• 04 יוני 2020

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חשיפה: כך נראה חמ''ל המים והביוב של ב''ש ואופקים

מערכת ממוחשבת מאפשרת לפקח בזמן אמת על תשתיות המים והביוב של ב''ש, לדעת אם יש חבלה או תקלה. השלב הבא: מוני מים ממוחשבים בבתים, שגם יתריעו על נזילות

חדר הבקרה. יכולת שליטה מרחוק על המתקנים (צילום: דני בלר)

תאגיד המים מי שבע, הנותן שירותי מים וביוב פתח היום, אולי לראשונה, את החמ''ל שלו, המנהל את מערכות הביוב והמים של ב''ש ואופקים. מדובר במערכת חיישנים, משדרים, מערכות שליטה ואבטחה, השולטות על תשתיות המים והביוב של באר שבע ואופקים. בשיגרה, המערכות עוקבות אחרי כל אחת מהתשתיות של החברה. מערכת הבקרה מאפשרת לקבל תמונה בזמן אמת של מאגרי המים של באר שבע ואופקים, המשאבות, קווי האספקה לשכונות, המערכות מטפלות בביוב והפרדת המוצקים ומערכות השבת המים.

כל משאבה, כל ברכה, כל מתקן - בפיקוח מלא (צילום: דני בלר)​​​​​​​

במי שבע גם ערוכים למקרה של מלחמה: אם תיפגע תשתית המים של באר שבע, בשל ירי טילים או פיגוע סייבר, אספקת המים לתושבים תיעשה על ידי עוקבים ועבור התושבים שאין להם כלים לאגור את המים, בשקיות של 4 ליטרים.

תאגיד המים בוחן בימים אלה מעבר מעבר למוני מים ממוחשבים (קר''מים), שיאפשרו לבצע קריאת מים מרחוק ואף להתריע על צריכה חריגה שמקורה בנזילה, כך גילה היום מנכ''ל התאגיד, אינג' מריו לובטקין. לדבריו, עלות המעבר למונים החדשים נאמדת ב-70 מיליוני שקלים, אך עשויה לחסוך עשרות מיליוני שקלים בשל יכולתה להתריע על תקלות. פיילוט נערך באופקים, אך עוד נדרשות התאמות טכניות על מנת להכניס את המונים החדשים לשימוש נרחב. 

אך כל השכלולים והקדמה, אותם מאמץ תאגיד המים, אינם יכולים להתמודד עדיין עם אחת הבעיות הקשות של באר שבע ואופקים: התשתיות הקורסות, של מים וביוב, בשכונות הישנות. מדובר בצנרת שהיא בת עשרות שנים, בשכונות בהן מתגוררת האוכלוסיה במצב הסוציו-אקנומי הכי קשה, שאין ביכולתה לשפר את התשתיות. התוצאה היא, שדווקא בשכונות האלה מתרחשות התקלות הכי קשות וברשות הפרט. אינג' לובטקין אומר, כי על פי חוק, אסור לתאגידי המים לטפל בתקלות ברשות הפרט, אך בשל מצבן המיוחד של באר שבע ואופקים, נשקלת הקמת קרן שתסייע במקרה הצורך. 

​​​​​​​

תגובות

End of content

No more pages to load