• 25 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בית המשפט קיבל את עמדת עיריית ב''ש: מקלט הפורום לדו קיום ייסגר

בית המשפט קיבל את עמדת עיריית ב''ש והמקלט ששימש את הפורום לו-קיום ייסגר, בשל אירועים ''שנויים במחלוקת'' שנערכו בו. גורמים בפורום לדו-קיום: ''זו התנכלות אידאולוגית''

פעילות בפורום לדו קיום (צילום: מולתקא-מפגש)

המקלט ששימש את הפורום לדו קיום בנגב - מולתקא-מפגש, ייסגר. בית המשפט קיבל לפני שעה קלה את עמדת עיריית באר שבע, שטענה כי במקום נערכים אירועים ''שנויים במחלוקת''. בכך, בית המשפט דוחה את העתירה שהגיש הפורום לדו-קיום. העירייה התנתה את העפלת המקלט בכך שלא ייערכו בו אירועים פוליטיים ולטענתה, חלק מהפעילות חרגה מההסכמים עם העירייה. 

העתירה של הפורום לדו קיום הוגשה בתחילת 2018. עיריית באר שבע דרשה מהפורום לדו קיום לפנות את המקלט העירוני שבו פועל מולתקא-מפגש. הטענה הייתה כי נערכו בו אירועים בעלי אופי פוליטי. בין היתר, כך טענה העירייה, הוצג בו ברט המסקר את צוק איתן דרך עיניהם של תושבי עזה, נערך בו חוג לצילום אפקטיבי של הפגנות ותיעוד חברתי ונערך במקום שיח עם סרבני גיוס. 

ההפגנה שנערכה בתחילת השנה (צילום: מולתקא מפגש)​​​​​​​

מנגד, טענו בפורום לדו קיום כי ראש העיר נגרר אחרי לחץ של פעילי ימין בעיר, אשר מתנגדים לעצם הרעיון של קיום ערבי-יהודי משותף בבאר שבע. לטענת פורום דו-קיום בנגב, פועל המולתקא-מפגש בהתאם לתנאי החוזה שלו מול העירייה, אשר מצידה מנסה לקנות הון פוליטי על חשבון זכותם לחופש ביטוי, והם מתכוונים להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותם בכדי להיאבק נגד ההחלטה.

בית המשפט קבע, כי הפורום הפר את ההסכם שהיה לו עם עיריית באר שבע וקבע כי ההחלטה לבטל את ההסכם ''חוקית, עניינית ומוצדקת'...  אין מדובר בסוגיה של חופש ביטוי, אלא בסוגיה חוזית''.

בינואר השנה נערכה מחאה של אנשי המולתקא בתוך בניין עיריית באר שבע. הם עמדו דקות ארוכות באולם הכניסה של העירייה, כשעל פיהם נייר דבק. בעת שנערכו חלק מפעילויות המולתקא, הגיעו למקום פעילים וניסו להפריע למהלך הפעילות. בין היתר, נערך במקום דיון על תעשיית הנשק הישראלית ומוסריותה. 

הפורום לדו קיום: ''לא נסכים לצנזורה של העירייה ולא לצנזורה עצמית, נפנה לבג''צ''

פנינו לעיריית באר שבע ולפורום לדו קיום לקבלת תגובה. מעיריית באר שבע נמסר כי בית המשפט אמר את דברו. מהפורום לדו קיום נמסר בתגובה: "לצערנו, השופט אליהו ביתן צידד באופן ברור בעיריית באר שבע. בדומה לאשר התרחש במהלך הדיון, כאשר השופט אמר מספר דברים מעוררי מחלוקת (בין היתר, השווה השופט את פעילות המולתקא-מפגש לפעילות תנועת כהנא חי באום אל-פאחם), גם בפסק הדין ממשיך השופט באמירות חד-צדדיות באופן מובהק, ומבטל כלאחר יד את פעילויות המולתקא כלא לגיטימיות וכפוליטיות ובכך מתעלם לחלוטין מטענותינו. מפתיע אותנו עוד יותר מכך לראות את ההתעלמות המוחלטת של השופט מההנחיות המפורשות של היועץ המשפטי לממשלה שניתנו לגבי פעילות המועדון ב-2015, ומסבירות כי הפעילות הפוליטית היחידה האסורה, היא פעילות שמקדמת מפלגה ספציפית. מחויבותנו לחופש ביטוי מוחלטת, ונעשה ככל שביכולתנו להפוך את ההחלטה כדי להשאיר את תכני המולתקא-מפגש נתונים לשיקולנו, כפי שהם מזה למעלה מעשור. לא נסכים לצנזורה של העירייה או לצנזורה עצמית. על כן, פורום דו-קיום בנגב, בעזרת האגודה לזכויות האזרח, יגיש ערער לבית המשפט העליון".תגובות

End of content

No more pages to load