• 04 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע: נתפסו 5,200 ליטר מתנול להכנת אלכוהול מזויף, חשודים נעצרו

מכה למוכרי האלכוהול המזויף בבאר שבע: סליק ובו אלפי ליטרים של החומר הרעיל מתנול, נחשף בתום חקירה. חמישה חשודים נעצרו. חשד כי 500 בקבוקים נמכרו לפיצוציות ומרכולים בדרום

חביות החומר הרעיל מתנול (צילום: דוברות המשטרה)

ארבעה חודשים של חקירה סמויה שנערכה ביחידת ההונאה של המחוז הדרומי, הפכה אתמול, שלישי, לגלויה עת נעצרו חמישה חשודים  בהכנה ובאספקה של אלכוהול מזוייף. היום הם יובאו בבקשה להארכת מעצרם בבית המשפט בבאר שבע.

אתמול, שלישי, לפני בוקר יצאו צוותים משולבים של חוקרי משטרת ישראל וחוקרי יחידת מע״מ באר שבע לביצוע חיפושים בבתי החשודים, במהלכם אותר באחד מבתי החשודים סליק ובו חביות המכילות  מתנול. מדובר בחומר ממנו מכינים את האלכוהול המזוייף שנמכר בחנויות ופיצוציות וגרם למותם של מספר אנשים שהשתמשו בו ולפגיעות פיזיות באחרים.

מחקירה ראשונית של החשוד שבביתו נמצאו 24 חביות בהן ״מתנול״ וכל אחת מהן מכילה 220 ליטר ועלותה היא 10,000 ש״ח, הוא הכין כ -500 בקבוקי אלכוהול מזוייף אותם שיווק בהמשך לפיצוציות ומרכולים באיזור הדרום.
 
''מדובר בחקירה נחושה שנועדה לאתר ולפעול כנגד סיכונו של הציבור בשל שימוש פוחז בחומרים מסוכנים על ידי מי מהחשודים, ולאחר שאירעו מספר מקרי מוות ופגיעה גופנית של ממש של אזרחים תמימים. אנו נמשיך לפעול תוך שימוש ביכולות והתחקות אחר כל אלו שיסכנו את שלום הציבור תוך המשך שיתוף פעולה אדוק עם גורמי מקצוע ואכיפה נוספים'', ציינו במשטרה.

אלכוהול מזוייף שנמכר בבאר שבע (צילום סלולרי)

במהלך חודש מאי האחרון התקבל מידע במשרד הבריאות מבית החולים סורוקה בבאר שבע, אודות שני מקרים של הרעלת מתנול (חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים) בעקבות שתיית וודקה, אשר הסתיימו בפגיעה בריאותית חמורה ביותר -  עיוורון קבוע  - של שני בני אדם. בעקבות מידע וחקירה שערך משרד הבריאות התגלה כי באותו מרכול נרכש אחד מבקבוקי הוודקה.

בביקורת שערך משרד הבריאות בעסק, נמצאו 53 בקבוקי וודקה, הזהים לבקבוק שנרכש ע"י אחד מנפגעי ההרעלה. הבקבוקים שנמצאו עוררו חשד כי אינם תקניים: סימונם היה שלא לפי התקן, לא היו סימני זיהוי יצרן כפי הנדרש, חסרה אזהרה לגבי צריכת אלכוהול , המילוי בבקבוקים לא  היה אחיד ועל  הדופן הפנימית של צוואר הבקבוק הייתה הצטברות של מי עיבוי.

בני נוער נמשכים לאלכוהול המזוייף בשל מחירו הזול והתוויות הצבעוניות

במשרד הבריאות אומרים כי בשנים האחרונות גוברת תופעת הפצת משקאות אלכוהוליים מזויפים במכולות ופיצוציות ברחבי הארץ. ''תופעה זו טומנת בחובה לא רק פגיעה כלכלית ביצרנים הלגיטימיים של מותגי האלכוהול המוכרים, אלא גם סכנה ממשית לבריאות ציבור הצרכנים. תופעה זו עלולה לסכן בעיקר בני נוער, מאחר ומדובר במשקאות בעלי תוויות אטרקטיביות וצבעוניות, והמחירים נמוכים ביחס למשקאות מקוריים מאותו סוג וגודל.

''משקאות אלכוהוליים מזויפים עלולים להכיל רמות גבוהות, הרבה מעל התקן המותר, של הרעל הרפואי מתאנול. מתאנול הינו חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים. הרעלת מתאנול קלה אינה שונה מזו של אלכוהול רגיל וכוללת בחילות, הקאות ואיבוד הכרה. יחד עם זאת, הרעלת מתאנול חמורה עשויה לגרום לעיוורון ואף למוות. בבדיקות מעבדה, שביצע משרד הבריאות על מספר בקבוקי אלכוהול מזויף שנתפסו, התגלו לעיתים רמות של יותר מפי 400 מעל התקן המותר של מתאנול במשקאות מסוג וודקה, ברנדי וערק''.

סוגי אלכוהול מזויף שנמכר בפיצוציות ומרכולים (צילום: משרד הבריאות)​​​​​​​

''משקאות אלכוהוליים מזויפים עשויים להכיל חומרים רעילים נוספים כגון ברוצין  שידוע כגורםלהתכווצויות שרירים ופגיעה כלייתית, אצטון, והחומר דנטוניום (ביטרקס) אשר טעמו המר העז נועד למנוע צריכה של כוהל תעשייתי, ולכן הוא מוסף תדיר לתערובות אלו. משקאות אלכוהוליים מכילים רמות גבוהות של רעלים רפואיים בשל אופן הייצור שלהם, המתבסס על אלכוהול תעשייתי שאינו ראוי לשתייה. זיפני המשקאות האלכוהוליים רוכשים כוהל תעשייתי, ובשיטות גסות ובאמצעי ייצור ביתיים ולא ראויים מסננים וממתיקים את הכוהל עד שטעמו המר ניכר פחות. כמובן, תהליך זה אינו מסייע להיפטר מהרעלים הקיימים בו מלכתחילה והחומר עדיין אינו ראוי לשתייה''.

תגובות

End of content

No more pages to load