• 10 יולי 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחירות 2018: היום הוא המועד האחרון להגשה רשימות המועמדים

סוגרים הרכבים ומתכוננים למערכת בחירות קצרה במיוחד, בשל חגי תשרי. 12 רשימות מתמודדות למועצת העיר ב''ש, שלושה מועמדים לראשות העירייה. החשש הגדול: אחוז הצבעה נמוך בב''ש, שעלול-עשוי לשנות את הרכב המועצה

מועצת העיר ב''ש. מי ישבו כאן אחרי הבחירות? (צילום: דני בלר)

שעות אחרונות של התארגנות בקביעת הנבחרות שיתמודדו לרשויות המקומיות: היום, ה-27 בחודש, עד חצות, הרשימות המתמודדות לרשויות המקומיות צריכות להגיש את רשימות המועמדים למנהל הבחירות. בבאר שבע מתמודדות 12 רשימות למועצת העיר ושלושה מועמדים מתמודדים לראשות העירייה. הבחירות הנוכחיות נעשות בלוח זמנים צפוף יחסית עבור המועמדים: רצף ימי החגים בחודש תשרי מותיר להם ימים מעטים של קמפיין. בשל ימי הגשר והחופשות הרבים, יהיה לרשימות חודש אפקטיבי בלבד למסע בחירות, בו ינסו למשוך את תשומת לב הבוחרים. 

עצם הגשת השמות היום, ה-27 בספטמבר, אינו סוף פסוק. עד ה-4 באוקטובר מנהל הבחירות צריך לפרסם הודעה בדבר ליקויים ברשימות, אשר יש לתקן עד ה-7 בחודש. ב-10 באוקטובר מנהל הבחירות יודיע על התנגדויות לרשימות או לחילופין, על אישורן הסופי.  הבחירות המוניציפליות ייערכו ב-30 באוקטובר.

עיריית באר שבע (צילום: דני בלר)

בבאר שבע, לצד הרשימות הותיקות, שכיהנו במועצת העיר ובמועצות הקודמות, מצטרפות רשימות חדשות ומועמדים שמנסים את כוח שוב. בין הרשימות היו ''כיסאות מוסיקליים'' (הליכוד והבית היהודי - דלויה ופרנקל), פיצולים (למשל: יסמין פרידמן שפרשה מסיעת אור) וגם מועמדים שינסו שוב להיבחר למועצת העיר, בהם יהודה אלוש והרב נחום קרליץ.

לפני מספר חודשים הודיע עזריאל גהסי כי ירוץ למועצה מטעם ''מפלגת המתים'' - רשימה שתדאג למצבם של בתי העלמין בעיר, אך ככל הנראה, פרש המירוץ.

לראשות העירייה מתמודדים שלושה: ראש העיר המכהן, רוביק דנילוביץ', אשר רץ לקדנציה שלישית. משה ינאי, שהוביל את סיעת האופוזיציה ''אור'' והיזם פימה פיינבלום. 

בקרב המפלגות יודעים כי הסיפור האמיתי בבאר שבע יהיה סביב הרכב מועצת העיר. רשימות רבות הודיעו על תמיכתן בראש העיר המכהן, הנהנה מפופולריות רבה, אך מבקשות מהבחורים לתת את אמונם ברשימה שלהם ולא בזו של ראש העירייה. בשתי הקדנציות הקודמות נהנה רוביק דנילוביץ' מרוב מוחלט במועצה, אשר איפשר לו למעשה להעביר כל החלטה מבלי להיות תלוי בחסדי שותפות קואליציונות. חברות הקואליציה מצידן התחייבו להתיישר לפי ההחלטות של ראש העיר, גם אם לא תמיד אהבו אותן. סיעת האופוזיציה היחידה במועצה הייתה אור, של משה ינאי, שמנתה שני חברים.

