• 01 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''חיים ברולטה רוסית, היה מזל גדול'': תושבים בב''ש דורשים מיגון

הטיל מדגם J80 שהחריב היום ביתה של משפחה בשכונת וילות באר שבעית משנה את חוקי המשחק ובבירת הנגב דורשים למגן את השכונות הישנות

מוצפים בביוב, ללא מפתחות, ללא תאורה: לקט מקלטים בשכונה ישנה (צילום: דני בלר)

טיל ה-J80 מתוצרת חמאס שנפל היום על בית בשכונת וילות בבאר שבע וגרם להרס חסר תקדים, הוא, ללא ספק, שינוי בחוקי המשחק ובמאזן הכוחות. אלמלא תושיית האם שלקחה את ילדיה תוך שניות לממ''ד והיות השכנים מתורגלים במקרים כאלה, היינו מדברים היום על אסון כבד שהיה מציב את ישראל במצב אחר לגמרי. היום מדברים על נס שאירע למשפחה אבל תושבים בבאר שבע מזהירים: ''נסים לא קורים כל יום''.

מי ירה את הטיל ההרסני על באר שבע? בעזה שומרים על דום שתיקה

מי ירה על באר שבע? טיל ה-J80 מיוצר בעזה על ידי הזרועה הצבאית של החמאס. מדובר בטיל 220 מ''מ, ששיגורו מצריך מיומנות והיערכות מוקדמת. כוונה לירות וההכנה לירי עצמו לא נעשות כלאחר יד. הירי לא מבוצע על ידי ''ארגון סורר'', כי הסוררים סרים למרות חמאס. הסוררים הסרים למרות ארגון הטרור מודעים להשלכות של ירי על ישראל. הם יודעים כי פגיעה באזרחים ישראלים תגרור תגובה חריפה, עד כדי חיסול בכיריה. הרי ליברמן הבטיח שתוך 48 שעות הוא מחסל את הנייה. 

תזכורת: ליברמן מבטיח לחסל את הנייה תוך 48 שעות, בשבתרבות בבאר שבע (צילום: עיריית באר שבע)


נכון להערב, אף אחד בעזה לא לוקח אחריות על הירי, אבל מדובר במשחק. חמאס יודע בדיוק מי ירה. זאת רקטה שלו. רקטה מתוחכמת, שמצליחה להערים על מערכת כיפת ברזל, כך על פי המידע הזמין לכל. בבוקר דיברו על נפילת טיל בחצר בית. הערב כבר הותר לפרסם, כי הטיל חדר את תקרת הבית הדו קומתי והתפוצץ סמוך למקום בו ישנו הילדים. טילי ה-J80 הם בעלי יכולות משופרות: הטווח שלהם מוגדל. כוח ההרס שלהם רב. מהבית, וילה דו קומתית, לא נותר כלום. הוילה, יש לציין, נבנתה בסטנדרטים חדשים. יש בה ממ''ד, שהציל את חיי הילדים והאם.

בשכונות הותיקות אין ממ''דים ברוב הבתים

בשכונות הותיקות בבאר שבע רוב הבתים הם ללא ממ''ד. המקלטים במספר בתים בהם ביקרנו אינם ראויים לשהייה. יש מקלטים מוצפים בביוב, כאלה שהפכו למחסני גרוטאות, אין בהם תאורה, אין בהם ציוד עזרה ראשונה ולאיש מהדיירים אין מפתח. מאז שנפל הטיל הראשון בבאר שבע, לפני עשור, שום דבר לא זז. תושבים התריעו, השכונות זעקו, ועדיין הפתרון היחידי במקרה של ירי טילים, בעבור מי שאין לו ממ''ד, הוא חדר המדרגות, כפי שמנחה פיקוד העורף. אבל כעת, הדרום ומעשה גם גוש דן, ניצבים מול איום חדש: טיל הרסני יותר, בעל מהירות תעופה גבוהה יותר, שמקצר משמעותית את הזמן המוקצב להגעה למרחב מוגן.

