• 01 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בחירות 2018: אווירת מלחמה - לקראת סיבוב שני בלהבים ומיתר

הפעם זה גם על חודו של קול: ביום שלישי, החל מהשעה 13:00, הולכים להצביע לראשות המועצה בסיבוב השני בלהבים ומיתר

מימון, ניסן, פרץ ומזוז. המרוץ במיתר ולהבים (צילומים: מתוך עמודי הפייסבוק של המועמדים)

שנים לא זכורות בלהבים ומיתר מערכות בחירות סוערות כמו זו הנוכחית: רבוי מתמודדים, שהוביל לסיבוב שני. שני ראשי מועצה שהתחלפו: אלי לוי שפרש, בן גרא שלא נבחר ומשמרת חדשה שמבקשת להוביל את היישובים בעשור השני של המאה ה-21. להבים ומיתר נמצאים בשלב מכריע: האם יהפכו מיישובים כפריים למיני-ערים או ישמרו את אופיים הנוכחי? כיצד ישתלבו במרחב ומה ייחד אותם?

בסיבוב השני מתמודדים שמעון מזוז (שינוי למיתר) מול שמעון פרץ (ביחד) ביישוב מיתר ויוסי ניסן (להבים מנצחת) מול כפיר מימון (להבים מצויינת) ביישוב להבים. ההערכה היא, כי בשני המקרים המירוץ יהיה צמוד ויוכרע על חודם של קולות בודדים, ייתכן קולות החיילים. בניגוד לסיבוב הראשון, בסיבוב השני די בהפרש של קול בודד, על מנת להכריז על המנצח. לכן, חשוב לצאת להצביע שוב, כי כל קול חשוב.

חילופי דורות ומהפכים בהנהגת היישובים

כיצד קרה שמועמדים רבים כל כך ביקשו, בלהבים ובמיתר, להתמודד לראשות המועצה, מה שלמעשה הוביל להיעדר הכרעה ברורה ולסיבוב שני? 

בלהבים ובמיתר היה מהפך: אלי לוי החליט לפרוש מראשות מועצת להבים ולא להתמודד לקדנציה נוספת. במיתר, אבנר בן גרא, ראש המועצה הותיק, לא הצליח להיבחר. הציבור אמר את שלו וביקש שינוי, בשונה מיישובים אחרים, בהם ראשי המועצה נשארו על כסאם, אחרי לא מעט קדנציות.

להבים ומיתר הם כיום שני יישובים מרכזיים בנגב, בעלי אופי כפרי, משתייכים לאשכול סוציו-אקונומי הגבוה, בעלי סיכוי גבוה לעניין את אנשי קריית המודיעין של צה''ל, כשזו תוקם. שני היישובים נמצאים בתנופת פיתוח, כאשר התושבים חלוקים לגבי אופיים העתידי: יישובים כפריים שקטים, או יישובים תוססים בהם תתקיים בנייה לגובה. 

שנים לא רבות לא זכורה בשניהם התמודדות צמודה ומרתקת כל כך. הפעם, שעות ההצבעה יהיו קצת שונות: הקלפיות ייפתחו בשעה 13:00 וייסגרו בשעה 22:00. 

מיתר: שמעון מול שמעון, במירוץ צמוד

''להערכתי , רק לאחר ספירת קולות החיילים נדע את תוצאת האמת, בבוקר יום רביעי'', אומר שמעון מזוז, המתמודד לראשות מועצת מיתר. בכל מקרה, ביום רביעי אהיה בעבודתי כרגיל, להכין את התקציב של עיריית דימונה, בה אני משמש גזבר.  אם אבחר, אגיע למועצה להתחיל להתארגן''.

''לא זכור לי מרוץ כזה, להערכתי, בפעם האחרונה שהיה כאן סיבוב שני, זה היה לפני 25 שנה לפחות''.

