• 17 מאי 2022

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נאבקו למען ההצלחה: 425 מיליון שקלים יוזרמו למכללות הטכנולוגיות

אחרי מאבק חסר פשרות, השיג פורום המכללות הטכנולוגיות את הצעד הראשון לקראת עתיד טוב יותר להנדסאים: 425 מיליון שקלים יושקעו במכללות הטכנולוגיות ובתשתיות במסגרת הרפורמה המעודכנת במערך ההשכלה הטכנולוגית

הפגנת המכללות הטכנולוגיות, ירושלים (צילום: מיכאל פינקלשטיין)

פורום המכללות הטכנולוגיות נאבק בשנים האחרונות בשורת גזירות של משרד האוצר, המחסלות את ההשכלה הטכנולוגית בארץ. במהלך השנים התקיימו ישיבות, שיחות ודיונים אין סופיים בין המכללות הטכנולוגיות ומשרד האוצר. השיח הושתת על ההבנה כי חובה לכונן רפורמה מקיפה אשר תשים בראש מעייניה את טובת המשק וטובת דור העתיד של ההנדסאים. עם פרסום תכנית האוצר "לקידום" ההשכלה הטכנולוגית, הבין פורום המכללות כי מדובר בשורת גזרות שאינן מקדמות את הפריון ואת דור העתיד של ההשכלה הטכנולוגית.  התכנית המוצעת תחריב את עתידה הטכנולוגי של מדינת ישראל ותפגע אנושות במעמד ההנדסאים.

עם פרסום התכנית, הודיעו המכללות הטכנולוגיות על יציאה למאבק חסר פשרות, מאחר וכ- 30,000 הנדסאים במכללות הטכנולוגיות ברחבי הארץ הגיעו ללימודים במצב של אי וודאות. המאבק, החל ביום שבת ה- 7 לינואר, 2018, עם הפגנה תחת ביתו של שר האוצר משה כחלון, למחרת גויסו כלל הסטודנטים, המרצים ומנהלי המכללות, וביום השלישי למאבק (יום שני, 9.1.2018), התקיימה שביתת אזהרה בת יום ב- 24 מכללות טכנולוגיות ברחבי הארץ.

הפגנת המכללות הטכנולוגיות, ירושלים (צילום: מיכאל פינקלשטיין)

בהודעת היציאה למאבק של פורום המכללות הטכנולוגיות, פורסמו דבריה של ד"ר יוכבד פנחסי-אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות ומנכ"לית הנדסאים באריאל: "התכנית המוצעת על ידי משרד האוצר תוביל לקריסת ההון האנושי הטכנולוגי במדינת ישראל. דווקא המשרד שאמור להיות אמון על חשיבה כלכלית לטווח הארוך, הוא זה שמציג כעת תכנית חובבנית שסוגרת בפני עשרות אלפי צעירים את שערי התעסוקה העתידית ומחבל בהכשרת הנדסאי העתיד של המדינה".

בנוסף, פורסמו דבריו של יעקב דור, מרכז פורום המכללות הטכנולוגיות ומשנה למנכ"ל המכללה הטכנולוגית באר שבע: "המשרד בחר לשנות את כל ההחלטות שהועלו בדיונים בשנים האחרונות. במקום זאת הציג תכנית הכוללת קיצוץ לא מובן בשעות הלימוד, הארכת משך הלימודים בשנה, סגירת מכללות ומגמות, ובשיאה, בעוד חמש שנים, – השוואה של תקצוב המכללות הטכנולוגיות לזה הקיים כבר כיום לכל ההנדסאים הצעירים במשרד החינוך. זוהי תכנית מביכה בחובבנות ובשטחיות שלה, ולא נאפשר לה לצאת לפועל".

הפגנת המכללות הטכנולוגיות, ירושלים (צילום: מיכאל פינקלשטיין)

בסוף השבוע האחרון הגיעו משרד האוצר, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ופורום המכללות הטכנולוגית להבנות לגבי רפורמה מוסכמת במערך ההשכלה הטכנולוגית. הרפורמה הינה תוצאה של עבודת מטה נרחבת שהובלה על ידי מנכ"ל משרד האוצר ומנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים יחד עם נציגי פורום המכללות אשר העלו את הנושא לסדר היום הציבורי והינה צעד משמעותי לשיפור איכות ההון האנושי.

