• 01 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפגנות נגד הממשלה ברחבי הנגב: כך הוביל חמאס את ישראל למשבר פוליטי

אחרי שהדרום ספג 470 רקטות תוך 24 שעות, כשקדמו לכך שמונה חודשי טרור בעוטף עזה, ממשלת ישראל מיהרה לקבל את תנאי חמאס על הפסקת אש, שברור כי תהיה קצרת טווח. מאתמול, הפגנות ברחבי הדרום ומשבר פוליטי מעמיק

משלם את המחיר: שר הביטחון אביגדור ליברמן מתפטר (צילום מסך מתוך שידור חי של כאן 11)

חמאס התחיל בסבב והוא זה קבע את גבולותיו, משכו, היקפו והתנאים להפסקת האש. לממשלת ישראל לא נותר אלא להסכים לתנאים שהציב לה, באמצעות מטווחים, ארגון הטרור. אתמול, מיד עם כניסת הספקת האש לתוקף והכרזת פיקוד העורף על ביטול המצב המיוחד, קרה דבר בלתי צפוי מבחינתו של ראש הממשלה: בשדרות ובערים אחרות בנגב, ערים ליכודיות פר אקסלנס, מאות יצאו להפגין - הפגנות סוערות שכללו חסימת כבישים, הבערת צמיגים ועימותים עם שוטרים ואנשי מג''ב, שנשלחו לשמור על הסדר לכאורה, אך למעשה, למנוע מהמחאה הזו לצבור תאוצה. אתמול והיום בבוקר, תושבים בנגב, הסופגים חודשים של טרור תבערה, של סבבי לחימה ופגיעות ישירות של רקטות משופרות המוכיחות שכיפת ברזל כבר לא הרמטית, של כלכלה מקרטעת, אבטלה וקריסת עסקים - קמו להביע אי אמון בממשלת ישראל והעומד בראש ובמיוחד, בשר הביטחון שהבטיח לחסל את הנייה. 

בעזה חוגגים ובשדרות  - מבעירים צמידים נגד הממשלה (צילום: ערן בר שושן / באר שבע ביחד)

היום כבר ברור שלא ליברמן ולא נתניהו מצליחים  להתמודד על החמאס. החמאס יוזם את הסבבים. הוא קובע את הגבולות ומצליח ליצור שיח בישראל על פיו, לתפיסתו, שעוטף עזה ברור שיכול לחטוף טילים, אשקלון, אופקים ונתיבות לא נורא אם חוטפים מדי פעם, באר שבע זו קצת הגזמה אבל כל עוד זה לא מגיע לתל אביב, הוא יכול להמשיך בשלו.  הוא יכול להבעיר שדות, להכניס מיליון תושבים לממ''דים ולהציב תנאים לסיום הסבב. חמאס למד לקרוא את החברה הישראלית והוא מתמרן בה כרצונו. אתמול, אחרי 470 רקטות תוך 24 שעות, הרוג אחד באשקלון, פצועים רבים, פגיעות ישירות בבתים ונזק מתמשך בעוטף, ממשלת ישראל מיהרה לקבל את תנאי חמאס. זאת, כשצה''ל היה ערוך כבר ברצועה בכוחות גדולים. חמאס ידע לקרוא את ישראל וידע שישראל לא תנחית עליו מכה שפירושה להכניס את תל אביב לטווח הטילים.

חמאס עומד גם מאחורי המשבר הפוליטי המתפתח היום בצהריים: השר ליברמן מתפטר והממשלה הולכת, קרוב לוודאי, לבחירות. בימין הקיצוני רואים הבוקר את הההפגנות בשדרות ובנתיבות וכבר מתחילים לעשות חישובי מנדטים. אלא שהתמונה האמיתית מורכבת הרבה יותר. נתניהו וליברמן יודעים שהפסקת האש הנוכחית תחזיק במקרה הטוב - חודש. המצב אבסורדי עד כדי כך, שיממה שאחרי שישראל אישרה להעביר מיליוני דולרים לחמאס, חטפה מאות טילים ותוך כדי שהיא חוטפת טילים, ממשיכה להעביר משאיות עמוסות כל טוב לרצועה. 

ההפגנה בנתיבות, הבוקר

אתמול אמנם הושגה הפסקת אש, אבל האש החלה לבעור בישראל: הכעס בנגב רב. לא זכור מתי יצאו מאות תושבים להבעיר צמיגים, אבל לממשלה גם ברור שניתן לדכא מחאה ציבורית כזו מאוד בקלות, כפי שמחאות ציבוריות אחרות דוכאו במהירות. די להתחיל לכתוב פוסטים בפייסבוק שמבעירי הצמיגים בשדרות ובנתיבות מונעים על ידי עמותות השמאל, כדי לפורר כל מחאה שהיא בדרום. אלא שהפעם פחות אנשים יאכלו את הלוקש הזה. לתושבי הדרום נמאס. גם בעיות פרנסה וגם חיים בחשש מתמיד. די היה ביום לחימה בלבד, כדי שלעסקים בבאר שבע למשל, ייגרמו הפסדים גדולים. 

הפגנה סוערת בשדרות, אתמול (צילום: ערן בר שושן / באר שבע ביחד)
​​​​​​​

כפי שזה נראה כרגע, ישראל הולכת לבחירות. אותו הנייה, שליברמן הבטיח לחסל בראיון בשבתרבות בבאר שבע, לפני כשנתיים, יושב בלשכתו ומחכך ידיים. חמאס חיפש תמונת ניצחון - והוא קיבל אותה היום בצהריים. עם התפטרות שר הביטחון, התיק חוזר לראש הממשלה, שרוצה להמשיך להחזיק בקואליציית 61. הבית היהודי כבר דורש את תיק הביטחון או שגם היא תפרוש מהממשלה. הממשלה, נכון לעכשיו - מתפרקת. 

ההפגנה הבוקר, בנתיבות (צילום: סלולרי)
​​​​​​​

בתוך כל ההמולה הזו, הנגב עצמו: באין פתרון מדיני לסוגיית עזה, חייב להיות מענה עבור התושבים. בראש ובראשונה, לתת להם ביטחון. כבר לפני 10 שנים דובר על מהלך להקים ממ''דים בבנייה מהירה ובאישורים מואצים באותם בתים ישנים שאין להם ממ''ד. לא חדר מדרגות מתפורר, לא מקלט שכונתי שאדם מבוגר לא יכול להגיע אליו מהר ולא שום דבר אחר. היום כבר ברור שהרקטות יכולות לחדור גגות של בתים. יש פתרונות מיגון וחיזוק.

קריסת העסקים בנגב ובבאר שבע בירתו מסוכנת. על מנת להציל את האיזור - צריך להחזיר את חוקי הנגב ולהחיל אותם על כל היישובים בטווח ה-40 קילומטרים, לצד שורה של הקלות, מהפחתת ארנונה ועד דחיית תשלומים שונים. בלי ביטחון ובלי פרנסה, הנגב יינטש. 

בנט דורש את תיק הביטחון, אבל הוא יודע שהוא לא נכנס לגן של שושנים, אלא לשדה מוקשים, שליברמן יצא ממנו זה עתה. וגם אם יהיה ראש ממשלה, לא בטוח שבנט ינהג אחרת, כשייחשף לתמונה האמיתית. ישראל לא מנוהלת על ידי טוקבקים ולייקים. מכלול השיקולים רחב יותר, עמוק יותר ומסובך יותר מזה שרוב הגולשים וחלק גדול מחברי הכנסת חשופים אליו. תגובות

End of content

No more pages to load