• 29 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הפרנסה שלכם נפגעה בשל המצב הביטחוני? לא בטוח שתקבלו פיצוי

סבב הלחימה האחרון והטרור המתמשך בעוטף עזה, פגעו קשה בעסקים בנגב. אל תצפו לפיצוי מיידי וגם הלוואות ניתנות בכפוף לתנאים מחמירים

עסק סגור. סבבי הלחימה גורמים לקריסת עסקים בנגב (צילום: דני בלר)

סבב להחימה האחרון בנגב, שכלל 8 חודשים של טרור הצתות, מספר סבבי ירי רקטי, אבדן ימי עבודה, ביטולי הזמנות, נזק לרכוש ופגיעה בשכר, לא יהיה האחרון. בנגב יש כעס רב כלפי החלטת הממשלה להיענות לדרישות החמאס ולהסכים להפסקת אש - ללא הכרעה. 

הנזק לעסקים בנגב גדול. התיירות לעוטף עזה נפגעה. ביישובים כמו אופקים ונתיבות, שנכנסו לתוך סבב הלחימה האחרון, ימים של מתיחות הם ימים של אבדן הכנסה. אנשים לא יסתכנו לצאת החוצה לשתות קפה או לעשות קניות, גם אם יש במקום מרחבים מוגנים. בבאר שבע, בה בוטלו הלימודים, אנשים כמעט ולא יצאו מהבתים. עסקים רבים נותרו סגורים ואחרים פתחו מאוחר, אך נותרו מיותמים. הלקוחות לא באו. 

''השבוע היו לי שלושה אירועים מתוכננים'', אומר לנו היום בעל מסעדה בעיר העתיקה בבאר שבע. ''אנשים ביטלו בגלל המצב הביטחוני ולא היו מוכנים לקחת סיכון ודלחות אפילו בכמה ימים. מדובר בנזק של כ-18,000 שקלים, שאיש לא מפצה אותי בגינו. עכשיו אני מנסה להציל את מה שנשאר מהשבוע ולנסות לשכנע את הלקוחות לחזור. איש לא מתחשב בי: אני חייב לשלם לספקים, לעירייה, לבנקים, לעובדים, לשלם מסים בזמן, ביטוח לאומי ועוד. ולא רק אני במצב הזה: זה המצב של העסקים בנגב. אתה עובד ואירוע כזה יכול למחוק לך כמה חודשים של עשייה או להביא אותך לקריסה''.

מי, אם כן יקבל פיצוי?

רשות המסים הודיעה היום כי בעקבות האירועים בעוטף עזה של בלוני התבערה והנפץ, ירי טילים וכיו"ב, סיכמו שר האוצר משה כחלון ומנהל רשות המסים, ערן יעקב, על התקנת תקנות שתוקפן יהיה מ-1.5.2018 ועד 31.12.2018 שיתנו מענה להפסד ימי עבודה להורים שנשארו בביתם לנוכח הנחיית פיקוד העורף שלא לפתוח את מוסדות החינוך, בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה. 
תיירות בעוטף שנפגעה ודבוראים בעוטף ששטחי המרעה שלהם נשרפו כתוצאה מבלוני התבערה והנפץ.  כמו-כן, רשות המסים בתיאום עם משרד האוצר, תעקוב אחר ההתפתחויות האחרונות, ובהתאם לכך, יבחן מענה נוסף, לפי משך הסבב והיקפו.

המענה יהיה בעיקר לתושבי העוטף ושדרות, שסופגים פגיעות מתמשכות מזה 18 שנה. הפיצוי, במקרה שלהם צריך להיות מיידי ובלי בירוקרטיה מיותרת. אבל הבעיה העזתית היא היום הבעיה של אנשי שאר יישובי הנגב, בהם באר שבע. עיקר הנפגעים הם העוסקים העצמאיים והעסקים הקטנים.