 במסגרת ברפורמה, יוצבו יעדים לאומיים לתחום ההשכלה הטכנולוגית, ויוקצו משאבים נדרשים על מנת לחלץ את ההשכלה הטכנולוגית מתת תקצוב שבו הייתה נתונה עשרות שנים. כצעד ראשון תשקיע המדינה סך של 200 מיליון שקל במכללות הטכנולוגיות שיעמדו בקריטריונים שנקבעו, לצד השקעה נוספת בתשתיות ופיתוח בסך 225 מיליון שקל.

בפורום המכללות הטכנולוגיות מברכים את משרדי הממשלה כי החליטו שלא לסגור מכללות ולעודד את לימודי ההנדסאים באמצעות תהליכי מיתוג ממשלתיים , ובנוסף יתאפשר לסטודנטים אשר לא השלימו את כל השעות והדרישות לתואר הנדסאי לצאת עם דיפלומה של טכנאי.

הרפורמה תבטיח את צמיחת המכללות ושיפור רמת ההכשרה הטכנולוגית בישראל, בהתאם לצרכי המשק. הרפורמה שאושרה תאפשר למכללות הטכנולוגיות להתפתח  עם המשאבים הנדרשים לצורך מיתוג, שיפור מעבודת והתשתיות, שיפור המערך הפדגוגי ובנוסף, קובעת הרפורמה ריבוד של מסלול הלימודים אשר יאפשר לסטודנטים נושרים לקבל הסמכה כטכנאים לאחר שיעמדו בכל הדרישות הפדגוגיות.

בשלב ראשוני זה הרפורמה עדיין אינה מתווה מסלול ברור להכרה בלימודי הנדסאים לצורך לימודי המשך אקדמיים, צעד שהוא הכרחי להגברת האטרקטיביות של הלימודים לתואר טכנולוגי, יחד עם זאת עדיין נדרשת השוואה תקצובו של סטודנט במכללה הטכנולוגית לזה של סטודנט בהנדסה במכללה אקדמית.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד: "הרפורמה שאושרה על ידי הממשלה תביא למהפכה בתחום ההכשרה הטכנולוגית, שתאפשר לה למצות את הפוטנציאל הלא ממומש שלה. מטרתנו המשותפת הינה יצירת אלטרנטיבה מקצועית ברמה גבוהה לאוכלוסיות שעד היום לא קיבלו הכשרה ברמה מספקת, והבטחת כח אדם ברמה גבוהה שיאפשר את הגדלת הפיריון והצמיחה במשק. אני מודה למנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים אשר הוביל יחד איתי את הרפורמה, ולכלל העוסקים במלאכה".

מנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, אביגדור קפלן: "הרפורמה שהושגה בהסכמה מלאה מהווה בשורה אמיתית, בזכותה המכללות הטכנולוגיות יהיו מסוגלות לספק למשק את צרכיו בתחומי הטכנולוגיה המובילים. המכללות יכשירו הנדסאים וטכנאים ברמה גבוהה, ויסייעו לאלפי בוגרים להשתלב במשרות נחשקות בסיום לימודיהם".

דיון ברפורמה, משרד האוצר ביחד עם פורום המכללות הטכנולוגיות (צילום: מיכאל פינקלשטיין)

יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות ומנהלת מכללת הנדסאים באריאל , ד"ר יוכבד פנחסי אדיב: "המהלך שבוצע בשיתוף עם פורום המכללות הטכנולוגיות מייצר עתיד וצמיחה למערכת ההשכלה הטכנולוגית ולמשק הישראלי. אני שמחה שמשרד האוצר בראשות השר כחלון והמנכ"ל שי באב"ד ומשרד העבודה והרווחה בראשות השר חיים כץ והמנכ"ל אביגדור קפלן, אימצו את עיקרי המלצותינו והבינו כי הפורום פועל למען ערכים רחבים בתחום הכלכלי והחברתי. בתוך כשבוע ימים גובש נוסח אשר עם השנים יחולל 'נטו הצלחה טכנולוגית' של המכללות, התעשייה והמשק הישראלי כולו".

