• 01 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''ללא מענה מידי להתחדשות עירונית, תושבי הדרום ישלמו בדם''

דברים קשים בכנס בן גוריון, שנערך היום באוניברסיטת ב''ש, שעות ספורות לאחר הפסקת האש: דרישה לקדם התחדשות עירונית בנגב, לחיזוק מבנים ישנים מפני ירי טילים, למנוע את האסון הבא

בית שנפגע מגראד בבאר שבע, באחד הסבבים (צילום ארכיון: DANNY W / CC BY 3.0)

"שר הבינוי והשיכון: הכתובת על הקיר. אם לא יינתן מענה מידי ליישום הקרן להתחדשות עירונית, תושבי הדרום ישלמו בדם, בדיוק כמו שקרה בבניין שקרס באשקלון מפגיעת טיל גראד". את הדברים אמרה דינה דיין, מנכ"לית החברה להתחדשות יישובית, בכנס לציון יום בן גוריון שנערך הערב, רביעי באוניברסיטת בן גוריון, מטעם קואליציית הארגונים החברתיים לפיתוח הנגב.

בכנס, בו השתתפו ראשי רשויות מהנגב, נציגי ממשלה ומנכ"לי ונציגי הארגונים החברתיים באזור, במטרה לדון בעניינים הבוערים בנגב ולפעול לצמצום הפערים וחיזוק הערים, חתמו נציגי הארגונים על נייר עמדה הדורש משר האוצר והשר לבינוי ושיכון לפעול לאישור התקנות להפעלת הקרן להתחדשות עירונית אשר תפעל לחיזוק ומיגון יחידות דיור בפריפריה.

הכנס הערב בקמפוס בן גוריון  (צילום: עילאי פארן)​​​​​​​

בנייר עמדה, אשר עליו חתומים מועצת הנגב, ארץעיר, קרן שח"ף, קולות בנגב, המחלקה לגאוגרפיה- אב"ג,, החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה, החל"צ להתחדשות עירונית וביתא - התחדשות עירונית, דורשים הארגונים מהממשלה לקדם תקציבים ישירים ותמריצים כלכליים על מנת לקדם התחדשות עירונית בפריפריה.

בלה אלכסנדרוב, מנכ"לית ארגון ארץעיר: "בשם כל הארגונים בנגב, אנו דורשים ממקבלי ההחלטות לפעול בעניין. ההתחדשות העירונית היא כלי מרכזי לפיתוח האזור ולהתיישבות של אוכלוסיות וכיום הנגב נותר ללא מענה.  הפרויקטים להתחדשות עירונית הפועלים ליישום תקנות תמ"א 38 מיושמים בישראל רק על ידי השוק הפרטי. השוק הפרטי פועל מתוך שיקולי כדאיות כלכלית, וכתוצאה מכך במרכז הארץ מתקיימת התחדשות עירונית ואילו הערים בפריפריה שוב נותרות ללא מענה ראוי. היום, חברנו יחד, הארגונים בנגב, במטרה לדרוש מהממשלה תקציבים לטובת הפעלת תכניות ההתחדשות העירונית בפריפרייה. ללא תמריצים, שוב תושבי הפריפרייה יישארו מאחור".

להקים קרן להתחדשות עירונית

עוד בנייר העמדה, קוראים הארגונים לשר השיכון  להקים את הקרן להתחדשות עירונית ולתקצבה כנדרש בחוק, לדווח לאלתר לוועדת הפנים והגנת הסביבה על מספר היחידות לדיור בהישג יד ששווקו עד כה, לדווח כנדרש על היקף התקציב שיועבר אל הקרן להתחדשות עירונית בגין אי עמידה ביעדים לשנים 2016-2017 על פי החישוב המופיע בחוק רשות מקרקעי ישראל, לדווח כנדרש על מספר יחידות הדיור שנבנו בשנים 2016-2017 ולתקצב באופן משמעותי ולהפנות קרקעות לטובת התחדשות עירונית בנגב.
לדברי אהוד שליין, מנכ"ל "קבוצת ביתא", הפעילה בתחום ההתחדשות העירונית וחברה בקואליציית הארגונים, "אם המדינה היתה משקיעה בתוכנית לאומית להתחדשות עירונית ולא רק משקיעה מיליארדי שקלים בתוכנית מחיר למשתכן, לא היינו עומדים בימים אלו במצב קשה בו מאות אלפי תושבי הדרום נמצאים תחת אש ללא מיגון ראוי".

דינה דיין, מנכ"לית החברה להתחדשות יישובית וחברה בתנועת הפריפריות: "אני פונה היום לשר הבינוי והשיכון. הכתובת על הקיר. אם לא יינתן מענה מידי ליישום הקרן להתחדשות עירונית, תושבי הדרום ישלמו בדם, בדיוק כמו שקרה בבניין שקרס באשקלון מפגיעת טיל גראד".

פרופ' אורן יפתחאל מהמגמה לתכנון במחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון שאירחה את הכנס הוסיף: "חוסנם של היישובים העירוניים הקיימים בנגב חייב להיות מטרה עליונה של עתיד האזור. לשם חיזוק המרקם הקיים באזור נחוצה תכנית חזקה של התחדשות עירונית, שכוללת את חידוש הדיור הציבורי ודיור בר השגה, וכוללת גם שוויון מלא ליישובים הבדווים ולערי הפיתוח. מטרופולין באר שבע – מגובש ושוויוני – הוא המפתח לקידום האזור לטובת כל תושביו".

זירת נפילת טיל בבאר שבע (צילום: תיעוד מבצעי מד''א)​​​​​​​

נעה פינטו ממגמה ירוקה,  ממובילות המאבק לחיזוק ערי הנגב: "דרוש שינוי בגישה הממשלתית לדרום ולהתחדשות עירונית ככה. לא יתכן ששיקולים של רווח כלכלי יכתיבו את דאגת הממשלה למיגון תושביה. התחדשות עירונית היא מעבר לחיזוק מבנים - היא השקעה בהפיכת מרכזיהן של ערי הדרום לטובות יותר למגורים למען תושביהן ובמימוש הפוטנציאל האדיר שלהן. בשנים האחרונות הפיתוח הממשלתי בדרום מתאפיין ביוזמות לבנייה מאסיבית של שכונות וישובים חדשים. לא זה מה שהדרום צריך - הוא זקוק לחיזוק וטיפוח של בתי תושביו ותושבותיו".

כנס "עכשיו הנגב מדבר" לציון יום בן גוריון שהתקיים היום, הינו יוזמה משותפת של  ארגונים חברתיים מקומיים בנגב ליזום אירוע ייחודי, שבו תושבי הנגב והארגונים המקומיים יובילו את השיח, בשילוב נציגי הממשלה, ראשי רשויות, אנשי אקדמיה והתושבים עצמם. באירוע התקיימו דיונים פתוחים בנושאים שונים העוסקים בחיזוק הערים בנגב ובצמצום הפערים החברתיים.


תגובות

End of content

No more pages to load