''אם אבחר, בימים הראשונים ארצה להכיר את המערכת, את העובדים, לראות אם יש דברים שאפשר  לשפר בשירות לתושב ולקדם את הקמתו של איזור תעשייה בצמוד לגדר ההפרדה''.

שמעון מזוז (צילום: פייסבוק)

''אני עדיין נרגש מהתמיכה חסרת התקדים ומההתייצבות החד-משמעית של שר האוצר, שר הכלכלה, ראש עיריית דימונה וראשי מועצות עומר ולהבים לצדי, לקראת הסיבוב השני בבחירות לראשות מועצת מיתר שיתקיימו ביום שלישי הקרוב. שנים רבות של עשייה, תרומה והטבעת חותם על התפתחותה של דימונה כמנכ"ל החברה הכלכלית וכגזבר העירייה, הסתכמו לערב אחד שכולו הבעת אמון ביכולתי להבריא את מצבם הכלכלי של מיתר וכרמית ולהצעידם לעבר עתיד טוב יותר'', אמר מזוז.

גם המטה של  שמעון פרץ עסוקים בפינישים לקראת היום הגדול, ה-13 בחודש: לפרץ היו חסרים 60 קולות להגיע לתמיכה של 40 אחוזים, שהייתה מבטיחה לו את ראשות המועצה: ''התוצאות מעידות בבירור מי המועמד המועדף על התושבים לשמש כראש המועצה'', אומר פרץ. 

''קיבלתי כמעט פי 2 קולות מהמועמד המתחרה. המטרה שלנו כרגע היא להביא את החזון שלנו לתושבים ולענות על השאלות שלהם. זה הוכח גם בבחירות למועצה. גם שם קיבלנו פי 2 קולות, כך שאין ספק בכלל מה הבוחרים רוצים. אני גם שמח לראות איך התמיכה בנו עולה מדי יום. התושבים מבינים שביחד אנחנו חזקים יותר ויכולים להשפיע הרבה יותר. כוחנו באחדותנו''. 

שמעון פרץ (צילום: פייסבוק)

על חבירת המועמדים האחרים לשמעון מזוז, אומר פרץ: ''באופן אירוני, הדיל הצפוי הזה מוכיח שוב עד כמה הדרך של השקיפות שלנו נכונה. אנחנו לא חתמנו אפילו לא על הסכמי עודפים ולא פעלנו בסתר כי דילים מכתיבים מחויבות, ואנחנו לא שם. טובת מיתר וכרמית קודמת לכל. אנחנו פועלים ביחד עם התושבים ולמענם, ואנחנו לא זקוקים לגלגלי עזר ומפורסמים ממליצים שאין להם זיקה או קשר ליישוב שלנו. אני משוכנע שהציבור חכם מספיק כדי להבדיל בין השניים: שקיפות ומנהל תקין מול עסקנות ארכאית. תושבי מיתר וכרמית ראויים לניהול תקין ושקוף שיוביל את כולנו למקום ולאיכות החיים להם ראויים התושבים''.

אם תיבחר לתפקיד, מהם הנושאים שיטופלו ראשונים?: ''יש כמה נושאים בוערים שמחייבים טיפול מיידי, כמו טיפוח וניקיון היישוב, בניית תשתיות איכותיות, שיפור תחבורה ציבורית פנימית שתקל על הפקקים, פיתוח תכנית תרבות מגוונות לכל הגילאים שמתבססת על כוח מקומי, ודאגה לביטחון האישי'', אומר פרץ. 

במקביל, אומר שמעון פרץ, ''יש נושאים שדורשים טיפול שורש ועבודה מאומצת לאורך זמן, כמו קיצוץ הגירעון באמצעות תכנית הבראה כלכלית שבנינו, ושמתבססת על לימוד וניתוח של כל הנתונים, פיתוח משאבים ליצירת הכנסות נוספות ולא מארנונה, קידום בניית יציאה נוספת לכביש 6 וקידום הענקת סמל ישוב לכרמית. עד שזה יקרה, המועצה בראשותי תהיה המועצה של כולם, במטרה להוביל את מיתר וכרמית לשגשוג, לחיזוק הקהילה, לעצמאות ולעוצמה כלכלית''.


