• 20 אפריל 2021

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חשש: עימות נרחב בדרום ייפגע ביום הבחירות המוניציפליות

מתגבר זרם בלוני התבערה והחבלה, נמשכים העימותים על הגדר, הכוללים ניסיונות חדירה כמעט על בסיס יומי. האם יום הבחירות יהיה יום של אזעקות? על פי ליברמן, העימות הוא עניין של ימים

חצי שנה של הצתות (צילום: שוקי אמזלג, מתוך עמוד הפייסבוק דרום שחור בתמונות)

האם העימות מול עזה מתקרב - וישבש את יום הבחירות המקומיות בנגב? שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר היום, שלישי, באוגדת עזה ואמר כי מוצו כבר כל הפעולות נגד החמאס. ''יש להנחית עליו מכה קשה שתביא לחמש שנים של שקט'', אמר. ישראל, כך משתמע מדברי השר, עלולה להיכנס לתוך מערכה ארוכה, דוגמת צוק איתן, שעלולה לארוך במקרה הטוב, שבועות ארוכים. החשש הוא, כי הבחירות המקומיות ייערכו בדרום תחת ירי רקטי, מה שישנה באופן ניכר את התוצאות, היות ולא רבים ייצאו להבציע תחת אזעקות. הכרזת שר הביטחון מאמתת את החשש של חלק מהמטות בבאר שבע, מפני אחוז הצבעה נמוך.

חמאס מבצע מעשי חבלה והתגרות על בסיס יומי. בעת הביקור של שר הביטחון שוגרו מהרצועה מספר גדול של בלוני נפץ שנחתו באזורים שונים בעוטף עזה, אך צה"ל ושאר הדורמים לא מסרו מידע בנושא, כחלק ממדיניות ההסתרה שנוהגת ישראל.

על פי דיווחים שונים בלוני תבערה הגיעו לבאר שבע. תלמידים באחד מבתי הספר הבחינו בבלון אליו חובר חפץ חשוד ומיהרו להזעיק את המשטרה. 

בלון תבערה מעל ב''ש, תועד על ידי תלמידים במוסד חינוכי בעיר (מקור: וואצאפ)​​​​​​​

​​​אף כי לא יצאו דיווחים רשמיים על כך, בלוני תבערה נחתו במשך היום גם ליד קריית גת ובתוך באר שבע, ולוד.  בקיבוץ אור הנר פרצה שריפה כתוצאה מבלון תבערה.

בלוני התבערה מסוגלים להגיע לתוככי ישראל, לרבות העיר באר שבע, כמעט על בסיס יומי. כבר יומיים ברצף מדווחים בלוני תבערה הנוחתים סמוך למוסדות חינוך בעיר. אחד נצפה הבוקר, סמוך לבית ספר בעיר. המשטרה הוזעקה למקום. טרור העפיפונים נמשך כבר חצי שנה - ואין פתרון. ממשלת ישראל בוחרת בדרך של הכלה, כל עוד בלוני התבערה לא פוגעים בתל אביב, בדיוק כפי שנהגה עם טילי הקסאם - כל עוד זה התסכם בירי אל הנגב, שר הביטחון נהג מדיניות של איפוק והכלה. 

חשש מעזיבת תושבים את עוטף בשל אוזלת ידה של הממשלה, משפחה עזבה את כרם שלום

ראש המועצה האזורית גדי ירקוני מאשר כי משפחה מקיבוץ כרם שלום עוזבת, בעקבות המצב הביטחוני. ככל הידוע, זו משפחה ראשונה שעוזבת את עוטף עזה מאז פרץ טרור הבלונים ב-30 במארס השנה.  המצב בכרם שלום גרוע עוד יותר, משום שתושביו נאבקים בעשן רב בעקבות צמיגים שמעבירים מחבלים בגדר המערכת, במרחק של כ-100 מטרים מן הבתים.

בשבועות האחרונים חלה החמרה במצב הביטחוני בנגב. טרור העפיפונים החל לפני חצי שנה והוא גרם נזק אדיר וחסר תקדים לחורש הטבעי ולשדות חקלאיים בנגב. אירוע התבערה מתקיימים על בסיס כמעט יומי, אך רובם אינם מדווחים, בשל לכאורה מדיניות של הסתרה, כדי לא לגרום לפגיעה במורל במדינת ישראל. אלא שבעידן של רשתות חברתיות, מדיניות ההסתרה אינה יעילה: אלה הם התושבים המדווחים בעצמם ולאנשי התקשורת, על אירועי השריפה והחבלה בעוטף עזה וברחבי הנגב.

