• 15 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפגש מרגש: הטיס שהציל את עולי תימן לפני 70 שנה - פגש בהם בב''ש

קפטן אלג'ין לונג, בן 91, הוא אחרון טייסי חברת אלסקה אייר שנותר בחיים. טייסי החברה האמריקאית הם מי שהעלו לארץ את עולי תימן במבצע החשאי ''כנפי נשרים''

קפטן אלג'ין לונג (במרכז), עם עולים שטסו עימו לפני 70 שנה (צילום: דני בלר)

היה מרגש, נוגע ללב וגם שמח כאחד: למעלה מ-200 יוצאי תימן, בהם רבים שעלו במבצע "כנפי נשרים", התקבצו הערב, חמישי, בבית שבזי בבאר שבע, על מנת לערוך קבלת פנים חגיגית לקפטן אלג'ין לונג, בן ה-91, אחרון טייסי חברת אלסקה אייר שנותר בחיים, החברה האמריקאית שטייסיה העלו לישראל את עולי תימן מבצע חשאי. 

לונג, שטס במיוחד מלוס אנג'לס לישראל, מאוד התרגש: להקת פולקלור תימנית מקריית עקרון שבאה לאירוע בבאר שבע הלבישה אותו בלבוש בתימני המסורתי והובילה אותו בנגינת תופים ובריקוד לאולם שליד בית הכנסת. אנשים רבים, כבר מבוגרים בשנות השמונים לחייהם, קמו על רגליים ומחאו לו כפיים דקות ארוכות. ''הייתי ילדה קטנה כשעליתי, אבל את הטיסה אני לא שוכחת. באנו ב-1949, הגענו לבאר שבע ב-1950 והינה אנחנו, גדלנו לתפארת וגידלנו משפחה, היום באתי להגיד תודה לאיש היקר הזה", אומרת לנו רחל, שלא מתביישת לגלות את גילה - 82. 

קפטן לונג (יושב), לבש בגדים תימניים מסורתיים ונהנה מאוד (צילום: דני בלר)

אלג'ין לונג סיפר תקרית משעשעת בדיעבד, אבל ממש לא סימפטית אז: ''בעודנו טסים בחשיכה מוחלטת, מריחים פתאום עשן מחדר המכונות. ירדתי בעצמי לבדוק מה קרה וראיתי את אחג העולים מכין תה על פינג'ן שהעמיד על האש, ממש ליד מיכלי הדלק".

עליית יהודי תימן התאפשרה לא מעט בזכות חברת התעופה,  בימים שלישראל לא הייתה חברת תעופה לאומית. רק החברה האמריקאית הזו הייתה מוכנה להטיס את היהודים מתימן לישראל, בדרך לא דרך. במהלך הטיסה התקלק ציוד ניווט של הקפטן והוא ניווט לפי השמים. ''כשהגענו לישראל ביקשתי ממגדל הפיקוח להדליק את האורות על המסלול, אבל לא היו כאלה, כי הייתה מלחמה. עכשיו, כאשר הגעתי לישראלי, ראיתי בנמל התעופה בלוד תמונה של הנמל כפי שהוא היה לפני 70 וכפי שאני זוכר אותו".

"לונג הטייס הוא אחד האנשים הטובים מתחילת שנות המדינה שלקח סיכום עצום", אמר יוזם האירוע ד"ר יגאל בן שלום, יו"ר האגודה לטיפוח מורשת יהודי תימן "המפגש שלו עם העולים וילדיהם שכל כך הצליחו, כאן בבאר שבע מפעים".
 
בערב תימני מיוחד, שנערך לכבוד הטייס נטלה חלק להקת המחול "צפון תימן" מקרית עקרון, והזמר הבאר שבעי ראם כהן. במהלך היום היה לונג אורח בסיס חצרים, וביקר במוזיאון חיל האוויר. הביקור והסיורים בארץ נערכו בהובלה ובליווי של ד"ר יגאל בן-שלום, יו"ר האגודה לטיפוח מורשת יהודי תימן. ובסיוע ארגון Sand with us. במהלך ביקורו צפויה לו פגישות עם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ביקור כאורח הכנסת, אירוע בחסות השרה, ח"כ גילה גמליאל ועוד.

לונג הטיס את המטוס בחשאי, במבצע נועז ומסוכן שבו עלו לישראל אלפים מיהודי תימן דרך מדינות אויב לפני 70 שנה בדיוק, החל בערב קומה של המדינה. כשחלקו השני של המבצע בשנים 1949-1950 הביא עוד כ 50 אלף יהודים. 

צפו בסרטון מתוך האירוע המרגש (צילום: דני בלר)


"לביקור הזה סמליות עצומה והוא מעביר מסר כפול" אומר ד"ר יגאל בן שלום. "ראשית - לונג הוא אחד מאותם אנשים טובים בתחילת דרכה של המדינה שלקחו למעננו סיכון עצום ואנחנו מוקירים את התרומה שלו, כי אנחנו, רבים מבני יהדות תימן שהגיעו לישראל וצאצאיהם פשוט חייבים לו את הצלחת העלייה החשאית לישראל. המפגש שלו עם אלה שעלו ובניהם ועם עולים אחרים מתימן, מצביע על דבר נוסף מדהים לא פחות במפעל הציוני. עם כל הקושי של תרבות אחרת, עם כל ההשתלבות הקשה, יהדות תימן הצליחה פה באופן מדהים. לונג מתרגש כל כך לפגוש אנשים שמחים מאושרים שמקיימים כאן חיים, משפחות, ומצליחים במקצועם בכל תחומי החיים".


תגובות

End of content

No more pages to load