מרכז פורום המכללות הטכנולוגיות ומשנה למנכ"ל המכללה הטכנולוגית באר שבע , יעקב דור: "אני רואה בהישג זה רגע היסטורי לטובת ההשכלה הטכנולוגית והסטודנטים הצעירים אשר בוחרים ללמוד לימודים עם ערך ואופק תעסוקתי. מקצוע ההנדסאי יהפוך בשנים הקרובות לחלופה ראויה אל מול האקדמיה. המשק דורש עובדים איכותיים ומיומנים והרפורמה הנוכחית היא בדיוק המענה לצורך הזה. הרפורמה פורסת רשת ביטחון ותקצוב נכון למכללות הטכנולוגיות, תוך הערכה לפעילותן וחיזוק מעמדן. הרפורמה לא רק תיתן מענה להזנחה רבת השנים של הממשלות הקודמות, אלא היא גם תוביל לשוויון הזדמנויות, תעלה את הפריון ורמת החיים בישראל ותצמצם את הפערים מול מדינות המערב".

במכתב פייסבוק שפרסם מנכ"ל המכללה הטכנולוגית באר שבע, דב פ. תמיר, הוא פונה לסטודנטים, למרצים ולאנשי הסגל בדברי ברכה על ההישגים שהושגו בעקבות המאבק. להלן עיקרי הדברים: "לפני כשבוע יצאנו מנהלי המכללות הטכנולוגיות להנדסאים למאבק נוסף אשר מטרתו, לחזק את ההשכלה הטכנולוגית במדינת ישראל. בפגישות ליליות במשרד האוצר השיג צוות מו"מ תיקונים משמעותיים בחוק ההסדרים, אשר עומד להיכנס לתוקף! הדרך עדיין ארוכה שכן, התכנית היא תכנית חומש. זו הפעם הראשונה שניתנה התייחסות ממלכתית ארוכת טווח להשכלה טכנולוגית ע"י המדינה. המכללה הטכנולוגית באר שבע הינה מכללה גדולה, יציבה ומוערכת בכל הארץ ותמשיך להוביל את תושבי מטרופולין באר שבע למקצועות נדרשים. מנהלי המכללות להנדסאים עמדו בשורה הראשונה לטובת ציבור הסטודנטים יותר מכל גוף מעורב אחר".​​​​​​​


להלן עיקרי המתווה שנכנס לחוק ההסדרים 2019, כפי שפורסם בהודעות פורום המכללות הטכנולוגיות לסטודנטים, למרצים ולאנשי הסגל, לאחר מאבק של יותר מארבע שנים של פורום המכללות הטכנולוגיות :

 • פדגוגיה: תוספת של 300 שעות  לפרויקט הגמר, מעל ל- 1,700 השעות , במקצועות שאינם מקצועות רישוי. פרויקט הגמר יכנס לתכנית הלימודים ויושלם יחד עם תום הלימודים הסדירים.
 • פדגוגיה: ביטול של הקיצוץ בתוכניות הלימודים לכל מקצועות הרישוי – לא תהיה פגיעה בסמכויות הרישוי, והמאבק על הגדלתן מגיע בימים אלה לשלב ההכרעה.
 • פדגוגיה ומניעת נשירה : סטודנט שינשור מלימודיו בתום שנה א' יוכל לקבל הסמכה כטכנאי אם יעמוד בדרישות הפדגוגיות.
 • הקטנת הרגולציה: יוקמו צוותים מקצועיים שיכללו נציגות של כל הגופים (מה"ט, נציגי המכללות ונציגי התעשייה) להמשך קביעה של תכניות לימוד ונושאים מקצועיים נוספים , יינתן חופש אקדמי לכל מכללה לקבוע 25% מתוכנית הלימודים .
 • הקטנת רגולציה : הורדת מספר הבחינות החיצוניות ל- 2 במקום 3 היום במהלך הלימודים הסדירים.
 • הגדלת תקצוב : הכרה בחשיבות לימודי הנדסאים ע״י ממשלת ישראל והשוואת התקצוב למערכות השכלה מקבילות .
 • הגדלת תקצוב : תוספת תקציבית משמעותית לבינוי ותשתיות .
 • שמירה על השכר לימוד הקיים : הקפאת שכר הלימוד לסטודנטים וזאת לאחר שמשרד האוצר רצה להגיע לשכר לימוד יסוד של 9,000 ש״ח.
 • הגדלת המיתוג:  יוקצו תקציבים למען שיפור והרמה של תדמית ההנדסאי בקרב הדור הצעיר.

כל האמור לעיל יכנס לתוקף בשנת הלימודים תש"פ (אוקטובר 2019).

תגובות

End of content

No more pages to load