• 22 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נמנעה שביתת הענק במשק: יתוגברו האכיפה והבטיחות באתרי בניה

מחר, רביעי, עובדים כרגיל: שביתת הענק, שהייתה אמורה להקיף את כל המשק, בוטלה לאחר שההסתדרות הגיעה להסכמה עם משרדי האוצר, הרווחה והבינוי

החתימה על ההסכם, הערב (צילום: דוברות ההסתדרות)

לאחר משא ומתן אינטנסיבי בין הצדדים, ובניסיון אחרון למנוע שביתה כללית במשק, שר האוצר משה כחלון, שר העבודה והרווחה חיים כץ, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הגיעו הערב, שלישי, להסכמות המסדירות את נושא הבטיחות במקומות העבודה ובענף הבנייה בפרט. זאת, לאחר ריבוי תאונות העבודה, בהן נהרגו ונפצעו עובדים.

בין עיקרי ההסכמות: אימוץ התקן האירופאי תוך שישה חודשים, על כל הפיגומים בגובה של 6 מטר ומעלה, ותוך 18 חודשים ייושם התקן על פיגומים בגובה שנמוך מ-6 מטר. פיגומים בגובה 20 מטר ומעלה יחייבו אישור מתכנן.   יוקם צוות מקצועי בהובלת מנהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה ובהשתתפות נציגי ההסתדרות ומשרד הבינוי והשיכון. המלצות הצוות לגבי התקנת רשתות מגן מתאימות באתרי בנייה,  תוגשנה תוך 3 חודשים. 

הגדלת מספר המפקחים במאות אחוזים במינהל הבטיחות בעבודה.  אכיפה מוגברת על תקרת שעות העבודה. הבגרת האכיפה על תחום המנופים ועוד.

מנהלי עבודה ועובדים בגובה בענף הבניין, עימם שוחח כותב שורות אלה בכינוס מקצועי שנערך פני כשנתיים בים המלח, דיברו בסערת רגשות על המתרחש בענף. האחריות עליהם כבדה, אך ציוד הבטיחות לעיתים לא בנמצא או שאינו תקין או שהפועלים מוותרים עליו. המפגש אז, עם נציגי הרשויות, היה סוער.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אמר הערב: "מדובר בדבר הנכון והמוסרי שהיה צריך להיעשות כבר מזמן. אני מברך על כך שבסופו של דבר המדינה הכירה בחובתה ובאחריותה להסדיר את הנושא. בזכות המאבק הצלחנו להביא פתרונות אמיתיים לשיפור הבטיחות בעבודה ובענף הבנייה בפרט, וזאת ללא יום אחד של שביתה במשק. ההסכמות הן רק תחילת התהליך בדרך לשינוי המציאות אך כבר עתה ברור לכולם כי המהלך ההיסטורי יחסוך תאונות קטלניות רבות בעבודה וימנע היפגעות ומוות של עשרות עובדים מדי שנה''. 

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, מסר: " אני מברך על ההתגייסות של שותפי למאבק בתאונות העבודה. המטרה שלנו היא שהעובדים יגיעו לעבודה, יתפרנסו בכבוד ויחזרו הביתה בשלום. כשקיבלתי את הסמכויות על תחום הבטיחות לפני כשנתיים, מצאתי הזנחה רבת שנים ובכלים שהיו ברשותי התחלתי לפעול ליצירת הרתעה באמצעות חקיקה ושדרוג מצבת כוח האדם הדלה במשרד. אני מאמין שהמחויבות המשותפת  תיצור שינוי משמעותי בתחום הבטיחות בענף הבנייה".

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "אני שמח שהגענו לסיכומים שמנעו שביתה שהייתה פוגעת במיליוני ישראלים שרוצים ללכת לעבודה ולשלוח את הילדים לגנים ולבתי הספר. המאבק על בטיחות העובדים הוא צודק וכולנו מגויסים. אני מודה לשר העבודה חיים כץ ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן על המאמצים הגדולים להגיע להבנות לטובת כולם".

תגובות

End of content

No more pages to load