• 01 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ב''ש: עליה של 107 אחוזים בנבחנים לבגרות מתמטיקה 5 יח'

למרות הנתון המשמח, באר שבע עדיין מתחת לממוצע הארצי מבחינת היקף הנבחנים ובתחתית הטבלה של 15 הערים הגדולות, בה עדיין הפער של ב''ש מול מרכז הארץ גדול מדי

כיתת לימוד. 286 תלמידים בב''ש ניגשו לבגרות 5 יח' מתמטיקה (צילום הדמיה: PIXABAY)

רגע של נחת: באר שבע רשמה את העליה הגדולה ביותר בישראל באחוז הנבחנים ב-5 יחידות לימוד במתמטיקה: 107 אחוזים בהשוואה ל-2012. לפני שש שנים אחוז הנבחנים עמד על 5.5 אחוזים בלבד. היום הוא עומד על 11.5 אחוזים - כך עולה מנתונים שמפרסמת קרן טראמפ, המסייעת למערכת החינוך בישראל לבלום את ההידרדרות במצוינות בלימודי המתמטיקה והמדעים בבתי הספר העל-יסודיים.

עם זאת, למרות עליית השיא, הגדולה בישראל, נתוני קרן טראמפ חושפים את הפערים הגדולים בין מרכז ופריפריה ואת מיקומה של באר שבע בין הערים הגדולות: בירת הנגב בתחתית, כשזה נוגע למתמטיקה. הפער בינה לבין ערים במרכז הארץ באחוז הנבחנים - מאוד גדול. 

פורום ה-15. (מקור: קרן טרמאפ)על פי נתוני קרן טרמאפ, לאחר ירידה גדולה בשנת 2012 החלה בירת הנגב במגמת התאוששות, ובמשך 5 שנים ברציפות רושמת העיר עלייה משנה לשנה, אשר מסתכמת בשיפור כולל של 107 אחוזים. על אף שבאר שבע עדיין נמצאת מתחת לממוצע הארצי, שיעור בוגרי 5 היחידות שלה נמצא במגמה חיובית שהגיע לשיא חדש בשנת 2017. ''אם המגמה החיובית תימשך, אין ספק כי ביכולתה של באר שבע לעלות מעל הממוצע הארצי'', אומרים בקרן.

העליה בבאר שבע (מקור: קרן טראמפ)


לפני שבבאר שבע רצים לפתוח שמפניות, צריך להציץ בנתוני קרן טראמפ ולצנן את ההתלהבות: מדובר ב-11 אחוזים, מול, למשל, רמת השרון, שם אחוז הנבחנים בחמש יח' לימוד במתמטיקה עומד על 40.7 אחוזים או על מיתר, יישוב אמיד בנגב, שם אחוז הזכאים עומד על 37 אחוזים. 

למרות זינוק השיא באר שבע עדיין מתחת לממוצע הארצי, העומד על 14.3 אחוזים. מדובר ב-286 תלמידים בלבד, מתוך כ-15,000 הלומדים בחינוך העל יסודי בעיר. 

באר שבע נמצאת באשכול הסוציו-אקונומי 5 כמו ערד, עיר בנגב, שם אחוז הנבחנים ב-5 יח' לימוד על 13.6 אחוזים. הפער הכי גדול בנגב הוא מול היישובים הבדואים, שם אחוז הזכאים עומד על אחוז בודד בתל שבע, 3.7 ברהט, ו-6.9 בחורה. 

ההישגים לפי חלוקת אשכול סוציו אקונומי בערים השונות (מקור: קרן טראמפ)נתוני קרן טראמפ חושפים פערים עצומים, שרק מאשרים את מה שעמותות חברה אזרחית ודוחות שפורסמו לאורך טוענים מזמן: החזקים בישראל מתחזקים, העשירים מתעשרים יותר ואפילו בתחומים כמו בריאות ותוחלת חיים, קיים פער ניכר בין דרום ומרכז.
​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load