המקלטים בבתים הפרטיים הם באחריות הדיירים. גורמי מקצוע יכולים להדריך, אבל הדיירים הם אלה שצריכים לתחזק אותם, זו אחריותם. אלא שבשכונות שהפכו למסחטת נדל''ן, מקלטים רבים הפכו למחסנים או הוזנחו. 

''אנחנו גרים בשכונה ד', הורים לילד עם 100% נכות. פניתי כבר לכולם כל אחד זורק אותי למקום אחר ובפועל אף אחד לא מעוניין לעזור לנו לסדר את המקלט. ישנים פה נרקומנים, אין רצפה בכלל במקלט, הכל מלא בצואה שלהם ובסמים ואני גרה בקומה רביעית עם שלושה ילדים. לאן  אלך?'', מספרת רוז, משכונה ד', שביקשה להישאר בעילום שם בשל חשש שיתנכלו אליה. 

לדבריה, פנתה לכל גורם אפשרי, אך אין מי שסייע לדיירים לסדר את המקלט. הם עומדים חסרי אונים.

מחששה במקלט. לא בטוח שתרצו להגיע לכאן בזמן אזעקה (צילום ארכיון: דני בלר)​​​​​​​


היום נורו שני טילים: זה שפגע בבאר שבע וטיל אחר, שנפל בים וכוון לאיזור תל אביב. זאת, כשמזה חצי שנה איזור עוטף עזה ויישובי הנגב סובל מטרור עפיפוני התבערה ומניסיונות לפגע על ידי חדירה מגדר הביטחון. הטיל על באר שבע היום, שנחת על בית משפחה וטיל שני, שנורה לכיוון עיר גדולה במרכז הארץ אך נפל בים, היו בבחינת הפתעה. היום בודקים במערכת הביטחון מדוע זה קרה.

גם הרמטכ''ל, גם שר הביטחון וגם ראש הממשלה מודעים לכלל הגורמים: מצד אחד, אי אפשר לעבור על אירועי היום בשקט. מצד שני, מבצע רחב היקף בעזה יגרור את ישראל למלחמה בהיקף גדול ובמחיר כבד. הברירה השניה היא עוד סבב של הכלה, שוב תיווך מצרי לרגיעה, כשמי שקובע את מהלך העניינים את גובה הלהבות הוא חמאס, לא ישראל. אותו חמאס שגורם במכוון לאסון הומניטרי בעזה. בעוד ראשי ארגון הטרור ספונים  במקלטים שלהם, עמוסי כל טוב מהסיוע הבינלאומי שאינו מגיע לתושבים, תושבי עזה שרויים על סף ייאוש, אחרי שאפילו מי שתיה נקיים אין להם. רוב המים בעזה אינם ראויים לשתייה. הסיוע ההומניטרי שמועבר אל תושבי עזה דרך המעברים, נעצר אצל אנשי החמאס. דלק, מלט, מזון, תרופות, מים, בגדים, מיוד לבתי חולים, במיליארדי שקלים אינו מגיע לאוכלוסיה, אלא למיוחסי החמאס, ששולחים את התושבים להתאבד על הגדר.

ההרס בסמוך למקום הנפילה (צילום: תיעוד מבצעי מד''א)

לא בושה להתמגן

לפני עשור שנים, בפגישה מול גורמי פקע''ר, שבוע לאחר נפילת טיל הגראד הראשון על ב''ש, הייתה כבר הבנה שיש למגן את הבתים הישנים מיגון נוסף ולא לסמוך על מקלטים שהדיירים יתקשו להגיע אליהם. יש מגוון שיטות, מבניית קיר חוסם ועד לתוספת בנייה, שבמקרים מסויימים, יש לשקול לבצעה על חשבון המדינה. אבל אז הגיע רגיעה ועוד סבב ועוד הסכם ועוד הודנא ועוד מלחמה. עופרת יצוקה, עמוד ענן, צוק איתן ומעניין איך ייקראו לסבב הנוכחי. אם להקשיב לשיחות התושבים, ''רולטה רוסית'' די ישקף את התחושות היום. 

