• 22 ינואר 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חשש בב''ש: בני נוער עלולים ליפול קרבן לאלכוהול מזויף ומסכן חיים

בעקבות חשיפת מחסן של החומר הרעיל מתנול בב''ש וחשש כי מאות בקבוקים הופצו בדרום: כך תזהו אלכוהול מזויף, שיכול לגרום לעיוורון, פגיעה מוחית ומוות

אלכוהול מזויף שנתפס בבאר שבע (צילום: משרד הבריאות)

''אין מצב שוודקה איכותית תעלה 20 שקלים, בטח לא בארץ. קראתי הבוקר את הידיעה על האלכוהול המזויף ונחרדתי. זה רעל. חנויות מוכרות לא מוכרות את הדברים האלה'', אומר לנו מוכר בחנות ותיקה לממכר יינות ומשקאות. ''יש לנו ספקים מוכרים ואנחנו עובדים רק עם החברות הטובות. האלכוהול המזויף בצילומים מעורר חשד מידי, אבל אני לא בטוח שכולם ישימו לב. בכל מקרה, גם למי שטרם מלאו 18 אסור לשתות ומי ששותה, צריך להיות אחראי, אבל מה שנחשף בבאר שבע נורא. אין מילה אחרת''.

בחודש מאי דווח כי בבית החולים סורוקה אושפזו אנשים בעקבות שתיית אלכוהול מזויף, בו אחוזים גבוהים של החומר הרעיל מתנול, שנקנו במכולות בבאר שבע. החומר הרעיל עלול לגרום לעיוורון, לפגיעה בכבד ואף למוות. עיקר הקורבנות של האלכוהול הזול הם בני נוער ומי שאין להם כסף לקנות מוצר טוב במקום מוכר והמכורים לטיפה המרה. בשל המיסוי הכבר על האלכוהול בישראל, רבים המקרים של הברחה, זיוף או מהילת בקבוקי משקה. בין היתר, בקבוקים שנשארים ממסיבות והשאריות נמזגות לבקבוק אחד שמפוקק מחדש. היו גם מקרים בהם ניסו למכור ספירט שנצבע בתה, בתור ברנדי. לקוחות לא חסרים ומכורים לאלכוהול גם ישתו בושם ונוזל מציתים.

בבאר שבע, במיוחד בסופי שבוע, בשכונות הפחות מבוססות אבל לא רק, יש מי שהבילוי שלהם הוא שתייה לשוכרה - ''לדפוק את הראש''. לא אצל כולם, כי יש רבים אחרים שמבלים בחיק המשפחה, יוצאים לסרט, שרים קריוקי בחצר הבית, מטיילים. אלא שדי במקרה אחד שמסתיים באסון, בנכות או במחלה נוראית.

האלכוהוליזם הוא מכת מדינה, לא רק בישראל. בעוד שסמים קלים נמצאים מחוץ לחוק, אלכוהול וטבק הם חוקיים. בבאר שבע היו לא מעט מקרים של ילדים ונערים שלקו בהרעלת אלכוהול.
בעקבות מקרה אחד כזה, שהתרחש בתחילת שנת הלימודים, 2016, אמרה אז ד״ר מיכל מימון מנהלת מלר״ד ילדים בסורוקה: ''צריכת אלכוהול במתבגרים הינה תופעה שכיחה. ישנה שונות במידת ההשפעה של מנה של אלכוהול והיא תלויה בגורמים כגון משקל, שתית אלכוהול בעבר ועוד. הרעלת אלכוהול יכולה לגרום למגון תסמינים מירידה בקוארדינציה ובשיקול דעת ברמות הנמוכות ועד חוסר הכרה ודיכוי נשימתי ברמות הגבוהות''.

סרטון: סכנות האלכוהול המזוייף, מעיוורון ועד מוות, כך מתרחשת הפגיעהחנויות לממכר אלכוהול פועלות בבאר שבע, בהן ותיקות מאוד. המשקאות בחנויות אלה ממקורות וחברות מוכרות והמחירים בהתאם. גם רשתות השיווק מוכרות מבחר של יינות וליקרים. הבעיה היא באותן פינות אפלות, אליהן פונים בני נוער, לעיתים בגילאי 12-15, שרוצים להשתכר או שיכורים שאין להם אלא כמה שקלים בכיס וחייבים לשתות. 

כך תזהו אלכוהול מזוייף

על פי מסמך של משרד הבריאות, מרבית המשקאות המזויפים הם מסוג וודקה, ערק וברנדי. על תוויות משקאות אלו חסר לרוב מידע בסיסי שחובה לציינו: כתובת היצרן, שם בעברית, ערך קלורי, ברקוד ועוד. לעיתים מופיע מספר טלפון, אך בחיוג למספר זה מתברר שהקו אינו פעיל.

לעתים, כמות המשקה בבקבוק לא תואמת את המצוין על גבי התווית (לדוגמה: על התווית רשום 400 מ"ל, בעוד שניכר שהכמות היא פחות משליש ליטר, הכמות שיש בבקבוק קטן של משקה מוגז. משקאות אלו נעדרים לעתים גם אישור כשרות תקני או חותמת כשרות. מחירם של משקאות אלו נמוך מאוד , באופן מחשיד. בקבוק קטן עשוי לעלות 20-10 ₪ ובקבוק גדול מעט יותר.

בין המשקאות, על פי משרד הבריאות, שנמצאו כמזוייפים: 

​​​​​​​וודקה פשנצ'איה
וודקה רספוטין
וודקה אסקובר
אלסקה (מזויף)
וודקה סטופקה
ודקה סבארוב
Russian וודקה
ברנדי קיי בי
ברנדי היאיקיה
ברנדי סבארוב
פלסקה ברנדי
ערק בגדדי
ערק אסלי (מזוייף)

תופעות הלוואי של ההרעלה יכולות להופיע גם אחרי שעות רבות והן כוללות הקאות, אבדן הכרה, נזק לאיברים פנימיים, נזק מוחי. חובה לפנות את נפגע מיידית לטיפול רפואי.


תגובות

End of content

No more pages to load