• 26 ספטמבר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

על רקע האיומים החדשים מעזה: האם זה הזמן לפוליטיקה?

חמאס חיפש תמונת ניצחון וקיבל אלבום מהודר: משבר פוליטי והפגנות בעוטף. נתניהו והצמרת הביטחונית בסופו של דבר, נותרו היחידים הנוהגים באחריות

הפגנה בדרום, כנגד אובדן הביטחון (צילום: ערן בר שושן)

למעלה משמונה חודשים שהדרום נמצא במצב של סבב אלים-רגיעה זמנית ואיום תמידי של בלוני תבערה וחבלה, לצד חדירות מחבלים והפגנות אלפים על הגדר, תוך זריקת מטעני נפץ.  טרור הקסאמים נמשך 18 שנה. ילדים בשדרות ובעוטף גדלו לתוך המציאות המעוותת הזו, מבלי שממשלות ישראל ימצאו פתרון, מדיני או צבאי, לסוגיית האיום העזתי.

היום מדברים בצורה גלויה בדרום, בנגב, בעוטף, על אבדן הביטחון. יש משבר אמון כלפי הממשלה. התושבים בדרום התחילו  לזהות כבר את הטרמפיסטים שרוצים לקושש קולות לכל מיני רשימות, בטענה שהם ישטחו את עזה. אבדן הביטחון של הירי העזתי מצטרף אל שאר הבעיות של הנגב: תעסוקה, פרנסה, הפחד לנסוע בכבישים. בליכוד עצמו שומעים את הקולות ומבינים שבבחירות הבאות הקולות האלה יזוזו ימינה.

בבאר שבע, כמו בישובים אחרים בנגב, לבדה יש רבים שאין להם ממ''דים. הם סומכים על חדרי מדרגות מתפוררים. מעטים מסוגלים בריצה למיקלטים ואלה, בבתים ישנים, לא במצב הכי מלבב. כל סבב עבור חלק גדול מתושבי הנגב  הוא סבב של אימה, המותיר צלקות נפשיות. הלב יוצא אל תושבי שדרות, אשקלון והעוטף, החיים את המציאות הזו שנים רבות.

המחאה העממית של תושבי הדרום (צילום: ערן בר שושן)​​​​​​​

בסבב האחרון הדרום ספג ירי של 500 רקטות, שבחלקן פגעו פגיעות ישירות בבתים. סיבה מוצדקת להיכנס כניסה קרקעית לעזה ומיטוט שלטון החמאס. תושבי העוטף, כשנודע להם שממשלת ישראל הסכימה לתנאי הפסקת האש שהכתיב חמאס, יצאו להפגנות סוערות, חסמו כבישים והבעירו צמיגים. ההפגנות נערכות כעת מדי ערב בשדרות.

הנצחון המדיני של חמאס: הוא השולט על גובה הלהבות בנגב

כיום, חמאס הוא זה ששולט על גובה הלהבות, קובע את תחילתם וסיומם של סבבים וגם מוביל את ישראל למשבר פוליטי. חמאס חיפש תמונת ניצחון לסיום הסבב הנוכחי וקיבל לא אחת, אלא אלבום ניצחון בכריכה מהודרת:  שר הביטחון ליברמן התפטר והביא את הממשלה לרוב צר של 61 חברים.
בעזה חילקו השבוע סוכריות וכינו את ליברמן בכינויים מעליבים שלא היו מעליבים ילדים בכיתה א'  ומנהיגי חמאס התרברבו בעצרות פתוחות. נפתלי בנט עלה על עץ גבוה: דרש לקבל את תיק הביטחון. הבוקר, שני, ככל הנראה אחרי שהבין לאן יכולה להוביל התפטרותו, חזר בו בהסבר די מתפתל.

הסבב הבא הוא רק עניין של זמן

בנט ונתניהו יודעים שאין פתרון לבעיה העזתית, לפחות לא בטווח הקרוב. הם יודעים שבזמן הקרוב, עוד שבועיים, עוד חודש, עוד חודשיים, הדרום יהיה שוב במצב של סבב לחימה. חמאס הוכיח שכוחו לא רק בתחום הצבאי, אלא בתחום המדיני: ליברמן ונתניהו הבטיחו למוטט את שלטון החמאס, בינתיים ליברמן בחוץ ונתניהו תלוי בכל קול בקואליציה. גם אם לכאורה הממשלה ממשיכה לתפקד על חודו של קול, הרי שאי אפשר להכחיש את גודלו של המשבר הפוליטי. ברוב דחוק של קול אחד, זה רק עניין של זמן עד שאחד מחברי

איום הנשק האירני החדש ברצועה

בתוך המציאות הבלתי אפשרית הזו, צריך לפעול כעת נתניהו. הוא מכיר היטב את מפת האיומים העזתית.  בישראל מודים שיש שיפור ביכולות הירי של חמאס, שעל פי דיווחים שונים הצטייד בטילים אירניים, מסוג פאלאק או פאלאג 2  (FALAGH 2), מתוצרת אירן. טילים אלה, על פי דווחים בעולם וכן מתוך המידע של היצרן, DIO האירנית, בבעלות משרד הביטחון של הרפובליקה האיסלמית של אירן, נועדו לפגוע במערכות הגנה. בנוסף, חושף היום הג'יאהד האיסלמי סרטון ובו הטילים, מתוצרת מקומית, שנורו בסבב האחרון. הצירוף בין שני סוגי הטילים, טוענים בג'יהאד, יצרו סוג של איום חדש על ישראל. צריך לזכור שגם לסרטונים ולפוסטים של חמאס, רווי רהב ושנאה, כוונה ליצור אפקט של לוחמה פסיכולוגית.