אחת הקבוצות החשובות בתחום היא ''דרום שחור בתמונות'', המביעה צילומים בזמן אמת ממה שקורה בשטח, אותן תמונות שיש מי שבמערכת הביטחון ובממשלה מבקשים להסתיר. 
חצי מהחורש בעוטף עזה עלה באש (צילום: דורון חסן, דרום שחור בתמונות)​​​​​​​
הדליקות העוטף - על בסיס יומיומי (צילום: מאור סיבוני, דרום שחור בתמונות)

אלפי בעלי חיים נשרפו למוות (צילום: אדי ישראל, קבוצת דרום שחור בתמונות)


עד היום  נגרמו יותר מ-1,100 שריפות ביערות קק"ל שכילו כ-12,000 דונמים של חורש טבעי ויער נטוע אדם. לשם ההשוואה – שטח יערות קק"ל בעוטף עזה הוא 21,000 דונם. מחצית משטחי היערות נשרפו בחצי השנה האחרונה. נזק אדיר נגרם גם לחורש טבעי, לשדות חקלאיים, למשקים. אלפי חיות בר מתו בדליקות, במיוחד אותן אלה שאינן מסוגלות להימלט במהירות, בהן צבים, לטאות, ציפורים מקננות. 

תושבי העוטף מדווחים על עליה במקרים של קוצר נשימה ובעיות בכלי הנשימה. ריח של פיח בלתי מסבל עומד באוויר, תוצר של חצי שנה של שריפות, ללא גשמים. אם בשנה שעברה עוד היו תיירים באיזור, השנה תחום התיירות ספג מכה קשה. הסיוע לתושבים, אם ניתן, הוא מינורי מאוד. אחד הקיבוצים, למשל, ביזבז את מכסת המים שלו כיבוי שריפות. לא רוצים לאשר לו מכסה נוספת וספק אם חבריו יוכלו לשתול גידולים השנה בשל כך. 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בביקור באוגדת עזה (צילום: שחר לוי / משרד הביטחון)


הדרום בוער, הממשלה משותקת: חצי שעה של טרור, אך ידי שר הביטחון כבולות

"לגבי המצב בדרום, אני ערכתי פה שורה של מפגשים עם אלוף פיקוד הדרום, מפקד האוגדה, מח"טים, מג"דים, גם עם החיילים, וההתרשמות שלי היא שכולם הגיעו להבנה שהמצב כפי שהוא היום לא יכול להימשך'', אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן היום, בביקור באוגדת עזה.

''אנחנו לא מוכנים להשלים עם רף האלימות כפי שאנחנו רואים שבוע אחרי שבוע, וכרגע חייבים להבין גם בצד השני- אנחנו, מדינת ישראל, מערכת הביטחון, עשתה הכל על מנת להגיע למצב של ה-29 במרץ, לפני פרוץ האלימות, בדרכי נועם. גם בהפעלת כוח, גם בשכנועים, גם בשת"פ עם הקהילה הבין לאומית ומוסדות או"ם ועם כל אחד שרק רצה לבוא ולעזור לפתור את הבעיה. מיצינו את כל האופציות, את כל האפשרויות, וכרגע הזמן לקבל החלטות. עמדתי היא ברורה מאוד בכל הפורומים, גם פה במפגש באוגדת עזה, גם במפגשים עם המטה הכללי, בוועדת חוץ וביטחון וגם בשיחות פתוחות עם התקשורת ועם הציבור. אנחנו חייבים להנחית מכה קשה על חמאס, וזאת הדרך היחידה להחזיר את המצב לקדמותו ולהוריד את רף האלימות ל-0 או כמעט ל-0, או לרמה של ה-29 במרץ''.
ליברמן הסביר, שידיו כבולות ובעצם הקבינט הבטחוני הוא זה שמחליט שלא להחליט: ''זאת חייבת להיות החלטת קבינט, לצערי לא שר הביטחון ולא ראש הממשלה, ולא ראש הממשלה יחד עם שר הביטחון, לבד לא יכולים לקבל החלטה כזו. זאת החלטת קבינט, לפחות עמדתי היא ברורה כמו שאמרתי בכל הפורומים הביטחוניים וגם בעמדה פומבית. כששואלים אותי מה השתנה, מה קרה פתאום, למה דווקא עכשיו, תמיד יש איזשהו רגע שבו אתה חייב לקבל החלטה. מבחינתי הרגע הזה הוא מה שקרה ביום שישי האחרון. אחרי שאפשרנו לאנשי האו"ם להכניס 4 מכליות דלק בבוקר, בערב קיבלנו פרץ של אלימות, גל של אלימות בפרופיל שלא זכור לי הרבה זמן''.