להבים: ניסן מול מימון, רוצים הביא שינוי

בלהבים השכנה גם יוסי ניסן מתכונן לסיבוב השני: ''הייתה מערכת אינטנסיבית מאוד: 5 מתמודדים לראשות המועצה ו-71 אחוזי הצבעה וסיבוב שני. אתמול, שבת, קובי נודלמן הצהיר כי הוא תומך בי לראשות המועצה. אני חושב וחש שהתושבים רוצים שינוי, כמו גם מענה לסוגיות שונות. מיתר גדלה מאוד, נוספו לה 680 יחידות דיור, שעבור יישוב בסדר גודל כזה זה המון. ישנן תשתיות שלא מתאימות ויש לשפר אותן''.

''סיבוב שני הוא כמו מירוץ: אתה מגלה שיש לך עוד כמה קילומטרים לרוץ, אני במירוץ כבר 15 שנה והוכחתי נחישות ועמידה לצד התושבים, הם יודעים שבאתי לעבוד למענם, הם מביעים תמיכה והסחף בתמיכה בעיניי מדהים. נעשה הכל כדי שביום שלישי אהיה המנצח''.

ביום שאחרי הבחירות צריך להגיע להבנה שהבחירות הוציאו מכולנו הרבה אמוציות, אבל בסופו של דבר, אנחנו קהילה אחת מאוחדת. בסוף הבחירות המסך יורד, כל אחד צריך לעשות את חשבון הנפש שלו, להתעלות מעל האגו ולפעול לטובת התושבים.. אנחנו עושים מאמץ כדי שכמה שיותר תושבים יבואו להצביע''.

יוסי ניסן (צילום: פייסבוק)

ניסן ערך חוג בית, אולי האחרון לפני המירוץ, שבסיומו אמר: ''אני גאה במטה שלי שלא משמיץ ולא מכפיש, בתושבי להבים שמגיעים לחוגי הבית ושואלים את השאלות החשובות כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר ובקמפיין הצנוע והענייני שלי שמתמקד בעיקר''.
''חשוב לי לחזור ולומר שאני עומד מאחורי ההחלטה שלא להיגרר לעימות פומבי שעלול להתפתח להתגוששות מיותרת שתעכיר את האווירה שאותה אני חש אחריות להרגיע ולמתן. אני מסתכל על היום שאחרי, על העבודה הרבה שמחכה לי, על קהילת להבים שצריכה להתאושש ממערכת בחירות סוערת ועל הקואליציה הרחבה שאגבש כדי לקדם את הישוב למקומות שהוא ראוי להיות בהם''.

כפיר מימון (צילום: פייסבוק)​​​​​​​

פנינו גם לכפיר מימון המועמד השני במיתר. למרות פניות חוזרות, לא ניתן היה להשיג את התייחסותו. בעמוד הפייסבוק שלו הוא ציין כי הוא מצפה לבעלי זכות ההצבעה בקלפי, ביום שלישי. בפוסט שפרסם לקראת הבחירות בעמוד שלו אמר: ''אני מאמין, הן ברמה האישית והן ברמה הציבורית, שהתקופה האידיאלית לכהונת ראש מועצה מקומית היא 10 שנים - 2 קדנציות לא פחות ולא יותר. 
מצד אחד מספיק זמן לעשות שינויים משמעותיים ומצד שני לא יותר מידי כזה שגורם לשחיקה וקיבעון. ברמה האישית אני יודע שיש לי תקופה מוגדרת שהתחייבתי ובזמן הזה אפעל בכל הכוח והמרץ על מנת להוביל כמה שיותר שינויים משמעותיים לטובת להבים''. 

תגובות

End of content

No more pages to load