הג'יהאד האיסלאמי פרסם צילומים של הנשק החדש שנורה על ישראל (צילום מסך)

עם זאת, בסבב האחרון ניכר הנזק באתרי הנפילה. בישיבה של וועדת החוץ והביטחון בשדרות, בשבוע שעבר, הייתה התייחסות לאיום החדש מעזה:

ח"כ דיכטר שאל את רשות החירום הלאומית: "המציאות באזור משתנה, ביחס ליכולות הטילים בעזה, אבל ההקצאות התקציביות עדיין נקבעות לפי מרחקים ישנים של עד ארבעה ק"מ מהרצועה, עד שבעה ועד עשרים. האם שינוי המציאות יתבטא גם בתחום הזה?".

זאב צוק רם, ראש רח"ל השיב: "המענה ביחס לסוגי החימוש המשתנים טרם עודכן, ואנו ופיקוד העורף עורכים על כך עבודת מטה, אבל כרגע גם אין לנו את הכסף המתאים לשנות זאת".

סרטון שפרסם היום הג'יאהד האיסלאמי, המציג כביכול את הנשק החדש ברשותו (טוויטר)הנשק ששינה את חוקי המשחק? טילים מתוצרת בית בעזה, שנחשפו השבוע (צילום מסך)

בלי מבוגר אחראי, האיזור כולו יתדרדר למלחמה שלא תקדם את ישראל לשום מקום

נתניהו צריך לתמרן בין האיומים העזתים, לבין חבריו לקואליציה, שלא יפספסו הזדמנות פוליטית לגרוף עוד כמה מנדטים. ראיה לכך אפשר למצוא ברשתות החברתיות בדרום: במקום להתעסק בשיח על ביטחון, יש מי שמציעים כבר את ראש הממשלה הבא ומצביעים על שיוכם הפוליטי, כביכול, של המפגינים בדרום, שרוצים להפיל את הממשלה. חמאס קשוב לכל פיפס בישראל. הם יודעים לקרוא את הישראלים, רבים מהם דוברי עברית ובעבר היו בישראל או בכלא הישראלי.

 ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה (צילום: עמוס בן גרשום, לע

נתניהו נוהג באחריות. הוא מנסה לדחוק, ככל שניתן, את המלחמה הבאה. מלחמה תגבה מחיר וככל שתימשך, תגבר הביקורת הציבורית. סוף המלחמה ישראל תמצא את עצמה באותה נקודה. מיטוט החמאס אפשרי, אפילו לא קשה. הבעיה היא לא מיטוט החמאס, אלא היום שאחרי. במזרח התיכון יודעים מי נופל, אך קשה עד בלתי אפשרי לנבא מי יתפוס את השלטון.
נתניהו גם מודע לכך שהפתרון יהיה מדיני. ארבעה סבבי לחימה ואירועי החודשים האחרונים הוכיחו שהפתרון הצבאי הוא קצר מועד.

סבבי הלחימה פוגעים בנגב

למה שקורה בעזה השלכה ישירה על מה שקורה בנגב. היום הנגב הוא אחד, משדרות ועד באר שבע, מהעוטף ועד בית קמה, הכל תחת אותו איום. סבבי הלחימה פוגעים באיזור, לא רק פגיעה חומרית, אלא גם כלכלית. פגיעה כלכלית נוספת, באזור שגם בשגרה סובל מבעיות כלכליות משלו.

צריך שמישהו יהיה מספיק אחראי בישראל להניח את הדברים על השולחן: ללא פתרון למצב בעזה, פתרון מדיני בינלאומי, אנחנו, בדרום, נמשיך לחיות מסבב לסבב. בסבבים האלה, צריך מישהו אחראי מספיק לא לדרדר את המצב למלחמה כוללת.  

"נכנסתי אתמול לתפקיד שר הביטחון. נפגשתי עם הרמטכ״ל גדי איזנקוט ועם הרמטכ״ל המיועד אביב כוכבי. אנחנו נערכים לכל האתגרים'', אומר הבוקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ''כפי שאמרתי אמש, אנחנו בתוך מערכה שעדיין לא הסתיימה. בתקופה ביטחונית רגישה כזאת זה חוסר אחריות להפיל את הממשלה.  בין אם שותפינו יחליטו להפיל את הממשלה ובין אם לאו, אנחנו נמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחון המדינה שלנו וביטחון אזרחינו. נעשה זאת בשום שכל, באחריות ובנחישות''. 

תגובות

End of content

No more pages to load