• 01 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ג'ונגל הדירות להשכרה בב''ש: ככה זה נראה בשטח

ר' רצתה לשכור דירה בבאר שבע ונחשפה לג'ונגל הדירות המפוצלות. ''יש מי שזה מפתה אותו כי מחיר השכירות כולל ארנונה. אבל למעשה, לוקחים דירת 3 חדרים שהושכרה ב-2,400, מפצלים ל-3 יח' דיור ומשלשים ההכנסה''

בשכונות הוותיקות מחירי הנדל''ן היו מפתים למשקיעים (צילום המחשה: דני בלר)

הינה אתגר לנבחרים הבאים בכל הרשויות, בדרום ובכלל: הטיפול בדירות המפוצלות הלא מדווחות. משקיעי נדל''ן, שבאים לעשות סיבוב שתכליתו לגרוף כסף וכמה שיותר, קונים דירה בשכונה ישנה, במחירים נמוכים. הביקוש, בבאר שבע למשל, בשכונות הסמוכות לאוניברסיטה ולמכללה, אדיר. בשכונות ג' וד', שדווקא הן סובלות מהזנחה רבת שנים, נקנו בזול, הפכו למטילות ביצי זהב והדיירים המסכנים, לפרות חולבות. בברנז'ה NEWS התייחסנו לא פעם לבעיה החמורה של הדירות האלה. בין היתר, בעלי הדירות בכלל לא מתגוררים בעיר, לרוב הם מסרבים ליטול חלק בהוצאות השוטפות של הבניין (וועד בית, חשמל מדרגות, ניקיון), כאשר תשתיות שהיו מיועדות לדירה בודדת, צריכות לשרת 3 או 4 יחידות דיור.

איש לא באמת יודע כמה דירות מפוצלות יש בבאר שבע. אחרי שנקבעו עובדות בשטח, הדרך היחידה של הרשות המקומית לטפל בעניין יהיה לעבור דירה דירה ולבדוק אישית - או לחלופין, להפעיל מלשינון. הערכה זהירה מדברת על אלפי יחידות דיור פירטיות. 

''מחפשת דירה מזה כמה חודשים, כמעט כל הדירות מפוצלות''

ר', מבאר שבע (שמה המלא שמור במערכת) פרסמה השבוע, בבאר שבע ביחד, עדות על החוויה שלה לשכור דירה בבאר שבע: ''מזה כמה חודשים אני מחפשת דירה בבאר שבע. אני בהלם ממה שקורה בעיר.כמעט כל ''הדירות'' שנתקלתי בהן, הינן דירות מפוצלות, כלומר  - דירה מקורית שחולקה ליחידות משנה. יש דלת ראשית, המובילה למסדרון קטן ובמקרה הטוב, כניסה לשתי יחידות דרך המסדרון הזה''.

''נניח את עניין החוקיות בצד (היתר בנייה ועוד). בערים שאכפו את העניין כבר ניתנו קנסות כבדים וצו להחזיר את הדירה למצבה המקורי. ישנן דירות מחולקות באופן חוקי, שקיבלו היתר בנייה וזה חוקי. מילא אם היו משכירים את היחידות האלה במחירים שבאמת משתלמים, אבל לוקחים דירת 3 חדרים שהיו משכירים אותה ב-2,400 ואז משכירים כל יחידה של 40 מ״ר באותו המחיר''.

''קורץ לשוכרים, כי זה כולל ארנונה''

''למה זה קורץ לשוכרים? זה כי כולל ארנונה. למה זה כולל ארנונה? כי אם הדירה לא קיבלה היתר בנייה בעל הדירה לא יכול להעביר את זה על שמכם. לי מגיעה הנחה בארנונה ולא מעט פעמים שאלתי אם אפשר להעביר את זה על שמי על מנת שיצא פחות יקר וסירבו בתוקף. אני לא אגזים אם אציין  שיותר ממחצית הדירות שראיתי להשכרה הן דירות מפוצלות''.

''אני לא מבינה למה העושק הזה? רוב השוכרים הם סטודנטים ופשוט עושים קופה על זה .. ולמה ?! כשיש לך שוכר טוב זה נכס .. ורוב הסטודנטים אנשים רציניים שבאו ללמוד ולא לעשות בלאגן אז למה להיות כל כך לא הוגנים? ואני אפילו לא מדברת על משפחות , אמהות חד הוריות שאני מניחה שנהיה פי עשר קשה למצוא דירה עם מה שקורה היום''.

ר' לא לבד. שוכרים רבים מספרים כי השכרת דירה בבאר שבע הפכה למסלול ייסורים. בעלי הנכסים רוצים רק ''שוכרים איכותיים''. הם לא רוצים בודדים, משפחות עם ילדים, הגיעו למערכת סיפורים גם על אפליה על רקע דת, על רקע נטיה מינית, על רקע הכנסה, שאינם שונים ממה שמתרחש למשל בתל אביב. אחת המשפחות, שהייתה זקוקה במהירות לדירה, אחרי שפונו מנכס בו התגוררו, עברה בין עשרות בעלי נכסים בשכונה ד' וסרובה פעם אחר פעם, היות ושני ההורים מתפרנסים מקיצבה ובמקרים אחרים, בעלי נכסים ביקשו את הכסף לחודשים מראש ובמזומן בלבד. 

צנרת הביוב של הדירות יורדת מחוץ לבתים ו''מייפה'' את הנוף (צילום ארכיון)

תנועת רגבים: ''נהלי הדיווח מיושנים, השלטון המרכזי חייב לאכוף את העניין''

לטענת תנועת רגבים, הדיווחים אודות עבירות על חוקי הבנייה כמעט ולא מקיימים והנושא לא נאכף די הצורך.  ''חובת הדיווח נקבעה בסוף שנות ה-80 בתקנות שר הפנים, אולם הדיווח התבצע באופן מיושן ובאמצעות מסמכי נייר, עובדה שגרמה לרוב הוועדות המקומיות להימנע ממילוי ההנחיות. בשנת 2012 עתרה רגבים לבג"ץ בנידון''. בעקבות העתירה שונו הנהלים.

נדל''ן בב''ש הפך לאפיק השקעה מפתה (צילום: דני בלר)​​​​​​​ 

ברגבים אומרים עוד כי ''בעקבות עתירת רגבים, ובמסגרת פעילותו של הצוות הבינמשרדי לאכיפת דיני הבניה, בראשות המשנה ליועמ"ש ארז קמניץ, החלה המדינה לשדרג את מערך הדיווח המיושן. במסגרת תיקון חוק התכנון והבניה שחוקקה הכנסת בשנה שעברה על בסיס דו"ח קמניץ, נקבע בחוק כי הדיווח יבוצע באופן רבעוני באמצעות פורטל דיגיטלי המאפשר שימוש בקבצי אקסל ואמצעי מיפוי טכנולוגיים, וכי תוטמע 'שפת דיווח' אחידה בין כלל רשויות החוק והאכיפה''.

מדובר בביעה כלל ארצית, שנפוצה בעיקר בערים בהן התשואה גבוהה, או לפחות הייתה כזו עד לאחרונה, לפני הכבדת המיסוי על הנדל''ן להשקעה. הריביות הנמוכות המשולמות על החיסכון בבנקים, דחםו רבים להשקיע בנדל''ן והעיר באר שבע שווקה כעיד נדל''ני מפתה. התוצאה היום ברורה לכולם.

תגובות

End of content

No more pages to load