תושבים ששוחחו עם מערכת ברנז'ה NEWS, המתגוררים בשכונות הישנות, אומרים, ללא יוצא מהכלל, שיש לעשות מיד לשינוי המצב. ''נכון, הקלו מאוד את הבירוקרטיה להקמת ממ''ד, אבל עדיין מדובר בסיפור יקר'', אומרת לנו שרית, משכונה ה'. ''אין לי 150,000 שקל להקים ממ''ד. היום דיברתי עם בעלי וחשבנו לקנות את הצינורות בטון הענקיים עם המחסומים, כמו ששמו באופקים, אבל גם זה יקר. אני עומדת עם הילדים בחדר מדרגות ואומרת תהילים, מה נשאר?''. הנושא היה לשיחת היום ברשתות החברתיות. 

מהבית הדו קומתי שנפגע  בשכונת הוילות לא נותר כלום. גם בתים שכנים נפגעו קשה מפגיעת הטיל. את הבית שנפגע יצטרכו לבנות מהיסוד. 

החורבן במקום הנפילה (צילום שהופץ בוואצאפ)​​​​​​​

סיוע ראשוני למשפחה שנותרה מחוסרת כל

עובדי הסוכנות היהודית ונציגי הקהילה היהודית של מונטריאול יעניקו בשעות הקרובות סיוע כספי מיידי למשפחת תמנו מבאר שבע שביתה נפגע מירי רקטה מעזה. המשפחה תקבל היום (17.10) סיוע ראשוני בגובה של 4000 שקלים מכספי יהדות התפוצות באמצעות הסוכנות היהודית, שנועד לסייע לבני המשפחה בהתארגנות ראשונית ולתת מענה לצרכים הדחופים שלהם ובהמשך הם צפויים לקבל סיוע שיקומי של עד 25,000 ₪.

בנוסף, התגייסה הקהילה היהודית של מונטריאול, שהיא הקהילה השותפה של העיר באר שבע ובני שמעון, להעניק למשפחה מענק נוסף בסך 4000 ש"ח. הסיוע ניתן באמצעות "הקרן לנפגעי טרור של הסוכנות היהודית" כביטוי לסולידריות של יהודי התפוצות עם נפגעי הטרור בישראל. נציגה של הקרן הסוכנותית תבקר את המשפחה בשעות הקרובות ותמסור להם באופן אישי את המענק הכספי הראשוני.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג: "הסוכנות היהודית, באמצעות 'הקרן לנפגעי טרור' וחברת 'עמיגור' של הסוכנות היהודית, מסייעת ותסייע ככל שביכולתה כדי לאפשר לתושבי הדרום ועוטף עזה להתמודד עם נזקי גלי הטרור. תוך שעות ספורות מרגע פגיעת הרקטה בבית משפחת תמנו בבאר שבע הגיעו נציגי עמיגור להעריך את הנזק לבית לקראת שיפוצו ובהמשך היום תעניק הסוכנות סיוע חירום כספי למשפחה. יישובי עוטף עזה הם עוטף ישראל והם חומת המגן בגבול הדרום וכך צריך לראות אותם. אני מחזק את תושבי הדרום שמפגינים קור רוח ראוי לציון ואת צה״ל וכוחות הביטחון״.

גם רשת מחסני השוק, נרתמה לסייע למשפחה שהרקטה פגעה בביתם הבוקר בבאר-שבע. במסגרת הפעילות שלחה הרשת מזון מוכן וביתי "מהמטבח של ג'ולי" וכן, תאפשר למשפחה ליהנות מתמיכה מתמשכת של סלי מזון עבורה ככל שיידרש.
איתי נעמן, מנהל השיווק של הרשת: "אנו רואים בעזרה הדדית ערך עליון ועל כולנו להתגייס על מנת לסייע במצבים כאלה ולקוות שהשקט יחזור על כנו. אנו נסייע ככל הניתן הן במסגרת סלי מזון והן מבחינת המזון המוכן שמציעה הרשת על מנת לאפשר למשפחה יקרה זו לחזור לשגרה".

הערב נפגשו השוטר המחלץ והשוטר, שהוא אבי הילדים שחולצו, שני השוטרים שירתו בעבר באותה יחידת משטרה ונפגשו לראשונה מזה מספר שנים בעקבות האירוע. צפו בוידאו (צילום: דוברות המשטרה)


תגובות

End of content

No more pages to load