הדרום עולה בלהבות,  ממשלת ישראל מכניסה דלק לרצועה ומכילה את האלימות בגדר

"אנחנו ראינו גם הצהרות של ראשי חמאס, כולל איסמעיל הנייה, שאמר בצורה ברורה: 'לא דלקים ולא משכורות יפסיקו את הפעלת האלימות מצד חמאס. המטרה שלנו היא להגיע להסרת המצור'. הסרת המצור יש לזה פירוש אחד: יכולת חופשית באין מפרע להכניס נשק, להביא אנשי חיזבאללה איראנים לתוך רצועת עזה, ולזה אנחנו לא נסכים מעולם. צריך גם להבין שיש כל מיני פרשנים ואני שומע 'כן אכן הנייה אומר שהם לא יפסיקו, אבל הוא אומר את זה רק כלפי חוץ, הוא צריך לרצות את דעת הקהל בפנים, בתוך רצועת עזה'. אני חושב שזה הפגם הגנטי של העם היהודי- אנחנו תמיד מנסים לא להקשיב מה אומר הצד השני, וכל הזמן מנסים לפרש את זה אחרת. אני מציע שנקבל את הדברים כפי שהם, כשחמאס אומר 'לא נוותר על הפעלת האלימות על הגדר עד שלא תסירו מצור', צריך לקבל את זה כמו שזה בלי פרשנות. הניסיונות האלו לפרשן, בהיסטוריה שילמנו על זה מחירים כבדים מדי, גם בשנות ה-30, ואני כבר זוכר בסוף שנות ה-70 עם עליית חומייני לשלטון באיראן, צריך לקבל דברים כפי שהם. כשחמאס אומר שהם מעולם לא יסכימו להפסיק את האלימות על הגדר בלי שנסיר את המצור, אז אני מקבל את זה כפי שזה. ועוד פעם הם רוצים להגיע למשכורות, לדלקים, לכל ההטבות בלי לתת שום דבר, בלי הסדר בנושא שו"ן, בלי לוותר על הסעיף המרכזי באמנה שלהם- השמדת מדינת ישראל, וכמובן בלי לוותר על ייצור נשק וחפירת מנהרות. מבחינתי יש נוסחה אחת ויחידה: שיקום תמורת פירוז. אנחנו ניסינו את כל האפשרויות, אמרתי, אני חושב שאת השלב הזה מיצינו עד הסוף, כרגע צריך לקבל החלטות ואני מקווה שהקבינט יקבל החלטות נכונות."

תגובת צה''ל תפתח מערכה ארוכה בדרום

אחת הסיבות לשיתוק שאוחז בקבינט הביטחוני, הוא הידיעה כי תגובה חזקה של צה''ל תסבך את ישראל במערכה ארוכה, שתכלול ירי מסיבי על ישראל, במיוחד על יישובי הדרום. על פי הערכות שונות, וכפי שועלה מדברי שר הביטחון, מערכה כזו עלולה לפרוץ בימים הקרובים, אלא אם יושג סוג של הפסקת אש והיענות לדרישות החמאס, לרבות הסרת המצור על עזה. 

ישראל, מצד שני, לא יכולה להשלים עם מצב על פיו מדי ערב ישנם ניסיונות חדירה מהגדר, וחשש שאחד מבלוני התבערה או החבלה יגרום לאסון. בעוטף עזה כבר חצי שנה מסתגרים בשעות בערב בבתים, בשל חשש לחדירת מחבלים. נשק הבלונים הוכיח עצמו כיעיל מאוד ובעיקר זול. הוא מצליח להגיע לתוככי ישראל ולשבש את החיים. 

מצד שני, צה''ל אינו יכול להגיב תגובה נרחבת. הדרג המדיני לא מאפשר לו מכל מיני שיקולים, דווקא בקואליציה הנחשבת ניצית. את המחיר משלמים תושבי הדרום.

תגובות

End of content

No more pages to load