• 04 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחירות 2018: חשש שגם יום השבתון לא יבטיח אחוזי הצבעה גבוהים

חשש בחלקים מהמערכת הפוליטית מאחוז הצבעה נמוך בקרב עובדים - והבאה מאורגנת לכלפי של מצביעים שאינם עובדים. מי מרוויח ומי מפסיד?

קלפי עירונית מ-2013, עיריית ב''ש (צילומים: דני בלר)

אמנם יום הבחירות המוניציפליות הוכרז כיום שבתון, אבל עיון בבעלי התפקידים, הענפים והמקצועות שמחוייבים לעבוד כביום רגיל, מדיר שינה מחלק מהרשימות, במיוחד בבאר שבע, עיר בה אחוז ההצבעה הולך ופוחת ממערכת באופן עקבי. יום השבתון בבחירות המוניצפליות מוגבל: ענפים כמו תחבורה, תקשורת, מזון, רפואה, שירותי הצלה, דלק, בתי קפה, מסחר - עובדים כרגיל. כמו כן, אנשי כוחות הביטחון, מערך ההצלה, שיטור ופיקוח לסוגיו, עובדים כביום רגיל. בבאר שבע, מדובר באלפים רבים של מועסקים. 

מטרת יום השבתון הינה להבטיח שכמה שיותר בעלי זכות הצבעה יגיעו לקלפי. יופ שבתון היה נהוג בבחירות לכנסת והשנה, הונהג גם בבחירות המקומיות, בעקבות אחוזי ההצבעה הנמוכים בחלק מהערים. מסע פרסום נרחב מלווה את ההחלטה, במטרה להביא כמה שיותר אזרחים למעורבות בגורלם. 

במערכת הפוליטית לוקחים בחשבון את העובדה שלפחות בבאר שבע, התוצאות הן לכאורה ברורות מאליהן ובשל כך, רבים לא יראו טעם ללכת להצביע, תפיסה שגויה מצד הבוחרים. כל קול משפיע וכל קול חשוב.

החשש הוא שיהיה קשה להוציא מהבית אנשים שסיימו משמרת לילה או צריכים לישון לקראת משמרת בשירותי אבטחה, מוקד טלפוני או תדלוק. מצד שני, יהיה קל לנייד גמלאים, את מי שאינם מועסקים או שהמקום בו הם מועסקים יאפשר להם ללכת להצביע במאורגן. הדרך היחידה להעלות את אחוזי ההצבעה היא ביצירת מסר של דחיפות השעה. את זה הרשימות צריכות לעשות בעשרת הימים שנשארו עד ליום הבוחר.

הבחירות האלה גורליות לא פחות מקודמותיהן. ברשויות רבות מריחים סיכוי למהפכים ולא מעט דרמות בהרכבי המועצות. כמות המתמודדים על המועצות השונות לא קטנה, הרשתות החברתיות עובדות שעות נוספות, אבל איש אינו יכול להתנבא במדויק מה ייקרה אחרי סגירת הקלפיות. 


[removed][removed][removed][removed][removed][removed]

[removed][removed][removed][removed][removed][removed]

תגובות

End of content

No more pages to load