משרד הכלכלה באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים יעביר לרשויות בשדרות ועוטף עזה, סיוע כלכלי לקידום העסקים באזור . סיוע כספי זה מצטרף לשורה של הקצאות לטובת הפיתוח הכלכלי של האזור. במסגרת הסיוע, יקים מערך מעוף בסניף שדרות 6 פורומים מקצועיים לעסקים בשיתוף הרשויות במטרה לעודד את הפיתוח הכלכלי באזור.

אפי מחלב, מנהל מעוף מרחב דרום: "ההחלטה של משרד הכלכלה לסיוע כספי עבור העסקים באזור הינה חלק מפעולותיו של ח"כ אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, לחיזוק העסקים בעוטף. רק בקיץ האחרון יזם המשרד  את יריד "עוטף בכיף" שהביא את העסקים מהאזור אל קדמת הבמה". 

במסגרת תכנית להפעלת פורומים עסקיים  בשיתוף הרשויות המקומיות, יעביר משרד הכלכלה לרשויות המקומיות בעוטף עזה ולעיריית שדרות סיוע של כ- 300,000 ₪ לטובת הקמת פורומים לעסקים באזור. הפרויקט להקמת פורומים פותח במטרה  להרחיב את  ההזדמנויות העסקיות באזור, לסייע לעסקים בניהול עסק, לקדם שיתופי פעולה ולעודד את הרכש המקומי.

בין הרשויות שישתתפו בפורומים ויזכו לסיוע: מועצה אזורית שדות נגב, מועצה אזורית שער הנגב והעיר שדרות. גם במהלך השנה הקרובה תמשיך בסוכנות לעסקים קטנים ובינונים  ליזום ולקיים תכניות נוספות וכלי סיוע הן לעסקים והן לרשויות המקומיות, לטובת העסקים בתחומן. 

מענקים לעסקים בבאר שבע, למשל, כנראה שלא יהיו. הלוואות אולי:  עוגן, ארגון פיננסי חברתי ללא כוונת רווח, נרתמת למען העסקים בדרום ותאפשר לבעליהם לקבל הלוואה ללא ריבית עד לסכום של 45,000 שקלים כנגד ערב אחד. ההלוואות מיועדות לעסקים זעירים וקטנים ויאושרו בנוהל מזורז (לפי שיקולים מקצועיים) כדי להעניק סיוע בזק לעסקים ולאפשר להם להתגבר על משבר או מצוקה כלכלית אשר נגרמה להם כתוצאה מהאירועים האחרונים בדרום הארץ. העסקים יתבקשו להציג תכנית עסקית תמציתית לשימוש המתוכנן בכסף ותינתן עדיפות לעסקים מלווים על ידי יועץ עסקי. שגיא בלשה, מנכ"ל עוגן, "לבעלי העסקים בדרום יש קושי כפול לשרוד את המציאות הביטחונית ואת השלכותיה הכלכליות. אנו ב'עוגן' עדים לקושי ופועלים על מנת לסייע לבעלי העסקים לעבור את התקופה ולהוביל אותם להצלחה".

שר האוצר, משה כחלון, ומנהל רשות המסים, ערן יעקב, סיכמו על דחיית מועד הדיווח והתשלום התקופתי למע"מ, החל ב-15 בנובמבר 2018, לתאריך 19 בנובמבר 2018, זאת לאור ההסלמה האחרונה ובמטרה להקל על ציבור העוסקים באזור.  

הנחייה זו תקפה לגבי העוסקים השייכים לממונה אזורי מע"מ באר שבע ומע"מ אשדוד.

עוסקים השייכים לממונה אזורי מע"מ באר שבע ומע"מ אשדוד, אשר ידווחו וישלמו את המס לאחר תאריך 19 בנובמבר 2018 יתווספו על קרן המס, בהתאם לקבוע בחוק, הפרשי הצמדה, ריבית וקנסות החל מתאריך 15 בנובמבר 2018.  

בנוסף לקושי הכלכלי של באר שבע, המובילה באחוז העסקים בסכנת סגירה, סבבי הלחימה פוגעים פגיעה אנושה - והממשלה לא ממהרת לתת מענה. 


תגובות

End of content

No more pages to load