הישיבה האחרונה של המועצה היוצאת (צילום: דני בלר)

למעשה, בחודש הקרוב, הרשימות יצטרכו למקסם את הנראות שלהן ולנסות לשכנע את הבוחר לבחור דווקא בהן. אחד המשתנים לעומת בחירות קודמות, הוא השימוש הנרחב ברשתות החברתיות, אך אלה עדיין אינן תחילף לעבודת שטח ובעיקר, לעשייה. התקשורת ברשתות החברתיות היא דו-סטרית. המועמד יכול לדבר, אך הגולשים יענו לו ולא אחת, יטיחו לו את האמת בפנים, בליווי תמונות וסרטונים מהשטח.

גורם נוסף אשר המועמדים מביטים בו, מי בדאגה ומי בתקווה, הוא אחוז ההצבעה. בבחירות 2008, הקדנציה הראשונה של דנילוביץ', אחוז ההצבעה בב''ש עמד על 43 אחוזים. ב-2013 אחוז ההצבעה ירד ל-39.8 אחוזים. בשני המקרים מדובר באחוז הצבעה נמוך לעיר באשכול החברתי כלכלי של ב''ש, אשכול 5, בו אחוז ההצבעה הממוצע הוא 64.4. התחושה הרווחת כיום, כי התוצאה בבאר שבע ברורה מאליה, עלולה להותיר בוחרים רבים בבתים, להעדיף את יום השבתון למנגל, במקום להצבעה בקלפי. במקרה כזה, יחסי הכוחות עלולים-עשויים להשתנות, כאשר מי שיצליח ''לקחת  באוזניים'' מצביעים לקלפי, יוכל להגדיל את כוחו. בכל המטות מודעים לעניין, אך היערכות יום הבוחר, עם טלפנים ומוניות, היא דבר יקר, שרק מפלגות עם כיסים עמוקים יכולות לממן. 

כך זה נראה בבחירות 2013 (צילום ארכיון: דני בלר)​​​​​​​

גם סקרים מחמיאים לא יכולים לנבא את אחוז ההצבעה

כמו כן, הפעם, רבים לוקחים את הסקרים והמשאלים בערבון מוגבל. איש מהמועמדים לא יכול לנבא את אחוז ההצבעה. בשטח גם אין תחושה של ''שעה גורלית'' או של ''נקודת הכרעה'', שתאלץ להוציא את הבוחרים בהמוניהם לקלפיות. הרשתות החברתיות יכולות להטעות מאוד: יש הבדל בין ''לייק'', לבין פתק בקלפי. בקלפיות לא סופרים לייקים או מספרי עוקבים. סופרים פתקים (לבן למועצה, צהוב לראש הרשות). במערכות קודמות, אותן יצא לכותב שורות אלה לסקר, היו מועמדים שהציגו סקרים ותמיכה בלתי רגילה בציבור. חלקם, אף טרח ועשה למען קהל בוחריו. אלא שכאשר נפתחו הקלפיות, הם נחלו אכזבה גדולה. 

בלי ספק, לגורם הכלכלי השפעה על התוצאות, אך גם הוא לא יקבע את הניצחון. בעידן של מידע פתוח, כשכל מצביע יכול להעלות סרטונים, תמונות וצילומי מסך, האדרה ולקקנות מיותרות עלולה דווקא להיות בעוכרי המועמד.  ייבחנו העשייה, היושרה ובעיקר התוצאות.


​​​​​​​
נכון להיום, ה-27 בספטמבר, היום האחרון להגשת הרכבי הרשימות, אלה הרשימות מתמודדות בעיר באר שבע:

"דרך חדשה", בראשות רוביק דנילוביץ'.
"הבית היהודי", בראשות הרב גדי מזוז.
"ש"ס", בראשות הרב עופר כרדי.
"הליכוד",בראשות שמעון בוקר.
"קהילה" בראשות יסמין סקס פרידמן.
"מגיע לנו יותר", בראשות יהודה אלוש.
"גשר", בראשות שמעון טובול.
"באר שבע ביתנו", בראשות סלבה רוזנברג.
"אור",  בראשות משה ינאי.
"כוח באחדות", בראשות אפרים פימה פיינבלום.
"קול באר שבע", בראשות איציק דהאן.
"דרכי נועם", בראשות הרב נחום קרליץ.

עד הערב, יוגשו כאמור הרשימות הסופיות לעיון וועדת הבחירות.

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load