהפרעת אכילה בעקבות חנק מחטיף ועמד להישלח לאשפוז כפוי הגיע לסוף טוב בזכות עו''ד לימור אסולין: הילד מטופל בקהילה ומצבו השתפר

הילד יטופל בקהילה (צילום הדמיה: JARMOLUK / PIXABAY)

ר', תושבת הנגב, שאת סיפור בנה בן ה-11, הנוגע ללב, חשפנו לראשונה בברנז'ה NEWS, יכולה לנשום לרווחה: בנה, אשר לקה בהפרעת אכילה בעקבות מקרה חנק בזמן אכילת חטיף - לא יישלח לאשפוז כפוי ויקבל טיפול בקהילה. אימו של הקטין עירערה לבית המשפט באמצעות עו''ד לימור אסולין והכרעה בעניינו ניתנה לאחרונה. אימו של הילד נאלצה, כמעט על בסיס יומי, לנסוע לבית חולים פסיכיאטרי במרכז הארץ, כדי לשהות קרוב לבנה. האם לא הייתה מוכנה להשלים עם החלטת גורמי הבריאות והרווחה מאחת הערים בדרום, כי בנה יישלח לאשפוז כפוי. 

תזכורת: בנה של ר', תושב הדרום, היה אמור להילקח מביתו, אחרי שנקבע כי לצורך טיפול בהפרעת האכילה ממנה סובל עליו להמשיך להיות מאושפז במחלקה סגורה במרכז לבריאות הנפש במרכז הארץ, רחוק מאוד ממקום מגוריו. האם סיפרה: ''הילד סובל מהפרעת אכילה, אני לא מבינה מדוע צריך לאשפז אותו באשפוז כפוי בבית חולים פסיכיאטרי במרחק גדול כזה מביתו בדרום. מדוע אי אפשר לטפל ביישוב בו אני מתגוררת, בו קיימות מסגרות טיפוליות מתאימות".

הילד בן ה-11, נחנק לפני כמה חודשים מחטיף שככל הנראה לא לעס היטב. החטיף נתקע לו בקנה הנשימה והוא החל להיחנק, עד שהצליח לפלוט אותו. המקרה הותיר בו טראומה קשה והוא סירב לאכול אוכל מוצק וירד ממשקלו במהירות. הוא טופל על ידי גורמי רווחה וכן טיפול נפשי. מצבו  הגופני של הילד השתפר במעט, אבל מצבו הנפשי נותר להיות קשה, בשל חוסר הוודאות בו היה שרוי. האם הייתה חסרת אונים ופנתה לכל גורם אפשרי. 

עו''ד לימור אסולין, מבאר שבע, טיפלה במקרה. לברנז'ה NEWS היא אומרת:  "כנגד הקטין הוצא צו אשפוז כפוי על ידי בית המשפט  לנוער בשל המלצת הפסיכיאטר המחוזי אשר טען כי: "המחלה ו/או ההפרעה עלולות להביא לנזק נפשי חמור להתפתחות הקטין". על כך, הגשתי ערעור לבימ"ש מחוזי בצירוף חוו"ד של פסיכיאטר ילדים ונוער, ד"ר אהרון פלשמן . הערעור לשמחתנו התקבל לאחר שהצד שכנגד לא הצליח להוכיח שישנה סכנה להתפתחות הקטין . מנגד הצלחנו להוכיח כי ישנו שיפור במצבו של הקטין בטיפול בקהילה וכי אשפוז בכפייה יגרום ליותר נזק מתועלת כפי שכבר קרה עימו בעבר".

"לצערנו חוק הנוער (טיפול והשגחה) מרחיב ומוסיף 2 עילות המאפשרות אשפוז בכפייה אצל קטינים, סעיפים אלה עמומים ונתונים לפרשנויות רבות ללא כול הגדרה רפואית ו/או פסיכולוגית ברורה לגבי מהו הסיכון התפתחותי? ומהו הנזק?. כגון: "עלול להביא לנזק נפשי חמור להתפתחות של הקטין" . סעיף זה הינו סעיף סל אשר מתמלא כמעט על כול ילד ועלול לפגוע בחירותם של ילדנו".

"אשפוז בכפיה הוא פגיעה קשה באוטונומיה, בחירותו, בכבודו ובדימויו העצמי של חולה הנפש ו"יש בו משום אחת הצורות החמורות והמדכאות של שלילת חירותו של האדם" - ב"ש 196/80 טולידנו נ' מדינת ישראל, פ"ד לה(3) 332, 336", מנמקת עו''ד אסולין.

תגובות

End of content

No more pages to load