• 07 אוגוסט 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מקומם: השכר הממוצע הנמוך בישראל - בדרום

כנראה שלא מספיק להיות עובד מוכשר, צריך לדעת גם איפה להתגורר: אתר ALLJOBS ריכז נתונים אודות עשרות אלפי משרות בישראל וחושף את הפערים הבלתי נסבלים בתחום השכר בין מרכז ודרום

בבאר שבע קמו מתחמי תעסוקה מדהימים ביופיים. הבעיה: השכר (צילום: עיריית ב''ש)

במרכז מרוויחים יותר – זה לא חדש, אבל כעת מתבררים המספרים: ב-66% מהתפקידים במשק מרוויחים במרכז הארץ יותר מאשר בפריפריה. במהלך השנה החולפת כרבע מיליון עובדים המשתייכים לשוק העבודה בישראל, שיתפו את נתוני השכר שלהם במתחם השכר של AllJobs שחושף כעת תמונת מצב אמינה ואובייקטיבית באשר לפערי השכר הגיאוגרפיים בישראל.

ענף ההייטק: המשכורות הגבוהות ביותר, אך גם בתוכן ישנם פערים גאוגרפיים

עובדי ענף ההייטק נהנים מהמשכורות הגבוהות ביותר במשק. שכרם של סמנכ"לי הפיתוח בענף  הוא הגבוה ביותר ועומד בממוצע על  33,420 שקל.  אולם באותה מידה גם בענף זה ניכרים פערי שכר בין מרכז הארץ לדרומה. בעוד מהנדס תוכנה אשר עובד באזור המרכז, מרוויח בממוצע 20,830 שקלים בחודש, מהנדס תוכנה באזור הדרום יאלץ להסתפק בשכר חודשי ממוצע של 15,960 שקלים בלבד – פער של כ-31%.

גם בתפקידים נוספים בתחום ההייטק ניכרים פערי שכר משמעותיים בין המרכז לפריפריה: בקרב מתכנתי WEB הפער עומד על 37%, ראשי צוות QA - 34% וסמנכ"לי פיתוח - 20%.  

השכר הממוצע בכל האיזורים. הדרום - בתחתית (צילום: ALLJOBS)

פערי שכר: לא בהייטק בלבד

ענף ההייטק לא לבד. גם בתפקידים אחרים בשוק התעסוקה הישראלי קיימים פערי שכר מטרידים בין עובדי המרכז לעובדי הפריפריה. כך למשל רוקח  מתל אביב מרוויח 13,170 שקלים שהם 11% יותר ממקבילו בפריפריה ושכרם של מנהלי שיווק באזור המרכז, המשתכרים 15,020 שקלים בחודש בממוצע, גבוה ב-20% ממנהלי השיווק באזור הדרום המרוויחים 12,270 שקלים בלבד. 

פערי שכר גם בתוך הפריפריה

בחינת נתוני השכר של העובדים בפריפריה מצביעה על פערי שכר גם בתוך הפריפריה עצמה. ב-55% מהתפקידים העובדים בצפון מרוויחים יותר מהעובדים בדרום. בעוד מהנדס תוכנה בצפון הארץ מרוויח בממוצע 19,110 שקלים בחודש, חברו לאותו התפקיד באזור הדרום מרוויח 15,960 שקלים בלבד. גם שף שעובד במסעדה בצפון ומרוויח בממוצע 12,570 שקלים בחודש, מרוויח יותר משף באזור הדרום שמרוויח 11,440 שקלים בלבד. מזכירה בכירה שעובדת בצפון הארץ ושכרה החודשי הממוצע עומד על 7,480 ₪ מרוויחה יותר ממזכירה בדרום הארץ ששכרה הממוצע הינו 6,920 שקלים בחודש. 

לפעמים בפריפריה מרוויחים יותר

למרות הנתונים המטרידים המצביעים על פערי שכר בין המרכז לפריפריה, יש לציין כי ב- 34% מהתפקידים עובדי הפריפריה ירוויחו יותר מעובדי המרכז. שכרו החודשי הממוצע של מנהל מפעל בפריפריה עומד על 20,700 שקלים וגבוה ב-18% משכרו של מנהל מפעל במרכז המרוויח 17,510 שקלים. פער גדול עוד יותר קיים בקרב מנהלי מוצר בשיווק בצפון הארץ ששכרם הממוצע עומד על  17,320 שקלים, וגבוה ב-20% ממקביליהם במרכז (עם שכר ממוצע של 14,410 שקלים).

המרכז הוא האזור עם ממוצע השכר הגבוה ביותר - הדרום הכי נמוך

"מבט על" על מפת השכר, כפי שמתקבלת מנתוני AllJobs  מראה את פערי השכר הממוצע בחלקיה השונים של הארץ: עובדי אזור המרכז נהנים מהשכר הממוצע הגבוה ביותר – 12,270 שקלים, אחריהם עובדי אזור השרון עם שכר ממוצע של 12,210 שקלים, עובדי אזור השפלה עם שכר ממוצע של 11,830 שקלים, עובדי ירושלים עם שכר ממוצע של 11,700 שקלים, עובדי אזור הצפון עם שכר ממוצע של 11,240 שקלים ובתחתית הרשימה עובדי הדרום עם שכר ממוצע של 10,950 שקלים. בין עובדי אזור המרכז הממוקמים בראש הרשימה לבין עובדי אזור הדרום שבתחתית הרשימה קיים פער של 12%.

תחנת רכבת עזריאלי. באר שבעים רבים נועים לעבוד במרכז (צילום: ד''ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי)​​​​​​​

עינב בוימפלד, מנהלת התוכן והמחקר של AllJobs מסבירה: "הנפח הגדול ביותר, גם של המשרות וגם של מחפשי עבודה - נמצא במרכז ובשרון. בתחום התוכנה הרוב המוחלט של המועמדים נמצאים במרכז ובשרון. זה משאיר את המעט שנותרו להתחלק בין הצפון לדרום. ייתכן כי המעסיקים בפריפריה מתקשים לגייס את המועמדים הטובים, מאחר ואלו נמשכים למרכז, כיוון שבו ממוקמות רוב החברות הגדולות והשכר מתגמל יותר. בנוסף, התנועה היא חד סטרית, כי אנשים מתניידים פנימה ולא החוצה. לדוגמה: מחפש עבודה שגר בדרום או בצפון - ישלח קורות חיים גם למשרות במרכז, אבל זה כמעט לא יקרה הפוך. הנתונים מוכיחים שזה קורה לא רק בגלל היצע המשרות הגדול במרכז, אלא גם משום שהשכר שמוצע שם מתגמל יותר וכך נוצר מעגל שבו המרכז מצליח לשמר את עצמו כאזור אטרקטיבי יותר לעבודה". 

תגובות

End of content

No more pages to load